RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Dopłaty do nawozów. Potężne zainteresowanie rolników
unsplash.com

Dopłaty do nawozów. Potężne zainteresowanie rolników

19 czerwca 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Program wsparcia rolnictwa poprzez dopłaty do nawozów mineralnych cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich rolników. Nabór wniosków trwa do 14 lipca 2023 roku i do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała ponad 61 tysięcy podań. Największe zainteresowanie programem wykazują rolnicy z Lubelszczyzny.

Kto może skorzystać z programu?

W ramach programu producenci rolni, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorstwami i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej z powodu konfliktu między Rosją a Ukrainą, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Wsparcie to ma na celu zapewnienie płynności finansowej rolnikom w obliczu trudności związanych z sytuacją geopolityczną.

Wsparcie jest dostępne dla producentów rolnych, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorstwami i spełniają warunki określone w programie. Wymagane jest złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 rok oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego nadanego w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Warunki i procedura ubiegania się o dopłaty

Dopłaty są przeznaczone na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, z wyłączeniem wapna nawozowego i wapna nawozowego zawierającego magnez, dokonanego w okresie między 16 maja 2022 roku a 31 marca 2023 roku. Rolnik musi dołączyć do wniosku oryginały lub duplikaty faktur lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję. Sprzedawca nawozów musi z kolei prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów.

Jak obliczana jest wysokość dopłat?

Wysokość dopłat jest obliczana na podstawie specjalnego algorytmu dwustopniowego. Na pierwszym etapie deklarowaną przez producenta rolnego powierzchnię upraw rolnych mnoży się przez określoną stawkę, zależną od rodzaju uprawy. Na drugim etapie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych zakupionych w określonym okresie a różnicy między ceną zakupu a średnią ceną danego typu nawozu ogłoszoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostateczna kwota dopłaty zależy od wyniku porównania. W przypadku gdy zapotrzebowanie przekroczy 4,7 miliarda złotych, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś