Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) – instytucja państwowa odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników, uregulowane ustawą z 20 grudnia 1990.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od kilku miesięcy pobiera wniosku o świadczenie, którego wypłata ruszy już wkrótce. Wygląda na to, że instytucja ma pełne ręce roboty. Dokumentów jest wiele, a rolnicy się niecierpliwią. Te środki będą znaczącym ułatwieniem w wielu gospodarstwach domowych.
Polscy rolnicy zmagają się aktualnie z wieloma problemami — od niesprzyjających warunków klimatycznych po prawne restrykcje i niepożądane zmiany wprowadzane przez rząd. Czasami sytuacja staje się na tyle poważna, że dochodzi do zakończenia działalności. Rolnicy mogą przechodzić na bezrobocie, a nowa ustawa pozwala im to zrobić na korzystniejszych warunkach.
Emerytury polskich rolników od lat wywołują szereg kontrowersji. Świadczenia są niskie, nawet po kilku dekadach stażu pracy. Wiadomo, ile KRUS wypłaci w 2025 roku osobie, która gospodarstwo prowadzi od trzydziestu lat. Sytuację porównali z rolnikami z Niemiec — różnica rzuca się w oczy.
Zbliża się majowy termin wypłaty renty wdowiej z KRUS. Już wkrótce uprawnieni wdowcy i wdowy, a także owdowiali rolnicy otrzymają przelewy na swoje konta. Nie wszyscy jednak będą mieli szansę na otrzymanie pieniędzy w terminie. Kiedy można spodziewać się najbliższych, oraz dalszych wypłat?
Zbliża się koniec obowiązującej umowy handlowej z Ukrainą. Nowe porozumienie jest w drodze. Polscy rolnicy apelują do europosłów. Nie chcą, żeby ukraińskie towary zalały rynek. Minister rolnictwa podpisał specjalne rozporządzenie. Tak chce chronić gospodarstwa przed groźną chorobą.
Już w tym miesiącu na kontach osób uprawnionych pojawi się kwota specjalnego dodatku od KRUS. Instytucja wypłaci należne środki dużej grupie osób, choć trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Co ważne, kwota jest wyższa niż w roku ubiegłym i zostanie wyrównana. Warto wiedzieć, jaka suma ostatecznie wpłynie na konto.
Z roku na rok coraz mniej rolników pobiera ważne świadczenie, które w wielu przypadkach im przysługuje. KRUS przypomina zasady co do wypłaty, oraz ewentualnych kontroli, jakie mogą zostać przeprowadzone w chwili przyznawania zasiłku. Warto wiedzieć, jakich praktyk się wystrzegać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego każdego roku wysyła aktywnych rolników, a od niedawna również emerytów i członków rodziny, na turnusy do sanatoriów. Zainteresowanych jest mnóstwo, nie wszystkie potrzeby mogą jednak zostać zaspokojone. Teraz zaszły duże zmiany, które zachwycą duże grono zainteresowanych. To może ułatwić wiele spraw.
Nowe świadczenie dla rolników obowiązuje od niedawna, ale już cieszy się wielkim zainteresowaniem. Coraz więcej osób zgłasza się do KRUS, by z niego skorzystać, a Kasa chętnie wypłaca pieniądze. Kto może liczyć na 1000 zł miesięcznie i jak złożyć wniosek? Sprawdzamy szczegóły.
Nowe przepisy, dodatkowy termin wypłat i możliwość łączenia świadczeń – od lipca KRUS wprowadza rewolucję, która może znacząco wpłynąć na życie milionów seniorów - ale kto naprawdę na tym zyska?
Nieczęsto zdarza się, by emerytura rolnicza wprawiała w osłupienie. A jednak – w jednym z przypadków liczby mówią same za siebie. Czy to wyjątek od reguły, czy system zaczyna działać inaczej?
Dobre wieści dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Kwiecień będzie kolejnym miesiącem, w którym spodziewać można się dodatkowego zastrzyku gotówki. Tym razem już nie w formie waloryzacji, lecz świadczenia w pełnej wysokości. Znany jest już harmonogram wypłat.
Już wkrótce rozpoczną się wypłaty nowego dodatku od KRUS. Nabór wniosków trwa już od dłuższego czasu, nie każdy musi je jednak składać. W wielu przypadkach środki zostaną przyznane automatycznie. Wiadomo, komu przysługują pieniądze i kto wciąż musi dopełnić formalności. Wysokość dodatku może przyciągnąć uwagę.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia społecznego przekazała ważne informacje dla wszystkich, którzy chcą ubiegać się o wypłatę rent wdowich. To forma pomocy finansowej dla emerytek i emerytów, którzy po śmierci małżonka muszą samotnie utrzymywać gospodarstwo domowe. Wsparcie ma dotrzeć nawet do 2 mln Polaków. KRUS przekazała, że w związku z wypłatami rent wdowich uruchamia nowy termin płatności. Kiedy można spodziewać się pieniędzy?
Nie każdy rolnik może liczyć na sowitą wypłatę emerytury. Czynników, od których to zależy, jest wiele. To choćby liczba lat opłacania składek i aktualnej emerytury podstawowej. Ile jednak w 2025 r. może dostawać rolnik po 25, 30 i 40 latach pracy? Można się nieco zdziwić.
Marzysz o pobycie w sanatorium, ale nie wiesz, ile trzeba czekać na turnus? W 2025 roku średni czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe trwa wieki, choć w niektórych województwach jest znacznie krótszy. Gdzie kolejki są najdłuższe, jakie są sposoby na szybszy wyjazd oraz dlaczego niektórzy czekają latami?
Ważny temat nagle wraca na wokandę. Po ponad dekadzie rząd wreszcie zdecydował się zająć kwestią, która dotyka każdego z nas — choć nie wszyscy chcą o niej mówić. Czy zmiana przepisów wystarczy, by złagodzić finansowe skutki jednego z najtrudniejszych momentów w życiu?
W kwietniu emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie, czyli tzw. trzynastą emeryturę. Pieniądze zostaną wypłacone razem z regularnie otrzymywanymi emeryturami i rentami. Niestety, nie wszyscy uprawnieni mogą liczyć na dodatkowe środki. Kto dostanie "trzynastkę", a kto jej nie otrzyma?
Rolnicy, którzy ulegli wypadkom przy pracy lub zachorowali na choroby zawodowe, mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z KRUS. Jakie są aktualne stawki w 2025 roku i kto może liczyć na wsparcie finansowe?
Niektórzy emeryci mogą liczyć na ponad 3200 zł z KRUS. Okazuje się jednak, że aby otrzymać świadczenie, należy spełnić ściśle określone warunki. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze i jak się o nie starać?
Dobra informacja dla rodziców, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Po latach obowiązywania nierozsądnych przepisów dochodzi do przełomowej zmiany w regulacjach dotyczących zasiłków. Z tej okazji Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała komunikat, w którym zachęca osoby uprawnione do skorzystania z nowego, w pełni opłacanego urlopu, do składania wniosków od 19 marca br. Kto może skorzystać z zasiłku? Wyjaśniamy szczegóły.
Wynagrodzenie pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od lat budzi zainteresowanie. Okazuje się, że są zróżnicowane w zależności od stanowiska, a poza podstawową pensją urzędnicy mogą liczyć również na liczne dodatki funkcyjne i stażowe. Ile w praktyce mogą zarobić?
Zarobki osób sprawujących funkcje publiczne niezmiennie pozostają w centrum zainteresowania. Wiele osób zastanawia się, ile zarabia sołtys – kluczowa postać w lokalnej administracji, która odpowiada za organizację życia na wsi i ma bezpośredni kontakt z jej mieszkańcami. Wokół wynagrodzenia i uprawnień sołtysów narosło wiele mitów, jednak rzeczywistość bywa mniej atrakcyjna, niż mogłoby się wydawać.
Nie da się ukryć, że temat emerytury w Polsce od lat wywołuje wiele emocji. Chociaż w kraju można znaleźć prawdziwych rekordzistów, którym co miesiąc wypłacane są olbrzymie kwoty, znacznie więcej osób narzeka na kwotę świadczenia. Ile od KRUS dostaną rolnicy po przepracowaniu 25 lat? Wysokość zasiłku może zdziwić.
W marcu 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ważnego zasiłku. Obejmują one osoby, które znajdą się w szczególnych sytuacjach – ale czy faktycznie każdy będzie się kwalifikował, by skorzystać z tych zmian? Jakie warunki trzeba spełnić? Przyjrzyjmy się nowym regulacjom.
Rolnicy mogą spodziewać się zmian w wysokości świadczeń. Tegoroczna waloryzacja przyniesie podwyżki, choć nie dla wszystkich będą one równie odczuwalne. Ile wyniesie emerytura po latach pracy na roli i co dokładnie się zmieni? Szczegóły poniżej.
Od 1 marca roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wprowadziła podwyżkę popularnego dodatku. To efekt corocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, mającej na celu dostosowanie ich wysokości do rosnących kosztów życia.
Liczba osób pobierających różnego rodzaju świadczenia rodzinne z roku na rok rośnie. Zdarza się, że bliska nam osoba potrzebuje wsparcia i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, jednak w przypadku teściów, którzy są jednymi z najważniejszych osób w rodzinie, sprawa nie jest prosta. Samo powinowactwo w tych przypadkach nie wystarczy, istnieje jednak alternatywa. Nie każdego usatysfakcjonuje.