Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.
Rolnicy niezadowoleni z działań rządu po ostatnich burzach i gradobiciach, które zniszczyły uprawy, postanowili bardziej dosadnie wyrazić swoje żale. Wprost żądają dymisji ministra Czesława Siekierskiego oraz spotkania z przedstawicielami władzy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
Zagrożenie poważną chorobą bydła pojawiło się w wielu państwach europejskich. Polska wdrożyła liczne sposoby zapobiegania rozprzestrzenieniu się wirusa, Zespół Zarządzania Kryzysowego działał przez ostatnie miesiące. Teraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło kolejne decyzje w tej sprawie, komunikat obiegł media.
Unijne rozporządzenie dotyczące liberalizacji handlu z Ukrainą właśnie wygasło. Od piątku 6 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy, które będą regulować przepływ towarów, zwłaszcza płodów rolnych między państwami należącymi do wspólnoty a ukraińskimi producentami. Komisja Europejska nie powiedziała jednak ostatniego słowa w tej sprawie — wprowadzone zmiany są tylko tymczasowe.
Każdego roku w Polsce do śmieci trafia około 5 milionów ton jedzenia, co wywiera olbrzymie skutki zarówno na środowisko jak i na gospodarkę. Za marnowanie żywności odpowiedzialni są nie tylko konsumenci, ale również przedsiębiorstwa. Aby zmniejszyć skalę problemu, resort rolnictwa podjął prace legislacyjne, które zaostrzą dotychczasowe przepisy.
1 czerwca zostanie uruchomiony nabór wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na inwestycje. To kolejne działanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać elektronicznie, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Program obejmuje dofinansowania w czterech kategoriach.
Przedstawiciele MRiRW wzięli udział w obradach Rady AGRIFISH w Brukseli. Część spotkania była poświęcona koncepcji Komisji Europejskiej dotyczącej rozwoju sektora rolnictwa i produkcji żywności. Ministrowie z różnych krajów dokonali oceny tego planu i przedstawili swoje wnioski. Stronę polską reprezentował Czesław Siekierski, który poinformował o wynikach rozmów i zapowiedział kierunek zmian legislacyjnych.
Zagrożenie ze strony pryszczycy oraz grypy ptaków wciąż wisi nad polskimi rolnikami i hodowcami. Resort rolnictwa na bieżąco informuje o wprowadzanych działaniach prewencyjnych oraz sytuacji epidemiologicznej w kraju. W piątek 23 maja MRiRW opublikowało kolejny komunikat dotyczący postanowień Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało ważny komunikat. Okazuje się, że rząd rozważa wprowadzenie kolejnego wsparcia dla rolników. Wiadomo, na co miałaby przysługiwać dodatkowa pomoc. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, będzie mogła z nich skorzystać określona rolników. Przedstawiamy szczegóły.
To jeden z tych nielicznych momentów, kiedy prośby o interwencję Komisji Europejskiej w sprawie rolnictwa w Polsce faktycznie poskutkowały. Węgry w końcu anulowały bezzasadne embargo nałożone na produkty od polskich producentów, którzy do tej pory odnotowali już 3 miliony złotych straty. Choć zniknęły obostrzenia napięcie na linii Warszawa-Budapeszt pozostało.
15 maja to data, która w szczególności jest poświęcona tym, którzy swoje życie poświęcili pracy na gospodarstwie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rolnika oraz wspomnienie patrona wszystkich tych, którzy zajmują się rolnictwem. To wyjątkowy czas, aby docenić ciężką pracę ludzi, którzy zajmują się jedną z najstarszych i najważniejszych dzień gospodarki.
Na pierwszy rzut oka to była tylko standardowa procedura, która miała sprawdzić stan polskich ziemniaków, które trafiły za granicę. Jednak informacje przekazane przez zagraniczne służby postawiły polskie instytucje na nogi. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zabrało głos w sprawie. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi postępowanie wyjaśniające.
Jest już druga połowa marca, a ministerstwo rolnictwa wciąż nie może sobie poradzić z zeszłorocznym kryzysem, który dotknął polskie gospodarstwa i spowodował znaczące straty finansowe. Wiele wskazuje na to, że sytuacja może się powtórzyć, więc problem będzie tylko eskalował. Rolnicy wystosowali kolejny apel do władz z prośbą o wsparcie i doczekali się odpowiedzi.
Za nami jubileuszowa, XXX edycja największych targów rolniczych w Polsce. AgroTech zgromadził rekordową liczbę odwiedzających, a wystawcy sprzedali dziesiątki sprzętów wysokiej jakości wykorzystujących nowoczesne technologie. Organizatorzy z zadowoleniem mówią o efektach wydarzenia. Podczas otwarcia głos zabrał między innymi Minister Rolnictwa, który zwrócił się do uczestników z zapewnieniami.
Kryzys na rynku jajecznym to już problem globalny. W najgorszej sytuacji jest rynek amerykański, gdzie nie tylko wysokie ceny stanowią przeszkodę dla konsumentów, ale również wprowadzone limity na zakup. W Polsce ceny nadal są wysokie i pojawiła się obawa dotycząca ewentualnego deficytu tuż przed Wielkanocą. Resort rolnictwa stanowczo zareagował na takie przypuszczenia i odciął dyskusję.
Resort Rolnictwa informował, że na początku 2025 roku wejdą w życie regulacje, których celem jest dostosowanie polskiego prawa unijnych norm. Chodzi o GEAC zasady tak zwanej "dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska". Pakiet nowych przepisów będzie realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącej celów Zielonego Ładu. Niezastosowanie się do tych regulacji grozi utratą dopłat.
Szkodliwość jest niezaprzeczalna, a na terenie Polski wciąż są tony tego materiału. Program obowiązuje od ponad dwudziestu lat, końca jednak nie widać. Polacy mają kosztowny obowiązek, a do niedawna była możliwość pozyskania dodatkowych środków. Wiceminister rolnictwa właśnie zabrał głos w tej sprawie, to nie są dobre wieści.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało ważny komunikat. Jego treść jest istotna, zwłaszcza że zbliża się czas nasadzeń. Wczesną wiosną rolnicy ruszą na swoje pola i rozpoczną uprawy. Nowa regulacja pozwoli sporo zaoszczędzić, jednak żeby z niej skorzystać, trzeba się pospieszyć.
Rolnicy muszą pilnować terminu składania oświadczeń, w przeciwnym razie mogą stracić pieniądze — alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przywołując konieczną do zrealizowania przez każdego przedsiębiorcę praktykę. Jeśli skorzystałeś z tego narzędzia finansowego, jesteś na liście.
Rolnicy w sobotni poranek wrócili na przejście graniczne w Medyce. Manifestacja ma potrwać do końca tego roku. Około 30 rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi blokuje przejazd tirom, umożliwiając jedynie przejazd pojazdom wyjeżdzającym z Polski. W niedzielę po południu spotkał się z nimi szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Co udało się ustalić?
Do tej pory Polska była wolna od choroby niebieskiego języka (Bluetongue), która jest chorobą zwierząt przeżuwających. Wywołują ją wirusy przenoszone m.in. przez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek. Sprawa jest poważna, bowiem Polska nie posiada zarejestrowanej szczepionki zwalczającej chorobę, a zwierzę, u którego ją wykryto, musi zostać poddane ubojowi. Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy choroby niebieskiego języka.
Ostatnie dramatyczne informacje, które pojawiły się we wszystkich mediach w kraju spowodowały, że polski rząd podjął szereg działań, mających na celu utrudniony dostęp do toksycznych środków chemicznych stosowanych do deratyzacji. Pierwszym krokiem jest całkowite uniemożliwienie zakupu tych środków w Internecie. Michał Kołodziejczak rozmawiał z właścicielami platform internetowych. Co udało się wynegocjować?
Ci, którzy dzierżawili ziemię rolną i nie mieli możliwości skorzystania z dopłat unijnych oraz ci, którzy wydzierżawili swoją ziemię, a nie mogli korzystać ze świadczeń społecznych z KRUS, niebawem zyskają na zmianach w ustawie dotyczącej dzierżawy ziemi rolnej. Resort rolnictwa pracuje nad kwestią umów dzierżawy i innych rozwiązań.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zwiększeniu budżetu na program "Energia na wsi". Polski rząd w wyniku ogromnego zainteresowania dofinansowaniem z programu, złożył wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o przyznanie większego budżetu na dalsze realizacje. Do kogo jest skierowany i co można zyskać?
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, na początku tego roku obiecywał upublicznienie listy importerów zboża technicznego z Ukrainy. Od słowa przeszedł do czynów i skompletował wszystkie firmy zarabiające na ukraińskim zbożu. Lista przedsiębiorstw leży dawno na biurku u ministra Czesława Siekierskiego, jednak ten nie może jej upublicznić. O co tu chodzi?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadeklarowało w tym roku pomoc w postaci wsparcia finansowego dla rolników i sadowników, którzy ucierpieli przez kwietniowe przymrozki i majowe gradobicie. Nabór wniosków rozpoczął się 1 października i już pojawiają się pierwsze kłopoty wnioskodawców. Wielu z nich nie otrzyma wsparcia lub znacznie mniej, niż by mogli otrzymać. Wszystko przez jeden warunek.
Producenci rolni mają już coraz mniej czasu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy suszowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy, którzy czekają do ostatniej chwili, popełniają błąd. Dlaczego?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na temat przeciwdziałania marnowaniu żywności, głos zabrali minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceminister Michał Kołodziejczak oraz Joanna Trybus. Przedstawiciele resortu rolnictwa poinformowali o rozpoczęciu kampanii informacyjno-edukacyjnej "Nie marnuj żywności - żywność to wartość". Planowane są konkretne zmiany, które przyczynią się do zminimalizowania skutków marnowania jedzenia. Na pierwszy rzut pójdą sklepy.
Z pozoru mało interesująca nazwa wsparcia dla rolników, tak naprawdę może ułatwić gospodarstwom rolnym życie, a dodatkowo przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i klimatu. Resort rolnictwa przygotował dla rolników pomoc na dofinansowanie inwestycji mających na celu m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia środków ochrony roślin czy zwiększenie bioróżnorodności gleby. Co można zakupić dzięki dotacji oraz kiedy ruszy nabór? My już wiemy.