Dodaj pół łyżeczki do wazonu z żonkilami. Kwiaty przetrwają tygodnie
Żonkile są prawdziwym symbolem wiosny. Z radością wykorzystujemy te piękne kwiaty do kompozycji, które stawiamy na stół wielkanocny, aby dopełnić elegancką zastawę. Misternie układając bukiety z ciętych kwiatów, mamy nadzieję, że postoją jak najdłużej. Dzięki wyjątkowo prostej sztuczce można skutecznie przedłużyć żywotność żonkili w wazonie — będą cieszyć oko przez długi czas!
Żonkile to nie tylko symbol wiosny
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Nie bez powodu akcja społeczno-edukacyjna przypominająca o Powstaniu w Getcie Warszawskim, oraz postaci Marka Edelmana nosi nazwę właśnie "żonkile''.
Te kwiaty bywają często mylone z narcyzami. W rzeczywistości, narcyz ma szersze znaczenie (funkcjonuje w naukowej terminologii jako określenie około 50 gatunków roślin). Żonkil to natomiast tylko jedna z jego odmian.
Symbolika żonkila jest wyjątkowo zróżnicowana, w zależności od cech fizycznych rośliny. Żółte, białe i pomarańczowe kwiaty kojarzą się z radością, szczęściem i odrodzeniem. Narcyzy również uznawane są za zwiastun dobrobytu, narodzin oraz powodzenia w każdej dziedzinie życia. Oprócz tego, że żonkile przywodzą na myśl pozytywne i ważne skojarzenia, są też łatwe w uprawie.
Uprawa żonkili nie sprawi problemu nawet początkującemu ogrodnikowi
Żonkile uprawiane w ogrodach są roślinami wytrzymałymi. Lubią ekspozycję na słońce, lub lekkie zacienienie. Są odporne na mróz , nie potrzebują dodatkowej okrywy na zimę. Oprócz tego nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Można z powodzeniem uprawiać je na glebie ogrodowej, najlepiej próchniczej, lekko zakwaszonej lub neutralnej (pH 6-7), utrzymującej stałą wilgotność. Gdy zaczyna się okres wiosenny, a żonkil osiągnie 5 cm wysokości, warto dodatkowo zasilić glebę nawozem azotowym. W tym celu sprawdzi się mocznik, siarczan amonu, lub saletra amonowa. Jeżeli narcyzy rosną w tym samym miejscu kilka lat, wówczas powinniśmy używać nawozu wieloskładnikowego do roślin kwitnących lub cebulowych.
Nie sadzi się żonkili później niż we wrześniu, bo cebulka nie zdąży wykształcić korzenia, przez co straci swoją odporność na mróz. Po posadzeniu żonkile trzeba obficie podlać. Jeżeli kępa żonkili będzie coraz gęstsza, a kwiaty staną się mniej obfite, można delikatnie przerzedzić roślinę. Na jednym miejscu kwiaty mogą rosnąć od 5 do 8 lat.
Kwiaty, które wyhodujemy w ogrodzie, możemy śmiało przyciąć i włożyć do wazonu, aby cieszyć się estetycznym bukietem w domu. Jak przedłużyć żywotność ciętych żonkili?
Zobacz też: Polskie maliny już są, ale ich ceny zakrawają na absurd. “Za taką atrakcję się płaci”
Przedłużenie żywotności ciętych żonkili jest wyjątkowo proste
Pierwszym krokiem powinno być korzystne ustawienie wazonu. Żonkile nie lubią ciepła, nie należy stawiać ich blisko kaloryferów. Przed włożeniem żonkili do wazonu, warto przyciąć ich łodygi pod kątem 45 stopni, co zwiększy powierzchnię pobierania wody. Aby przedłużyć świeżość bukietu, warto dodać do wazonu kilka kostek lodu — spowolni to proces więdnięcia kwiatów. Skutecznym sposobem jest również przygotowanie roztworu zawierającego pół łyżeczki kwasku cytrynowego.
Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie z mieszanką kwasku, należy zanurzyć łodygi na kilka sekund w ciepłej wodzie. Kwasek cytrynowy obniży pH wody, dzięki czemu uniemożliwione zostanie rozwój drobnoustrojów. Wodę z kwaskiem należy wymieniać co dwa dni.