Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolniku, masz czas tylko do 28 lutego. Chodzi o zamrożone ceny prądu
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 13.02.2025 13:10

Rolniku, masz czas tylko do 28 lutego. Chodzi o zamrożone ceny prądu

Rolniku, pilnuj terminu. Inaczej będziesz musiał zwrócić pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rolnicy muszą pilnować terminu składania oświadczeń, w przeciwnym razie mogą stracić pieniądze — alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przywołując konieczną do zrealizowania przez każdego przedsiębiorcę praktykę. Jeśli skorzystałeś z tego narzędzia finansowego, jesteś na liście.

Rolnicy: pilnujcie terminu 28 lutego

MRiRW przypomina o konsekwencjach ustawy o “środkach nadzwyczajnych”, czyli legislacyjnego mrożenia cen energii. Przedsiębiorcy, którzy w latach 2023 i 2024 płacili maksymalną stawkę za energię w wysokości 693 zł/MWh, czyli przewidzianej przez ustawodawcę w celu zminimalizowania skutków rynkowych podwyżek, muszą mieć się na baczność - 28 lutego mija kluczowy termin. 

Sprawdź, czy i Ty jesteś na liście uprzywilejowanych, którym teraz przyjdzie za przywileje zapłacić.

Zobacz też: Nawet 200 tys. dofinansowania dla rolników. Postawiono konkretne warunki

Darek Dziduch, Dariusz Klimczak
Szykujcie się na potężne wydatki. Wirus atakuje zwierzęta
Polska wieś ma trzech mieszkańców. Sołtys zachęca do przeprowadzki: ma nietypową ofertę Sąsiadowi zza płotu przeszkadzały dźwięki ciągnika. Nasłał kontrolę na rolnika. "Apogeum absurdów"

Płać, lub "oświadczaj". Rolnicy, piszcie do swoich dostawców energii

Model współfinansowania przez państwo cen energii dla przedsiębiorców, czyli mrożenia maksymalnej stawki, polega na tym, że uprzywilejowany płaci mniej, a różnicę, pomiędzy tym, czego rynkowo żąda dostawca, a płaci przedsiębiorca, dorzuca państwo. 

Na mocy ustawy (o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców) przedsiębiorcy w Polsce płacili mniej od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. Teraz czas rozliczeń.

Prąd
fot. Kelly Sikkema/Unsplash

Do 28 lutego br. wszyscy uprawnieni muszą złożyć oświadczenie o korzystaniu z tej formy wsparcia. Taki dokument powinien zostać złożony do swojego dostawcy energii elektrycznej. Co ważne, jeśli przegapimy wymieniony termin, konieczne może się okazać zwrócenie — z odsetkami — różnicy pomiędzy ceną maksymalną (zamrożoną), a tą wynikającą z umowy

Dotyczy to, poza spóźnieniem w złożeniu oświadczenia, jeszcze jednego przypadku: kiedy z dokumentacji wynika, że nie dany przedsiębiorca nie spełniał warunków na korzystanie z tego wsparcia.

Formularz pomocy de minimis dla rolników. Na co zwracać uwagę?

MRiRW punktuje, że przy wnioskach rolnicy powinni uwzględniać konkretne wytyczne. Gospodarstwa rolne w myśl założeń są:

  • mikroprzedsiębiorstwami — jeśli w gospodarstwie jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników, roczny obrót nie przekracza 2 mln euro,
  • małymi przedsiębiorstwami — jeżeli zatrudnionych jest ponad 10 pracowników, ale mniej niż 50, a roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro,
  • średnimi przedsiębiorstwami — jeżeli zatrudnionych jest mniej, niż 250 pracowników a roczny obrót sięga maksymalnie 50 mln euro.

Wzór takiego oświadczenia jest dostępny na stronie Ministerstwa oraz pod linkiem [TUTAJ]. 

Producent rolny każdorazowo, po przyznaniu pomocy de minimis, otrzymuje od podmiotu udzielającego tej pomocy zaświadczenie, w którym określona jest data otrzymania pomocy de minimis w rolnictwie oraz jej kwota. Z tego dokumentu należy wziąć kwotę udzielonej pomocy de minimis w sektorze rolnictwa w latach 2022-2023 i 2024.