RolnikInfo.pl
bydło

unsplash.com / fot. Mathias P.R. Reding

Naukowcy o oleju z oregano: świetny dodatek dla zdrowia i samopoczucia bydła

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Bydło, podobnie jak każde inne żyjące stworzenie, potrzebuje zbilansowanej diety, by mogło cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest stosowanie oleju z oregano - specyfik ten podbił już serca wielu osób, które dodają go do swojej diety.

Produkt ten jest dobry nie tylko dla ludzi - jak podają badania naukowców z Brazylii, olej z oregano pozytywnie wpływa na wydajność mleczną bydła, jego zachowania żywieniowe i społeczne.

Olej z oregano dla bydła

Badania, o których wspomniano, przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro - wykorzystano w nim olej z oregano i ekstrakty z zielonej herbaty. Celem działań było sprawdzenie, czy - i na ile - dodatki te wpływają na zdrowie krów mlecznych w okresie przejściowym. 

Wyniki badań pokazały, że suplementowanie pasz krów dodatkami zawierającymi olejek z oregano pozytywnie wpływają na ich wydajność mleczną. Co ciekawe, zaobserwowano, iż zwierzęta przejawiały spokojniejsze zachowanie w ciągu 24 godzin przed wycieleniem.

W badaniu grupą poddaną obserwacji były 24 krowy rasy Jersey. W pierwszej grupie krowy otrzymywały jednorazowo 10 g. oleju z oregano na dobę. W drugiej grupie podawano 5 g ekstraktu z zielonej herbaty w ciągu 24 godzin. Trzeciej grupie nie podawano żadnych dodatków. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Krowy były ciężarne, a ich zachowanie było analizowane od 28 dnia przed porodem, do 21 dnia po wycieleniu. Badacze przypatrywali się parametrom takim jak zachowania żywieniowe, ogólny stan zdrowia, masa ciała i produkcja mleka.

Perspektywy na przyszłość?

Wyniki analiz ukazują, że przed porodem krowy, którym podawano olejek z oregano, rzadziej pobierały pokarm. Mimo to nie wpływało to na fakt, że traciły apetyt - co więcej, po wycieleniu jadły więcej niż krowy z innych grup. Co ciekawe, zwierzęta te spędzały więcej czasu na przeżuwaniu pożywienia.

Jak stwierdzili naukowcy, olej z oregano sprawił, że wydajność mleczna krów zwiększyła się o około 16%. Dodatkowo odnotowano, iż krowy z grupy suplementowanej olejem z oregano przejawiały mniejszą agresję w porównaniu do innych krów aż o 48%.

Olej z oregano jest naturalnym specyfikiem, który ma potężne działanie antybakteryjne i regulujące pracę układu pokarmowego. Jak widać, wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie ludzi, lecz także zwierząt gospodarskich. 

Być może stosowanie oleju z oregano stanie się nową praktyką wśród hodowców bydła - nie bez przyczyny produkt ten nazywa się naturalnym antybiotykiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >