RolnikInfo.pl > Mrirw

Mrirw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.

traktor na polu
30.10.2023 18:06 Nawet 120 tys. na gospodarstwo. Zmieniono datę naboru wniosków o dotację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Rozwój Małych Gospodarstw Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To unikalna okazja dla rolników, którzy teraz mają czas do 10 listopada 2023 roku na przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosków.

flaga Polski
16.10.2023 20:28 Wiadomo, jaki procent mieszkańców wsi zagłosował na PiS

W tegorocznych wyborach do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość ponownie potwierdziło swoje mocne poparcie wśród mieszkańców wsi. Według sondażu Exit Poll Ipsos, blisko 50 proc. osób zamieszkujących tereny wiejskie postawiło krzyżyk przy nazwie PiS. W sumie do urn wyborczych wsi udało się 69,5 proc. mieszkańców wsi. 

zboże
16.10.2023 18:46 Nieoficjalne wyniki kontroli NIK ws. zboża z Ukrainy. Porażka MRiRW?

Niezależny raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) ujawnia niepokojące dane dotyczące importu zboża z Ukrainy. W zaledwie ubiegłym roku import pszenicy z tego kraju wzrósł o ponad 16 tysięcy procent, a kukurydzy nawet o niemal 30 tysięcy procent. Kontrola przeprowadzona w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzuca cień na skuteczność działań resortu, a tym samym pojawia się pytanie: czy to porażka MRiRW?

kobieta na polu
15.10.2023 13:21 Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Minister dziękuje kobietom

15 października to dla wielu osób na wsi wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. To coroczne święto, które zyskało szczególne znaczenie od 2008 roku, kiedy zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego celem jest podkreślenie kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich aktywnej walki z ubóstwem na świecie. 

polskie banknoty
13.10.2023 13:27 Przyjęto nowe rozporządzenie. Cztery rodzaje pomocy dla rolników

11 października 2023 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o przyjęciu projektu rozporządzenia, wprowadzając dodatkowe środki wsparcia dla sektora rolno-spożywczego. Nowe regulacje obejmują ekspansję kredytów skupowych, wsparcie dla producentów malin oraz pomoc związana ze szkodami w uprawach drzew i krzewów owocowych lub truskawek.

ilustracja wykrzyknik znak
11.10.2023 11:59 Aplikacja suszowa znów zawodzi. Rolnicy mogą stracić dopłaty

Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.

Nawóz
11.10.2023 10:38 Jesienne terminy stosowania nawozów

MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych. 

Brokuły
06.10.2023 15:09 Pomoc dla producentów kalafiorów i brokułów

W czwartek 5 października Minister Robert Telus odwiedził jeden z najnowocześniejszych zakładów, produkujących maszyny rolnicze w Polsce. Podczas konferencji prasowej Minister Telus przekazał wiele ważnych informacji dotyczących pomocy w rolnictwie. Jedna z nich odnosiła się pomocy dla producentów brokułów i kalafiorów.

MRiRW
05.10.2023 15:54 Ważne: Polska zawarła porozumienie z Ukrainą. W tle Litwa

Jak informuje MRiRW, Polska, Litwa i Ukraina zawarły istotne porozumienie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy, a od środy, 4 października, kontrolę nad transportem z Ukrainy przejęła strona litewska. Decyzja ta została ogłoszona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, po wideokonferencji z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy.

MRiRW/gov.pl Rada Kobiet
04.10.2023 08:43 Rozstrzygnięcie konkursu „Kobiety dla polskiej wsi”

We wtorek 3 października w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja „Kobiety dla polskiej wsi”, zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja była również okazją do wręczenia nagród w konkursie. 

MRiRW/gov.pl
03.10.2023 13:46 Jest porozumienie ws. zboża z Ukrainy

Dzisiaj rano szef resortu rolnictwa Robert Telus spotkał się online z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża. Podczas spotkania ustalono, że kontrole tranzytów przejdą do portu litewskiego. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus
29.09.2023 11:30 Kontrola kraju pochodzenia produktów

Na środowej naradzie pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa zostały omówione kwestie związane z poprawnym oznaczeniem kraju pochodzenia produktów spożywczych oraz opublikowaniem list importerów zboża.

Ślubowanie nauczycieli
29.09.2023 09:30 Awanse dla nauczycieli z resortowych szkół rolniczych

Dzisiaj odbyła się uroczystość odebrania ślubowania od nauczycieli mianowanych oraz wręczenieaktów nadania wyższego stopnia awansu zawodowego nauczycielom mianowanym i dyplomowanym zatrudnionym w szkołach rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister Rolnictwa Polski
28.09.2023 15:12 Udana rozmowa z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus odbył wideorozmowę z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy. Zdaniem polskiego ministra to była dobra i udana rozmowa, która może uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem oraz wygasić emocje z nim związane. 

Polagra
28.09.2023 08:50 Targi Polagra rozpoczęte

W środę 27 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi Polagra. W otwarciu wydarzenia uczestniczył również sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Ministrowie rolnictwa Grupy V4
27.09.2023 09:34 Spotkanie ministrów rolnictwa V4. „Oczekujemy wycofania skargi Ukrainy do WTO”

We wtorek 26 września w Znojmie w Republice Czeskiej, ministrowie rolnictwa Polski, Czech, Węgier i Słowacji – tworzących Grupę Wyszehradzką – uznali, że wycofanie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przez Ukrainę poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach. 

kolby kukurydzy
25.09.2023 16:28 300 zł za tonę mokrej kukurydzy. KRIR apeluje do MRiRW o pomoc

W dniu 22 września 2023 roku, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) - Wiktor Szmulewicz, zwrócił się z dramatycznym apelem o pomoc dla rolników do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Roberta Telusa. Tematem była zapaść cenowa na rynku kukurydzy. 

Andrzej Duda na dożynkach prezydenckich
25.09.2023 15:41 Andrzej Duda na dożynkach: “Przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty”

24 września 2023 roku odbyły się 9. dożynki organizowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość zgromadziła wiele ważnych postaci, w tym ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, sekretarza stanu Ryszarda Bartosika oraz komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Jana Wojciechowskiego, a także szefów instytucji związanych z rolnictwem i przedstawicieli organizacji rolniczych. – Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy ostatnie trudne momenty – powiedział Andrzej Duda.  

rosnąca kukurydza
23.09.2023 11:06 Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. 25 proc. terenów dla eko upraw

23 września to szczególny dzień dla rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej, a także okazja do podkreślenia pilnej potrzeby rozwiązań ekologicznych w sektorze rolniczym. W ramach obchodów tego dnia organizowane są liczne wydarzenia, w tym konferencje naukowe i akcje społeczne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat produkcji ekologicznej.

Kuter rybacki
22.09.2023 09:00 Rozmowy z przedstawicielami rybaków przybrzeżnych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wraz z podsekretarzem stanu spotkali się z przedstawicielami rybaków przybrzeżnych, którzy przedstawili im swoje postulaty w kontekście przepisów wprowadzonych przez Radę UE. 

miska z pomidorami
21.09.2023 13:36 MRiRW: 30 proc. żywności marnuje się w łańcuchu dostaw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podnosi temat powszechnego problemu marnowania żywności w Polsce. Nowe dane wskazują, że w Polsce aż 30 procent żywności zostaje zmarnowane w łańcuchu dostaw. Resort podkreśla konieczność zmiany mentalności społeczeństwa i ustanowienia walki z marnowaniem żywności jako nowego trendu.

osoba z telefonem
21.09.2023 12:07 Aplikacja suszowa wreszcie działa. Od 20.09 rolnicy mogą wysyłać wnioski

Długo oczekiwana aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" jest już dostępna, a rolnicy mogą rozpocząć proces zgłaszania strat w uprawach rolniczych i produkcji zwierzęcej za rok 2023. Mimo że aplikacja została uruchomiona w lipcu, możliwość wysyłki wniosków jest dostępna dopiero od 20 września tego roku. To, kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową, pozostaje wciąż niepewne, co budzi niepokój wśród producentów rolnych. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża. 

Robert Telus
16.09.2023 15:17 Polski rząd wprowadza embargo na dodatkowe produkty z Ukrainy

– Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu wwozu zboża do pięciu krajów, w tym również do Polski – poinformował w piątek wieczorem 15 września 2023 roku minister rolnictwa Robert Telus. Polityk dodał, że zgodnie z prośbami rolników Polska sama wprowadziło embargo nie tylko na ukraińskie zboże, ale też na śrutę ze zbóż takich jak kukurydza, pszenica i rzepak.

ambasador USA i szef polskiego resortu rolnictwa
13.09.2023 19:34 Tranzyt ukraińskich produktów. Wypowiedział się przedstawiciel USA

13 września 2023 roku odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, którym towarzyszył sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Rozmowy dotyczyły m.in. tematu tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych przez teren Polski.  

spotkanie w MRiRW
08.09.2023 19:42 Na ratunek producentom mięsa. Przyjęto strategię rozwoju sektora

8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się  posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.

Dron rolniczy
08.09.2023 13:59 Drony stosowane w ochronie roślin

MRiRW wydało zgodę na dopuszczenie dronów rolniczych do prowadzenia zabiegów środkami ochrony roślin. Nowe technologie mogą ułatwić pracę rolnikom. 

Minister Robert Telus z ministrami przyfrontowej piątki
06.09.2023 14:15 Spotkanie ministrów ds. rolnictwa krajów przyfrontowych

We wtorek 5 września w hiszpańskiej Cordobie odbyło się posiedzenie nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej. Jednak przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie pięciu ministrów tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.