Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Mrirw

Mrirw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.

Michał Kołodziejczak
17.05.2024 12:14 Michał Kołodziejczak kontroluje polskie giełdy. Inspekcje w 6 województwach

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w czwartek w mediach społecznościowych o rozpoczęciu zintensyfikowanych kontrolach giełd rolno-spożywczych w Polsce. Razem z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych weszli na giełdy w sześciu województwach w kraju. Co kontrolują?

Pieniądze
13.05.2024 12:58 Ogromne straty w sadach. Minister rolnictwa deklaruje pomoc sadownikom

Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw. 

trzy banknoty
11.05.2024 07:43 Termin mija 1 lipca. Rolnicy dostaną dodatkowe pieniądze

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.

eternit na dachu
10.05.2024 14:21 Jest ostateczny termin na wymianę dachu z azbestem. Później pieniądze przepadną

Ci rolnicy, którzy złożyli wnioski o dopłaty do wymiany starego dachu, wykonanego z materiałów zawierających azbest, otrzymali od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodatkowe 6 miesięcy na zrealizowanie przedsięwzięcia. Ostateczny termin wymiany dachu to 30 wrzesień 2025 r. Jaka jest kwota wsparcia? 

półka sklepowa
08.05.2024 17:00 W sklepach pojawią się nowe oznaczenia. Musisz wiedzieć przed zakupami

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad wprowadzeniem oznaczeń graficznych na wszystkich świeżych owocach i warzywach. Ma to znacznie ułatwić konsumentom rozpoznanie faktycznego pochodzenia danego produktu. W sklepach mają się pojawić obowiązkowe etykiety w formie flag państw, z których produkt jest importowany. To realizacja przedwyborczych deklaracji Koalicji Obywatelskiej.

kwiaty jabłoni
26.04.2024 20:49 MRiRW szuka rozwiązań dla poszkodowanych przez przymrozki sadowników

Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.

pole
26.04.2024 07:58 Są oficjalne stawki dopłat do zbóż. Wiemy ile dostaną rolnicy

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej podano informacje dotyczące wysokości stawki dopłat do sprzedaży zboża dla rolników. Zapowiadane już ponad miesiąc temu dopłaty wreszcie zostały przedstawione rolnikom. 

Ser twarogowy z Polski
25.04.2024 09:45 Kolejna firma portfolio w Mlekovity. Tym razem KaMos z Kamiennej Góry

Grupa Mlekovita poinformowała o włączeniu w swojej struktury kolejnego zakładu mleczarskiego. Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze stała się 26. zakładem produkcyjnym skupionym pod szyldem Mlekovita. 

opryskiwacz rolniczy
17.04.2024 12:12 Bruksela szykuje nowy obowiązek dla rolników. Wielu nie jest na to gotowych

Rolnicy niebawem będą zobowiązani do prowadzenia elektronicznego rejestru pestycydów. Taki obowiązek zostanie nałożony na producentów rolnych już od 2025 roku. W rejestrze mają być zapisane nie tylko nazwy użytych oprysków, daty ich wykonania, ale również BBCH rośliny. Swój sprzeciw absurdalnym pomysłom KE wyrażają organizację rolnicze, zwracający uwagę na kolejne biurokratyczne procedury.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
06.04.2024 11:40 "Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Darmowe szkolenie Ministerstwa Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja. 

zboże z Ukrainy
05.04.2024 13:06 Surowa kara dla nieuczciwego importera. Poszło o zboże techniczne

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim poinformowała o pierwszej rekordowej karze finansowej nałożonej na importera zboża technicznego z Ukrainy, który wprowadził do obrotu zboże techniczne i paszowe jako zboże do celów spożywczych. 

strajk rolników
03.04.2024 13:21 Strajk okupacyjny rolników w ministerstwie. Żądają rozmowy z premierem

2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

Michał Kołodziejczak
30.03.2024 10:26 Skandaliczne zachowanie Kołodziejczaka podczas rozmów z Ukrainą

W minioną środę przez wiele godzin trwały rozmowy polsko-ukraińskie między ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz jego ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. W rozmowach uczestniczyli również sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz wiceminister gospodarki Ukrainy, Taras Kaczka. 

prezes KRUS
27.03.2024 22:16 Dariusz Rohde nowym prezesem KRUS. Wielki powrót na stanowisko

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? 

strajk rolników/ banknoty
21.03.2024 10:26 Dopłaty do paliwa dla rolników. Jest decyzja ministerstwa rolnictwa

Środa 20 marca to dzień rolniczych protestów, którzy dążą do poprawy polskiego sektora rolnictwa. Do polepszenia sytuacji rolników wszelkie starania dokłada również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas wczorajszej konferencji na Europejskim Forum Rolniczym minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił, że rolnikom mogą zostać przyznane dopłaty do paliwa w kwocie 2 zł.  

Strajk rolników polska
26.02.2024 22:22 Czesław Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników

Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli. 

Czesław Siekierski/strajk rolników
24.02.2024 21:21 Minister Siekierski z wizytą u rolników. Padły ważne słowa

Z protestującymi na przejściu granicznym rolnikami, w sobotę 24 lutego spotkał się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski. Po zakończonej konferencji podano do informacji, że długie i merytoryczne rozmowy odbywały się w spokojnej atmosferze. Przedstawione zostały propozycje rozwiązania rolniczych problemów oraz zapewniono, że Zielony Ład będzie dostosowany do potrzeb rolników. 

źdźbło trawy/ plik banknotów
22.02.2024 11:47 Ruszył nabór wniosków o pomoc suszową. Ile można dostać?

Na stronie rządowej pojawił się komunikat o możliwości składania wniosków dla dotkniętych w 2023 roku niesprzyjającymi warunkami pogodowymi rolników. "Suszowe" można składać od końca lutego do połowy marca. Podano także konkretne kwoty wypłat pomocy suszowej.

Strajk rolników polska
20.02.2024 22:14 List ministra Czesława Siekierskiego. Czy to uspokoi rolników?

20 lutego 2024 roku zapisze się w historii jako dzień masywnych protestów rolniczych w całej Polsce. Ponad 200 miejsc strajków oraz szacowane blisko 40 000 ciągników na drogach to wyraz niezadowolenia rolników. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do rolników list. 

strajk rolników
08.02.2024 20:08 Strajk rolników w całej Polsce. "Nie chcemy na protestach żadnych partii"

Już jutro, 9 lutego 2024 roku, rusza generalny strajk rolników w całej Polsce. Strajku w takim zakresie, wspieranego zarówno przez Izby Rolnicze, NSZZ Rolników Indywidualnych, ale także Ministerstwo Rolnictwa, jeszcze w Polsce nie było. 

silos zbożowy, plik banknotów
08.02.2024 12:11 Zmiany w dopłatach do silosów. Ministerstwo właśnie ogłosiło

Resort rolnictwa ogłosił w dniu 7 lutego 2024 roku, iż zostanie przedłużony termin składania wniosków o dopłaty, dzięki którym rolnicy mogą zakupić oraz zamontować silos w swoim gospodarstwie. Sprawdziliśmy, do kiedy można ubiegać się o dotację, a także czego będzie dotyczyła realizacja po otrzymaniu dofinansowania.

dzika świnia
07.02.2024 19:29 Afrykański pomór świń. Prawie 100 mln zł na walkę z wirusem

W Polsce w dalszym ciągu trwa walka z wirusem przenoszonym przez dziki. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło fundusze na program, który ma konkretne zadanie- wzmocnienie ochrony terytorium naszego kraju przed rozwojem ASF.

hodowla świń
05.02.2024 10:47 Rolnicy ekologiczni mogą liczyć na dobre zmiany. Ważne obietnice ministerstwa rolnictwa

Resort rolnictwa wprowadza zmiany w projekcie rozporządzenia nawiązującego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020. Korzystne zmiany będą obejmować głównie rolników ekologicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w marcu tego roku. 

obliczanie wartości
01.02.2024 19:02 Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Resort rolnictwa podał dwa terminy

MRiRW przekazało terminy ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na rok 2024. Sprawdziliśmy do kiedy należy złożyć wniosek oraz jakie zmiany napotka producent rolny w trakcie załatwiania formalności w danym urzędzie.  

Czesław Siekierski
29.01.2024 20:52 Powstanie nowy departament w Ministerstwie Rolnictwa. Padła jasna deklaracja

W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Michał Kołodziejczak
25.01.2024 22:58 Michał Kołodziejczak: Nie będzie otwarcia granic na import towarów z Ukrainy

Michał Kołodziejczak zabrał głos podczas ogólnopolskiego strajku rolników, który odbył się w środę 24 stycznia 2024 roku. Z jego ust padły stanowcze słowa ws. sytuacji z Ukrainą.

dopłaty bezpośrednie
16.01.2024 19:05 Co dalej z dopłatami bezpośrednimi po 2027 roku?

Dopłaty bezpośrednie w rolnictwie są tematem budzącym wiele emocji. Nie tylko wśród rolników, którzy by je uzyskać, stawiani są przed coraz to nowszymi wymogami i przepisami. Dopłaty są też punktem zapalnym w relacjach społeczeństwa i rolników.

Czesław Siekierski
12.01.2024 18:34 Zmiana na stanowisku Dyrektora Generalnego KOWR. Kim jest Henryk Smolarz?

Kolejna zmiana w kierownictwie instytucji związanej z rolnictwem. Po zmianie prezesa ARiMR przyszła pora na zmianę dyrektora KOWR. Został nim Henryk Smolarz.