Rośliny – eukariotyczne i autotroficzne organizmy, wykorzystujące energię promieniowania słonecznego za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy heterotroficzne – pasożytnicze, w tym też myko-heterotroficzne, ale mają one charakter wtórny).
Dane dotyczące tego, ile pomarańczowego warzywa sprowadzamy do Polski zza granicy, a ile naszej własnej marchwi wyjeżdża w świat są jednoznaczne – dysproporcja pomiędzy eksportem a importem jest bardzo duża. Równie interesujące są kierunki. Okazuje się, że najwięcej marchewek sprowadzamy głównie z dwóch krajów. Zdecydowanie więcej jest jednak kierunków naszego eksportu.
Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ale i miłośnicy sadzenia roślin mogą nawet nie wiedzieć, co najlepiej poprawia wartość gleby. Nie trzeba wydawać pieniędzy na kolejne wymyślne specyfiki. Wystarczy użyć tego, co z pewnością każdy ma w domu. Niesamowite efekty da tzw. “czarne złoto”. O co dokładnie chodzi?
Przy uprawie rzepaku trzeba się liczyć z dużym zapotrzebowaniem na azot i potas w newralgicznym momencie. Jeśli wówczas wystąpią braki, odbije się to na zbiorach. Dlatego konieczne jest działanie z wyprzedzeniem i nawożenie obliczone na czas powrotu do wegetacji.
W ciągu najbliższych dni wielu Polaków zdecyduje się na rozebranie choinki. Zazwyczaj to święto Trzech Króli 6 stycznia jest dniem, w którym decydujemy się na usunięcie świątecznych ozdób, co może przysporzyć problemów. Wyjaśniamy, co należy zrobić z drzewkiem - nie zawsze utylizacja to najlepsza opcja.
Choć do przedwiośnia jeszcze mnóstwo czasu, to warto już w styczniu pomyśleć o zasiewach. W marcu i kwietniu wysiewa się najwięcej nasion w skali całego roku, ale w przypadku konkretnej odmiany pszenicy, warto zaplanować to jeszcze wcześniej. Ma lepszą mrozoodporność i nie musi przechodzić jarowizacji.
Z głębokim smutkiem i żalem przekazujemy o śmierci profesora dr. hab. Stefana Pruszyńskiego, dr h.c., naukowca i byłego dyrektora Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, który sprawował tę funkcję przez 18 lat. Prof. Stefan Pruszyński zmarł w wieku 84 lat.
W grudniu ruszyła produkcja nowego azotu granulowanego od polskiego giganta tej branży, czyli Grupy Azoty. Formuła składająca się z 3 składników ma sprawić, że rolnicy będą mogli cieszyć się znacznie większym plonowaniem. Co znajduje się w składzie nowego nawozu?
Pola słoneczników to kolejne po rzepaku idealne miejsce dla sesji zdjęciowych. Entuzjaści żółtych kwiatów masowo pojawiają się na polskich polach, pozując do idealnych zdjęć. Wszystko mogłoby być dobrze, gdyby nie to, że tzw." słonecznikary" depczą i wycinają na potęgę słoneczniki, niszcząc tym samym rolnikowi ciężką pracę i fundusze w nią włożone. W tej sprawie zgłosiła się do redakcji Rolnik Info pani Joanna z woj. wielkopolskiego, która nie może już bezczynnie patrzeć jak jej pole jest zwyczajnie dewastowane i okradane.
Rosną wysoko, zacieniają i chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Tuje, to piękne i monstrualne krzewy, które wymagają od ogrodnika dwóch potencjalnie ważnych zabiegów. Pierwszy z nich to regularne nawadnianie, a kolejny to nawożenie. Właśnie teraz jest najlepszy czas na dostarczenie krzewom szeregu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozkrzewiania się tui. Podpowiemy czym nawozić tuje w okresie letnim.
Upalne dni są idealną okazją do spędzania większości czasu na świeżym wiejskim powietrzu. Opalanie się czy kąpiel w basenie nieopodal pól obsianych zbożem bywa jednak katorgą. Wszystko przez ledwo widoczne gołym okiem, drobne owady, które potrafią człowiekowi uprzykrzyć życie. Potocznie zwiemy je przecinkami, a ich obecność to problem zarówno dla człowieka, jak i roślin czy zwierząt. Irytujące wciornastki znikną dopiero po żniwach, jak sobie z nimi radzić do tego czasu?
Polacy uwielbiają pomidory, zwłaszcza w sezonie, kiedy ich smak wynosi na wyżyny przyjemności. Wielu amatorów decyduje się na uprawę kilku krzaków dla własnego użytku. Wydawałoby się, że pielęgnacja pomidorów jest bajecznie prosta, jednak nic mylnego. W trakcie uprawy może wydarzyć się wiele, choćby nagłe zwijanie się liści pomidora. W takim przypadku trzeba się zastanowić i przeanalizować, czy nie popełniliśmy błędu w pielęgnacji, czy może krzak został zaatakowany przez chorobę.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali we wtorek do rutynowej kontroli 43-letniego kierowcę volkswagena. Okazało się, że mężczyzna miał na sumieniu kradzież 30 krzewów borówki amerykańskiej z plantacji w gminie Promna (powiat białobrzeski). Oprócz tego, posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za swoje czyny odpowie przed sądem.
Osiągająca gigantyczne rozmiary roślina pochodząca z rejonu Kaukazu, przywędrowała do Polski w czasach komuny. Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa, właśnie wszedł w proces kwitnięcia. Lasy Państwowe alarmują, by unikać miejsc jej występowania. Podpowiadamy, jak wygląda barszcz Sosnowskiego oraz co zrobić, kiedy dojdzie do poparzenia tą toksyczną rośliną.
Choć uprawa ogórków nie jest trudna ani wymagająca, to wciąż istnieje ryzyko, że z czasem zaczną się pojawiać problemy. Jednym z nich jest proces żółknięcia liści ogórka. To poważna sprawa, ponieważ zmiana koloru liści, a następnie ich brązowienie, może być spowodowane atakowaniem przez rożne choroby lub brakiem niezbędnych składników odżywczych. Możesz temu zaradzić. Pomocny może być tani środek z apteki, dzięki któremu unikniesz dalszych uszkodzeń ogórków.
Wzorując się na metodach starych jak świat, kiedy jeszcze nie było dostępu do chemicznych środków, nasze babcie doskonale radziły sobie ze szkodnikami w swoich uprawach. Kluczem do walki z mszycą i przędziorkami było przygotowanie gnojówki z pokrzyw lub zrobienie z niej oprysku. Ten preparat można łatwo zrobić i jest prawdziwym odkryciem dla ekologicznych upraw. Opryskasz nim nie tylko ogórki i pomidory, pomoże też przy szarej pleśni i mączniaku rzekomym i prawdziwym.
Kruchość i soczystość liści sałaty jest nieoceniona podczas letnich upałów. Jej walory smakowe wzbogacają niejeden posiłek. Dodawana do kanapek rozpieszcza podniebienia miłośników liści o różnych barwach i kształtach. Jedyne, co może nie odpowiadać w sałacie, to pojawiający się czasem gorzki smak. Czy zjedzenie takiej sałaty jest bezpieczne dla zdrowia? Dlaczego sałata ma gorzki smak? Sprawdziliśmy to.
Niewielkich rozmiarów popularne szkodniki rujnują liście szpinaku? Mszyce pojawiają się nagle i potrafią rozmnożyć się w ekspresowym tempie, ale i na nie jest sposób. Zanim mszyce zaatakują i zrujnują cały szpinak, warto sięgnąć po skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia metody na pozbycie się niechcianych gości z ogrodu.
Niewątpliwie mamy obecnie miesiąc, w którym przyroda obdarza miłośników ziół najbogatszą ofertą. Sezon na zbieranie cennych dóbr matki natury, najlepiej zacząć od wyruszenia na łąkę lub do lasu. To właśnie tam spotkać można mniszek lekarski, rumianek czy krwawnik pospolity, a to tylko kilka z majowych ziół.
Chrzan ponownie staje się popularny w Polsce. Kiedyś chrzan wykorzystywany był głównie jako roślina lecznicza, obecnie jest doskonałym dodatkiem do potraw oraz przetworów. Chrzan poznasz po charakterystycznym ostrym aromacie. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście. Marzy ci się uprawa chrzanu w ogrodzie? Podpowiemy, jak to zrobić.
Koper ogrodowy to niezastąpiona roślina w kuchni każdej gospodyni. Aromat kopru podkreśla walory smakowe wielu potraw, dodaje się go również do rozmaitych przetworów. Najlepszy koper jest ten, który posiejemy własnoręcznie, a właśnie jest na to dobry czas. Koper można siać od połowy kwietnia, aż do jesieni. Kiełkowanie kopru trwa do kilkunastu dni, jednak ten okres da się nieco skrócić. Wystarczy prosty trik z namaczaniem nasion kopru.
Od niedzieli nad województwem opolskim przelatuje samolot, który rozpyla nad lasami preparat owadobójczy. Rozpoczęła się akcja pryskania lasów, mająca na celu ograniczenie liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej. Po zastosowaniu oprysku z powietrza, będzie obowiązywał zakaz wchodzenia na teren danego lasu.
Ta tradycyjna mikstura stosowana jest przy leczeniu chorób układu oddechowego. Pędy sosny do przygotowania syropu, zbieramy na przełomie kwietnia i maja. W naszym artykule zwrócimy uwagę na prozdrowotne właściwości pędów sosny oraz podpowiemy, jakie pędy wybrać, by nie osłabić drzew. Podamy również przepis na przygotowanie leczniczego syropu z sosny.
W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy. Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.
Ta jednoroczna roślina pochodząca z rodziny kapustowatych, to bogate źródło witamin i minerałów. Od lat jest chętnie uprawiana, zwłaszcza przed Świętami Wielkanocnymi. Stosuje się ją jako dodatek do potraw, choć również jako afrodyzjak. Podpowiemy, jak i kiedy należy posadzić rzeżuchę, aby wyrosła na tegoroczną Wielkanoc.
Najłatwiejszym sposobem na uprawę warzyw w przydomowym ogródku jest wysiewanie ich z nasion bezpośrednio do gruntu. Jeśli Ty również masz takie plany, warto poznać kalendarz siewu i odpowiednio się do tego przygotować – to niewielki trud w porównaniu z satysfakcją, którą poczujesz po wgryzieniu się w jeszcze ciepłego, soczystego ogórka z własnej grządki!
Szeroka rzesza rolników zastanawia się, co dalej z cenami nawozów mineralnych w tym roku, czy poniosą większe koszty? A może jednak ceny polecą w dół? Zawirowania na rynkach powodują spore zamieszanie wśród ekspertów, którzy przewidywali spadki cen. Czy się mylili? Ostatnio za mocznik trzeba było jednak zapłacić więcej...
Storczyki królują w polskich domach. Mało która domowa roślina prezentuje się tak długo, a zarazem tak dobrze, jak one. Jednak aby uzyskać kaskady kwitnących kwiatów, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Podajemy domowe sposoby na kwitnienie storczyków.
Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność.