Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ekologia

Ekologia

Ekologia – co to jest? Podstawowe informacje

Ekologia to pojęcie, które można rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to nauka o ekosystemach, oddziaływaniem pomiędzy fauną i florą, o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. 

Powszechnie jednak ekologia kojarzona jest z szeregiem działań podejmowanych na różnych szczeblach (lokalnym, państwowym czy międzynarodowym), w różnych sektorach gospodarki i w różnych dziedzinach życia społecznego, które to działania mają za zadanie poprawienie stanu przyrody, zapewnienie jej przetrwania w stanie niezmienionym, a także usuwanie negatywnych skutków działalności człowieka na danym obszarze.

Ze współczesnym pojmowaniem ekologii wiążą się także wszelkie działania podejmowane na rzecz zapewnienia człowiekowi zdrowszego habitatu. Chodzić tu może o wszelkiego rodzaju redukcję zanieczyszczeń czy produkcję zdrowej żywności, pozbawionej pestycydów, chemikaliów i innych szkodliwych (lub potencjalnie szkodliwych) dla człowieka związków.

Na czym polega rolnictwo ekologiczne?

Rolnictwo ekologiczne to coraz popularniejszy w społeczeństwie termin, głównie za sprawą rosnącej świadomości na temat zdrowego odżywiania. Wszyscy chcemy jeść produkty wysokiej jakości, a przy tym chcemy mieć pewność, że nie przykładamy ręki do cierpienia zwierząt.

W rolnictwie ekologicznym chodzi więc o taki sposób prowadzenia gospodarstwa rolnego, w ramach którego rolnik nie przyczynia się do degradacji środowiska, dba o różnorodność biologiczną i ma na względzie dobrostan zwierząt.

W praktyce rolnictwo ekologiczne polega na zaniechaniu stosowania pestycydów, chemikaliów, nawozów sztucznych czy produktów genetycznie modyfikowanych. Dodatkowo rolnik powinien dbać o higieniczne warunki produkcji żywności, a zwierzętom zapewniać jak najbardziej komfortowe warunki.

Czy rolnictwo ekologiczne się opłaca?

Choć mogłoby się wydawać, że przejście na rolnictwo ekologiczne to przede wszystkim wydatki, a niekoniecznie zyski, to trzeba zauważyć, że na współczesnym rynku konsumenci coraz częściej sięgają po produkty zweryfikowane jako ekologiczne, odrzucając te, które w ten sposób zweryfikowane nie zostały – nawet w sytuacji, w których cena za produkt ekologiczny jest znacznie większa. 

Najlepszym przykładem powyższego może być fakt, że ludzie coraz rzadziej sięgają w sklepie po jaja z chowu klatkowego, decydując się raczej na jaja z wolnego wybiegu. Wobec tego faktem jest, że przejście na rolnictwo ekologiczne będzie stanowić inwestycję, jednak biorąc pod uwagę współczesne trendy – jest to zdecydowanie inwestycja opłacalna.

Pokaż więcej

pocięte drewno
11.07.2024 12:08 Koniec z niekontrolowaną wycinką. Nadchodzą nowe przepisy i potężne kary

Już niebawem wycinanie drzew i krzewów będzie pod kontrolą specjalnie do tego powołanego zespołu, który ma zapewnić ochronę i przeciwdziałać nadmiernej wycince i niszczeniu terenów zielonych, głównie w miastach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce tym sposobem zapewnić m.in. większą ochronę zielonego środowiska miejskiego czy zniwelować ryzyko podtopień poprzez rozwój zielonej retencji. 

kosze na odpady
08.07.2024 15:51 Segregacja odpadów od stycznia na nowych zasadach. To będzie rewolucja

Od 2025 roku Polacy będą zmuszeni do zmian w zakresie segregacji odpadów. O 1 stycznia czekają na konsumentów nowe rozwiązania, które mają pomóc przy stopniowym zwiększaniu poziomu selektywnej zbiórki oraz recyklingu. Sprawdzcie, jakie czekają nas zmiany od przyszłego roku. 

ogórki gruntowe
05.07.2024 20:31 Sezon na ogórki gruntowe w pełni. Ile kosztuje kilogram na giełdzie i od rolnika?

W lipcu rozpoczyna się sezon na wiele polskich owoców i warzyw. Z utęsknieniem czekaliśmy cały rok na maliny, borówki czy leśne owoce. Nie można zapomnieć, że w lipcu pojawia się również sezon ogórków gruntowych, tak ulubionych przez Polaków warzyw, z których można stworzyć multum różnych dobroci. Nadają się do kiszenia, korniszonów, na ostro, do sałatki. Ile kosztuje kilogram pysznych ogórasków na początku lipca? Zajrzeliśmy w kilka miejsc. 

stado krów
25.06.2024 14:28 Podatek od emisji CO2 dla rolników staje się faktem. Pierwszy kraj już zdecydował

Pierwszy i jedyny kraj na świecie, zdecydował się wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnictwa. Rząd duński w poniedziałek wieczorem podpisał porozumienie w tej sprawie z organizacjami rolników, producentów żywności oraz ochrony środowiska. Celem wprowadzenia tej opłaty jest zachęcanie do ekologicznych technologii, pasz i nawozów. Podatek ma wejść w życie już od 2030 roku. 

ogórki gruntowe
24.06.2024 12:00 Do kiszenia i konserwowania. Na co zwracać uwagę przy zakupie ogórków gruntowych

Ogórki, ogóreczki, ogórasy, pod kilkoma nazwami jednego warzywa, kryje się najlepszy smak letnich roślin jednorocznych, uprawianych na polu czy pod osłonami. Gospodynie czekają na pojawienie się sezonu ogórkowego, aby uzupełnić zapasy na zimę. Nie ma nic zdrowszego niż zrobione przez siebie przetwory z ogórków, jednak na co zwrócić uwagę przy zakupie, żeby nie zepsuły się potem w słoiku?

bryły węgla
22.06.2024 20:38 Rolnicy już nie kupią tego typu węgla. Rządowe zmiany od sierpnia wejdą w życie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trosce o jakość powietrza w Polsce, wprowadza stopniowy zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. To oznacza, że rolnicy nie będą mogli ogrzewać swoich domów węglem, który nie spełnia wymogów dotyczących jakości opału. Rozporządzenie wchodzi w życie już w sierpniu. Jaki rodzaj węgla będzie wycofany?  

mężczyzna kontrolujący
17.06.2024 18:43 Sypią się mandaty, w całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Kara nawet do 5000 złotych

Gminy przez nowelizację ustawy w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zobowiązane są do przeprowadzenia kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Urzędnicy mają czas do końca sierpnia. Dotychczas w w prawie połowie skontrolowanych posesji wykryto nieprawidłowości, a niektóre z nich zostały zgłoszone na policję.  

płomień świecy
11.06.2024 15:43 Nie żyje zasłużona rolniczka. Walczyła o polską wieś

Smutna wiadomość obiegła kraj. 7 czerwca 2024 roku odeszła w wieku 74 lat Danuta Pilarska. Kobieta, która w czasach PRL-u dała się poznać jako silna i aktywna społecznie kobieta, walcząca o dobro i niezależność polskich rolników. Była przeciwna uprawom roślin GMO w Polsce, należała do NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Pełniła rolę sołtysa w Retkowie, a za swoją działalność na rzecz rolnictwa, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył jej Prezydent RP. 

krzak pomidora
29.05.2024 11:53 Niezbędny zabieg pomidorów. Rób tak systematycznie, a plony będą ogromne

Uprawiając pomidory, dbamy nie tylko o pozbywanie się chwastów i podlewanie krzaków, lecz również o prawidłową pielęgnację. W tym celu stosujemy zabiegi usuwania liści oraz pędów bocznych. Tzw. "wilki", czyli młode pionowe pędy, które rosną w szybkim tempie i osłabiają roślinę, powinniśmy regularnie wyłamywać. Krzaki pomidorów odwdzięczą się dużymi i licznymi owocami. 

młode ziemniaki
23.05.2024 13:10 Te zasady pomogą zwiększyć zbiory ziemniaków. Dzięki tym metodom będą rosły jak szalone

Nie ma chyba takiej osoby, której smak młodych ziemniaków nie kojarzy się z okresem wiosennym. Spragnieni wczesnych kartofli, możemy kupić je w najbliższym warzywniaku, albo... wyhodować je samemu. Potrzebujemy tylko kawałka ogrodu, bądź miejsca na balkonie. To proste, wystarczy trzymać się czterech złotych zasad uprawy ziemniaków.

czarny kret
23.05.2024 10:56 Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Mało kto zna tę metodę

Nieproszony lokator wprowadził się do ogrodu, a zakopywanie jego kopców działa tylko przez jakiś czas? To bardzo irytuje, jednak jest na to kilka sposobów. Pozbycie się kreta ze swojej posesji, nie jest takie trudne. Istnieje kilka metod i wiele z nich jest humanitarnych. Jednak ten sposób jest jednym z najprostszych, a wszystko czego potrzeba, znajdziemy na przedmiocie codziennego użytku.

zielony szpinak
20.05.2024 12:29 Mszyce atakują szpinak? Tak go uratujesz

Niewielkich rozmiarów popularne szkodniki rujnują liście szpinaku? Mszyce pojawiają się nagle i potrafią rozmnożyć się w ekspresowym tempie, ale i na nie jest sposób. Zanim mszyce zaatakują i zrujnują cały szpinak, warto sięgnąć po skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia metody na pozbycie się niechcianych gości z ogrodu. 

czerwone truskawki
16.05.2024 10:55 Takie truskawki omijaj z daleka. Są zagrożeniem dla zdrowia

Niewątpliwie truskawki są najmocniej wyczekiwanymi owocami w maju. Kiedy tylko pojawią się na polskich targach, nie można przejść obok nich obojętnie. Niestety, w tych czerwonych bombach witaminowych kryją się niebezpieczne dla zdrowia zagrożenia. Jednym z nich jest szara pleśń, która pojawia się na owocach miękkich. Zjedzenie takiego owocu prowadzi do konsekwencji zdrowotnych.

polskie ziemniaki
13.05.2024 11:34 Uprawy zagrożone przez zmiany klimatu. Podano nowe informacje

Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów? 

eternit na dachu
10.05.2024 14:21 Jest ostateczny termin na wymianę dachu z azbestem. Później pieniądze przepadną

Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia? 

owoce miękkie
08.05.2024 16:55 Masz w domu taki owoc? Natychmiast go wyrzuć, może być niebezpieczny

Wielkimi krokami nadchodzi sezon na soczyste i obfitujące w bomby witaminowe owoce. Pierwsze krajowe truskawki już wchodzą na rynek, a niebawem pojawią się również inne, cenne źródła witamin i minerałów. Często jednak kupujemy owoce w nadmiarze, nie wykorzystując ich, aż do momentu pojawienia się pierwszych oznak zepsucia. W takim wypadku nie wystarczy samo odkrojenie pleśni, owoc należy wyrzucić. Podpowiemy, co zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji. 

krowy hodowlane
01.05.2024 14:11 Nowy obowiązek dla małych gospodarstw. Rolnicy alarmują

Temat posiadania płyt gnojowych w gospodarstwach liczących poniżej 20 DJP powraca. Lubelskie Izby Rolnicze domagają się zniesienia wymogu z "programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Z dokumentu wynika, iż wszystkie gospodarstwa utrzymujące zwierzęta, od 1 stycznia 2025 r. będą zmuszeni do wybudowania płyty gnojowej. Zarząd LIR alarmuje, to jawne uśmiercanie małych gospodarstw. 

robiąc zakupy
23.04.2024 18:43 Mikroplastik w żywności. Najwięcej w popularnych produktach

Idąc na zakupy, prawie zawsze staramy się zwracać uwagę na skład i pochodzenie produktów spożywczych. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w pożywieniu mogą znajdować się niewidzialne dla oka cząsteczki plastiku, który potem przedostają się do naszych organizmów. Naukowcy biją na alarm, to stwarza realne niebezpieczeństwo dla ludzkiej krwi czy płuc. Czy da się temu zaradzić? 

planeta Ziemia
22.04.2024 18:53 Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń promujących ochronę środowiska i zwracających uwagę na dobro naszej planety. W Polsce organizowane są m.in. akcje sprzątania świata, w których chętnie udział biorą dzieci ze szkół podstawowych. Co jeszcze możemy zrobić dla Ziemi, jak dbać o naszą planetę, aby odwdzięczała się nam w przyszłości?

jaja spożywcze
22.04.2024 16:04 IJHARS wzięła pod lupę jaja. Wykryto wiele nieprawidłowości

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikowała wyniki przeprowadzonej w IV kwartale 2023 roku ogólnopolskiej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj. Przebadano łącznie 142 podmioty zajmujące się handlem detalicznym. W 37 punktach sprzedaży IJHARS wykryła różnego rodzaju nieprawidłowości.

pukać do drzwi
20.04.2024 20:10 Urzędnicy zapukają do polskich domów. Ruszyły masowe kontrole

Mieszkańcy domów powinni spodziewać się kontroli szamb i oczyszczalni ścieków. Urzędnicy bowiem będą sprawdzać, czy właściciel posesji, który posiada indywidualny system oczyszczania ścieków, wywiązuje się z umów na wywóz nieczystości oraz czy posiada stosowne dokumenty, które to potwierdzają. Za nieprawidłowości grożą kolosalne kary.

biały bus
18.04.2024 13:04 Pod osłoną nocy wyrzucił śmieci do lasu. Teraz słono za to zapłaci

Kierujący busem mężczyzna postanowił pozbyć się swoich śmieci w lesie. Udał się w nocy na teren jednego z lasów województwa lubuskiego i tam je zostawił. Nie miał jednak pojęcia, że nagrywała go kamera z fotopułapki zainstalowanej przez strażników leśnych. Dzięki nagraniu mężczyzna został szybko odnaleziony i odpowiednio ukarany. 

jadalne robaki
16.04.2024 19:49 Owady jadalne zamiast mięsa. Czy Polacy się do tego przekonają?

Pewnie myślicie, że to żart. Widok robaków na talerzu rodem z krajów trzeciego świata może także zagościć na naszych stołach. Wszystko za sprawą decyzji Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku, która zatwierdziła wprowadzenie do żywności dodatku w formie jadalnych owadów. Sprawdziliśmy, czy w naszym kraju serwują dania z owadami jadalnymi, a jeśli nie, to czy można je kupić.

mlecz polny
12.04.2024 21:56 W ogrodzie panoszy się mlecz? Domowa mikstura skutecznie go zwalczy

W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy.  Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza. 

żerujący ślimak
18.03.2024 21:03 Inwazja ślimaków na działce? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Pamiętasz sytuację, w której twój ogród warzywny zaczął nagle znikać w oczach? To właśnie wtedy zaczęły się panoszyć tam ślimaki. Te małe zwierzęta potrafią narobić ogromnych szkód, jednak istnieją proste sposoby, by się ich humanitarnie pozbyć. Oto kilka propozycji, dzięki którym ochronisz swoje rośliny przed całkowitą inwazją ślimaków.

krzewa tui
15.03.2024 21:10 Prosty sposób na okazałe tuje. Potrzebne rzeczy każdy ma w domu

Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu. 

warzywa, ogródek
12.03.2024 20:26 Czy Unia Europejska zakaże upraw w ogródku? Znamy odpowiedź

Zielony Ład odmieniany jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Media obiegła informacja o zakazie upraw własnych warzyw i owoców w ogródkach przydomowych, jaki miałby być zawarty w zapisach Zielonego Ładu. 

porost mchu
10.03.2024 15:29 Mech szpeci trawnik w ogrodzie? Możesz się go łatwo pozbyć

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku.