Wsią nazywa się zasiedlony teren, na którym ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Nie posiada ona praw miejskich (lub statusu miasta), jest jednak rodzajem miejscowości. Małe wsie posiadają do 100 mieszkańców, średnie do 500 mieszkańców, duże zaś mniej więcej 1000 mieszkańców. Zdarzają się też wsie bardziej zaludnione, choć jest to rzadkość.
Aby wieś mogła otrzymać prawa miejskie, musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi ona posiadać przynamniej 2 tys. mieszkańców. Dodatkowo, co najmniej 60 proc. z nich musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej.
W Polsce obecnie istnieje 43 122 wsi. Najwięcej wsi znajduje się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w województwie opolskim. Największą wsią w Polsce pod względem powierzchni jest wieś Zawoja (100,78 km²), która znajduje się w województwie małopolskim. Najludniejszą zaś wieś stanowi Józefosław z województwa mazowieckiego (14 806 mieszkańców). Najmniejszą wsią pod względem powierzchni jest wieś Sławienko (województwo śląskie), zajmująca jedynie 0,3 km².
Wsie można rozróżnić po ich rodzaju układu przestrzennego. Okolica jest rodzajem wsi, w której osady ustawione są zwarcie wokój placu tworząc kształt pierścienia. Owalica jest podobna do okolicy – różni się jedynie tym, że przez jej środek przebiega rzeka lub jakaś inna przeszkoda. Łańcuchówki zakładane były głównie na terenach górzystych. W tym przypadku domy rozmieszczone są po obu stronach drogi, przebiegającej zazwyczaj wzdłuż rzeki.
Podobne rozmieszczenie domów posiada ulicówka, przez co wyglądem przypomina miejską ulicę. Rzędówka różni się od dwóch poprzedniczek tym, że tu domy rozmieszczone są luźno, zazwyczaj tylko po jednej stronie drogi. Szeregówka swym wyglądem przypomina rzędówkę i łańcuchówkę, jednak w przeciwieństwie do nich ma ciasno ustawione zagrody. Widlica również ma zwartą zabudowę, jednak charakteryzuje się rozwidleniem dróg w ształt litery Y. Wielodrożnica jest dużym typem wsi o nierególarnej zabudowie.
Pokaż więcej
Z roku na rok tereny wiejskie zyskują na coraz to większej popularności. Gro osób pragnie odetchnąć od miejskiego pędu i znaleźć spokój właśnie na wsi. Jednak nierzadko okazuje, że wyobrażenia o wiejskim życiu nie pokrywają się z rzeczywistością.
Uważasz, że wieś to miejsce z perspektywami dla młodych? Chcesz pokazać zalety życia z dala od miejskiego zgiełku? Nagraj film promujący polską wieś i prześlij go na adres MRiRW. Najlepsze z przesłanych prac zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi
64-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik w miejscowości Stara Wiśniewka w Wielkopolsce. Mężczyzna zginął na miejscu.
Z prognozy zagrożeń IMGW na czwartek 31 sierpnia wynika, że w części kraju mogą pojawić się groźne burze. Sprawdź, gdzie można spodziewać się załamania pogody.
Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce jest szeroko krytykowana w różnych środowiskach przedsiębiorców. W jaki sposób na aktualną sytuację patrzy branża piwowarska?
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ostrzegają przed niebezpieczną bakterią wywołującą groźną chorobę. Jak zaznaczają eksperci, wszystkiemu winne są kleszcze.
Synoptycy IMGW ostrzegają przed upałem i burzami z gradem. W danych regionach obowiązują już alarmy pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali dotyczącej upałów. Wydano również żółte ostrzeżenie odnośnie do burz z gradem.
Popularna sieć polskich sklepów Dino stawia na przyśpieszenie rozwoju swojej spółki. Analizując własne przychody oraz łączną liczbę otwartych sklepów w I półroczu 2023 roku, zarząd Dino informuje o kolejnych inwestycjach.
Klienci Lidla mogą w niedalekiej przyszłości spodziewać się zaskakujących zmian. Portal Interia Biznes przekazał informację przedstawicieli popularnej sieci sklepów o zakończeniu okresu testowego i rozpoczęciu wprowadzania nowego rozwiązania. Sprawdź, jakie zmiany obejmą wszystkie placówki Lidla w Polsce.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują prawie w całym kraju, oprócz północnego zachodu.
Deszczowa aura przesuwa finał tegorocznych żniw, wydłużając czas zbiorów i wzbudzając niepokój rolników. W wyniku susz we wcześniejszych miesiącach rolnicy borykają się m.in. z niskim plonem słomy. Nie dziwi zatem, że przy wysokim poziomie zainteresowania słomą ze strony klientów, ceny tego surowca rosną.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydłużyła okres legalnego pobytu pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy. Sprawdź, jaki termin wskazał KRUS.
Decyzja środowiska AgroUnii o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej (KO) pod przewodnictwem Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych wywołała burzę na polskiej scenie politycznej. To zaskakujący sojusz, który nie tylko wstrząsnął obozem rządzącym, ale również rozbudził gorące dyskusje wśród opozycji.
Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ustawa ma wprowadzać nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sprawdź, jaką decyzję wydało ministerstwo w tej sprawie.
AGROunia z województwa kujawsko-pomorskiego poinformowała w piątek o niecodziennej sytuacji, która zdarzyła się w obrębie dzierżawionego pola we wsi Ostromecko. Kombajn należący do dzierżawcy pola wymłócił zboże rolnika, w które włożono 200 tys. zł.
Doniesienia o niebezpiecznych odpadach chemicznych znajdujących się we wsiach nieopodal Warszawy wywołały burzliwą dyskusję w mediach. Wiele znalezionych substancji pochodzi od największego producenta toksycznego trotylu w NATO, zakładów Nitro-Chem.
Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykaz programów dofinansowań dla obszarów wiejskich właśnie ujrzał światło dzienne. Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać gminy.
Rozpoczęło się obowiązkowe badanie statystyczne gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń w ramach tzw. "małego spisu rolnego". Do 14 sierpnia trwać będą te wywiady, które zostały wcześniej wylosowane spośród łącznie 145 tys. gospodarstw rolnych. Ankieterzy przeprowadzą wywiady telefonicznie lub wizytując rolników w domach. Badanie to jest realizowane cyklicznie co 3-4 lata.
Lipiec to miesiąc, w którym przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaczynają się pojawiać pierwsze grzyby w polskich lasach. Z tej okazji Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze grafikę z podstawowymi informacjami na temat zbierania grzybów. LP przypominają przede wszystkim, że najważniejszą zasadą jest zbieranie tylko tych gatunków grzybów, które dobrze znamy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaprasza do wzięcia udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pod nazwą „Moja Wizja Zero”.
Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego?
Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz rekomendacje dla ich rozwoju wskazują na kilka sporych problemów związanych z instalacjami OZE, m.in. fotowoltaiką. Masowe ograniczenia produkcji z odnawialnych źródeł energii, również nie wróżą dobrej przyszłości.
Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń, który został wyznaczony 28 czerwca 2023 roku. Jest to już ósme z kolei ognisko choroby trzody chlewnej.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wydała komunikat podsumowujący przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2023 roku badania dotyczące aktualnej i prognozowanej koniunktury w branży maszyn rolniczych.
Od 3 czerwca obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wchodzące w życie zmiany mają ułatwić gospodarzom formalności dotyczące budowy silosów oraz inwestycji w budynki rolne. Jakie są najważniejsze założenia nowelizacji i co spowodują w rzeczywistości?
KRUS na oficjalnej stronie internetowej przekazał komunikat o wysokości rocznej kwoty granicznej dla podatku dochodowego dla rolników. Wynosi ona 4 088 złotych.
15 maja to szczególna data w roku dla polskich rolników. Jest to dzień poświęcony ich patronowi – św. Izydorowi Oraczowi. Ten symboliczny dzień to przede wszystkim okazja, aby uczcić i docenić ciężką pracę, jaką codziennie wykonują rolnicy w swoich gospodarstwach.