RolnikInfo.pl > Wiadomości > Minister Puda zabrał głos ws. eksportu żywności. Padły konkretne liczby
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Minister Puda zabrał głos ws. eksportu żywności. Padły konkretne liczby

grzegorz puda eksport
unsplash.com / fot. L. Pham; TTwitter / @GrzegorzPuda

Produkowana przez polskich rolników żywność nie tylko przeznaczana jest na potrzeby żywnościowe mieszkańców naszego kraju, ale jest również w dużej mierze sprzedawana za granicę. Na swoim profilu na Twitterze szef MRiRW Grzegorz Puda oznajmił, że analizując dane z bieżącego roku, eksport produktów rolno-spożywczych z Polski wzrósł o 5,2% rok do roku.

Jak można się dowiedzieć z grafiki, która znalazła się na profilu ministra Grzegorza Pudy, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku eksport w branży spożywczej osiągnął wartość 20,5 miliarda euro.

Minister Grzegorz Puda o eksporcie polskiej żywności

Eksport polskiej żywności do innych krajów jest nie tylko ważnym źródłem dochodów, ale też istotnym wyznacznikiem stanu sektora rolno-spożywczego i gospodarki kraju.

Pomimo rozmaitych zawirowań, których źródłem była bez wątpienia pandemia koronawirusa, eksport żywności z Polski w ostatnim czasie pozytywnie zaskakuje.

Minister Puda na swoim twitterowym profilu skomentował sprawę następująco:

Jak mają się te dane wobec sytuacji z 2020 roku? W ubiegłym roku padł rekord wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych i wyniósł 34 miliardy euro.

Warto dodać, że suma ta była o 2 miliardy euro wyższa w porównaniu do kwoty z 2019 roku.

Czy wyniki z 2021 roku będą również optymistyczne?

Ubiegłoroczne wpływy ze sprzedaży towarów za granicę wynikały m.in. z lepszej niż obecnie relacji złotego do euro i dolara. Powstaje zatem pytanie: czy w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji i słabnącej polskiej waluty uda się powtórzyć ubiegłoroczny sukces?

Na ten temat szef resortu rolnictwa nie przedstawił żadnych ocen, choć wynik 20,5 miliarda euro z ostatnich siedmiu miesięcy daje nadzieję na optymistyczne zakończenie 2021 roku.

Warto dodać, że Polska sprzedaje swoje produkty rolno-spożywcze w głównej mierze innym krajom członkowskim Unii Europejskiej.

Wartość eksportowanej żywności na unijny rynek wyniosła w 2020 roku 27,2 miliarda euro.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter, bankier.pl

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR