Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.
Rolnicy w sobotni poranek wrócili na przejście graniczne w Medyce. Manifestacja ma potrwać do końca tego roku. Około 30 rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi blokuje przejazd tirom, umożliwiając jedynie przejazd pojazdom wyjeżdzającym z Polski. W niedzielę po południu spotkał się z nimi szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Co udało się ustalić?
Do tej pory Polska była wolna od choroby niebieskiego języka (Bluetongue), która jest chorobą zwierząt przeżuwających. Wywołują ją wirusy przenoszone m.in. przez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek. Sprawa jest poważna, bowiem Polska nie posiada zarejestrowanej szczepionki zwalczającej chorobę, a zwierzę, u którego ją wykryto, musi zostać poddane ubojowi. Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy choroby niebieskiego języka.
Ostatnie dramatyczne informacje, które pojawiły się we wszystkich mediach w kraju spowodowały, że polski rząd podjął szereg działań, mających na celu utrudniony dostęp do toksycznych środków chemicznych stosowanych do deratyzacji. Pierwszym krokiem jest całkowite uniemożliwienie zakupu tych środków w Internecie. Michał Kołodziejczak rozmawiał z właścicielami platform internetowych. Co udało się wynegocjować?
Ci, którzy dzierżawili ziemię rolną i nie mieli możliwości skorzystania z dopłat unijnych oraz ci, którzy wydzierżawili swoją ziemię, a nie mogli korzystać ze świadczeń społecznych z KRUS, niebawem zyskają na zmianach w ustawie dotyczącej dzierżawy ziemi rolnej. Resort rolnictwa pracuje nad kwestią umów dzierżawy i innych rozwiązań.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zwiększeniu budżetu na program "Energia na wsi". Polski rząd w wyniku ogromnego zainteresowania dofinansowaniem z programu, złożył wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o przyznanie większego budżetu na dalsze realizacje. Do kogo jest skierowany i co można zyskać?
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, na początku tego roku obiecywał upublicznienie listy importerów zboża technicznego z Ukrainy. Od słowa przeszedł do czynów i skompletował wszystkie firmy zarabiające na ukraińskim zbożu. Lista przedsiębiorstw leży dawno na biurku u ministra Czesława Siekierskiego, jednak ten nie może jej upublicznić. O co tu chodzi?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadeklarowało w tym roku pomoc w postaci wsparcia finansowego dla rolników i sadowników, którzy ucierpieli przez kwietniowe przymrozki i majowe gradobicie. Nabór wniosków rozpoczął się 1 października i już pojawiają się pierwsze kłopoty wnioskodawców. Wielu z nich nie otrzyma wsparcia lub znacznie mniej, niż by mogli otrzymać. Wszystko przez jeden warunek.
Producenci rolni mają już coraz mniej czasu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy suszowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy, którzy czekają do ostatniej chwili, popełniają błąd. Dlaczego?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na temat przeciwdziałania marnowaniu żywności, głos zabrali minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceminister Michał Kołodziejczak oraz Joanna Trybus. Przedstawiciele resortu rolnictwa poinformowali o rozpoczęciu kampanii informacyjno-edukacyjnej "Nie marnuj żywności - żywność to wartość". Planowane są konkretne zmiany, które przyczynią się do zminimalizowania skutków marnowania jedzenia. Na pierwszy rzut pójdą sklepy.
Z pozoru mało interesująca nazwa wsparcia dla rolników, tak naprawdę może ułatwić gospodarstwom rolnym życie, a dodatkowo przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i klimatu. Resort rolnictwa przygotował dla rolników pomoc na dofinansowanie inwestycji mających na celu m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia środków ochrony roślin czy zwiększenie bioróżnorodności gleby. Co można zakupić dzięki dotacji oraz kiedy ruszy nabór? My już wiemy.
Ministerstwo rolnictwa opracowuje projekt ustawy, której głównym zamysłem jest wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów. Zwierzęta, które uciekają z posesji i wałęsają się po drogach czy polach lub w przypadku, kiedy właściciel je porzuca, przestaną być nagminnym zjawiskiem. Celem projektu jest bowiem przeciwdziałanie bezdomności zwierząt. W jaki sposób psy i koty będą znakowane i identyfikowane?
Podczas wczorajszej Rady Ministrów, przyjęto rozporządzenie o dopłatach do przymrozków. Chodzi o pomoc finansową dla producentów owoców i winogron, których uprawy ucierpiały wskutek wiosennych spadków temperatur. Jakie owoce znajdują się na liście dopłat? Kiedy można składać wnioski i jakie są kwoty wsparcia?
Rolnicy mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie zapewnienia usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej od ministra Czesława Siekierskiego. Resort jest w trakcie prac nad rozporządzeniem, dzięki któremu zostaną rolnikom przekazane środki o równowartości 3 oraz 4 raty podatku. Kto może otrzymać to wsparcie?
Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc rolnikom poszkodowanym przez niekorzystne zjawiska pogodowe, które miały miejsce w 2024 roku. Fundusze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie państwa i wkrótce rozpocznie się nabór wniosków. - Kwoty te nie pokryją w całości szkód, ale będą stanowiły znaczącą pomoc - zapewniał Siekierski.
Nie ustają echa strajków rolniczych, których celem było zniesienie wielu zapisów Zielonego Ładu, między innymi ugorowania 4% gruntów ornych. Ten element został zniesiony, a zamiast niego wprowadzono nowy ekoschemat. Rolnicy będą mogli w ramach "gruntów wyłączonych z produkcji" otrzymać dodatkową płatność. O jakiej kwocie dopłaty mowa? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać fundusze?
19 sierpnia polskie ciągniki ponownie pojawią się na krajowych drogach. Tym razem jednak strajk nie będzie obowiązywał w całym kraju, a tylko w jednym województwie. Rolnicy pół roku czekali na konkretne informacje w sprawie postulatów, niestety do tej pory rząd milczy, a postulatów przybywa. Gdzie należy się spodziewać utrudnień na drodze i jakie są nowe żądania rolników?
Świętokrzyska Izba Rolnicza dokonała wyliczeń i porównań pracy rolników z pracownikami na etacie. Te dane są zaskakujące, ale i niepokojące. Czas każdego rolnika spędzony w pracy w gospodarstwie jest często kilkakrotnie wyższy niż pozostałych Polaków. Dlatego narodził się burzliwy pomysł, mający na celu obniżenie wieku emerytalnego rolnikom. Wniosek w tej sprawie ma trafić na biurko ministerstwa rolnictwa. Czy Izba Rolnicza przekona rządzących swoimi argumentami?
Ministerstwo Obrony Narodowej miało wzywać rolników na ćwiczenia wojskowe już w te wakację. Problem polegał na tym, że przełom lipca i sierpnia to czas wzmożonych prac w polach. Rolnicy zaapelowali do MRiRW o przeniesienie powołania na inny termin. Kiedy MON wezwie rolników do wojska? Wyjaśniamy.
Niedawno pisaliśmy o zapowiedziach wybranej na kolejną kadencję szefowej KE Ursuli von der Leyen, dotyczących wzniesienia europejskich rolników na wyżyny, a tu takie wieści. Komisja Europejska pracuje nad zwiększeniem limitu tzw. pomocy de minimis dla polskich rolników. Limit krajowy na poziomie 295 mln euro miał zostać wyczerpany, a teraz zostanie powiększony niemal dwukrotnie.
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak przymrozki i gradobicia, które dotknęły Polskę wiosną 2024 roku, spowodowały ogromne straty w rolnictwie. Szacuje się, że polscy rolnicy i sadownicy stracili ponad 845 milionów złotych. Rząd zapowiedział wsparcie finansowe, jednak wielu rolników uważa, że przyznane kwoty są niewystarczające.
Śledztwo w głośnej aferze zbożowej wciąż trwa. Ten proceder miał miejsce jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy importowano ukraińskie zboże techniczne i wprowadzano do obrotu na teren Polski jako konsumpcyjne. Dotychczas ujawniono, iż wśród podejrzanych o oszustwa związane z importem zboża, jest 17 osób. Komu zatem opłaciło się sprzedawanie nielegalnego zboża?
Przyspieszony okres wegetacji roślin przyspieszył dojrzewanie zbóż, a co za tym idzie, również żniw w tym roku. Niestety anomalie pogodowe sprawiły, że w wielu regionach kraju żniwa niby były, ale pola skosili nie rolnicy, a wichury i grad. W wielu rejonach straty są stuprocentowe, dlatego minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla tych rolników, którym anomalnie pogodowe zabrały wszystko.
Kobiety, które nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej całkowicie zrezygnowały na rzecz wychowywania co najmniej czwórki swoich dzieci, mają prawo do otrzymywania świadczenia "Mama 4 plus". To świadczenie uzupełniające ma zapewnić takim kobietom podstawowe środki do życia. Co jednak z kobietami ubezpieczonymi w KRUS, które urodziły więcej niż troje dzieci? Izby Rolnicze wystosowały apel do resortu rolnictwa o wypłatę tego świadczenia rolniczkom. Co na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
Eksport polskiej wieprzowiny do Wietnamu oraz zniesienie zakazu importu borówki wysokiej – to główne tematy rozmów wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka z przedstawicielami wietnamskiego parlamentu. Strony wyraziły wolę zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa, nauki i technologii.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawuje piecze nad produktami rolno-spożywczymi, które przekraczają polską granicę. IJHARS dokładnie przygląda się jakości i dokumentacji przewożonych artykułów, niestety wiele z nich nie spełnia polskich norm lub wykrywane są w nich różne nieprawidłowości. Niedawno IJHARS zakazała przekroczenia granicy ukraińskim produktom mlecznym.
Już od dzisiaj producenci rolni, którzy utrzymują świnie, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 100 procentowej refundacji na koszty poniesione w związku z inwestycją w bioasekurację w 2024 roku. Rolnicy mogą zakupić odzież ochronną lub maty dezynfekujące, wszystko co potrzebne dla ograniczenia przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw. Termin naboru kończy się pod koniec lipca.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o konieczności wycofania pozwolenia na dalsze stosowanie środka wykorzystywanego przez rolników do walki z zarazą ziemniaczaną, alternariozą, czy mączniakiem rzekomym. Zmiany wynikają z postanowień Parlamentu Europejskiego.
Nie dalej jak rok temu, hodowcy drobiu nerwowo reagowali na wieści o konieczności zgłaszania chociażby jednej kury czy kaczki do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Sytuację wówczas opanowano i sprawa przycichła. Teraz temat wraca na nowo, w związku ze zmianą przepisów, które wejdą w życie od 1 lipca. Czy faktycznie trzeba będzie rejestrować nawet minimalne sztuki drobiu? Agencja Rolna wypowiedziała się w tej sprawie.