Dobra wiadomości dla rolników ekologicznych. Więcej gospodarzy ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu
Zmiany w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą, która wejdzie w życie wraz z końcem sierpnia bieżącego roku. W wyniku naniesionych korekt, o płatności w ramach ekoschematu ma prawo ubiegać się więcej rolników, niż dotychczas. Zainteresowani płatnościami muszą nanieść stosowne zmiany we wniosku. Zostało niewiele czasu.
Nowelizacja ustawy WPR 2023-2027
Na początku sierpnia bieżącego roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (WPR 2023-2027).
To dobra wiadomość dla właścicieli gospodarstw ekologicznych. Wprowadzono zmiany, dzięki którym większa grupa rolników ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu. Korekta dotyczy między innymi wartości dużej jednostki przeliczeniowej inwentarza.
Więcej rolników ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu
Przed nowelizacją ustawy o płatności mieli prawo ubiegać się właściciele gruntów, na których obsada zwierząt wynosiła co najmniej 0,5 DJP. Obecnie wymogi zostały obniżone do wartości wynoszącej nie mniej niż 0,3 DJP.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 roku w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 791), rolnicy, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności ekologicznych w ramach opisywanej kampanii mają prawo dodatkowo ubiegać się o korzyści wynikające z:
- Pakiet 7: Uprawy paszowe na gruntach ornych
- Pakiet 8: Trwałe użytki zielone
- Pakiet 9: Małe gospodarstwa z oprawami ekologicznymi
Zainteresowani płatnościami muszą nanieść zmiany na wniosku
Rolnicy zainteresowani skorzystaniem z płatności w ramach ekoschematu muszą złożyć zmianę we wcześniej wysłanym wniosku . Czas na to jest do 31 sierpnia bieżącego roku. Stosowne zmiany w dokumencie można nanieść za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, którą można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.
Każdemu, kto w terminie naniesie korekty na swój wniosek, płatności w ramach ekoschematu będą naliczane na podstawie wskaźnika 0,3 DJP.