Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś

Wieś

Wieś - czym różni się od miasta? 

Wsią nazywa się zasiedlony teren, na którym ludność zajmuje się głównie rolnictwem. Nie posiada ona praw miejskich (lub statusu miasta), jest jednak rodzajem miejscowości. Małe wsie posiadają do 100 mieszkańców, średnie do 500 mieszkańców, duże zaś mniej więcej 1000 mieszkańców. Zdarzają się też wsie bardziej zaludnione, choć jest to rzadkość.

Aby wieś mogła otrzymać prawa miejskie, musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi ona posiadać przynamniej 2 tys. mieszkańców. Dodatkowo, co najmniej 60 proc. z nich musi utrzymywać się  z działalności pozarolniczej.

Ile jest wsi w Polsce?

W Polsce obecnie istnieje 43 122 wsi. Najwięcej wsi znajduje się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w województwie opolskim. Największą wsią w Polsce pod względem powierzchni jest wieś Zawoja (100,78 km²), która znajduje się w województwie małopolskim. Najludniejszą zaś wieś stanowi Józefosław z województwa mazowieckiego (14 806 mieszkańców). Najmniejszą wsią pod względem powierzchni jest wieś Sławienko (województwo śląskie), zajmująca jedynie 0,3 km²

Typy wsi w Polsce 

Wsie można rozróżnić po ich rodzaju układu przestrzennego. Okolica jest rodzajem wsi, w której osady ustawione są zwarcie wokój placu tworząc kształt pierścienia. Owalica jest podobna do okolicy – różni się jedynie tym, że przez jej środek przebiega rzeka lub jakaś inna przeszkoda. Łańcuchówki zakładane były głównie na terenach górzystych. W tym przypadku domy rozmieszczone są po obu stronach drogi, przebiegającej zazwyczaj wzdłuż rzeki. 

Podobne rozmieszczenie domów posiada ulicówka, przez co wyglądem przypomina miejską ulicę. Rzędówka różni się od dwóch poprzedniczek tym, że tu domy rozmieszczone są luźno, zazwyczaj tylko po jednej stronie drogi. Szeregówka swym wyglądem przypomina rzędówkę i łańcuchówkę, jednak w przeciwieństwie do nich ma ciasno ustawione zagrody. Widlica również ma zwartą zabudowę, jednak charakteryzuje się rozwidleniem dróg w ształt litery Y. Wielodrożnica jest dużym typem wsi o nierególarnej zabudowie.

Pokaż więcej

burza z piorunami
17.07.2024 18:12 Dramat rolnika z woj. świętokrzyskiego. Jedna noc uczyniła go bankrutem

Wystarczyło kilka godzin, żeby z dobytku rolnika nie zostało praktycznie nic. Klęska, bo inaczej nie da się tego nazwać, spotkała rodzinę z miejscowości Sieńsko, w województwie świętokrzyskim. Po przejściu nawałnicy w nocy z soboty na niedzielę, rolnik stracił niemalże całe swoje uprawy, a zboże w magazynie zalał ulewny deszcz.  

snopki słomy
17.07.2024 13:22 W tej wsi czas się zatrzymał, a na polu jest jak dawniej. Tak wyglądały kiedyś żniwa

Dziś już tylko nieliczni pamiętają te czasy, kiedy w okresie żniw wychodziło się w pole całymi rodzinami, trzymając w rękach kosy i sierpy. Do koszenia kosami zaangażowani byli mężczyźni, sierpy obsługiwały również kobiety. Odkoszone łany zboża odbierano sierpami, a następnie powrósłem ze słomy obwiązywano tzw. snopek. Kilkanaście snopków stawiano w kopki. Dzisiaj takie widoki to rzadkość, choć w miejscowości Trzemosna w woj. świętokrzyskim czas jakby się zatrzymał i powracają wspomnienia z dzieciństwa. 

Justyna Łukasz Maciorowscy
16.07.2024 20:08 Rolnicy.Podlasie. Justyna i Łukasz Maciorowscy otworzyli "fabrykę" tlenu. Atrakcja przyciąga setki turystów

Niedawno pisaliśmy o nowym pomyśle Justyny i Łukasza Maciorowskich, rolników mieszkających w miejscowości Ciemnoszyje na Podlasiu. Ich labirynt z kukurydzy powstawał prawie dwa miesiące, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w niedzielę 14 lipca. Jakie atrakcje czekają na turystów? O wszystkim opowiadają pomysłodawcy labiryntu. 

None
15.07.2024 11:36 Rolnik szuka żony... i ludzi do pracy na wsi! Polska wieś staje się pustynią

Od 2016 roku obserwujemy w Polsce wzrost salda migracji na pobyt stały. Oznacza to, że coraz mniej osób emigruje, a rośnie liczba obcokrajowców w kraju. Obecnie w systemie ubezpieczeń społecznych zarejestrowanych jest niemal 1,4 mln cudzoziemców. Niestety napływ migrantów nie jest w stanie zrównoważyć spadku liczby urodzeń i depopulacji. W pierwszym kwartale 2024 roku urodziło się zaledwie 64,5 tys. dzieci, a wskaźnik dzietności w 2023 roku osiągnął rekordowo niski poziom 1,158. 

None
10.07.2024 12:03 "Rolnicy. Podlasie". Niesamowita transformacja Gienka. Pamiętacie jak wyglądał kilka lat temu?

Eugeniusz Onopiuk, mieszkaniec małej wsi Plutycze, nigdy nie przypuszczał, że pewnego dnia stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej telewizji. Jego życie zmieniło się diametralnie, gdy został bohaterem popularnego programu "Rolnicy.Podlasie".

None
09.07.2024 19:54 Gwiazda "Rolnik szuka żony": Nicola odważyła się to zrobić i pochwaliła się efektem

Nicola z 10. edycji "Rolnik szuka żony" z pewnością na długo zapadła w pamięć widzom. Choć program nie przyniósł jej upragnionej miłości, zyskała ogromną sympatię i rzeszę obserwujących w mediach społecznościowych.

None
09.07.2024 15:51 Sara z "Rolnik szuka żony" zachwyca w obłędnej stylizacji na weselu

Choć 10. edycja "Rolnik szuka żony" dawno za nami, fani wciąż śledzą losy uczestników. Szczególną uwagę przykuwają losy Sary, która po rozstaniu z Arturem stała się jedną z najpopularniejszych uczestniczek programu. Ostatnio 24-latka zaskoczyła fanów zdjęciem z wesela, na którym prezentowała się zjawiskowo!

None
09.07.2024 10:57 "Rolnicy. Podlasie" Fani ostrzegają Andrzeja przed pożarem: Pewnie nie zdąży albo nie pójdzie i duży ursus też pójdzie z dymem

Popularny rolnik z "Rolnicy. Podlasie" znów wzbudził skrajne emocje. Tym razem powodem jest opublikowany przez niego film, w którym prezentuje czyszczenie belarki w specyficzny sposób. Choć dla niektórych fanów to standardowa procedura, inni wyrażają poważne obawy o bezpieczeństwo Andrzeja i jego gospodarstwa.

None
08.07.2024 17:17 "Rolnicy. Podlasie". Fani Andrzeja z Plutycz ostrzegają: Jeszcze będzie płakał

Wiosną 2024 roku w życiu Andrzeja z Plutycz, znanego rolnika z "Rolników. Podlasia", zaszły liczne zmiany. Po wyjeździe do sanatorium i remoncie podwórka, przyszedł czas na kolejną inwestycje. Chociaż sam Andrzej jest zachwycony, w sieci pojawiają się głosy krytyki. Czy słusznie?

None
08.07.2024 12:24 Rolnik szuka żony. Konrad zaskoczył wszystkich chwaląc się tą wiadomością

Uczestnik dziewiątej edycji popularnego programu telewizyjnego "Rolnik szuka żony", Konrad Krzywicki, niedawno podjął ważny krok w swoim życiu osobistym. Mężczyzna poprosił swoją ukochaną o rękę.

tabliczka sprzedażowa
07.07.2024 18:03 Nie wiesz, jak opisać działkę do sprzedaży? Ten internauta poszedł na całego, jego opis bawi do łez

Niekiedy bywa w życiu tak, że los zmusza nas do sprzedaży swojej działki rolnej lub budowlanej. Czasem nie wiemy jak się za to zabrać i od czego zacząć. Otóż, najpierw spróbujmy napisać ogłoszenie ale takie, żeby przyciągnęło samym opisem jak najwięcej potencjalnych nabywców. Tak jak zrobił to jeden z internautów, który swoim oryginalnym ogłoszeniem zrobił w sieci furorę. 

Ania Bardowska
02.07.2024 16:39 Ania Bardowska bryluje w kuchni. Fanki zachwycają się tym przepisem

Uczestniczka programu "Rolnik szuka żony" Ania Bardowska nigdy nie ukrywała, jak bardzo lubi spełniać się w roli gospodyni domowej. To nie lada zadanie, kiedy ma się na głowie gospodarstwo, dwójkę dzieci, pracę i dom. Jednak ta drobna kobieta potrafi wszystko ze sobą pogodzić, a jej filmiki z kulinarnymi cudeńkami robią niemałą furorę w sieci. Wypróbujcie tych ogórków na ostro z przepisu Ani, a gwarantujemy, że do zimy już zabraknie ich w spiżarni. 

Roman Zaklinacz Byków
30.06.2024 19:07 Ma 70 lat i ujeżdża byki. Niezwykła historia Romana Zaklinacza Byków

Romuald Rubinowicz znany w mediach społecznościowych jako Romek Zaklinacz Byków staje się inspiracją i wzorem dla młodego pokolenia. Jego historia uczy zapomnianych dziś wartości ciężkiej pracy, uporu i życzliwości. 

Andrzej Onopiuk
29.06.2024 21:42 "Rolnicy.Podlasie" Andrzej kontra belarka. Internauci trafnie wytypowali zwycięzcę

Andrzej z programu o perypetiach podlaskich rolników, co jakiś czas dokłada internautom powodów do negatywnego komentowania jego filmów na YouTube. Krytyka pod adresem Onopiuka ciągnie się od chwili, kiedy postanowił zostać youtuberem i pokazywać swoje poczynania w rolnictwie. Najnowszy film ukazał zmagania z awarią belarki, do której sam dołożył wszelkich starań. Czy Andrzej sobie poradził z problemem? Internauci wiedzieli już od pierwszej minuty, kto kogo pokonał w tym starciu.

polskie pieniądze
28.06.2024 11:46 Stypendium dla niezamożnych maturzystów ze wsi. Aż 10 tys. złotych na I rok studiów

Ruszyła XXIII edycja programu Stypendium Pomostowego. Program skierowany jest do maturzystów pochodzących z mniejszych miejscowości i niezamożnych rodzin. Celem programu jest wsparcie finansowe na I rok studiów dziennych. Jednak, aby się o nie ubiegać, należy spełnić kilka istotnych warunków. Jakich? Zobaczcie sami. 

radiowóz policyjny
25.06.2024 20:20 Tragedia w powiecie olsztyńskim. Nie żyje 7-letnia dziewczynka zagryziona przez psy

Smutna wiadomość nadeszła we wtorek po południu. W miejscowości Barczewo w woj. warmińsko-mazurskim znaleziono ciało siedmioletniej dziewczynki, która została zagryziona przez psy. Dziecko przebywało na posesji, gdzie znajdowała się również hodowla dwóch ras psów. Dziewczynka była pod opieką koleżanki swojej mamy. Sprawą zajęła się prokuratura. 

pogorzeliska po pożarze
22.06.2024 15:40 Pożar w stadninie pod Krakowem. Tragiczny finał przeszukiwań pogorzeliska

W sobotę nad ranem doszło do wybuchu pożaru hali magazynowej na terenie stadniny koni w miejscowości Tomaszowice, w woj. wielkopolskim. Do akcji gaśniczej zadysponowano kilka jednostek strażackich, którzy wspólnymi siłami opanowali ogień. Straż po ugaszeniu pożaru rozpoczęła przeczesywania pogorzelisk. Niestety, finał przeszukiwań ujawnił najgorsze. 

mężczyzna kontrolujący
17.06.2024 18:43 Sypią się mandaty, w całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Kara nawet do 5000 złotych

Gminy przez nowelizację ustawy w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zobowiązane są do przeprowadzenia kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Urzędnicy mają czas do końca sierpnia. Dotychczas w w prawie połowie skontrolowanych posesji wykryto nieprawidłowości, a niektóre z nich zostały zgłoszone na policję.  

Nicola rolniczka
15.06.2024 14:17 Nicola z "Rolnika" powiększyła usta. Reakcja mężczyzn natychmiastowa

Uczestniczka 10 edycji "Rolnik szuka żony", zdecydowała się odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i wykonać zabieg...powiększenia ust. Nikola mimo strachu przed bólem podczas zabiegu, odważyła się zmienić wygląd swojej twarzy. Efektami po zabiegu pochwaliła się w mediach społecznościowych. Pod filmem pojawiła się lawina komentarzy od zachwyconych kobiet i oburzonych mężczyzn, którzy są przeciwnikami takich zabiegów. Zobaczcie sami. 

czarny bez, syrop
10.06.2024 11:49 Ten syrop z czarnego bzu wygra z każdym przeziębieniem. Musisz mieć go w domu

Niewiele osób wie, że czarny bez wykorzystywany był w dawniej jako naturalne lekarstwo. Do tej pory z kwiatów i owoców tej rośliny przygotowuje się napary, syropy czy nalewki. Czarny bez jeszcze kwitnie, dlatego warto wybrać się w poszukiwaniu białych baldachimów i przygotować z nich syrop. Redakcja Rolnik Info otrzymała od czytelniczki unikatowe zdjęcia i przepis na przygotowanie syropu z kwiatów czarnego bzu.

mierzenie ciśnienia
10.06.2024 09:18 Rolniku przebadaj się. Ministerstwo Zdrowia przedłuża program "Profilaktyka 40 plus"

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża program "Profilaktyka 40 plus", z którego mogą skorzystać mieszkańcy małych miejscowości. Rządowy projekt skierowany jest do tych, którzy mają ograniczony dostęp do usług medycznych w swoich okolicach. Takie badania pomogą wykryć poważne choroby we wczesnym stadium rozwoju. Jak skorzystać z programu? Wyjaśniamy. 

pożar stodoły
05.06.2024 17:36 Pożar stodoły pod Końskimi. Chwilę wcześniej szalały pioruny

W minioną sobotę 1 czerwca, doszło do potężnego pożaru budynku gospodarczo-magazynowego w miejscowości Machory (woj. świętokrzyskie). Zapaliła się stodoła, w której znajdowały się maszyny rolnicze, drobny sprzęt oraz płody rolne. Ustalono, że przyczyną pożaru było wyładowanie atmosferyczne z przechodzącej w tym regionie burzy. 

Rolnicy.Podlasie
05.06.2024 07:17 Najpierw pożar w gospodarstwie, teraz to. Justyna z "Rolników" trafiła do szpitala

Małżeństwo Justyna i Łukasz Maciorowscy to jedni z ulubionych bohaterów programu "Rolnicy.Podlasie". Para doczekała się czwórki wspaniałych dzieci. Rolnicy prowadzą wspólnie gospodarstwo nastawione na krowy. Szczęśliwe życie dwójki młodych rolników zostało zachwiane przez falę nieszczęść, jakie nawiedziły ich rodzinę. Ostatnio doszło do pożaru ich ciągnika, a teraz Justyna trafiła do szpitala. Co się stało? Zobaczcie sami. 

dwie pary
03.06.2024 14:16 Znaleźli miłość w programie. Jak się zmieniło życie par z "Rolnik szuka żony"?

Hit telewizyjnej jedynki od lat cieszy się niezwykłą popularnością. To wszystko dzięki rolnikom i rolniczkom, którzy przed kamerami szukali swojej drugiej połowy. Za nami dziesięć emocjonujących edycji "Rolnik szuka żony" i w wiele par, które dziś tworzą szczęśliwe rodziny, są po ślubie i doczekali się dzieci. Pamiętacie tych wszystkich uczestników programu? 

rodzina bocianów
31.05.2024 18:07 Dziś Dzień Bociana Białego. Unikatowy symbol polskiej wsi

To właśnie dziś, 31 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bociana Białego. To jedyny taki ptak, który kojarzy się nam z krajobrazem polskiej wsi. Bocian biały to wędrowiec, który uwielbia ciepły klimat, dlatego zimę woli spędzać w Afryce Północnej lub Południowej, natomiast przylatuje do naszego kraju wraz z początkiem wiosny. Wiedzieliście, że co piaty bocian przychodzi na świat właśnie w Polsce? 

trzymać zraszacz
28.05.2024 18:38 Zakaz podlewania tuneli foliowych i ogródków. Gminy apelują do mieszkańców

Przedłużająca się susza w Polsce, zmusza władze kilkudziesięciu gmin do wprowadzenia zakazu podlewania trawników, ogródków czy nawet tuneli foliowych. IMGW ostrzega, że ten rok może być rekordowy pod względem braku opadów. Mieszkańcy gmin objętych zakazem nie mogą korzystać z wody z sieci wodociągowej w określonych godzinach lub do odwołania. Nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem.

wypadek rolniczy
27.05.2024 20:51 Tragiczny wypadek z udziałem traktora. Nie żyje 44-letni mężczyzna

Do tragicznego wypadku doszło w środę po południu. 44-letni mężczyzna poruszający się ciągnikiem rolniczym zjechał z drogi do rowu i wypadł z maszyny wprost pod tylne koło. Do zdarzenia doszło w miejscowości Bonarówka na Podkarpaciu. Służby ratunkowe nie potrafiły pomóc poszkodowany, ten zmarł na miejscu.

Anna Derbiszewska
24.05.2024 13:06 Anna Derbiszewska pokazała syna. "Tęsknie za tym brzuszkiem"

Uczestniczka ostatniej odsłony kultowego programu "Rolnik szuka żony" Anna Derbiszewska, zapewne jest wdzięczna losowi, że wzięła udział w randkowym show TVP. Rolniczka bowiem odnalazła w nim swoją miłość - Jakuba Manikowskiego. Para od paru dni trafiła do grona szczęśliwych rodziców, a to wszystko za sprawą narodzin ich syna Dariusza. Ania właśnie wrzuciła do sieci najnowszą fotkę z noworodkiem. Czyż nie jest on słodki?