RolnikInfo.pl
cebula

pixabay.com

Patrzy w cebulę i trafnie przepowiada przyszłość. Prognoza na kolejne miesiące

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dieter Wagner mieszka na Górnych Łużycach, tuż przy granicy z Polską. Od lat słynie z niesamowitej metody prognozowania przyszłości w kwestii pogody - przekrojoną cebulę soli, a następnie pozostawia na dwanaście dni.

Cebulowe miseczki wyglądają po czasie bardzo różnie - czasem są wypełnione sokiem, czasem są suche i pomarszczone. Każda z tych oznak jest zapowiedzią konkretnej pogody na dany miesiąc.

Dieter Wagner i jego cebula

Dieter Wagner jest starszym człowiekiem, który w swoim regionie zasłynął z niezwykle trafnej prognozy pogody, wnioskowanej na podstawie obserwacji pokrojonej cebuli. Mężczyzna kroi cebulę na dwie połówki, a następnie wyjmuje z nich półokrągłe "miseczki", z których zbudowane jest warzywo. 

Na specjalnie przygotowanym małym blacie układa dwanaście cebulowych miseczek - każda z nich reprezentuje kolejny miesiąc w roku. Następnie soli je i pozostawia w ustronnym miejscu na dwanaście dni. Po tym czasie jest w stanie wyczytać z cebuli przyszłość - a dokładniej pogodę, jakiej można spodziewać się w każdym miesiącu.

Jeśli w cebuli zbierze się ciecz, wskazuje to na deszczową aurę. Jeśli warzywo się pomarszczy - odwrotnie - spodziewać się będzie można suchej pogody. Zbrylona sól na powierzchni cebuli zapowiada natomiast opady śniegu.

Luty, marzec i kwiecień wedle cebulowej prognozy

Portal wroclaw.tvp.pl cytuje cebulowego meteorologa:

- Luty będzie mokry. Co chwilę będzie padał deszcz. Utrzyma się pochmurna pogoda. Karnawał zapowiada się piękny - przekonuje. Cebula pokazuje, że w marcu możemy spodziewać się niewielkiej ilości śniegu przez kilka dni. A co dalej?

- Kwiecień będzie zmiennym miesiącem, ale mimo wszystko będziemy mieli dużo słońca. Zapowiada się jeden z najcieplejszych wiosennych miesięcy od lat.

Wyniki cebulowej prognozy pogody zostały porównane z naukowymi algorytmami synoptycznymi i - co ciekawe - trafność przewidywań Dietera Wagnera sięga nawet 90%, co jest absolutnie imponującym wynikiem. 

Jak podaje wroclaw.tvp.pl, synoptycy z regionu, w którym mieszka Dieter Wagner, również zgadzają się co do aury w najbliższych tygodniach i miesiącach. 

Choć czytanie prognozy pogody z połówek cebuli może się wydawać zabawne, to - jak widać - działa całkiem dobrze. Kto wie, może warto spróbować przeprowadzić taki eksperyment samodzielnie? 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Zawalił się dach budynku, w którym były krowy. Cztery zastępy strażaków ruszyły na ratunek

  • Michał Kołodziejczak zawitał u Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie"

  • Część rolników nie dostała jeszcze zaliczek i dopłat. ARiMR zabrała głos ws. płatności

Źródło: wroclaw.tvp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >