Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ekologia

Ekologia

Ekologia - nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (czyli strukturą ekosystemów).

kurczak drób
29.01.2024 15:27 Nuggetsy z kości kurczaka i paluszki rybne z ości? To nie żart

Maksymalne wykorzystanie surowców w procesie produkcji żywności i ograniczenie do minimum odpadów to przyszłość przemysłu spożywczego. Fiński start-up ma na to swój pomysł.

woda
07.11.2023 18:41 Prawie 22 mln zł na stworzenie jeziora. Wszystko z powodu rolnictwa

Gmina Kleszczewo, położona w powiecie poznańskim, ogłosiła realizację projektu budowy zbiornika wodnego Tulce. Zainicjowane przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszy Europejskich (blisko 18 mln zł), ma za zadanie zwiększyć lokalne zasoby wodne, poprawić atrakcyjność obszaru i zabezpieczyć stabilność przepływu w cieku. Wartość inwestycji przekracza 22 mln zł.

sarna na polnej drodze
31.10.2023 18:29 Szwajcaria. Rekomendują antykoncepcję zamiast odstrzału zwierząt

W szwajcarskim kantonie genewskim, słynącym z zaangażowania w ochronę środowiska, pojawił się niecodzienny pomysł na kontrolę populacji dzikiej fauny, w tym dzików, jeleni i saren. Zamiast tradycyjnego odstrzału, stowarzyszenie Animal Equité (AEE) sugeruje zastosowanie antykoncepcji zwierzęcej.

zamyślony mężczyzna
25.10.2023 17:22 123 mld dolarów strat rocznie w rolnictwie. Porażający powód

Nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) omawia druzgocące skutki katastrof naturalnych dla globalnej produkcji rolniczej. Co to oznacza w praktyce? Szacuje się, że rocznie straty te mają równowartość 123 mld dolarów, czyli 5 procentom rocznego światowego PKB produktów rolnych. Jakie są główne powody tego szokującego wpływu?

biogazownia
20.10.2023 17:29 Przełom. Nowe perspektywy dla biogazowni?

Europejscy naukowcy z projektu badawczego Micro4Biogas dokonali odkrycia, które – potencjalnie – może zwiastować przełom w produkcji biogazu. Badacze odkryli i scharakteryzowali nowy porządek taksonomiczny bakterii o nazwie Darwinibiotices, który odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach. Nowa wiedza mogłaby pozwolić m.in. na podniesienie efektywności produkcji biogazu. 

Kompostownik
10.10.2023 08:57 Kompostownik przydomowy. Najważniejsze informacje

Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

Anna Moskwa
23.09.2023 11:18 Dodatek węglowy na 2023 rok? Szefowa MKiŚ odpowiada

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wypowiedziała się na temat dodatku węglowego na rok 2023. Po ubiegłorocznym przyznaniu tego świadczenia ze względu na wysokie ceny węgla, wielu obywateli zastanawia się, czy w obliczu zbliżającej się zimy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Minister Moskwa przedstawiła oficjalne stanowisko w tej sprawie.

ciągnik na polu
12.09.2023 10:00 Biogazownie rolnicze. W życie weszły poważne zmiany

11 września 2023 roku to data, od której obowiązują nowe przepisy związane z biogazowniami rolniczymi. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) opublikował zaktualizowane "Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem". Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie budowy biogazowni rolniczych i ułatwienie ich funkcjonowania.

rokitnik zwyczajny
10.09.2023 10:45 "Złoto Syberii". Z owoców tej rośliny zrobisz fantastyczny sok

Rokitnik zwyczajny, zwany również rokitnikiem pospolitym, to mało znany krzew, który jednak kryje w sobie ogromną ilość prozdrowotnych składników. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, co sprawia, że Rosjanie nazywają go "złotem Syberii". W Polsce występuje stosunkowo często, choć nie cieszy się zbytnią popularnością w kuchni. 

pszenica
08.09.2023 10:40 Pszenica samopsza – uprawa i właściwości zdrowotne

Zaliczana do jednych z najstarszych udomowionych gatunków zbóż, pszenica samopsza zyskuje na coraz to większej popularności. Wszystko za sprawą wybitnych właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się pszenica samopsza.

fusy po kawie
29.08.2023 15:06 Niecodzienne zastosowanie fusów po kawie

Wiemy, że można je wykorzystać jako peeling czy też odstraszające kadzidełko na komary, ale fusy po kawie w betonie? Jak się okazuje, Australijscy naukowcy odkryli nowe zastosowanie fusów w budownictwie.

Plastikowe butelki
29.08.2023 11:17 O co chodzi z nowymi nakrętkami?

Za sprawą unijnej dyrektywy, plastikowe nakrętki muszą być przytwierdzone do butelek i kartonów z napojami. Chociaż jest to uciążliwe, nowe przepisy mogą zdziałać wiele dobrego. Zdania są podzielone.

łąka
28.08.2023 17:33 Porzucone pola. Nie do wiary, co się z nimi dzieje

Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność. 

pola widziane z lotu ptaka
27.08.2023 08:21 Co z Zielonym Ładem? Timmermans zrezygnował

Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?

Butelki szklane
27.08.2023 08:00 Piwowarzy zostali oszukani. Wielka porażka ustawy o systemie kaucyjnym

Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce jest szeroko krytykowana w różnych środowiskach przedsiębiorców. W jaki sposób na aktualną sytuację patrzy branża piwowarska? 

Bałtyk
26.08.2023 18:02 Niepokój na dnie Bałtyku. Dramat tuż za rogiem?

Jak twierdzą naukowcy w raporcie IOŚ-PIB, badania wskazują na alarmujący trend wzrostu temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wzrost ten, wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę, przewyższa średni wzrost temperatury na całej kuli ziemskiej, który szacowany jest na 0,05 stopnia Celsjusza. Zjawisko budzi obawy, gdyż może przyczynić się m.in. do zniknięcia niektórych gatunków ryb w Bałtyku.

traktor na polu
26.08.2023 17:29 Rzepak i kukurydza na biopaliwa. Nowe prawo

Nowelizacja ustawy biopaliwowej, przyjęta przez polski sejm w lipcu, otwiera nowe perspektywy dla wykorzystania rzepaku i kukurydzy w produkcji biopaliw. Zmiany w prawie mają na celu zwiększenie udziału biopaliw na rynku oraz przyczynią się do odciążenia rynku od nadwyżek tych surowców rolnych. Nowe przepisy przynoszą korzyści zarówno dla sektora rolniczego, jak i branży paliwowej.

flaga UE
26.08.2023 10:24 Ambicje UE wobec zielonego rolnictwa do 2024. Nierealne?

Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.

Szklane butelki
24.08.2023 20:14 Stało się. System kaucyjny dotrze do Polski

Sejm przegłosował nowelizację wprowadzającą w Polsce system kaucyjny, który zacznie funkcjonować już niedługo. Nie wszyscy popierają ten pomysł.

Anna Moskwa
22.08.2023 18:00 MKiŚ: niebezpieczne odpady w gminie zostaną usunięte za 43 mln zł

Przylepie (gm. Zielona Góra) szykuje się do skutecznej eliminacji niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w lokalnej hali magazynowej. Projekt wartej 43 miliony złotych inwestycji otrzyma pełne wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszystko po to, aby zagrożenie dla środowiska i wód podziemnych zniknęło raz na zawsze.

None
22.08.2023 17:32 Polska w ogonie UE. Rolnictwo ekologiczne musi się rozwijać

Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Szacuje się, że do 2030 roku co najmniej 25% gruntów ornych będzie przeznaczone na produkcję ekologiczną. Niektóre kraje nie maja się o co martwić, ponieważ już dawno przekroczyły ten próg. Jednak wszystko wskazuje na to, że wielu polskich rolników w ciągu kilku lat będzie musiało zmienić specyfikę swojej produkcji. 

None
17.08.2023 17:32 Dobra wiadomości dla rolników ekologicznych. Więcej gospodarzy ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu

Zmiany w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą, która wejdzie w życie wraz z końcem sierpnia bieżącego roku. W wyniku naniesionych korekt, o płatności w ramach ekoschematu ma prawo ubiegać się więcej rolników, niż dotychczas. Zainteresowani płatnościami muszą nanieść stosowne zmiany we wniosku. Zostało niewiele czasu.

Pieniądze canva PRO
13.08.2023 18:32 Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę

Wprowadzono nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślają autorzy noweli, zmiany w przepisach wynikają z dbałości o potrzeby organizacji rolniczych. Chodzi o dopłaty bezpośrednie. Uproszczenie przepisów ma zwiększyć dostępność tej formy wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw, które w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Zyskać mają też ci, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu.

krowy
12.08.2023 11:31 Rolnictwo ekologiczne. Dopłaty otrzyma większa liczba rolników

Zmiany w zasadach przyznawania płatności ekologicznych przynoszą dobre wieści dla polskich rolników. Obniżenie współczynnika obsady zwierząt z 0,5 DJP do 0,3 DJP otwiera drzwi dla większej liczby gospodarstw rolnych, które będą mogły skorzystać z dodatkowych dopłat. 

ROD
05.08.2023 18:00 Granty na ROD od ARiMR. Czas na realizację projektów wkrótce mija

Projekt Grantowy "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" realizowany przez ARiMR zbliża się do końca. Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które kończą inwestycje, mają jeszcze czas na zrealizowanie przyznanych grantów. Oto ważne informacje dotyczące terminów i możliwości wydłużenia czasu realizacji.

pole
05.08.2023 14:43 Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi

2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.

dom
04.08.2023 17:00 Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek

Właściciele domów jednorodzinnych od czwartku 3 sierpnia 2023 roku mogą wnioskować o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w ramach trzeciej edycji programu “Moja Woda”. Program na na celu łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków w Polsce.

Lasy Państwowe logo
04.08.2023 13:09 Lasy Państwowe liczą swój ślad węglowy. Tysiące ton ekwiwalentu CO2 rocznie

Lasy Państwowe podjęły wyzwanie obliczenia swojego śladu węglowego w sześciu jednostkach organizacyjnych na terenie Polski. Działania te mają na celu zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne i umożliwienie bardziej efektywnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rezultaty pilotażowych obliczeń wskazują na znaczący wpływ emisji pośrednich w finalnych wynikach, głównie związanych z zużyciem energii elektrycznej.