Wsią nazywa się zasiedlony teren, na którym ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Nie posiada ona praw miejskich (lub statusu miasta), jest jednak rodzajem miejscowości. Małe wsie posiadają do 100 mieszkańców, średnie do 500 mieszkańców, duże zaś mniej więcej 1000 mieszkańców. Zdarzają się też wsie bardziej zaludnione, choć jest to rzadkość.
Aby wieś mogła otrzymać prawa miejskie, musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi ona posiadać przynamniej 2 tys. mieszkańców. Dodatkowo, co najmniej 60 proc. z nich musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej.
W Polsce obecnie istnieje 43 122 wsi. Najwięcej wsi znajduje się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w województwie opolskim. Największą wsią w Polsce pod względem powierzchni jest wieś Zawoja (100,78 km²), która znajduje się w województwie małopolskim. Najludniejszą zaś wieś stanowi Józefosław z województwa mazowieckiego (14 806 mieszkańców). Najmniejszą wsią pod względem powierzchni jest wieś Sławienko (województwo śląskie), zajmująca jedynie 0,3 km².
Wsie można rozróżnić po ich rodzaju układu przestrzennego. Okolica jest rodzajem wsi, w której osady ustawione są zwarcie wokój placu tworząc kształt pierścienia. Owalica jest podobna do okolicy – różni się jedynie tym, że przez jej środek przebiega rzeka lub jakaś inna przeszkoda. Łańcuchówki zakładane były głównie na terenach górzystych. W tym przypadku domy rozmieszczone są po obu stronach drogi, przebiegającej zazwyczaj wzdłuż rzeki.
Podobne rozmieszczenie domów posiada ulicówka, przez co wyglądem przypomina miejską ulicę. Rzędówka różni się od dwóch poprzedniczek tym, że tu domy rozmieszczone są luźno, zazwyczaj tylko po jednej stronie drogi. Szeregówka swym wyglądem przypomina rzędówkę i łańcuchówkę, jednak w przeciwieństwie do nich ma ciasno ustawione zagrody. Widlica również ma zwartą zabudowę, jednak charakteryzuje się rozwidleniem dróg w ształt litery Y. Wielodrożnica jest dużym typem wsi o nierególarnej zabudowie.
Pokaż więcej
Początek wiosny to okres, w którym rolnicy rozpoczynają intensywne prace polowe. Przełom marca i kwietnia to czas przygotowywania ziemi pod zasiew i uprawę. Podczas wykonywania jednej z takich czynności rolnik ze wsi znajdującej się w pobliżu Koszalina dokonał niepokojącego odkrycia. Istniało poważne ryzyko zagrożenia, więc mężczyzna powiadomił o zdarzeniu służby, które przybyły na miejsce i zbadały sprawę.
To jeszcze nie koniec pogodowych rewolucji. “W marcu jak w garncu” - w tym roku to powiedzenia nabrało jeszcze silniejszego wydźwięku, czego potwierdzeniem jest nieustannie zmieniająca się pogoda za oknem. Przed nami jeszcze wiele - od przeszywającego zimna i przymrozków, aż do nagłych skoków temperatury, które będą już dawać znamiona zaawansowanej wiosny.
Na polskich wsiach zaszły gigantyczne zmiany, które odbijają się na stanie rolnictwa. To, co znamy i uważamy za tradycyjnie, powoli zanika i ustępuje zupełnie nowemu trendowi. Polska Akademia Nauk próbuje go dookreślić: to fenomen na skalę europejską, którego nikt nie przewidział.
Zarobki osób sprawujących funkcje publiczne niezmiennie pozostają w centrum zainteresowania. Wiele osób zastanawia się, ile zarabia sołtys – kluczowa postać w lokalnej administracji, która odpowiada za organizację życia na wsi i ma bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami. Wokół wynagrodzenia i uprawnień sołtysów narosło wiele mitów, jednak rzeczywistość bywa mniej atrakcyjna, niż mogłoby się wydawać.
Leroy Merlin wystosował do swoich klientów pilny komunikat z ostrzeżeniem dotyczącym jednego z modeli kosiarek, który trafił do sprzedaży, a teraz musi zostać całkowicie wycofany. Wykryte zostały poważne nieprawidłowości, które uniemożliwiają bezpieczne użytkowanie sprzętu. Jak rozpoznać wadliwe urządzenie?
Od marca 2025 roku niektóre osoby w małych gminach będą mogły liczyć na wyższe wsparcie finansowe. Zmiany dotyczące wysokości świadczenia mogą okazać się korzystne dla tych, którzy przez lata angażowali się w rozwój swoich społeczności. Jakie zasady obowiązują przy ubieganiu się o dodatkowe wsparcie finansowe?
Kiedy hałas staje się źródłem konfliktu między sąsiadami, sprawa zaczyna przybierać na sile. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to dźwięki dobiegające z gospodarstwa rolniczego przeszkadzają najbardziej, wyniki pomiarów hałasu w Dziekanowie rzucają zupełnie inne światło na sytuację. Co naprawdę decyduje o skali uciążliwości?
W ostatnich latach w mediach głośno było o miejscowościach we Włoszech i w Grecji, w których władze oferowały ziemię, byle tylko ktoś zgodził się tam zamieszkać. Wielu z nas pewnie nie spodziewało się, że podobny problem pojawi się także w Polsce. Sołtys pewnej wioski w północno-wschodniej części kraju jest w stanie zaoferować naprawdę wiele, żeby tylko ktokolwiek zgodził się tam zamieszkać.
Rolników czekają ogromne wydatki — unijna dyrektywa związana z zero emisyjnością budynków w głównej mierze uderzy właśnie w tereny wiejskie, a dofinansowania wcale nie będą oznaczać braku wydatków. Za nami najgorszy tydzień tego roku — odkryto ponad 100 nowych ognisk ASF. Rolnicy jednak nie będą musieli oddawać na złom sprawnych traktorów — ministerstwo obiecuje rozwiązanie, ale jeszcze nie wiadomo jakie.
Program Rolnictwo 4.0 dał szansę rolnikom i przedsiębiorstwom związanym z branżą rolniczą na ubieganie się o wsparcie finansowe. Mowa o nawet 200 tys. złotych. Przekazane środki powinny zostać wykorzystane na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać świadczenie?
Jeden z najbardziej turystycznych regionów w Europie decyduje się na propagowanie doznań zmysłowych związanych z przebywaniem na wsi. Okazuje się, że dla jednych specyficzne zapachy z gospodarstwa są zmorą, a dla drugich powinny być dziedzictwem kulturowym, z którego należy być dumnym. Czy taką drogą pójdzie również Polska?
Kilka tysięcy sprawnych traktorów może trafić na złom z powodu niedopatrzenia urzędników. Wyroki w pierwszych sprawach już zapadły, a sądy są nieubłagane. Nadchodzą cła na nawozy sprowadzane ze wschodu — unijny komisarz zapewnia, że to nie wpłynie na wzrost cen i tak wyjątkowo drogich nawozów. Nadchodzi zmiana przepisów, dzięki którym rolnikom będzie łatwiej uzyskać status bezrobotnego.
W poniedziałek, 3 lutego rusza nowy nabór wniosków o dofinansowania w ramach rządowego programu adresowanego w szczególności do rolników. W puli znalazły się środki w wysokości 1 mld zł. Jak mogą zdobyć pieniądze?
Ostatnie wydarzenia w naszym kraju pokazały, że to nie jest dobry czas dla polskiego rolnictwa. Gospodarze strajkują i próbują porozumieć się z rządzącymi, jednak może to być gra niewarta świeczki. Coraz mniej osób decyduje się na podejmowanie pracy na gospodarstwie.
Fundusz sołecki to narzędzie budżetowe, które od 2009 roku wpływa na rozwój lokalnych społeczności wiejskich. Coraz więcej gmin jednak buntuje się przeciwko ustanowieniu obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Wolny handel między państwami europejskimi, a krajami Ameryki Łacińskiej może całkowicie zaorać rolnictwo w Unii. Takie informacje napływają od europejskich rolników, ale swoje zdanie odnośnie konsekwencji podpisania tej niekorzystnej umowy wyraził chociażby Grzegorz Bardowski. Czy nadchodzi czarna wizja przyszłości rolnictwa w Polsce? Co faktycznie zaoferują nam unijni politycy?
Po zakończonej już przerwie świątecznej, dzieci i młodzież szkolna wyczekuje upragnionych ferii zimowych. Kolejne dwa tygodnie laby rozpocznie się już w styczniu dla pięciu pierwszych województw. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach organizowanego przez siebie konkursu, umożliwi realizację zimowych obozów stacjonarnych dla podstawowych szkół wiejskich i nie tylko. Dofinansowanie można przeznaczyć na aktywny wypoczynek podczas ferii i to bez konieczności nocowania dziecka poza domem.
Z głębokim smutkiem i żalem przekazujemy o śmierci profesora dr. hab. Stefana Pruszyńskiego, dr h.c., naukowca i byłego dyrektora Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, który sprawował tę funkcję przez 18 lat. Prof. Stefan Pruszyński zmarł w wieku 84 lat.
W poniedziałek 30 grudnia, doszło do wybuchu pożaru w stodole, w miejscowości Skała na Dolnym Śląsku. Ogień momentalnie rozprzestrzenił się na pobliski budynek mieszkalny. W trakcie akcji gaśniczej okazało się, że wewnątrz budynku przebywa uzbrojony mężczyzna. Na miejsce wezwano grupę antyterrorystów. Jedna osoba trafiła do szpitala, a dwie nie żyją.
Dramatyczna akcja zdarzyła się 27 grudnia w miejscowości Rudnik (woj. mazowieckie). Po ataku rozjuszonego zwierzęcia na rolnika, mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała. Zaalarmowano służby ratownicze, lecz ich wysiłek okazał się daremny.
Pod nieobecność Andrzeja, w Plutyczach zachodzą kolejne zmiany. Brak rolnika jakiś czas wpadł na pomysł wybudowania hali tunelowej, która ma spełniać rolę wiaty dla maszyn rolniczych. Nad pracami cały czas czuwa pomysłodawca tej inwestycji, Jarek. Kiedy pojawił się po długiej przerwie, wszystkich zaskoczył swoją przemianą. Już nie przypomina dawnego Jarka, teraz to jest jego nowy image!
To była bardzo trudna i wielogodzinna akcja ratunkowa strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Tarnówka (woj. wielkopolskie). Pod dużym bykiem zawalił się strop, przez co zwierzę spadło na niższe piętro budynku. Aby wydostać byka z potrzasku, strażacy użyli specjalnego sprzętu.
Migracje ludności w Polsce odbywają się nie tylko w kierunku miast, ale też z miast na przedmieścia coraz śmielej wkraczające na tereny wiejskie. Jest to przyczyną konfrontacji, które kończą się przed sądem. Tak było z rolnikiem z woj. łódzkiego, który za sprawą sporu z sąsiadami potrzebuje pomocy finansowej.
Zima zbliża się wielkimi krokami, a u Andrzeja Onopiuka nie ma mowy o odpoczynku. Rolnik właśnie przygotowuje miejsce pod nową inwestycję na swoim podwórku. Z pomocą Jarka prace sukcesywnie poruszają się do przodu, a niebawem zobaczymy efekty zmian, dzięki którym sprzęty rolnicze będą stały w jednym miejscu. Co się będzie działo u Andrzeja z Plutycz? To dopiero rewelacje.
Już tylko dwa dni dzieli nas przed emisją finałowego odcinka programu "Rolnik szuka żony". Widzowie długo czekali na moment poznania prawdy o losach nowo powstałych par. W poprzednim odcinku dwie dobrze zapowiadające się relacje, nagle rozpadły się w niemiłej atmosferze. Zachowanie mężczyzn wzbudziło w internautach ogrom negatywnych emocji. Fala krytyki wylała się na Sebastiana i Adama.
W środę 20 listopada, na jednej z posesji na terenie miejscowości Trzebieszów Pierwszy (Lubelskie), doszło do wypadku młodego rolnika, który tego dnia pracował przy maszynie do rozdrabniania słomy. Sytuacja była na tyle poważna, że potrzebowano Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Pierwszy raz w historii programu "Rolnik szuka żony", rolniczka i jej wybranek tak szybko zdecydowali się ogłosić wszem i wobec, że oficjalnie są razem. Choć ta relacja zrodziła się na oczach widzów i niesamowicie szybko zamieniła się w związek, to w sieci pojawia się coraz więcej głosów, jakoby Wiktoria i Adam nie byli już razem. Internauci dopatrzyli się tego także w zapowiedzi kolejnego odcinka.
W jednej z miejscowości na terenie gminy Jonkowo nieopodal Olsztyna (warmińsko-mazurskie), zmarł 2,5-letni chłopiec. To kolejna małoletnia ofiara środków chemicznych, które często używane są na wsiach, aby skutecznie pozbyć się uciążliwych gryzoni czy owadów. Niestety, zatruć się może nimi także człowiek.