Ceny produktów rolno-spożywczych rosną. Prognozowane podwyżki w drugiej połowie roku
W ostatnim czasie największy wzrost cen w skupach odnotowano w przypadku ziemniaków. Zwiększyły się również stawki za inne podstawowe produkty rolno-spożywcze, takie jak mięso wieprzowe, drobiowe czy wołowe.
Ceny rosną
Mniejsza podaż wielu produktów w lutym spowodowała wzrost ich wartości cenowej w skupach. Największą dynamikę cenową w lutym wobec stycznia odnotowały ceny ziemniaków - były bowiem droższe aż o 41% . Jak podaje portal agropolska.pl, na fakt ten wpłynęły dwa czynniki: uwarunkowania sezonowe oraz silne mrozy, które zaburzyły transport.
Mimo to informacje dla rolników nie są do końca optymistyczne, bo stawki za ziemniaki o tej samej porze rok temu były średnio 25% wyższe. W lutym wobec stycznia podrożała też wieprzowina (o 10%), lecz dwanaście miesięcy wcześniej kosztowała ona średnio 30% więcej.
Zaobserwowano też wyższą wartość drobiu i wołowiny w skupach, która w lutym podniosła się o około 9% wobec stycznia 2021 roku. Mała podaż ziaren zbóż spowodowała kolejne podwyżki cenowe - w lutym pszenica i żyto kosztowały średnio 4% więcej wobec stycznia i 24% więcej wobec danych sprzed roku.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Miesięczne podwyżki większości produktów rolno-spożywczych nie objęły rynku mleka. Jest jednak również dobra wiadomość dla hodowców bydła mlecznego - obecnie mleko w skupach warte jest średnio 9% więcej wobec analogicznego okresu z 2020 roku.
Czy czekają nas podwyżki na rynku detalicznym?
W kwestii cen produktów rolno-spożywczych na rynku detalicznym mamy i dobrą, i złą wiadomość. Zła jest taka, że według Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ceny żywności mogą wzrosnąć zwłaszcza w drugiej połowie 2021 roku.
Dobra wiadomość: podwyżki osiągną najprawdopodobniej poziom 3%, co jest mniejszą wartością niż zeszłoroczna podwyżka sięgająca 7%. Jak zaznacza ekspert z PIE, na obecną chwilę nie widać, by ceny w handlu detalicznym miały prezentować systematyczne wzrosty.
Wskazał dodatkowo, iż prognozy meteorologiczne na najbliższe dni i tygodnie każą sądzić, że ceny warzyw i owoców wzrosną w niskim stopniu lub nawet spadną.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
"Wiadomo, czego się spodziewać po wsi"? Złożona kwestia religijności na obszarach wiejskich
-
Polski naukowiec o atakach wilków na ludzi. Podkreślił wymiar "subiektywnych opinii"
-
"Zakaz hodowli zwierząt to tylko kwestia czasu". Sylwia Spurek o potrzebach zmian w rolnictwie
Źródło: agropolska.pl, sadyogrody.pl