RolnikInfo.pl
moja woda

unsplash.com / fot. Paweł Czerwiński

22.03. otwiera się nabór wniosków o 5000 złotych w ramach programu "Moja Woda"

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dziś, tj. 22 marca 2021 roku otwiera się nabór wniosków o dotacje dla właścicieli domów rodzinnych w ramach programu "Moja Woda". Pojedynczy beneficjent może otrzymać nawet 5000 złotych na inwestycje związane z efektywnym magazynowaniem i wykorzystaniem wody opadowej i po roztopach.

Poprzednia edycja programu Moja Woda cieszyła się tak dużą popularnością, że resort klimatu i środowiska zdecydował się na jego wznowienie.

Program "Moja Woda": nabór wniosków od 22 marca

Co ciekawe, tego samego dnia, gdy otwiera się nabór wniosków o dotacje w ramach programu Moja Woda, obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Wody. Woda jest podstawą życia na Ziemi, a jej magazynowanie i efektywne wykorzystanie powinno stać się priorytetem każdego państwa na świecie.

Druga edycja programu Moja Woda ma przyczynić się do świadomego i lepszego zarządzania zasobami wodnymi, a dokładniej wodą opadową i po roztopach.

Dzięki dotacjom w wysokości 5000 złotych beneficjenci będą mogli zainwestować w zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które będą zbierały, retencjonowały i wykorzystywały deszczówkę i wodę po roztopach na terenie swojej nieruchomości.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Warunkiem możliwości przystąpienia do programu jest posiadanie domu jednorodzinnego. Ponadto fundusze, jakie otrzyma dana osoba, nie mogą przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych danej inwestycji. Warto również dodać, że wszelkie koszty związane z retencjonowaniem wody mają być poniesione po 1 czerwca 2020 roku. 

O programie Moja Woda wypowiedział się wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski:

- Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów.

Zasoby wody w Polsce

W Polsce nie mamy zbyt wiele wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca - jest to zaledwie 1600 metrów sześciennych. W świetle danych z Unii Europejskiej jest to trzykrotnie mniej w porównaniu do innych krajów członkowskich.

Ważne jest zatem, by woda z opadów atmosferycznych i roztopów nie trafiała do kanalizacji i rowów, lecz była efektywnie wykorzystywana w codziennym zarządzaniu nieruchomością.

Zainteresowani dotacjami z programu Moja Woda są zaproszeni do składania wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Należy pamiętać, że minimalny koszt planowanych inwestycji to 2000 złotych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: kalendarzrolnikow.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >