RolnikInfo.pl
bydło

unsplash.com / fot. Mathias P.R. Reding

Naukowcy o oleju z oregano: świetny dodatek dla zdrowia i samopoczucia bydła

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Bydło, podobnie jak każde inne żyjące stworzenie, potrzebuje zbilansowanej diety, by mogło cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest stosowanie oleju z oregano - specyfik ten podbił już serca wielu osób, które dodają go do swojej diety.

Produkt ten jest dobry nie tylko dla ludzi - jak podają badania naukowców z Brazylii, olej z oregano pozytywnie wpływa na wydajność mleczną bydła, jego zachowania żywieniowe i społeczne.

Olej z oregano dla bydła

Badania, o których wspomniano, przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro - wykorzystano w nim olej z oregano i ekstrakty z zielonej herbaty. Celem działań było sprawdzenie, czy - i na ile - dodatki te wpływają na zdrowie krów mlecznych w okresie przejściowym. 

Wyniki badań pokazały, że suplementowanie pasz krów dodatkami zawierającymi olejek z oregano pozytywnie wpływają na ich wydajność mleczną. Co ciekawe, zaobserwowano, iż zwierzęta przejawiały spokojniejsze zachowanie w ciągu 24 godzin przed wycieleniem.

W badaniu grupą poddaną obserwacji były 24 krowy rasy Jersey. W pierwszej grupie krowy otrzymywały jednorazowo 10 g. oleju z oregano na dobę. W drugiej grupie podawano 5 g ekstraktu z zielonej herbaty w ciągu 24 godzin. Trzeciej grupie nie podawano żadnych dodatków. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Krowy były ciężarne, a ich zachowanie było analizowane od 28 dnia przed porodem, do 21 dnia po wycieleniu. Badacze przypatrywali się parametrom takim jak zachowania żywieniowe, ogólny stan zdrowia, masa ciała i produkcja mleka.

Perspektywy na przyszłość?

Wyniki analiz ukazują, że przed porodem krowy, którym podawano olejek z oregano, rzadziej pobierały pokarm. Mimo to nie wpływało to na fakt, że traciły apetyt - co więcej, po wycieleniu jadły więcej niż krowy z innych grup. Co ciekawe, zwierzęta te spędzały więcej czasu na przeżuwaniu pożywienia.

Jak stwierdzili naukowcy, olej z oregano sprawił, że wydajność mleczna krów zwiększyła się o około 16%. Dodatkowo odnotowano, iż krowy z grupy suplementowanej olejem z oregano przejawiały mniejszą agresję w porównaniu do innych krów aż o 48%.

Olej z oregano jest naturalnym specyfikiem, który ma potężne działanie antybakteryjne i regulujące pracę układu pokarmowego. Jak widać, wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie ludzi, lecz także zwierząt gospodarskich. 

Być może stosowanie oleju z oregano stanie się nową praktyką wśród hodowców bydła - nie bez przyczyny produkt ten nazywa się naturalnym antybiotykiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >