Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Główny Inspektorat Weterynarii

Główny Inspektorat Weterynarii

Główny Inspektorat Weterynarii - Inspekcją Weterynaryjną kieruje Główny Lekarz Weterynarii, który jest centralnym organem administracji rządowej podległym ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Główny Lekarz Weterynarii wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Inspektoratu Weterynarii

Lis, wścieklizna
08.04.2024 23:23 Ruszyła akcja szczepienia lisów. Wydano ostrzeżenia

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o rozpoczęciu akcji szczepień przeciwko wściekliźnie wśród wolno żyjących lisów. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie 8 województw. 

hodowla świń
26.02.2024 11:13 Chcesz ubić świnię z własnego gospodarstwa? Przepisy mówią jasno

Wyroby mięsne typu swojska kiełbasa, szynka lub schab zrobiony ze swojej świni, ma zupełnie inny smak, niż te kupowane w dużych sklepach. To dlatego rolnicy utrzymujący trzodę chlewną, zazwyczaj tuż przed świętami wykonywali ubój świni. Jednak należy zwrócić uwagę na obowiązujące w tym kierunku przepisy prawne, mówiące o uboju na użytek własny oraz obowiązkach rolnika, które musi wypełnić zanim ubije świnie, inaczej może zapłacić wysoką karę.

Kura
18.08.2023 19:00 Koniec walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków. WOAH wydało deklarację

Uciążliwa choroba spędzająca sen z powiek hodowcom drobiu w Polsce, wreszcie została pokonana. Główny Lekarz przekazał informację o wydaniu deklaracji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH). 

Kury
12.08.2023 08:00 Czy Polska będzie wreszcie państwem wolnym od HPAI?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Czy Polska uzyska status państwa wolnego od HPAI? 

Świnie
20.07.2023 08:00 ASF ciągle w natarciu. Kolejne ogniska choroby

Afrykański pomór świń nieprzerwanie zbiera swoje żniwo. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już piętnaste ognisko ASF na terytorium Polski. Ostatnia lokalizacja choroby jest niezwykle zaskakująca. 

kury
15.07.2023 17:00 Groźny wirus znokautował 40 tys. ptaków. Wrócił po 49 latach

Po 49 latach przerwy w Polsce pojawił się rzekomy pomór drobiu, zwany też chorobą Newcastle. Wirus ten może być dla zwierząt bardziej niebezpieczny niż ptasia grypa, a w najbardziej zjadliwej odmianie prowadzić do blisko 100-procentowej śmiertelności. Ognisko choroby zostało potwierdzone na fermie drobiu w Topilcu, gdzie trzeba było zlikwidować 40 tysięcy sztuk ptactwa.

Kury jedzące ziarno
05.07.2023 14:00 Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, odnotowano nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. W związku z pojawieniem się ogniska choroby, na terytorium Polski nie będzie można ustalić strefy wolnej od HPAI.

kury
29.06.2023 16:52 Ptasia grypa. Główny Lekarz Weterynarii złożył wniosek do WOAH

Główny Lekarz Weterynarii na portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował o złożeniu deklaracji do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) o odzyskaniu statusu Polski jako kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Decyzja ta została podjęta z dniem 25 czerwca 2023 roku.

pier
29.06.2023 11:00 Ptasia grypa wykryta u kolejnego gatunku. Zbadano 11 próbek

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach poinformował o wykryciu ptasiej grypy H5N1 u kolejnych gatunków zwierząt. Po przebadaniu 11 próbek, 9 z nich dało wynik dodatni na obecność wirusa. Odkryte przypadki pochodzą z Poznania, Trójmiasta i Lublina. Badania nad materiałem genetycznym wirusów są wciąż prowadzone, ale wstępne wyniki wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował zachorowania u mew. Obecnie nie udało się jeszcze ustalić źródła zakażeń.

Młode świnie
12.06.2023 19:07 Polska wolna od choroby Aujeszky’ego po 15 latach walki

Na początku czerwca zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, iż Komisja Europejska uznała Polskę za kraj wolny od choroby Aujeszky'ego, która dotykała przede wszystkim trzodę chlewną. Wszelkie kontrole oraz programy zwalczania tejże choroby były prowadzone w naszym kraju przez ponad 15 lat.

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza
19.06.2022 02:02 Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białogardzie informuje, iż w związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i pojawieniem się w szybkim tempie nowych ognisk tej choroby zarówno wśród ptaków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz niekomercyjnych, jak i ptactwa dzikiego, należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt w budzących wątpliwość niskich cenach - informuje w oficjalnym piśmie, które zamieściła na swojej stronie Pomorska Izba Rolnicza, Maria Pachocka zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białogardzie. Co więcej, w piśmie przypomniano o przestrzeganie zasad bioasekuracji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz o obowiązku powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamiarze zasiedlenia gospodarstwa, bądź hodowli drobiem. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-8]

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 02:40 Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

- Apeluję do Państwa o zrozumienie problemu, jakim jest zagrożenie dalszego rozwoju pandemii zakażeń SARS-COV-2 oraz współdziałanie w zakresie realizacji sprawowanego nadzoru, prowadzenia badań kontrolnych, a także zwalczania ognisk choroby, jeśli będą one potwierdzane - zwrócił się z apelem do hodowców Główny Lekarz Weterynarii, Mirosław Welz. Jak przekazał Mirosław Welz, Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, a do jednego z jej zadań należy prowadzenie nadzoru nad przestrzeganiem wymagań weterynaryjnych.

ebaso/Pixabay
19.03.2022 02:40 GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, w Polsce stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich. Dwa nowe przypadki potwierdzono u lisów na terenie województwa mazowieckiego. Przypadek wścieklizny numer 28 i 29 został potwierdzony na postawie badań przeprowadzonych w dniu 18 czerwca bieżącego roku.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 Ponad 80 nowych przypadków. ASF w Polsce

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzono ponad 80 nowych przypadków.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:38 "Wdrożone zostały wszelkie procedury". Kolejne ogniska ptasiej grypy

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 18. i 19. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 5 lutego br. Są to ogniska wtórne do uprzednio wykrytych ognisk HPAI - przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

ASF - Polska
19.03.2022 02:38 ASF w Polsce. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 452 przypadki

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jedynie do piątku 12 lutego bieżącego roku potwierdzono 452 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Ptasia grypa - dwa ogniska
19.03.2022 02:38 Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego br - przekazał dzisiaj Główny Insektorat Weterynarii.

ptasia grypa
19.03.2022 02:38 GIW o ptasiej grypie w Europie: Francja i Niemcy na szczycie rankingu

Jeśli chodzi o zachorowania na wirus ptasiej grypy u dzikiego ptactwa, najwięcej ognisk odnotowano na terenie Niemiec i Danii - podaje komunikat GIW. Ptasia grypa nie daje za wygranąZ dniem 15 lutego Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji w zakresie występowania ptasiej grypy w Europie. Jak podano w informacji, w analizie wzięto pod uwagę kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Irlandię Północną, Norwegię i Ukrainę. Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał w komunikacie: W chwili obecnej w Europie najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz Niemczech, a najwięcej przypadków u dzikiego ptactwa odnotowuje się w Niemczech oraz Danii. W wielu państwach członkowskich UE występują pojedyncze przypadki grypy ptaków.Analiza sytuacji epizootycznej w krajach Europy dotyczy okresu od 1 stycznia do 12 lutego 2021 roku.

Ptasia grypa - sytuacja w Europie
19.03.2022 02:38 Nieciekawy początek roku. Aktualna sytuacja w zakresie ptasiej grypy w Polsce i Europie

Główny Lekarz Weterynarii przekazał informacje w sprawie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w państwach członkowskich oraz Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Norwegii i Ukrainy. Dane dotyczą występowania ptasiej grypy wśród drobiu u dzikiego ptactwa od początku 2021 roku do 19 lutego.

Ptasia grypa - zakaz
19.03.2022 02:37 Ptasia grypa: Kolejne powiaty z zakazem importu na terytorium Hongkongu

- Właściwe służby weterynaryjne Hongkongu sukcesywnie informują o wprowadzaniu ograniczeń importowych w odniesieniu do mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych - informuje Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Ptasia grypa - sześć ognisk
19.03.2022 02:37 Główny Lekarz Weterynarii potwierdza sześć kolejnych ognisk ptasiej grypy. Do wybicia blisko 50 tys. sztuk drobiu

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 5 - 7 marca 2021 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu sześciu ognisk ptasiej grypy w Polsce na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i podkarpackiego.

AGROunia - prewencyjne wybijanie drobiu
19.03.2022 02:36 "Rażące nadużycie i działanie na szkodę mieszkańców". AGROunia ws. prewencyjnego zabijania drobiu

Jak można przeczytać w piśmie AGROunia wraz z Polskim Związkiem Rolnym stanowczo sprzeciwia się prewencyjnemu zabijaniu ptaków, które wynika z decyzji zawartych w rozporządzeniu nr 16 Wojewody Mazowieckiego z dnia 26 maja 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego, przasnyskiego oraz siedleckiego. - Masowe i prewencyjne wybijanie ptaków w miejscowościach wymienionych w rozporządzeniu, gdzie przypadków grypy ptaków nie ma od kilku tygodni, jest rażącym nadużyciem i działaniem na szkodę mieszkańców - wskazał w piśmie Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ASF - 2 ognisko w 2021 roku
19.03.2022 02:36 Drugie ognisko ASF w 2021 roku. Likwidacja 3373 świń

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, które przekazano dzisiaj ognisko ASF numer 2 w 2021 roku wyznaczone zostało 28 maja 2021 r. ASF stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Gnuszyn, gmina Chrzypsko Wielkie, powiat międzychodzki, województwo wielkopolskie, gdzie utrzymywano 3 373 świń. fot. GIWZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ptasia grypa - 11 ognisk
19.03.2022 02:36 11 nowych ognisk ptasiej grypy. Do likwidacji blisko 150 000 sztuk drobiu

Do tej pory w Polsce od początku 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 62 ogniska ptasiej grypy.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:36 Potwierdzono 13 ognisk ptasiej grypy. 513 tys. sztuk drobiu do wybicia

Niestety, na podstawie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone w dniach od 29 marca do 6 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono kolejnych 13 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 11 ognisk stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych i dwa w niekomercyjnych. Ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwach:wielkopolskim (2),warmińsko-mazurskim (1), łódzkim (1), podkarpackim (1), małopolskim (1), mazowieckim (7).Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 104. do 116. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 513 317 sztuk drobiu, w tym kaczki rzeźne, kury, kaczki reprodukcyjne, indyki rzeźne, kury nioski i brojlery kurze.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Ognisko 104. potwierdzone w woj. wielkopolskim jest ogniskiem wtórnym do ogniska 2021/77. Ognisko 105. stwierdzone zostało na terenie ogródków działkowych w woj. warmińsko-mazurskim, jest to ognisko wtórne do ogniska 2021/101.Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary:zapowietrzone (w promieniu 3 km)zagrożone (w promieniu 10 km)§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Ptasia grypa - ogniska 117 - 143
19.03.2022 02:36 Ptasia grypa: stwierdzono kolejne ogniska. Blisko 900 tys. sztuk drobiu do wybicia

Na podstawie wyników badań, które zostały przeprowadzone w dniach od 7 do 11 kwietnia bieżącego roku, stwierdzonych zostało kolejnych 27 ognisk ptasiej grypy w Polsce. Oznacza to, że od początku roku w Polsce potwierdzono już 143 ogniska ptasiej grypy. Ogniska od 117. do 143. zostały potwierdzone w województwach:pomorskim (1),małopolskim (3), wielkopolskim (10),mazowieckim (8),śląskim (1),łódzkim (2), podkarpackim (1), warmińsko-mazurskim (1).undefinedZapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Wśród ognisk od 117. do 143., dwa ogniska zostały potwierdzone w gospodarstwach przydomowych. Jest to ognisko 134. w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 43 kury nioski oraz ognisko 136. potwierdzone w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 96 kur niosek.Zgodnie z informacją przekazaną w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie została potwierdzona ptasia grypa, wdrożone zostały już wszelkie procedury, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza zabicie i utylizację drobiu. Co więcej, dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono: obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km), obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

Wścieklizna - kolejny przypadek
19.03.2022 02:36 Wojewoda zaapelował do mieszkańców. Wścieklizna atakuje zwierzęta

- Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów - przekazał Wojewoda Mazowiecki.Zgodnie z rozporządzeniami nr 2 i nr 3 Wojewody Mazowieckiego z 19 stycznia i z 2 lutego 2021 r. obszar zagrożony obejmuje w Warszawie - dzielnicę Wawer i Wesoła, miasto Sulejówek w powiecie mińskim, niektóre miejscowości w gminie Halinów, część gminy Siennica oraz w powiecie otwockim kilkanaście miejscowości w gminie Wiązowna i w gminie Kołbiel.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Co więcej, od 25 kwietnia do 2 maja bieżącego roku trwać będzie akcja szczepień lisów wolno żyjących na terenie: powiatu łosickiego,powiatu ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo,powiatu siedleckiego i miasta Siedlce,powiatu sokołowskiego,powiatu węgrowskiego. Co więcej, wiadomo także, że 26 marca zakończone zostały szczepienia lisów wolno żyjących na obszarze:powiatu otwockiego, powiatu mińskiego,miasta stołecznego Warszawa.

Ptasia grypa - podkarpacie
19.03.2022 02:36 Podkarpacie: Wydano zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków

W dniu 12 kwietnia bieżącego roku Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki wydała rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim. Zakazy, jakie wskazano w rozporządzeniu, wynikają ze stwierdzenia ognisk ptasiej grypy i urzędowego potwierdzenia wirusa H5N8 u drobiu na terenie powiatów:ropczycko-sędziszowskiego,rzeszowskiego, łańcuckiego, krośnieńskiego.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]§ 1. Zakazuje się czasowego organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.Zgodnie z rozporządzeniem zakaz obowiązuje do odwołania wszystkich mieszkańców powiatu, a także osób, które czasowo przebywają na Podkarpaciu.

  • 1
  • 2