Grupa Azoty inwestuje w neutralizację. Spółka chce zmniejszyć zużycie surowców podstawowych
Grupa Azoty S.A. podpisała umowę z thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i urządzeń dla nowo budowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu (tzw. Instalacji Neutralizacji) w Tarnowie.
Nowa współpraca Grupy Azoty
Jak poinformowała spółka w swym komunikacie prasowym, realizacja tego projektu pozwoli poprawić efektywność produkcji, przy równoczesnym obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów. Projekt umożliwi również redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o przeszło 250 000 GJ rocznie. Jak podaje spółka, jest to kolejny krok realizacji założeń Zielonego Ładu.
Nowa instalacja ma powstać w Tarnowie i zastąpi istniejącą już, mniej energooszczędną instalację. Przedsięwzięcie pozwoli również zabezpieczyć surowiec do dalszej produkcji nawozów saletrzanych m.in. Saletrosanu i Saletrzaku.
Zmniejszenie potrzeby zużycia surowców
Jak czytamy w komunikacie Grupy Azoty, nowa instalacja ma na celu zmniejszenie wskaźnika zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych.
Eksperci wierzą, że zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej i zabezpieczeniowej wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa technicznego na instalacji.
Grupa Azoty S.A. z nowymi możliwościami rozwoju
Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. podkreśla, jak ważne jest wdrażanie nowych technologii w kontekście udoskonalania pracy na rynku nawozów. „Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji Azotanu Amonu, która powstanie w Tarnowie to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej Spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju Grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie” – zaznacza prezes Zarządu.
CEO firmy thyssenkrupp Uhde, Dr Cord Landsman komentuje nawiązanie współpracy z polskim przedsiębiorcą chemicznym – „Z dumą możemy powiedzieć, że byliśmy jedynym licencjodawcą, który mógł zaoferować technologię, która jest w stanie wykorzystać niskociśnieniowy gazowy amoniak jako surowiec bez konieczności stosowania sprężarki amoniaku. Projekt ten dowodzi, że możemy oferować na rynku zaawansowane technologie azotanu amonu i dostarczać najlepsze rozwiązania dla naszych klientów”.
Źródło: grupaazoty.com