RolnikInfo.pl
mazowsze

unsplash.com / fot. Joel Holland

Groźna choroba wróciła po 10 latach. Weterynarz o sytuacji na Mazowszu

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ostatnimi czasy na Mazowszu sytuacja epizzotyczna zrobiła się poważna: wszystko za sprawą potwierdzonych dwóch przypadków wścieklizny u lisów. Jak twierdzi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Paweł Jakubczak - niewykluczone, że chorych zwierząt może być więcej.

W rozmowie z portalem swiatrolnika.info, Paweł Jakubczak stwierdził: - Jeśli wykryliśmy dwa przypadki wścieklizny u lisów, to sądzę, że jest ich więcej.

Powrót wścieklizny na Mazowszu

19 stycznia 2021 roku Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował za pośrednictwem Twittera o pierwszym ognisku wścieklizny na Mazowszu w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna. Nosicielem był lis, a po potwierdzeniu choroby u zwierzęcia na obszar zostały nałożone obostrzenia sanitarne. 

Drugie ognisko wykryto również w powiecie otwockim, na terenie gminy Kołbiel, o czym poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach 29 stycznia. Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania wścieklizny zostało zmienione przez powiększenie obszaru zagrożonego. 

Jak podaje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Paweł Jakubczak - są to pierwsze przypadki tej choroby wykryte na terenie Polski po dziesięciu latach. Dlaczego wścieklizna nagle powróciła? Specjalista podejrzewa, że przyczyn problemu można doszukiwać się w zwierzętach przywożonych z krajów trzecich, np. psów, kotów, czy fretek.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie

Wobec lisów żyjących w lasach stosowano specjalne szczepionki przeciwko wściekliźnie, które były podawane doustnie. Od 2018 roku zaprzestano szczepienia lisów z dwóch względów - brak było nowych ognisk choroby przez bardzo długi czas, a ponadto taka profilaktyka stała się sporym wydatkiem. Paweł Jakubczak powiedział dla portalu swiatrolnika.info:

- Od roku 2010 szeroko walczyliśmy z tą chorobą. Później de facto ona zniknęła i mieliśmy przez wiele lat spokój. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z dość kosztochłonnych dla budżetu państwa szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Wyjątkiem od zaniechania szczepień było tylko kilka powiatów sąsiadujących bezpośrednio z Białorusią, na której terenie nadal lokalizowano ogniska wścieklizny. Weterynarze mają pełną świadomość, że dwa ogniska wścieklizny mogą oznaczać, że chorych zwierząt jest więcej. Wymaga to zatem konkretnych ruchów przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby. 

Władze weterynaryjne planują rozrzucenie lisom doustnej szczepionki przeciw wściekliźnie w lasach w marcu. Trzeba jednak poczekać, aż pokrywa śniegu zniknie, by zwierzęta bez trudu mogły natknąć się na szczepionkę, by móc ją spożyć. 

Później, jak dodał Paweł Jakubczak, na przełomie kwietnia i maja odbędzie się zrzut szczepionek z samolotów na terenie około dwudziestu powiatów mazowieckich. Wojewódzki Mazowiecki Lekarz Weterynarii rzekł: 

- Szczepienia to tak naprawdę jedyna sensowna i logiczna metoda walki ze wścieklizną u lisów wolno żyjących.

Warto pamiętać, by w rejonach zagrożonych wścieklizną nie puszczać psów wolno bez smyczy, ani też nie pozwalać kotom na wychodzenie na zewnątrz. Niestety, wścieklizna może być przenoszona również na człowieka - warto zatem podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, by uniknąć problemów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowy

  • Wójt protestował jesienią z rolnikami. Teraz dostał wezwanie na komisariat

  • Wiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputery

Źródło: swiatrolnika.info, Twitter

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >