Ogród pełen słońca jeszcze w październiku? Podczas gdy niektóre gatunki kwiatów wymagają ciągłej uwagi i sprzyjającej pogody, ten pozwala dłużej zatrzymać lato bez wysiłku. Te byliny są “proste w obsłudze” i niewybredne, a do tego świetnie wyglądają i przyciągają wzrok intensywnym kolorem. Warto jednak znać kilka sprytnych sposobów, by w pełni cieszyć się ich urokiem.
Róże to niekwestionowane królowe ogrodów, które zachwycają intensywnym zapachem, bogactwem kolorów i elegancją formy. Są ozdobą wielu przydomowych rabat, tarasów i działek, a ich obecność nadaje ogrodowi szlachetnego charakteru. Aby jednak móc cieszyć się ich pięknem przez całe lato, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Te wyjątkowe rośliny wymagają regularnych zabiegów, zwłaszcza w określonych momentach sezonu. Lipiec to idealny czas, aby zadbać o róże i zapewnić im warunki do tego, aby mogły ponownie zakwitnąć w pełnej krasie.
Hortensje zdobią wiele polskich ogrodów. Nic dziwnego, że są tak popularne - ich wygląd jest zjawiskowy. Hortensje zachwycają nie tylko swoją objętością, ale także soczystymi kolorami. Jeśli chcemy, by te rośliny latem cieszyły oko, musimy o nie odpowiednio zadbać. Każdy ogrodnik musi pamiętać o kilku podstawowych krokach, które należy wykonać podczas upałów. Jeśli tego nie zrobimy, nasze hortensje mogą poważnie ucierpieć.
Róża to niekwestionowana królowa rodzimych ogrodów. Uwielbiamy jej zarówno żywe, jak i stonowane barwy, wyjątkowy zapach oraz prezencję. Każdy zapalony ogrodnik powinien znać prosty trik, dzięki któremu te rośliny szybko wystrzelą do góry i rozkwitną mnóstwem pełnych, okazałych kwiatów, które zachwycą każdego sąsiada.
Polacy bardzo chętnie sadzą w swoich ogrodach róże, głównie ze względu na ich wyjątkową urodę oraz stosunkowo łatwą pielęgnację. Choć uprawa tych kwiatów nie jest zbyt skomplikowana, to należy pamiętać o kilku kluczowych zabiegach. Jeden z nich należy wykonać najpóźniej do 25 czerwca. Róże z pewnością nam się za to odwdzięczą i w sezonie będą kwitnąć zdrowo i obficie.
Nie od dziś rododendrony zdobią ogrody Polaków. Nie da się ukryć, że to jedne z najpiękniejszych roślin, które rosną na rabatkach. Jednak aby móc zachwycać się pięknem kwiatów, ważne, aby odpowiednio o nie za dbać. W zamian za to będzie można rozkoszować się ich widokiem przez długi czas.
Choć pelargonie uchodzą za jedne z łatwiejszych w uprawie roślin balkonowych, nawet one potrafią nagle przestać kwitnąć. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej to efekt zaniedbania kilku prostych zasad pielęgnacyjnych. Warto sięgnąć po domowy sposób, który może ją uratować. Wystarczy jedno popularne warzywo.
Wiele osób nie wyobraża sobie balkonu bez kwiatów. Najczęściej Polacy stawiają na pelargonie, bratki czy surfinie. Bez wątpienia są one dobrą ozdobą przestrzeni, ale wielu osobom już się po prostu znudziły. Teraz nowym hitem wśród balkonowych kwiatów jest roślina, która zachwyca swoimi puszystymi “pomponikami” w zjawiskowych kolorach.
Lawenda to jedna z tych roślin, które potrafią całkowicie odmienić wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu. Jej fioletowe kwiaty i intensywny zapach przyciągają wzrok i relaksują, ale żeby osiągnąć spektakularny efekt, trzeba zadbać o kilka ważnych szczegółów. Kiedy sadzić, jak pielęgnować i czym nawozić lawendę, by kwitła obficie i długo?
Wiosna i lato to moment, w którym swoją aktywność rozpoczynają owady i pajęczaki, które znacząco utrudniają życie ludziom. Istnieje jednak jeden prosty sposób na to, aby na dobre odstraszyć je z naszego ogrodu, a równocześnie upiększyć krajobraz, który widzimy za oknem. Ta roślina ma wiele funkcji, skradnie serca wielu Polakom. Odstrasza komary i kleszcze.
Posiadanie własnego ogrodu niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z nich jest sadzenie roślin ozdobnych. Wiosną wielu decyduje się na czarny bez, który nie tylko wytwarza niesamowitą woń, ale ma też wiele różnych korzyści, o których, co ciekawe, niewielu wie. Bowiem ta odmiana bzu może być wykorzystywana nawet jako lek. To prawdziwy aromatyczny skarb natury.
Unia Europejska chce do 2030 roku ograniczyć stosowanie pestycydów o połowę. Jedną z naturalnych metod ochrony roślin mają być pasy kwietne, których skuteczność potwierdziła najnowsza metaanaliza duńskich naukowców.
Wraz z nadejściem czerwca ogród zaczyna żyć własnym rytmem. W tym roku warunki pogodowe sprzyjają zarówno doświadczonym ogrodnikom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przydomową zielenią. Zmieniający się klimat oraz coraz bogatsza oferta roślin pozwala na sadzenie nawet w szczycie sezonu. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej u progu lata, w czerwcu?
Marzy ci się zielona ściana wokół domu, która będzie nie tylko ozdobą, ale też barierą przed spojrzeniami sąsiadów? Jest roślina, która zyskuje coraz większe uznanie wśród ogrodników. Wygląda jak bukszpan, ale nie przyciąga szkodników, a jej pielęgnacja nie przyprawia o ból głowy.
Uprawy balkonowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Choć mogłoby się wydawać, że dziś najistotniejsze są domowe owoce lub warzywa, to piękne kwiaty wciąż mają swoje miejsce w sercach ogrodników. Ta roślina zachwyci wszystkich swoimi niezwykłymi właściwościami, a nocą przykuje wzrok przechodniów.
Masz dość podziemnych gości niszczących ogród? Istnieje skuteczna, naturalna metoda, która może rozwiązać ten problem raz na zawsze. Wystarczy zasadzić jedną niepozorną roślinę, by krety i nornice omijały go szerokim łukiem.
To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników pięknych roślin, którzy chcą przy okazji pozbyć się pająków z domu. Chociaż to pożyteczne i nieszkodliwe stworzenia, ze względu na swój specyficzny wygląd i szybkie ruchy budzą duży niepokój, szczególnie wśród najmłodszych. Posadź te piękne słoneczne kwiaty na parapecie, a pajęczaki znikną na dobre.
Niepozorna, choć potężna. Zachwyca zapachem, odstrasza szkodniki i ma owoce pełne cennych składników. Mimo że jej uroda trwa zaledwie kilka tygodni, zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie i warto dać jej szansę.
Słońce, woda i składniki odżywcze to podstawowe czynniki, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin. Niedobór któregoś składnika może skutkować pogorszeniem wzrostu i kwitnienia lub chorobami. Projektując ogród, trzeba wziąć uwagę naturalne warunki i szukać takich kwiatów czy krzewów, które sobie z nimi najlepiej poradzą — gatunków jest mnóstwo, więc jest z czego wybierać. Nawet te zacienione miejsca nie muszą być nudne i puste.
Ogrodnictwo ma wiele zalet, o czym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawa roślin daje nie tylko satysfakcję, ale podnosi komfort życia, relaksuje, a odpowiednio zaprojektowany ogród może nawet zwiększyć wartość działki. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rośliny pod żadnym pozerem nie powinny się tam znaleźć, gdyż zabrania tego prawo.
Zamiast męczyć się z regularnym koszeniem i podlewaniem, coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na rozwiązanie, które zachwyca wyglądem, a przy okazji wspiera naturę. Wystarczy kilka kroków, by przekształcić nudny trawnik w barwną oazę przyjazną dla owadów.
Rośliny doniczkowe w naszych domach pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne. Za sprawą procesu fotosyntezy zwiększają zawartość tlenu w powietrzu, co sprzyja lepszemu samopoczuciu i koncentracji. Ponadto zieleń wpływa korzystnie na układ nerwowy i może łagodzić stres. Można wybierać spośród wielu różnych gatunków, ale warto zwrócić szczególną uwagę na zamiokulkasa. Nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, a dzięki pewnej sprytnej metodzie będzie intensywnie i zdrowo rósł.
Dobór odpowiednich roślin ozdobnych to ważny etap tworzenia estetycznego i funkcjonalnego ogrodu. W polskich warunkach klimatycznych warto sięgać po gatunki, które dobrze znoszą zmienne temperatury, opady i okresowe susze. Dodatkowo dobrze łączyć walory dekoracyjne z łatwością uprawy. Obie te cechy przypomina roślina, która śmiało może konkurować z hortensją.
Choć jego kwiaty urzekają zapachem, nie każda lokalizacja będzie równie dobrym wyborem. Niewłaściwie posadzony może przysporzyć więcej kłopotów niż radości – zwłaszcza latem. Gdzie go więc nie sadzić, by uniknąć niechcianych gości?
Z pozoru prosta codzienna czynność, jaką jest podlewanie kwiatów, może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż się wydaje. Wielu z nas powiela ten sam, powszechny schemat – nie zdając sobie sprawy, że szkodzi roślinom zamiast im pomagać. Co robić, by uniknąć tej pułapki?
W internecie znajdziemy mnóstwo porad dotyczących pielęgnacji kwiatów, by przez długi czas cieszyły oko. O niektórych sposobach przekazywanych z pokolenia na pokolenie wiedzą jednak nieliczni i nie sposób trafić na nie w sieci. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania niekiedy są najskuteczniejsze, a ten zrobi absolutnie każdy. Co ciekawe, wystarczy jeden przedmiot, który znajduje się w każdym domu.
W niektórych miejscach w Polsce można już zauważyć kwitnące bzy. Kwiaty nie tylko przyciągają wzrok odcieniami filety i bieli, ale również wypełniają powietrze cudownym, słodkim zapachem. Z tych powodów często lądują w wazonach i ozdabiają domy. Warto zapoznać się z prostym sposobem, który sprawi, że bez utrzyma dłużej swoją świeżość.
Surfinie są popularnymi w Polsce roślinami ozdobnymi. Najczęściej można je spotkać na balkonach i tarasach w formie wiszącej dekoracji. Intensywne kolory i dorodne kwiaty stanowią największe atuty tej odmiany petunii ogrodowej, jednak aby osiągnąć spektakularny efekt, trzeba się trochę postarać i wystrzegać się kilku błędów popełnianych podczas pielęgnacji.