Ważny apel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za to rolnicy zapłacą o 90 proc. mniej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało ważny komunikat. Jego treść jest istotna, zwłaszcza że zbliża się czas nasadzeń. Wczesną wiosną rolnicy ruszą na swoje pola i rozpoczną uprawy. Nowa regulacja pozwoli sporo zaoszczędzić, jednak żeby z niej skorzystać, trzeba się pospieszyć.
MRiRW wydało rozporządzenie
Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi pojawił się komunikat, dotyczący w szczególności rolników, którzy zajmują się uprawą roślin. Regulacja została wprowadzona na mocy rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw 11 lutego 2025 roku. Wejdzie w życie po upływie dwóch tygodni od ogłoszenia.
To działanie w kierunku zmniejszenia problemu związanego nie tylko z uprawą, ale również handlem plonami. Na tę informację powinni zwrócić uwagę rolnicy, których gospodarstwa posiadają status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

MRiRW zmienia zasady dotyczące opłat
Komunikat wydany przez ministerstwo dotyczy zmian w opłatach pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za przeprowadzanie kontroli urzędowych oraz innych czynności w ramach kompetencji tego organu, a także za świadczenie usług w zakresie ochrony roślin przed agrofagami.
Rozporządzenie ma wspomóc rolników, którzy zmagają się z problemami wynikającymi z wystąpieniem bakteriozy pierścieniowej i śluzaka. Bakterioza jest powodowana przez bakterię Clavibacter sepedonicus, która w Unii Europejskiej posiada status agrofaga kwarantannowego, dlatego też każdy z krajów członkowskich ma obowiązek jej zwalczania. Choć zarażone chorobą rośliny nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt i można je przeznaczyć do spożycia, tak czy inaczej eksport polskich ziemniaków został mocno ograniczony.
W styczniu MRiRW uprościło zasady uznawania miejsc produkcji za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaków. Teraz z kolei pojawiło się rozporządzenie, które obniża opłaty za pobieranie próbek do badań oraz za badania urzędowe bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia. Są jednak pewne ograniczenia w tym zakresie. Przede wszystkim zniżka jest ograniczona czasowo.

Opłaty będą niższe o 90 procent, ale tylko do czasu
Rozporządzenie obniża o 90 procent opłaty pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie usług w zakresie badań laboratoryjnych próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia (innych niż sadzeniaki zaopatrzone w paszport roślin) oraz pobierania próbek do tych badań.
Rolnicy, których gospodarstwa posiadają status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa zapłacą mniej jeśli wielkość partii bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia łącznie w danym roku nie jest większa niż:
- 25 ton — w przypadku gdy o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot będący podmiotem profesjonalnym;
- 3,75 tony — w przypadku gdy o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot niebędący podmiotem profesjonalnym.
Jak podaje ministerstwo, celem wprowadzenia tej regulacji jest wsparcie rolników w ograniczaniu wystąpienia chorób podlegających obowiązkowi zwalczania, powodowanych przez bakterie kwarantannowe: Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum. Głównym źródłem tych bakterii w uprawach ziemniaków towarowych zarówno konsumpcyjnych, jak i przemysłowych, mogą być porażone – nieprzebadane bulwy, wykorzystywane do nasadzeń.
Zniżka jest jednak ograniczona czasowo — niższe opłaty obowiązują do 31 grudnia 2026 roku. Szczegółowych informacji udziela Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.



































