RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Z. Ibrahimov; gov.pl / KP PSP Nowy Tomyśl / fot. pt. Rafał Maniecki, asp. Arkadiusz Martyniak

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Do dramatycznej walki z ogniem doszło w jednym z gospodarstw na terenie województwa wielkopolskiego. Jak relacjonuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży w Nowym Tomyślu na swojej oficjalnej stronie internetowej, w ostatnich dniach ogień zajął budynki w alpakarni.

Płomienie trawiły stodołę, która bezpośrednio sąsiadowała z drewnianym budynkiem, w którym mieszkały alpaki. Pożar na szczęście udało się opanować, a wszystkie zwierzęta zostały ocalone.

Piekielne płomienie w alpakarni

Do pożaru doszło w jednym z gospodarstw w miejscowości Konin (gm. Lwówek, woj. wielkopolskie) w poniedziałek 6 września 2021 roku.

Strażacy z Nowego Tomyśla otrzymali informację o płonącej alpakarni chwilę przed godziną 16:00. Gdy dotarli na miejsce, okazało się, że w płomieniach stoi drewniana stodoła sąsiadująca z - również drewnianym - budynkiem, w którym mieszkały alpaki.

Jak relacjonują strażacy na swojej oficjalnej stronie internetowej, do gospodarstwa zadysponowano jednostki JRG Nowy Tomyśl, a także OSP Lwówek, Linie i Brody.

Akcja gaśnicza i finał zdarzenia

Gdy na miejsce przyjechał pierwszy zastęp strażaków, alpaki znajdowały się już na zewnątrz budynku w drewnianej zagrodzie.

Jak podkreślili strażacy w komunikacie, ze względu na płomienie trawiące drewno i siano, cały teren spowijał gęsty dym, który skutecznie utrudniał pracę.

Druhowie zabezpieczyli miejsce pożaru, a w dalszej kolejności podali cztery prądy wody w natarciu na stodołę, a także jeden prąd wody w obronie na sąsiadującą z nią drewnianą stajnię alpak.

W trakcie zmagania się z żywiołem niezbędna okazała się pomoc kolejnych zastępów straży pożarnej - OSP Bolewice, Zgierzynka i Posadowo. Również dostęp do wody był niemałym wyzwaniem dla strażaków - potrzebne było zorganizowano punktu poboru wody z hydrantu oddalonego od gospodarstwa o kilometr.

Strawiony przez żywioł budynek został poddany rozbiórce. Pomimo zniszczeń, pożar został opanowany - w wyniku nieprzyjemnego zdarzenia nie ucierpiał żaden człowiek, ani żadne zwierzę.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

  • Tony rzepaku wysypały się na autostradę. Kierowca mógł zasłabnąć

  • Nowy wizerunek Emilii Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie". Jedna rzecz rzuca się w oczy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gov.pl / KP PSP Nowy Tomyśl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]