RolnikInfo.pl
Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

zoosnow/Pixabay

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Powiatowa Inspekcja Weterynarii w Białogardzie wydała komunikat w związku z występowaniem zjadliwej grypy ptaków. Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym przez Pomorską Izbę Rolniczą, służby weterynaryjne zwracają uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwości niskich cenach.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje, iż w związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i pojawieniem się w szybkim tempie nowych ognisk tej choroby zarówno wśród ptaków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz niekomercyjnych, jak i ptactwa dzikiego, należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwość niskich cenach - informuje w oficjalnym piśmie, które zamieściła na swojej stronie Pomorska Izba Rolnicza, Maria Pachocka zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie. 

Co więcej, w piśmie przypomniano o przestrzeganie zasad bioasekuracji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz o obowiązku powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze zasiedlenia gospodarstwa, bądź hodowli drobiem.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Ptasia grypa w gospodarstwach niekomercyjnych w woj. pomorskim 

Zgodnie z ostatnim komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych w dniach od 21 do 23 kwietnia 2021 r. stwierdzono 20 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 6 w województwie pomorskim. Wszystkie ogniska stwierdzone na terenie województwa pomorskiego zostały potwierdzone w gospodarstwach niekomercyjnych, gdzie łącznie utrzymywano 470 kur. Od początku roku w województwie pomorskim potwierdzono 18 ognisk ptasiej grypy.

Fot. Na podstawie danych GIW

Sytuacja w całym kraju 

Na dzień dzisiejszy Główny Lekarz Weterynarii potwierdził w Polsce 245 ognisk ptasiej grypy od początku 2021 roku. Najwięcej ognisk (80) stwierdzono w województwie mazowieckim, w powiatach mławskim i żuromińskim, gdzie wraz z kolejnymi oficjalnymi informacjami potwierdzane są nowe ogniska. O ciężkiej sytuacji w okolicach Żuromina informowaliśmy niejednokrotnie, np. w miniony wtorek, gdy poseł Stefan Krajewski w sejmie próbował poruszyć temat ptasiej grypy, co spotkało się z odmową, a sam polityk stwierdził, że "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo", o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Pomorska Izba Rolnicza, Główny Inspektorat Weterynarii

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >