moja woda
unsplash.com / fot. Paweł Czerwiński
Autor Magdalena Więckowska - 22 Marca 2021

22.03. otwiera się nabór wniosków o 5000 złotych w ramach programu "Moja Woda"

Dziś, tj. 22 marca 2021 roku otwiera się nabór wniosków o dotacje dla właścicieli domów rodzinnych w ramach programu "Moja Woda". Pojedynczy beneficjent może otrzymać nawet 5000 złotych na inwestycje związane z efektywnym magazynowaniem i wykorzystaniem wody opadowej i po roztopach.

Poprzednia edycja programu Moja Woda cieszyła się tak dużą popularnością, że resort klimatu i środowiska zdecydował się na jego wznowienie.

Program "Moja Woda": nabór wniosków od 22 marca

Co ciekawe, tego samego dnia, gdy otwiera się nabór wniosków o dotacje w ramach programu Moja Woda, obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Wody. Woda jest podstawą życia na Ziemi, a jej magazynowanie i efektywne wykorzystanie powinno stać się priorytetem każdego państwa na świecie.

Druga edycja programu Moja Woda ma przyczynić się do świadomego i lepszego zarządzania zasobami wodnymi, a dokładniej wodą opadową i po roztopach.

Dzięki dotacjom w wysokości 5000 złotych beneficjenci będą mogli zainwestować w zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które będą zbierały, retencjonowały i wykorzystywały deszczówkę i wodę po roztopach na terenie swojej nieruchomości.

Ekolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycjiEkolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycjiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Warunkiem możliwości przystąpienia do programu jest posiadanie domu jednorodzinnego. Ponadto fundusze, jakie otrzyma dana osoba, nie mogą przekroczyć 80% kosztów kwalifikowanych danej inwestycji. Warto również dodać, że wszelkie koszty związane z retencjonowaniem wody mają być poniesione po 1 czerwca 2020 roku.

O programie Moja Woda wypowiedział się wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski:

- Dzięki temu odciążamy kanalizację i zmniejszamy ryzyko podtopień powodowanych ulewnymi deszczami. To zysk dla środowiska i dla domowych budżetów.

Zasoby wody w Polsce

W Polsce nie mamy zbyt wiele wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca - jest to zaledwie 1600 metrów sześciennych. W świetle danych z Unii Europejskiej jest to trzykrotnie mniej w porównaniu do innych krajów członkowskich.

Ważne jest zatem, by woda z opadów atmosferycznych i roztopów nie trafiała do kanalizacji i rowów, lecz była efektywnie wykorzystywana w codziennym zarządzaniu nieruchomością.

Zainteresowani dotacjami z programu Moja Woda są zaproszeni do składania wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Należy pamiętać, że minimalny koszt planowanych inwestycji to 2000 złotych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: kalendarzrolnikow.pl

Następny artykuł