Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ile wyniesie emerytura rolnicza w 2024 roku? Padły konkretne kwoty
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:35

Ile wyniesie emerytura rolnicza w 2024 roku? Padły konkretne kwoty

polskie banknoty
Iberion

Przypominamy: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) ogłosiła istotne zmiany dotyczące emerytur rolniczych na rok 2024. Kluczową modyfikacją jeszcze z 2023 roku jest wzrost wysokości świadczenia z 75 proc. do 90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Z kolei w przyszłym roku planowana waloryzacja ma wynieść 12,3 proc. Najniższa emerytura rolnika osiągnie wtedy pułap 1783,82 zł brutto.

Wyliczenia składek emerytalnych dla rolników

Wysokość emerytury rolniczej zależy od dwóch głównych czynników: emerytury podstawowej oraz indywidualnego wskaźnika wymiaru, opartego na historii zawodowej i opłacanych składkach. Wartość emerytury musi być dokładnie policzona z uwzględnieniem części składkowej i uzupełniającej.

Podstawowa emerytura rolnicza, wynosząca obecnie 1429,60 zł brutto (1215,30 zł netto), zyskała na wartości dzięki podniesieniu stawki zwrotu podatku akcyzowego. Jest tym samym wyższa o 345,02 zł w porównaniu do świadczeń miesięcznych z poprzednich lat. Z kolei nadchodząca roczna waloryzacja, planowana na 2024 rok, może podnieść najniższą emeryturę do 1783,82 zł brutto, co przekłada się na 1623,28 zł netto.

 

Część składkowa i ubezpieczeniowa: klucz do wysokości świadczenia

Warto przypomnieć, że część składkowa emerytury rolniczej opiera się na 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Dodatkowe lata uwzględniają m.in. okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Część uzupełniająca, stanowiąca 95 proc. emerytury podstawowej, może zmniejszyć się o 0,5 proc. za każdy rok powyżej 20 lat ubezpieczenia. Należy podkreślić, że suma obu części nie może być niższa niż emerytura podstawowa.

Nowe perspektywy dla rolników?

Nowe zasady obowiązujące emerytury rolnicze otwierają nowe perspektywy, jednocześnie stawiając przed rolnikami i instytucjami odpowiedzialnymi za świadczenia emerytalne pewne wyzwania. Dalsze zmiany w systemie emerytalnym dla rolników mogą wprowadzić dodatkowe korzyści i regulacje, co będzie wymagać ścisłej obserwacji i dostosowania się do nowych realiów.

 

źródło: KRUS

Tagi: KRUS