Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza
zoosnow/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 26 Kwietnia 2021

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Powiatowa Inspekcja Weterynarii w Białogardzie wydała komunikat w związku z występowaniem zjadliwej grypy ptaków. Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym przez Pomorską Izbę Rolniczą, służby weterynaryjne zwracają uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwości niskich cenach.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje, iż w związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i pojawieniem się w szybkim tempie nowych ognisk tej choroby zarówno wśród ptaków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz niekomercyjnych, jak i ptactwa dzikiego, należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwość niskich cenach - informuje w oficjalnym piśmie, które zamieściła na swojej stronie Pomorska Izba Rolnicza, Maria Pachocka zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie.

Co więcej, w piśmie przypomniano o przestrzeganie zasad bioasekuracji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz o obowiązku powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze zasiedlenia gospodarstwa, bądź hodowli drobiem.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania EmiliiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa w gospodarstwach niekomercyjnych w woj. pomorskim

Zgodnie z ostatnim komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie badań przeprowadzonych w dniach od 21 do 23 kwietnia 2021 r. stwierdzono 20 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 6 w województwie pomorskim. Wszystkie ogniska stwierdzone na terenie województwa pomorskiego zostały potwierdzone w gospodarstwach niekomercyjnych, gdzie łącznie utrzymywano 470 kur. Od początku roku w województwie pomorskim potwierdzono 18 ognisk ptasiej grypy.

ptasia grypa dane

Fot. Na podstawie danych GIW

Sytuacja w całym kraju

Na dzień dzisiejszy Główny Lekarz Weterynarii potwierdził w Polsce 245 ognisk ptasiej grypy od początku 2021 roku. Najwięcej ognisk (80) stwierdzono w województwie mazowieckim, w powiatach mławskim i żuromińskim, gdzie wraz z kolejnymi oficjalnymi informacjami potwierdzane są nowe ogniska. O ciężkiej sytuacji w okolicach Żuromina informowaliśmy niejednokrotnie, np. w miniony wtorek, gdy poseł Stefan Krajewski w sejmie próbował poruszyć temat ptasiej grypy, co spotkało się z odmową, a sam polityk stwierdził, że "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo", o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Pomorska Izba Rolnicza, Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł