RolnikInfo.pl Wiadomości Będzie zakaz zbioru runa leśnego? Propozycja zmian w prawie UE
unsplash.com

Będzie zakaz zbioru runa leśnego? Propozycja zmian w prawie UE

13 sierpnia 2023
Autor tekstu: Zuzanna Rucińska

Dotychczasowe zbieranie darów lasu może być niedługo objęte unijnymi regulacjami. Wszystko za sprawą przygotowanej przez hiszpańską rezydencję w UE propozycji, rozpatrywanej na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli.

Zakaz zbioru grzybów i jagód?

Polska Agencja Prasowa poinformowała w ostatnim czasie, że hiszpańska prezydencja w Unii Europejskiej przedstawiła propozycję, zakładającą objęcie unijnymi regulacjami tzw. leśnych produktów niedrzewnych. Wśród nich znalazła się m.in. dziczyzna, grzyby, owoce leśne, żywica, a także miód. Propozycja zmian została przedstawiona podczas lipcowego posiedzenia grupy roboczej w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli. W trakcie dyskusji państwa takie jak Austria, Litwa, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Szwecja i Polska odniosły się sceptycznie do tej propozycji.

Dziennikarze PAP informują, że zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), produkty leśne niedrzewne to produkty mające „pochodzenie biologiczne inne niż drewno występujące w lasach”. Do tej grupy, oprócz wcześniej wspomnianych produktów, zalicza się również rośliny lecznicze, trufle, orzechy, żołędzie oraz ściółkę dla zwierząt gospodarskich.

Dyskusja na temat wprowadzenia ograniczeń w lasach miała charakter wstępnej rozmowy, jednak część unijnych dyplomatów odebrała ruch Hiszpanów jako badanie odbioru wśród państw członkowskich propozycji wprowadzenia nowych przepisów. „Wśród dyplomatów pojawiają się głosy, iż nie jest wykluczone, że sprawa trafi na unijne posiedzenie ministrów rolnictwa, a Komisja Europejska może wyjść z inicjatywą w tej kwestii” – podkreśla PAP.

Krytyczne głosy wielu państw

Propozycja Hiszpanii spotkała się z przeważającym, krytycznym spojrzeniem wielu państw. Sceptycznie do sprawy odniosła się Austria, Litwa, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Szwecja i Polska, podkreślając, że takie ograniczenia powinny regulować kompetencje krajowe. Zdaniem wcześniej wspomnianych państw, UE powinna skupić się na wyzwaniach w odniesieniu do leśnictwa.

Wśród krajów, które wyraziły swój pozytywny stosunek do sprawy, znalazła się Portugalia, Włochy oraz Grecja. Państwa te podkreśliły duże znaczenie takich produktów jak żywica, grzyby (w tym ważne dla Włoch trufle), a także miód. Zgłosiły one również potrzeby związane z dofinansowaniem sektora z publicznych środków np. unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Dodatkowo Belgia jest zainteresowana inicjatywą ze względu na owoce leśne oraz łowiectwo.

Podczas spotkania głos w sprawie nowych regulacji zabrała również Polska. Podkreśliła, że pozyskiwanie płodów runa leśnego na użytek własny jest elementem tradycji, a także, że lasy powinny służyć społeczeństwu. Jak relacjonuje PAP, Polska wskazała, że kultura łowiecka stanowi szczególny element polskiego i światowego dziedzictwa oraz jest czynnikiem tożsamości wspólnotowej myśliwych i ich rodzin.

Stanowisko Polski w sprawie nowych zmian

Polscy dyplomaci zaznaczyli m.in., że polskie sokolnictwo zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Polsce na poziomie krajowym od lat istnieje prawodawstwo regulujące gospodarowanie zwierzętami łownymi, a gospodarka łowiecka prowadzona jest w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletni plan hodowlany.

Regulacje krajowe gwarantują ochronę i gospodarowanie zasobami zwierząt łownych zgodnie z zasadami ekologii i racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. „W ocenie Polski aktualnie najlepszym sposobem na realizację zadań i celów łowiectwa jest pozostawienie tego w kompetencjach kół łowieckich (czyli na najniższym szczeblu zarządzania)” – podkreśla PAP.

Co więcej, polscy eksperci podkreślili, że nasz kraj posiada prawodawstwo obejmujące kwestie związane z produktami niedrzewnymi, które regulują sprawy użytkowania, ochrony zbioru runa leśnego i lokalizowania pasiek na terenach leśnych. Wszelkie wprowadzone w Polsce regulacje zapewniają zrównoważone użytkowanie lasów, zarówno na użytek własny, jak i przemysłowy.

Źródło: pap.pl

Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Rucińska

Redaktor portalu RolnikINFO.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś