RolnikInfo.pl > Agrounia

Agrounia

AGROunia to oddolny ruch rolników tworzący wspólnotę konsumentów i rolników.

Michał Kołodziejczak
15.09.2023 19:09 Ukraińskie zboże. Kołodziejczak o Wojciechowskim: “Uciekł jak szczur od gradu pytań”

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii i kandydat do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej, udał się do Strasburga, by rozmawiać o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski. Spotkanie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim nie przebiegło zgodnie z jego oczekiwaniami.

Michał Kołodziejczak
07.09.2023 13:39 Mocna reakcja Kołodziejczaka na „Lokalną półkę” PiS-u

W środę 6 września PiS przedstawił kolejny punkt swojego programu wyborczego. Nowy pomysł partii jest skierowany do rolników. Według Michała Kołodziejczaka obietnica ta jest bliźniaczo podobna do jednego z postulatów Agrounii.

Agrounia
31.08.2023 13:46 Agrounia strajkuje. Rolnicy wyjdą na ulicę

Wrzesień rozpocznie się strajkiem Agrounii na Opolszczyźnie. Jego celem ma być zjednoczenie rolników ponad politycznymi podziałami.

Michał Kołodziejczak
22.08.2023 20:39 Rolnicy palą partyjne kurtki. To koniec Agrounii?

Nowa sytuacja na polskiej scenie politycznej odbija się głośnym echem wśród działaczy Agrounii. Jak rolnicy reagują na decyzję Kołodziejczaka?

Robert Telus
20.08.2023 08:00 Batalia o rolnicze emerytury. Robert Telus zabiera głos w sprawie słów Nitrasa i Kołodziejczaka

Szef resortu rolnictwa skomentował niedawną wypowiedź posła KO Sławomira Nitrasa dotyczącą rolniczych emerytur. Robert Telus wyraził również opinie na temat słów Michała Kołodziejczaka wypowiedzianych podczas konferencji KO w Koninie. Jakie zdanie odnośnie do bieżących kwestii rozgrywających się na polskiej scenie politycznej ma Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

Michał Kołodziejczak
19.08.2023 08:00 Kołodziejczak o wspólnym starcie z KO. „Niech ludzie mówią, co chcą”

Od momentu ogłoszenia startu Michała Kołodziejczaka z list Koalicji Obywatelskiej, na polskiej scenie politycznej można obserwować niekończące się dyskusje wyrażające szok i oburzenie. Lider AgroUnii w rozmowie z Radiem Zet opowiada o szczegółach swej kontrowersyjnej decyzji. 

Michał Kołodziejczak
18.08.2023 09:30 Wielkie oszustwo Kołodziejczaka. Kamizelki AgroUnii idą z dymem

Informacja o wejściu Michała Kołodziejczaka na listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu oburzyła działaczy AgroUnii. Wiele z nich nie omieszkało wyrazić swoje oburzenie na portalach społecznościowych.

Mateusz Morawiecki
17.08.2023 17:00 Morawiecki zarzuca AgroUnii zdradę polskiej wsi i sympatię do Putina

W reakcji na środowe ogłoszenie, że Michał Kołodziejczak z AgroUnii wystartuje w wyborach parlamentarnych wspólnie z Koalicją Obywatelską, premier Mateusz Morawiecki zarzucił opozycji zdradę polskiej wsi.

Tusk i Kołodziejczak
16.08.2023 16:10 AgroUnia dołącza do Tuska. Polska scena polityczna w stanie wrzenia

Decyzja środowiska AgroUnii o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej (KO) pod przewodnictwem Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych wywołała burzę na polskiej scenie politycznej. To zaskakujący sojusz, który nie tylko wstrząsnął obozem rządzącym, ale również rozbudził gorące dyskusje wśród opozycji.

agrounia
20.06.2022 02:02 Blokada torów przez działaczy Agrounii. „Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu”

Działacze Agrounii po raz kolejny wyrażają swój sprzeciw wobec rosnących cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce. W tym celu zablokowano tory prowadzące z województwa podkarpackiego na Ukrainę. Lider Agrounii odniósł się do celu blokady torów kolejowych w Woli Baranowskiej: - Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu. Agrounia blokuje tory kolejowe na Podkarpaciu. Kolejna odsłona protestów ws. cen nawozówW czwartek 14 października 2021 roku Agrounia poinformowała o blokadzie torów kolejowych, które stanowią trasę wywozu nawozów z polskich fabryk na teren Ukrainy. Tym samym członkowie Agrounii protestują przeciwko wysokim cenom nawozów i wyrażają niezadowolenie z powodu niedoboru produktów kluczowych dla produkcji rolnej.Działacze ruchu rolniczego wskazali: - Agrounia zablokowała tory, z których codziennie na Ukrainę wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Właśnie dziś, gdy polskim rolnikom ich brakuje lub muszą je kupować za gigantyczne ceny. Od kilku tygodni ceny mocznika, saletry czy polifoski szaleją. Rząd, spółki Skarbu Państwa nie robią nic, by naprawić sytuację.

Gienek i Andrzej - AGROunia
19.06.2022 02:02 Dramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomoc

Na nagraniu widać, jak Gienek został obezwładniony przed dwóch funkcjonariuszy. W tle słychać krzyki zdenerwowanego Andrzeja. Młodszy rolnik mówił do funkcjonariuszy, że sam wpuścił ich na swoje podwórko. - Co wy z ojcem robicie? Ja jestem u siebie - krzyczał Andrzej. Funkcjonariusze policji wyprowadzili Gienka z podwórka i zaciągnęli do radiowozu. Za nimi cały czas szedł Andrzej, który mówił do policjantów, by zwrócili uwagę na to, że jego ojcu leci krew.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na nagraniu widać, że w czasie zatrzymania na podwórku oprócz rolników i policji, znajdowali się także odwiedzający. Kilka osób nagrywało dramatyczne sceny, do których doszło w Plutyczach. Jak wynika z rozmów Andrzeja z funkcjonariuszami, do zatrzymania miało dojść po rzekomej napaści na policjantów. - Za co to wszystko? Za to, że podczas świąt ludzie odwiedzający Gienka i Andrzeja nie mieli maseczek - informuje AGROunia. Jak wynika z informacji przekazanych przez AGROunię, Gienek już jest w domu. Rolnik całą noc był na komisariacie policji "poniżony, bez koca, bez jedzenia i bez picia".

biedronka kołodziejczak
19.06.2022 02:02 Sieć sklepów Biedronka pozwała Kołodziejczaka. Żąda 20 tys. złotych

Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka podał Michała Kołodziejczaka do sądu wskazując, że działacz społeczny naruszył dobra osobiste spółki. Agrounia i jej zwolennicy twierdzą natomiast, że żądanie 20 tysięcy złotych odszkodowania jest próbą zastraszania, niszczenia wolności słowa i zabijania debaty publicznej. Jeronimo Martins chce również przeprosin od Michała Kołodziejczaka. Lider ruchu zapowiada, że nie będzie przepraszał za ujawnianie nieprawidłowości napotykanych w sklepach. Spór na linii Biedronka-KołodziejczakAgrounia - ruch społeczny zrzeszający rolników zasłynął m.in. z ujawniania nieprawidłowości w handlu żywnością w sklepach spożywczych w całym kraju. Na celowniku zwolenników Agrounii jest m.in. sieć sklepów Biedronka. To właśnie tam, podczas filmów transmitowanych w internecie, Michał Kołodziejczak pokazywał sprzedawaną w sklepie kapustę z robakami, a także błędne oznaczenia produktów dotyczące ich kraju pochodzenia. W kolejnych materiałach wideo ekipa Agrounii zawitała również na zaplecza sklepów Biedronki, gdzie pokazano m.in. produkty, które godzinami miały leżeć na słońcu, a potem trafiać do sprzedaży. W ostatnim czasie media obiegła informacja, że Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, pozwał Michała Kołodziejczaka ze względu na naruszenie dóbr osobistych, żądając przeprosin i wpłacenia 20 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Pasja.

belarka
19.06.2022 02:02 "Gdzie podziękowania dla darczyńców?" Onopiukowie zabrali głos ws. belarki

Belarka, która pojawiła się w Plutyczach w gospodarstwie Gienka i Andrzeja Onopiuków, wzbudziła ogrom emocji wśród internautów i fanów serialu Rolnicy. Podlasie. W sieci pojawiały się setki słów wsparcia, jak i przykre komentarze, wśród których niektórzy internauci drwili, że prasa belująca została zepsuta już po kilku dniach. W komentarzach pod najnowszym postem słynnych rolników z Podlasia padły zarzuty o to, że Gienek i Andrzej nie opublikowali jeszcze podziękowania dla darczyńców i działaczy Agrounii. Pod jedną z tego typu opinii rolnicy zabrali głos, pisząc: - Spokojnie niedługo zobaczycie film [pis. oryg. - przyp. red.] Nie podziękowali za belarkę?Belarka - słowo to w związku z Gienkiem i Andrzejem z Plutycz zostało w ostatnich dniach wymienione przez wszystkie przypadki we wszystkich możliwych kontekstach. Rolnicy z Podlasia doskonale poznali smak popularności i jego krzywego odbicia, jakim jest internetowy hejt. W sobotę 3 lipca 2021 roku na profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków pojawił się post, w którym gospodarze zaprosili swoich fanów do obejrzenia sianokosów na reaktywowanym kanale na portalu YouTube.com. Choć mogłoby się wydawać, że internetowa dyskusja w komentarzach dotyczyć będzie najnowszego filmu, to w centrum zainteresowań internautów pojawiła się - nie będzie to zaskoczeniem - słynna belarka, kupiona i przywieziona do Plutycz przez działaczy Agrounii.>Wśród internautów powstało niemałe zamieszanie, czy Gienek i Andrzej publicznie podziękowali za ofiarowaną maszynę, czy też nie. Niestety, również w tego typu dociekaniach nie zabrakło przykrych słów.

Rolnicy. Podlasie - Gienek i Andrzej
19.06.2022 02:02 "Rolnicy. Podlasie": Gienek i Andrzej podczas codziennej pracy

Jak przekazali Gienek z Andrzejem do ich codziennych obowiązków należy między innymi karmienie zwierząt, które można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych. Rolnicy powiadomili także, że czekają obecnie na lepszą pogodę, by móc wyprowadzić zwierzęta na pastwiska. - Czekamy na lepszą pogodę, by wyprowadzić krowy i konie na pastwiska - dodali rolnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Pod nowym postem Gienka i Andrzeja pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci zachwycali się pięknymi zwierzętami rolników. Uwaga internautów została zwrócona także na to, jak ciężką pracę wykonują Gienek i Andrzej. Pod zdjęciami można przeczytać wiele ciepłych słów i życzeń dla młodszego rolnika i jego ojca. Jednak nie tylko.

emilia
19.06.2022 02:02 Emilia skrytykowała Agrounię. Mocna aluzja do Andrzeja i Gienka?

Emilia Korolczuk znana z serialu Rolnicy. Podlasie wybrała się w ostatnim czasie do gospodarstwa w Zaciszu, które wiosną 2021 roku zostało doszczętnie zniszczone przez pożar. W filmie, który opublikowała na YouTube, rolniczka pokazała ogrom zniszczeń, jakie żywioł poczynił w gospodarstwie rolnym. - Agrounio! Takim trzeba pomagać - powiedziała dobitnie Emilka, filmując zwęglone maszyny rolnicze. - Gospodarzom, którzy stracili dobytek całego życia. Mocne słowa Emilki ws. pomocy poszkodowanymEmilia Korolczuk opublikowała na swoim kanale Ranczo Laszki na portalu YouTube poruszający film, który obrazuje skalę zniszczeń gospodarstwa rolnego we wsi Zacisze po ogromnym pożarze, który wybuchł tam wiosną 2021 roku. Rolniczka wybrała się do potrzebujących rolników wraz z partnerem, nie zapominając o prezencie, jakim były króliki z jej własnej hodowli. Dzięki nowym zwierzętom gospodarze będą mieli szansę odtworzyć swoje własne stado. Podczas kręcenia filmu Emilia pokazała zwęglone budynki gospodarcze i zniszczone maszyny. W tym samym czasie zdecydowała się na dobitną krytykę działań Agrounii, mówiąc: - Agrounio! Takim trzeba pomagać. Gospodarzom, którzy stracili dobytek całego życia. Trudno nie odnieść wrażenia, że rolniczka z Laszek w krytyczny sposób odniosła się tym samym do pomocy, jaką zaoferowała Agrounia Gienkowi i Andrzejowi w kupnie i przywiezieniu belarki do Plutycz.

AGROunia/FB
18.06.2022 02:02 Spontaniczna akcja. Kolejna niespodzianka dla Gienka i Andrzeja z Plutycz

Ledwie opadły emocje po przekazaniu belarki dla Andrzeja i Gienka znanym wszystkim z programu "Rolnicy. Podlasie", a w Plutyczach kolejny raz uśmiech zagościł na twarzach rolników. Tym razem Andrzej może się cieszyć z nowego tura. Przypomnijmy, jeszcze pod koniec czerwca rolnicy z AGROunii pojawili się w Plutyczach, by oficjalnie przekazać belarkę. Zakup nowej maszyny dla Gienka i Andrzeja był możliwy dzięki internetowej zbiórce założonej przez AGROunię.Jak informowaliśmy >tutaj< na Podlasiu doszło także do "historycznego" momentu, gdy powstała pierwsza bela. To właśnie ten moment przyczynił się do tego, że dziś w Plutyczach Andrzej otrzymał kolejny prezent.

AGROunia - odszkodowania
18.06.2022 02:02 AGROunia nagłaśnia kolejny skandal. Tym razem kwestia ubezpieczeń rolniczych

- Rolnicy od początku wiosny chcą ubezpieczać swoje uprawy od licznych klęsk żywiołowych i nie mogą - przyznał w dzisiejszej transmisji w mediach społecznościowych lider AGROunii, Michał Kołodziejczak.Jak wskazał Kołodziejczak, w budżecie państwa nie zostały przewidziane pieniądze na dopłaty do ubezpieczeń od klęsk żywiołowych (np. przymrozki, grad). W ubiegłym roku na ten cel przeznaczonych zostało 800 milionów złotych, tymczasem w tym roku suma ta została okrojona o połowę. Jednak problem jest w tym, że jak przekazał lider AGROunii ubezpieczalnie nie otrzymały jeszcze pieniędzy, a co za tym idzie, nie mogą ubezpieczać na normalnych zasadach rolników. - Będzie to skutkowało kolejnymi dramatycznymi sytuacjami, bo rolnicy w tej chwili nie będą ubezpieczać swoich upraw komercyjne, bo są to bardzo drogie ubezpieczenia - dodał Kołodziejczak, zwracając uwagę na to, że w innych państwach na świecie, władza pilnuje, by dopłacać do ubezpieczeń rolniczych. Zdaniem Kołodziejczaka zmniejszenie o połowę dopłat do ubezpieczeń rolniczych jest przykładem na to, ze rolnicy dziś nie mogą liczyć na żadną pomoc od państwa. Przeznaczenie 400 miliardów złotych na ubezpieczenia jest zdaniem lidera AGROunii niewystarczające, suma ta powinna zostać zwiększona do 1 miliarda złotych.

VAT
17.06.2022 02:02 Obniżka podatku VAT na kluczowe produkty do produkcji rolnej? Deklaracja MRiRW

Entuzjazm rolników może być jednak tylko częściowy - chodzi bowiem o zredukowanie 23-procentowego VAT-u jedynie na czas od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. Podatek VAT w górę i w dół Rolnicy z pewnością czują się mocno zdezorientowani ostatnimi informacjami dotyczącymi stawek podatku VAT na nawozy, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża niebędące glebą. Jeszcze przed 1 lipca 2020 roku stawka podatku wynosiła 8%, natomiast po wymienionej dacie wzrosła aż do 23%. Wielu rolników początkowo zupełnie nie zauważyło podwyżek cen - powodem był zapewne fakt, że do zmiany prawnej doszło w momencie, kiedy gospodarze myśleli o nadejściu żniw. W ostatnim czasie pojawiło się wiele krytycznych głosów w sprawie podniesionego podatku VAT - rolnicy wskazują, że rosnące ceny nawozów w realny sposób obciążają ich finanse i doprowadzają do sytuacji, w której produkcja rolna stanie się jeszcze droższa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że rozporządzenie dotyczące czasowego obniżenia podatku VAT na opisywane produkty będzie obejmowało redukcję kwoty jedynie na określony czas: od 1 maja 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku.

agrounia
16.06.2022 02:02 Dubienka: jedyna szkoła w okolicy miała być zamknięta. Agrounia przyłączyła się do protestów

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka miała miejsce rozpaczliwa walka o los szkoły. Starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk zadecydował o zlikwidowaniu liceum mundurowego - informacja dotarła do młodzieży i ich rodziców zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na miejscu pojawił się społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz, a także lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Po okupowaniu budynku starostwa protestujący usłyszeli, że 1 września szkoła będzie jednak funkcjonować w normalnym trybie. Szkoła we wsi Dubienka i walka o to, by nie być wykluczonymHistoria, która rozegrała się w Dubience jest nie tylko opowieścią o braku wyobraźni polityków, ale też o ogromnej woli walki mieszkańców, którzy nie pozwolili odebrać sobie podstawowych praw obywatelskich. We wtorek 31 sierpnia 2021 roku we wsi Dubienka (powiat chełmski, województwo lubelskie) miał miejsce protest przeciwko zamknięciu liceum mundurowego. Decyzję o tym, by nie otwierać klasy pierwszej, podjął starosta chełmski z ramienia PSL Piotr Deniszczuk. Informację o tym przekazano zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Warto podkreślić, że likwidacja szkoły dla nowych uczniów oznaczałaby dojazdy do innej placówki oddalonej o 30 kilometrów. By wyrazić swój sprzeciw wobec samowolnych decyzji starosty chełmskiego, do Dubienki przyjechał m.in. lider Agrounii Michał Kołodziejczak i społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz.

AGROunia/Facebook
19.03.2022 02:44 "Żadnej pomocy znikąd". Rolnicy pozostawieni sami sobie po gradobiciu

- 24 czerwca była straszna burza, był straszny grad, o wielkości jajka kurzego, który trwał pół godziny. Poniszczył uprawy, zniszczone zostały dachy i drogi dojazdowe do pól - mówi jedna z mieszkanek województwa świętokrzyskiego na nagraniu udostępnionym przez AGROunię. Uprawy w miejscowościach Gaik, Sudół, Kujawki, Kwaszyn oraz Dębiany zostały całkowicie zniszczone. Na miejscu po gradobiciu pojawiła się Marta Przybyś z AGROunii, by spotkać się z poszkodowanymi rolnikami.

agrounia
19.03.2022 02:44 "Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Agrounia nie po raz pierwszy ujawnia szokujące kulisy tego, co dzieje się w magazynach wielkich sieci supermarketów. Na celowniku jest m.in. Biedronka i Lidl. Choć fakty ujawniane przez działaczy Agrounii mają ogromną wartość konsumentów, to w sieci pojawiają się gorzkie słowa pracowników supermarketów. Niektórzy z nich zarzucają Agrounii, że działają na szkodę zwykłych pracowników, którzy nie mają innych możliwości zatrudnienia. Jeden z internautów podzielił się swoim wyznaniem na profilu działaczy Agrounii, mówiąc m.in.: - Jak widzę, że jest coś zepsutego na sklepie, to dyskretnie zgłaszam to obsłudze, nie robię burdy na cały sklep, bo tam tak samo pracują ludzie, którzy chcą mieć na opłaty i jedzenie dla siebie, rodzin i dzieci. Ujawnianie szokującej prawdy a lęk o zatrudnienieNie trzeba podkreślać, że każda kontrowersyjna sprawa ma różne aspekty i pomimo tego, że ujawnianie prawdy powinno być nadrzędnym celem organizacji społecznych, to efekty ich działań mogą się niekiedy odbić rykoszetem od niewinnych osób. W ostatnim czasie działacze Agrounii wraz z liderem Michałem Kołodziejczakiem ujawniają szokujące sceny, jakie mają miejsce w magazynach i na zapleczach wielkich supermarketów takich jak Lidl i Biedronka. Na skrzynkę Agrounii trafia mnóstwo zdjęć od konsumentów, którzy znaleźli na sklepowych półkach zepsutą żywność. Byli pracownicy supermarketów dzielą się szokującymi szczegółami dotyczącymi nieuczciwych praktyk odświeżania pieczywa, mięsa i wszelkiego rodzaju innych rodzajów żywności. W jednym z filmów autorstwa Agrounii, w którym pokazywane są niedopuszczalne sposoby traktowania jedzenia przez pracowników, możemy usłyszeć: - Pracownicy wykonują tylko polecenia. W tak trudnym czasie wiadomo, że każdemu zależy na pracy, więc robią to, co każą im odgórnie. W komentarzach pod publikacją Agrounii pojawiły się słowa jednej z osób pracujących w supermarketach: >Na nieprawdopodobne wyznanie internauty odpowiedziała niebawem Agrounia.

agrounia kołodziejczak nawozy
19.03.2022 02:44 Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Gwałtownie rosnące ceny nawozów głęboko niepokoją producentów żywności. Podczas ostatniej konferencji prasowej zwołanej w związku z niekorzystnymi zmianami na rynku lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział protest pod zakładami nawozów Anwil. Celem blokady ma być manifestacja sprzeciwu wobec rosnących cen na rynku nawozowym. Strajk rolników ma rozpocząć się o godzinie 9:00 w poniedziałek 11 października 2021 roku przy włocławskiej spółce Anwil należącej do państwowej grupy Orlen. Agrounia zapowiada strajk przeciwko cenom na rynku nawozowymJednym z najgorętszych i najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich dni i tygodni są m.in. gigantyczne podwyżki cen nawozów wykorzystywanych do produkcji rolnej. W obawie przed dalszymi wzrostami cen producenci żywności wahają się, czy kupować niezbędne produkty już teraz, czy z nadzieją czekać na - choćby minimalne - obniżki wartości nawozów. Aktualne ceny opisywanych produktów są wynikiem wzrostu cen gazu - takie wytłumaczenie oferują rolnikom specjaliści z branży. Jak przekazała Agrounia w informacji prasowej, w październiku 2020 roku tona saletry kosztowała 930 złotych za tonę. Dokładnie rok później ten sam nawóz jest wart 4 tysiące złotych za tonę. W piątek 8 października 2021 roku o godzinie 11:00 przed Ministerstwem Aktywów Państwowych miała miejsce konferencja Agrounii, podczas której lider ruchu zapowiedział blokadę włocławskich zakładów nawozowych Anwil podlegających państwowej spółce Orlen. Początek strajku ma mieć miejsce w poniedziałek 11 października 2021 roku.

agrounia puda
19.03.2022 02:44 Kłótnia na spotkaniu ministra rolnictwa z Agrounią. Puda: "Z wami się trudno rozmawia"

W poniedziałek 4 października 2021 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania przedstawicieli Agrounii i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Choć dyskusja miała mieć pierwotnie charakter dwustronny, to uczestniczyli w niej również inni zaproszeni przedstawiciele ruchów rolniczych. W trakcie rozmowy nie brakło wzajemnych oskarżeń i gorzkich słów. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przedstawił cztery postulaty mające na celu poprawę stanu rolnictwa. Dotyczyły one warunków przechodzenia na emerytury rolnicze, procedury uzyskiwania finansowych rekompensat za szkody łowieckie, zbyt niskich cen, jakie otrzymują gospodarze za produkowaną żywność i zniesienia czerwonych stref ASF. Agrounia na spotkaniu z ministrem rolnictwa w PoznaniuChoć spotkanie przedstawicieli Agrounii i szefa MRiRW Grzegorza Pudy miało mieć miejsce w Warszawie, to finalnie poinformowano, że odbędzie się ono na Międzynarodowych Targach Poznańskich w towarzystwie szeregu innych przedstawicieli środowisk rolniczych. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak nie krył rozczarowania nagłą i niezapowiedzianą zmianą planów ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas prezentacji postulatów w trakcie spotkania lider powiedział w imieniu rolników: - Mamy cztery punkty. Do załatwienia bardzo szybko. Michał Kołodziejczak wskazał, że dyskurs partii rządzącej, w którym wskazuje się, że droższe ceny w sklepach przekładają się na wyższe zarobki rolników, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy: - Przestańcie kłamać. Ludzie wam tego nie wybaczą. I my też. Lider Agrounii zażądał stworzenia projektu ustawy, dzięki której na półkach sklepowych pojawiłyby się dwie ceny: pierwsza, którą płaci konsument i druga, którą za żywność otrzymuje rolnik. Drugi postulat Agrounii dotyczył reformy emerytur rolniczych i zdawania ziemi przez rolników przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Michał Kołodziejczak dodał, że Agrounia złożyła w tej sprawie projekt ustawy, która ma kosztować państwo około 350 milionów złotych. Trzeci punkt żądań Agrounii odnosił się do kwestii sposobu wypłacania finansowych rekompensat za szkody łowieckie - Michał Kołodziejczak wskazał, że rolnicy powinni otrzymywać odszkodowania prosto od państwa, a nie kół łowieckich. Ostatni postulat dotykał problemu afrykańskiego pomoru świń. Lider Agrounii zaapelował o zdjęcie czerwonych stref ASF i pilne rozmowy z Brukselą. - To pan jest w rządzie, który niszczy polskie rolnictwo - mówił bez ogródek Kołodziejczak. Wraz z obecnym na spotkaniu hodowcą trzody chlewnej Michał Kołodziejczak chciał zademonstrować prezentację dotyczącą nierentowności chowu świń. Minister, nie dopuszczając rolników do głosu, oczekiwał od uczestników dyskusji konkretnych rozwiązań, które mogłyby być wcielone w życie. Gdy rozpoczęła się słowna przepychanka, w rozmowę wdał się prezes KRiR Wiktor Szmulewicz, dzięki któremu prezentacja miała szansę być przedstawiona do końca.

puda kołodziejczak
19.03.2022 02:44 Minister Puda spotka się z Kołodziejczakiem. Agrounia wystosowała oświadczenie

Agrounia poinformowała, że 4 października 2021 roku o godzinie 12:00 w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dojdzie do spotkania Michała Kołodziejczaka i szefa resortu Grzegorza Pudy. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza rozmowa obydwu stron na temat stanu polskiej wsi i postulatów podnoszonych przez Agrounię podczas wielokrotnych protestów w całym kraju. Wedle informacji przekazanych przez Agrounię, do ustalenia daty spotkania doszło wskutek usilnych nacisków producentów żywności na targach rolniczych w Bednarach. Spotkanie lider Agrounii i szefa resortu rolnictwaRolnicy pod przewodnictwem Agrounii i jej lidera Michała Kołodziejczaka od długiego czasu sygnalizują problemy, z jakimi borykają się polscy producenci żywności i apelują do polityków klasy rządzącej o podjęcie odpowiednich kroków na rzecz ratowania polskiego rolnictwa. Pomimo protestów, blokad dróg, wyrzucania balotów słomy przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa, apele o rozmowę między członkami Agrounii a premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą były ignorowane. W ostatnim czasie działacze Agrounii wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że 4 października 2021 roku dojdzie w Warszawie do spotkania lidera ruchu Michała Kołodziejczaka z szefem resortu Grzegorzem Pudą. - To pierwsze spotkanie dwustronne. Do tej pory ministerstwo spotkało się z kilkoma związkami i postulaty się rozmywały - wskazali w oświadczeniu działacze ruchu rolniczego, odwołując się zapewne do spotkania premiera i ministra rolnictwa ze związkowcami, na które nie zaproszono Michała Kołodziejczaka.

kołodziejczak agrounia
19.03.2022 02:43 Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

W minionym tygodniu Sejm dyskutował nad wnioskiem PSL dotyczącym wotum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. Choć za odwołaniem urzędującego ministra opowiedziała się duża liczba posłów KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia, to głosami PiS i Kukiz'15 wniosek został odrzucony. Swoją dezaprobatę wyraził na Twitterze lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Działacz w gorzkich słowach odwołał się nie tylko do odrzucenia wniosku o odwołanie ministra Pudy; wyraził również żal do polityków PSL o to, że nie szukali poparcia wśród środowisk rolniczych. Wniosek o wotum nieufności. Lider Agrounii komentujeW środę 15 września 2021 roku Sejm zajął się dyskusją nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. Pomysłodawcami wniosku byli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy złożyli dokument w sierpniu 2021 roku. Wniosek o wotum nieufności dla Grzegorza Pudy został finalnie odrzucony, a sprawa wywołała wiele emocji zarówno wśród polityków, jak i osób zawodowo związanych z polską wsią. Głos zabrał również lider Agrounii Michał Kołodziejczak, który nie krył smutku i rozżalenia w swoim wpisie na Twitterze: Niestety @GrzegorzPuda zostaje. Wniosek @nowePSL o odwołanie ministra rol. nie znalazł wystarczającego poparcia w sejmie. Politycy #psl nie szukali poparcia dla ich wniosku wśród środowisk rolniczych. Szkoda. Dyskusja była tylko i wyłącznie polityczna, a nie merytoryczna.— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) September 16, 2021

agrounia
19.03.2022 02:43 Z Agrounią protestować będzie druga grupa zawodowa. Strajk rusza 11.09

Agrounia poinformowała, że w sobotę 11 września 2021 roku rolnicy z całej Polski dołączą do planowanego protestu pracowników medycznych. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak stwierdził, że rząd nie może ignorować problemów dwóch dużych grup społecznych, jaką są producenci żywności i osoby pracujące w służbie zdrowia. - Jednoczymy się i będziemy pokazywać, że rząd nie może ignorować tak ważnych grup zawodowych jak rolnicy czy medycy. Całym sercem wspieramy ich w walce o sprawną opiekę medyczną, bo to nasza wspólna sprawa - powiedział Kołodziejczak. Agrounia dołącza do strajku medyków w WarszawieWielokrotne protesty rolników pod przewodnictwem Agrounii nie doczekały się satysfakcjonującej odpowiedzi ze strony premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MRiRW Grzegorza Pudy. Mimo to producenci żywności, niezadowoleni z prowadzonej aktualnie polityki wobec sektora rolnego, nie ustają w manifestowaniu swojej dezaprobaty wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kolejną grupą społeczną, która w ostatnim czasie postanowiła wyjść na ulicę, by zwrócić uwagę polityków na swoje problemy, są pracownicy służby zdrowia. Strajk pielęgniarek, ratowników medycznych i lekarzy ma odbyć się w sobotę 11 września w Warszawie. Jak zapowiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak, protestujących pracowników służby zdrowia wesprą rolnicy.

kołodziejczak agrounia
19.03.2022 02:43 Zaskakujące wyniki sondażu. Agrounia świętuje

Lider Agrounii już od pewnego czasu zapowiada, że jego ruch ma wkrótce stać się partią polityczną, która będzie walczyć o głosy Polaków w najbliższych wyborach parlamentarnych. Na podstawie najnowszego sondażu IBSP okazało się, że Agrounia może liczyć na 5,07% poparcia. Oznacza to tym samym, że gdyby wybory odbyły się dziś, Agrounia pod przewodnictwem Michała Kołodziejczaka przekroczyłaby próg wyborczy, uzyskując siedem miejsc w parlamencie. Sondaż IBSP. Agrounia powyżej progu wyborczegoDla wielu rolników Agrounia stała się głosem, który reprezentuje polską wieś i pokazuje jej realne problemy. Lider ruchu Michał Kołodziejczak już od pewnego czasu nie kryje, że jego celem jest walka o dobro rolników z mównicy sejmowej. W dniach od 1 do 3 września 2021 roku IBSP przeprowadził sondaż, w którym grupa tysiąca respondentów została zapytana: Na który z komitetów wyborczych oddał(a)by Pan(i) swój głos w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę? Wyniki zaskoczyły wiele środowisk. Okazuje się bowiem, że Agrounia może liczyć na poparcie rzędu 5,07% Polaków, co równałoby się siedmiu miejscom w parlamencie. Warto dodać, że ruch rolniczy po raz drugi w sondażach przekracza próg wyborczy.

kołodziejczak mrirw agrounia
19.03.2022 02:42 Agrounia oskarża MRiRW o kłamstwo ws. zaproszenia na spotkanie z premierem

Spotkanie szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy i premiera Mateusza Morawieckiego z organizacjami i związkami rolniczymi miało miejsce w czwartek 2 września 2021 roku w gmachu MRiRW. Jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej resortu rolnictwa, na spotkanie zostali zaproszeni członkowie Agrounii, lecz nie chcieli wziąć w nim udziału. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak opublikował film, w którym oskarża ministra Pudę i premiera Morawieckiego o kłamstwo. Członkowie ruchu zażądali upublicznienia treści zaproszenia, które - rzekomo - miało być wysłane przez MRiRW. Agrounia i spotkanie w MRiRW: zaproszenie, którego nigdy nie było?W czwartek 2 września 2021 roku miało miejsce spotkanie związków i organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą i szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Przedmiotem rozmów stron były aktualne problemy rolnictwa, wśród których jest m.in. wirus ASF, kwestia depopulacji dzików i nowego systemu ubezpieczeń rolników. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi napisano: - Zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału.Informacja o odmowie uczestnictwa w spotkaniu z premierem i ministrem szybko rozeszła się w mediach. Agrounia wkrótce w stanowczy sposób zdementowała słowa, które pojawiły się w komunikacie na stronie MRiRW. Na facebookowym profilu Agrounii możemy przeczytać: - ŻĄDAMY ujawnienia zaproszenia AGROunii na spotkanie z premierem (...). AGROunia nie dostała żadnego zaproszenia na spotkanie, które odbyło się wczoraj w ministerstwie rolnictwa. Mimo to, w komunikacie napisano „Zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału.” to jawne kłamstwo i manipulacja. [pis. oryg. - przyp. red.]