Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś

Wieś

Wieś - czym różni się od miasta? 

Wsią nazywa się zasiedlony teren, na którym ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Nie posiada ona praw miejskich (lub statusu miasta), jest jednak rodzajem miejscowości. Małe wsie posiadają do 100 mieszkańców, średnie do 500 mieszkańców, duże zaś mniej więcej 1000 mieszkańców. Zdarzają się też wsie bardziej zaludnione, choć jest to rzadkość.

Aby wieś mogła otrzymać prawa miejskie, musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi ona posiadać przynamniej 2 tys. mieszkańców. Dodatkowo, co najmniej 60 proc. z nich musi utrzymywać się  z działalności pozarolniczej.

Ile jest wsi w Polsce?

W Polsce obecnie istnieje 43 122 wsi. Najwięcej wsi znajduje się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w województwie opolskim. Największą wsią w Polsce pod względem powierzchni jest wieś Zawoja (100,78 km²), która znajduje się w województwie małopolskim. Najludniejszą zaś wieś stanowi Józefosław z województwa mazowieckiego (14 806 mieszkańców). Najmniejszą wsią pod względem powierzchni jest wieś Sławienko (województwo śląskie), zajmująca jedynie 0,3 km²

Typy wsi w Polsce 

Wsie można rozróżnić po ich rodzaju układu przestrzennego. Okolica jest rodzajem wsi, w której osady ustawione są zwarcie wokój placu tworząc kształt pierścienia. Owalica jest podobna do okolicy – różni się jedynie tym, że przez jej środek przebiega rzeka lub jakaś inna przeszkoda. Łańcuchówki zakładane były głównie na terenach górzystych. W tym przypadku domy rozmieszczone są po obu stronach drogi, przebiegającej zazwyczaj wzdłuż rzeki. 

Podobne rozmieszczenie domów posiada ulicówka, przez co wyglądem przypomina miejską ulicę. Rzędówka różni się od dwóch poprzedniczek tym, że tu domy rozmieszczone są luźno, zazwyczaj tylko po jednej stronie drogi. Szeregówka swym wyglądem przypomina rzędówkę i łańcuchówkę, jednak w przeciwieństwie do nich ma ciasno ustawione zagrody. Widlica również ma zwartą zabudowę, jednak charakteryzuje się rozwidleniem dróg w ształt litery Y. Wielodrożnica jest dużym typem wsi o nierególarnej zabudowie.

Pokaż więcej

None
21.04.2024 09:41 Bohaterów "Rolnicy. Podlasie" spotkało nieszczęście. Ubezpieczenie tego nie pokryje

Justynę i Łukasza Maciorowskich poznaliśmy w popularnym programie "Rolnicy. Podlasie". Małżeństwo prowadzi duże gospodarstwo we wsi Ciemnoszyje, które stale się rozwija. Niedawno jednak znanych rolników spotkała tragedia. W ich nowoczesnym gospodarstwie doszło do pożaru, w którym spalił się doszczętnie ciągnik. Rolniczka poinformowała o tym w mediach społecznościowych, a fani już myślą, jak wspomóc swoich ulubieńców. 

skazany rolnik
20.04.2024 19:57 Bohater "Rolnicy.Podlasie" skazany za kradzież. Kamil T. usłyszał wyrok

Kłopoty uczestniczka popularnego programu "Rolnicy.Podlasie" zaczęły się w kwietniu 2022 roku, kiedy to Kamil T został przyłapany na kradzieży balotów z sianokiszonką.  Mimo, że 38- latek przyznał się do winy i chciał dobrowolnie poddać się karze, to za sprawą poszkodowanego, sprawa trafiła do sądu. W czwartek, 18 kwietnia mężczyzna usłyszał prawomocny wyrok.

pożar stodoły
15.04.2024 19:08 Pożar stodoły w Pełczynie. Ogień pochłonął kilka ton zboża i maszyny rolnicze

W sobotę 13 kwietnia w miejscowości Pełczyn w woj. wielkopolskim, doszło do wybuchu pożaru w stodole. W środku znajdowało się około 80 tysięcy ton zboża, bele siana, siewnik i inne maszyny rolnicze. Strażacy walczyli z żywiołem całą noc, aż do niedzieli. Ogień doszczętnie zniszczył budynek. Niestety wciąż nie ustalono przyczyny pożaru. 

Urząd Pracy
12.04.2024 16:06 Szykują się zmiany w prawie. Urząd Pracy będzie rejestrować rolników

Rada Ministrów otrzymała projekt zmian w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zmiany te odnoszą się do rolników, którzy posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a którzy nie mają stałych dochodów. Ta grupa rolników będzie mogła ubiegać się o status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy.

Agnieszka Kwiatkowska
12.04.2024 13:27 Agnieszka z "Rolnik szuka żony" nie kryje radości. Jej gospodarstwo się rozwija

Agnieszka Kwiatkowska to rolniczka, która wzięła udział w 10 edycji programu "Rolnik szuka żony". Miłośniczka koni dała się poznać jako kobieta silna i pewna siebie. W show TVP1 niestety nie znalazła miłości, choć nie ukrywa, że aktualnie spotyka się z mężczyzną. Na pierwszym miejscu jednakże są u niej konie i to właśnie fotografią małego źrebiątka Agnieszka podzieliła się z fanami. Czyż to nie uroczy widok?

Andrzej i Gienek Onopiuk
11.04.2024 14:09 Wielkie zmiany u Gienka i Andrzeja z Plutycz. Gospodarstwo jest nie do poznania

Upragniony i długo wyczekiwany moment w historii słynnych bohaterów programu "Rolnicy.Podlasie" właśnie nastąpił. Z podwórka Gienka i Andrzeja zniknęło całe błoto. Pracami nad udoskonalaniem obejścia rodziny Onopiuk zajął się ciężki sprzęt, a chwilami z rewolucji na podwórku podzielił się z widzami na kanale YouTube Jarek - brat Andrzeja.  

brudna droga, ciągnik rolniczy
08.04.2024 14:33 Trzeba uważać. Wysokie mandaty dla rolników za zanieczyszczenie drogi publicznej

Wiosna za oknem a na drogach pojawia się coraz więcej maszyn rolniczych. Nadszedł czas na zasiewy, nawożenie czy wywóz obornika. Pogoda często płata figle, przez co na polach bywa mokro, niestety błoto lubi przyklejać się do masywnych kół ciągnika. Wyjechanie na drogę publiczną traktorem z zabrudzonymi kołami zostawiającymi ślady na asfalcie, stwarza realne zagrożenie dla użytkowników dróg. Co zatem grozi rolnikowi za pozostawienie na drodze brudnych śladów po kołach ciągnika?

ciągnik rolniczy
17.03.2024 18:42 Pijany i bez uprawnień wiózł kolegów ciągnikiem. Policja w akcji

Policjanci z Jasła zatrzymali we wtorek po południu kierowcę pojazdu typu SAM. Podczas kontroli okazało się, że kierowca nie dość, że był pijany, to na domiar złego przewoził osobę niezgodnie z przepisami. Ale to nie wszystko, bowiem za brak uprawnień do kierowania pojazdami oraz brak ubezpieczenia ciągnika, mężczyzna odpowie przed sądem.

krzewa tui
15.03.2024 21:10 Prosty sposób na okazałe tuje. Potrzebne rzeczy każdy ma w domu

Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu. 

gospodarz wsi
11.03.2024 22:39 Ile w Polsce zarabia sołtys? Znamy stawki

11 marca w Polsce obchodzone jest Święto Sołtysa. Rolą sołtysa jest m.in. reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, oraz zwoływanie zebrań na świetlicy wiejskiej. W tym dniu świętuje około 40 tysięcy pań i panów sołtys w kraju, dlatego też życzenia postanowił złożyć sam prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  

Andrzej Onopiuk
04.03.2024 17:04 "Rolnicy. Podlasie". Fani martwią się o zdrowie Andrzeja z Plutycz

Andrzej Onopiuk to jeden z najbardziej popularnych uczestników programu "Rolnicy. Podlasie". Rolnik, który przejął po ojcu 50 ha gospodarstwa oraz sporą liczbę zwierząt, teraz samodzielnie trzyma pieczę nad dalszym rozwojem swojej darowizny. Ostatnio gospodarstwem zajmował się brat Jarek, który wyjawił, że Andrzej jest w sanatorium na wypoczynku, ale czy na pewno? Fani martwią się tym, że może grozić Andrzejowi poważny zabieg.

radiowóz policyjny
01.03.2024 11:53 Zwłoki znalezione w stodole. Nie żyje 30-latek

We wtorek 27 lutego, w gminie Kolbuszowa (woj. podkarpackie), znalezione zostały w stodole zwłoki młodego mężczyzny. Szokującego odkrycia dokonał właściciel posesji, który zaalarmował policję. Nieoficjalnie wiadomo, że zmarły poszukiwał kilka dni wcześniej schronienia. 

patrol policyjny/ traktorek ogrodowy
24.02.2024 18:59 Pijany jeździł traktorkiem po chodniku. Powód oburza

Do zdumiewającej sytuacji doszło w środę 21 lutego na terenie powiatu strzeleckiego. Czujny mieszkaniec jednej ze wsi zawiadomił dzielnicowego, by poinformować o pijanym mężczyźnie, który jeździł po chodniku traktorkiem ogrodowym. Oficjalnie wiadomo, że wracał z pobliskiego sklepu z butelką wódki. 

Kompostownik
10.10.2023 08:57 Kompostownik przydomowy. Najważniejsze informacje

Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

wioska
26.09.2023 13:26 Polacy ciągną na wieś. Nowe dane GUS

Z roku na rok tereny wiejskie zyskują na coraz to większej popularności. Gro osób pragnie odetchnąć od miejskiego pędu i znaleźć spokój właśnie na wsi. Jednak nierzadko okazuje, że wyobrażenia o wiejskim życiu nie pokrywają się z rzeczywistością.

młody rolnik
07.09.2023 09:39 Atrakcyjne nagrody pieniężne! Konkurs dla młodych mieszkańców wsi

Uważasz, że wieś to miejsce z perspektywami dla młodych? Chcesz pokazać zalety życia z dala od miejskiego zgiełku? Nagraj film promujący polską wieś i prześlij go na adres MRiRW. Najlepsze z przesłanych prac zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi

Pogotowie ratunkowe
04.09.2023 21:35 Mężczyzna przygnieciony przez ciągnik. Zginął na miejscu

64-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik w miejscowości Stara Wiśniewka w Wielkopolsce. Mężczyzna zginął na miejscu.

Burza
31.08.2023 09:25 IMGW zapowiada burze. W części kraju może być niebezpiecznie

Z prognozy zagrożeń IMGW na czwartek 31 sierpnia wynika, że w części kraju mogą pojawić się groźne burze. Sprawdź, gdzie można spodziewać się załamania pogody.

Butelki szklane
27.08.2023 08:00 Piwowarzy zostali oszukani. Wielka porażka ustawy o systemie kaucyjnym

Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce jest szeroko krytykowana w różnych środowiskach przedsiębiorców. W jaki sposób na aktualną sytuację patrzy branża piwowarska? 

Kleszcz
26.08.2023 10:00 Kleszcze winne niebezpiecznej chorobie. Naukowcy alarmują

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ostrzegają przed niebezpieczną bakterią wywołującą groźną chorobę. Jak zaznaczają eksperci, wszystkiemu winne są kleszcze. 

Błyskawica
22.08.2023 16:36 Upały i burze w tych regionach będą realnym zagrożeniem

Synoptycy IMGW ostrzegają przed upałem i burzami z gradem. W danych regionach obowiązują już alarmy pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali dotyczącej upałów. Wydano również żółte ostrzeżenie odnośnie do burz z gradem. 

Sklep Dino
21.08.2023 08:00 Dino rośnie w siłę. Zarząd spółki planuje otwarcie kolejnych sklepów

Popularna sieć polskich sklepów Dino stawia na przyśpieszenie rozwoju swojej spółki. Analizując własne przychody oraz łączną liczbę otwartych sklepów w I półroczu 2023 roku, zarząd Dino informuje o kolejnych inwestycjach. 

Lidl
20.08.2023 14:00 Wielkie zmiany w Lidlu. Sprawdź, co nowego pojawi się w sklepach

Klienci Lidla mogą w niedalekiej przyszłości spodziewać się zaskakujących zmian. Portal Interia Biznes przekazał informację przedstawicieli popularnej sieci sklepów o zakończeniu okresu testowego i rozpoczęciu wprowadzania nowego rozwiązania. Sprawdź, jakie zmiany obejmą wszystkie placówki Lidla w Polsce. 

Burza z piorunami
19.08.2023 14:00 Gradobicia i fale upałów. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Alerty obowiązują prawie w całym kraju, oprócz północnego zachodu. 

słoma
19.08.2023 13:55 Słoma w cenie. Tak przedstawiają się stawki

Deszczowa aura przesuwa finał tegorocznych żniw, wydłużając czas zbiorów i wzbudzając niepokój rolników. W wyniku susz we wcześniejszych miesiącach rolnicy borykają się m.in. z niskim plonem słomy. Nie dziwi zatem, że przy wysokim poziomie zainteresowania słomą ze strony klientów, ceny tego surowca rosną.

Rolnicy podczas zbioru owoców
17.08.2023 14:00 Do którego terminu pomocnik rolnika z Ukrainy może przebywać w Polsce?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydłużyła okres legalnego pobytu pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy. Sprawdź, jaki termin wskazał KRUS.

Tusk i Kołodziejczak
16.08.2023 16:10 AgroUnia dołącza do Tuska. Polska scena polityczna w stanie wrzenia

Decyzja środowiska AgroUnii o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej (KO) pod przewodnictwem Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych wywołała burzę na polskiej scenie politycznej. To zaskakujący sojusz, który nie tylko wstrząsnął obozem rządzącym, ale również rozbudził gorące dyskusje wśród opozycji.

Odpady
15.08.2023 14:00 Rozwiązanie na składowiska niebezpiecznych odpadów? Prezydent podpisał nową ustawę

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ustawa ma wprowadzać nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.