Dopłaty dla rolników stanowią podstawowy element polskiej i unijnej polityki rolnej. Istnieje wiele rodzajów takich dopłat, gdzie w ramach podstawowych kategorii możemy wyróżnić zarówno fundusze celowe, jak i dopłaty bezwarunkowe, uzależnione na przykład od areału uprawianej ziemi. Przykładem w tym zakresie może być jednolita płatność obszarowa, której dystrybuowaniem z budżetu Unii Europejskiej zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Dopłaty dla rolników stanowią częste zarzewie sporów, zarówno w społeczeństwie, jak i w polityce czy nawet wśród samych rolników. Niektórzy z komentujących stoją na pozycji, że tak szeroko zakrojony interwencjonizm państwowy nie sprzyja podnoszeniu rentowności polskich gospodarstw, a przy tym sprzeczny jest z zasadami wolnego rynku. W ostatnim czasie częściej jednak zwraca się uwagę na fakt, że system dopłat dla rolników jest niesprawiedliwy, faworyzując duże podmioty i międzynarodowe korporacje, jednocześnie działając na niekorzyść zwykłych, polskich rolników.
Istnieje bardzo szeroki katalog dopłat dla rolników, które wypłacane są zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. W przypadku tej drugiej, najbardziej znaną jest jednorazowa płatność obszarowa, której wysokość uzależniona jest od kwalifikującej się powierzchni rolnej, a stawka bazowa zależna od kraju. Dodatkowo funkcjonuje w tej mierze system płatności dla małych gospodarstw, płatności dla młodych rolników – osób przed ukończenie 40. roku życia, które zakładają dopiero gospodarstwo rolne – czy płatności związane z programami dotyczącymi troski o klimat i środowisko.
Dopłaty dla rolników z budżetu państwa koncentrują się na inicjatywach doraźnych, związanych bezpośrednio z rozmiarem prowadzonej przez rolnika działalności. Dla przykładu, rolnik może uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do nawozów czy ubezpieczeń zwierząt i upraw, a także kredyty preferencyjne związane z prowadzoną działalnością. Nade wszystko istotnym jest fakt, że Skarb Państwa dopłaca do dopłat z ARiMR, próbując wyrównać dopłaty dla rolników ze średnią unijną.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zobligowania do rozdysponowywania dopłat dla rolników w ramach unijnego programu jednorazowych płatności obszarowych. W ramach tego programu rolnicy otrzymują pieniądze bezwarunkowo, a ich ilość zależna jest od posiadanych przez nich hektarów ziemi. Dokładna wysokość dopłat za rok 2025 nie jest jeszcze znana, ale wzrasta ona nieznacznie z roku na rok – ostatnie dane wskazują na 524 złote za hektar.
Dopłaty dla rolników budzą rozliczne kontrowersje w społeczeństwie, stając się często nie tylko elementem walki politycznej, ale też dźwignią politycznego nacisku i szantażu. Najpoważniejszym problemem jest niesprawiedliwy podział dopłat unijnych, który faworyzuje niektóre kraje UE. Dla przykładu, rolnicy z Polski otrzymują znacznie niższe dopłaty niż rolnicy z Niemiec, Francji, Danii, Włoch czy Hiszpanii.
Innym z podnoszonych zarzutów jest fakt, że beneficjentami dopłat często są wielkie, międzynarodowe korporacje, takie jak na przykład Nestle czy Campina – przez ingerencje tychże w system dopłat unijnych, obywatele Starego Kontynentu stracili setki milionów euro.
Pokaż więcej
Zbliża się majowy termin wypłaty renty wdowiej z KRUS. Już wkrótce uprawnieni wdowcy i wdowy, a także owdowiali rolnicy otrzymają przelewy na swoje konta. Nie wszyscy jednak będą mieli szansę na otrzymanie pieniędzy w terminie. Kiedy można spodziewać się najbliższych, oraz dalszych wypłat?
Już w tym miesiącu na kontach osób uprawnionych pojawi się kwota specjalnego dodatku od KRUS. Instytucja wypłaci należne środki dużej grupie osób, choć trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Co ważne, kwota jest wyższa niż w roku ubiegłym i zostanie wyrównana. Warto wiedzieć, jaka suma ostatecznie wpłynie na konto.
Z roku na rok coraz mniej rolników pobiera ważne świadczenie, które w wielu przypadkach im przysługuje. KRUS przypomina zasady co do wypłaty, oraz ewentualnych kontroli, jakie mogą zostać przeprowadzone w chwili przyznawania zasiłku. Warto wiedzieć, jakich praktyk się wystrzegać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.
Do złożenia wniosku zostało niewiele czasu, a rolnicy wciąż popełniają te same błędy. Jeden z ekoschematów niemal zupełnie zniknął z dokumentów, choć może przynieść konkretne korzyści. Co umyka w formularzach i dlaczego?
Rolnikom pozostaje coraz mniej czasu na złożenie ważnego wniosku, dzięki któremu mogą liczyć na dopłaty od ARiMR. Liczba wnioskodawców codziennie rośnie, ale agencja apeluje, że nadal jest wielu gospodarzy, którzy jeszcze nie zdecydowali się dopełnić formalności.
”Małżonkowie, którzy prowadzą odrębne gospodarstwa rolne, są zmuszeni do wyboru pomiędzy małżeństwem, a pomocą” — podnosi poseł Jarosław Sachajko z Republikanów. Polityk poprosił ministra rolnictwa o odpowiedź na nurtujące pytania. Resort wyjaśnia, w jaki sposób zawarcie związku małżeńskiego koreluje z możliwością otrzymania przez młodego rolnika premii.
Nieustannie rosnące koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego skłaniają do poszukiwania dodatkowych źródeł dofinansowania. Najwięcej mogą zyskać ci rolnicy, którzy stracili wiele — nie tylko przez trudne warunki ekonomiczne. ARiMR apeluje: pozostał tylko jeden dzień do złożenia ważnego wniosku, który przysługuje wielu gospodarzom.
Proces warunkowości społecznej cywilizuje sektor rolniczy – wynika z przyjętego od 2025 r. nowego modelu rozliczeń rolników. Część z nich ma teraz “na głowie” kontrole zarówno z Państwowej Inspekcji Pracy, jak i z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kto, kiedy i jakich rolników będzie kontrolował? Na co warto się przygotować i czym ryzykujemy, nie dopełniając norm?
Rolnicy, którym przysługują dopłaty w ramach jednego z kluczowych programów, muszą zwrócić uwagę na bardzo istotny termin. Wiadomo już, ilu rolników złożyło wniosek o dofinansowanie, i kiedy mogą spodziewać się wypłat. Tegoroczna kampania wystartowała 15 marca.
Kto będzie podlegał kontroli? „W skrajnych przypadkach możemy nawet odmówić przyznania płatności”. Dariusz Dziduch, redaktor naczelny rozmawia z Jolantą Dobiesz, dyrektorem Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR o nowych dofinansowaniach, składanych wnioskach i potencjalnych kontrolach.
Każdego roku tysiące rolników ubiega się o dopłaty bezpośrednie, które stanowią istotne wsparcie dla gospodarstw rolnych w całym kraju. Jednak 2025 rok przynosi istotne zmiany, które mogą wpłynąć zarówno na proces składania wniosków, jak i na zasady przyznawania środków finansowych. Nowe regulacje obejmują zarówno terminy, ekoschematy, jak i warunki kwalifikacyjne, co oznacza, że rolnicy muszą być szczególnie czujni, by nie stracić należnych dopłat. Co dokładnie się zmienia i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Jest już druga połowa marca, a ministerstwo rolnictwa wciąż nie może sobie poradzić z zeszłorocznym kryzysem, który dotknął polskie gospodarstwa i spowodował znaczące straty finansowe. Wiele wskazuje na to, że sytuacja może się powtórzyć, więc problem będzie tylko eskalował. Rolnicy wystosowali kolejny apel do władz z prośbą o wsparcie i doczekali się odpowiedzi.
Hodowcy, którzy utrzymują w swoich gospodarstwach poszczególne rasy zwierząt, mogą ubiegać się o ważne dopłaty. Płatności przyznawane są zarówno do samców, jak i samic. Jak wygląda sytuacja w ramach aktualnej kampanii w roku 2025, i jakich ras dotyczą płatności? Wiadomo, ile wynoszą kolejne stawki. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?
Ptasia grypa w natarciu. Choroba dziesiątkuje stada drobiu, zarażone zostały ponad 3 miliony sztuk. Donald Trump chce wysokich ceł, Unia Europejska broni rolników. Waży się przyszłość europejskiego handlu. Co dalej z umową Mercosur? Komisja Europejska utrudnia blokowanie porozumienia.
Pasjonaci ogrodnictwa mogą skorzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez państwo. Celem takiego działania jest poprawa stanu środowiska naturalnego. Dofinansowanie do ogrodu to program skierowany nie tylko do przedsiębiorców, gmin i stowarzyszeń, ale również do osób prywatnych. Warto sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, aby się zakwalifikować, bo kwoty przewidziane na 2025 rok sięgają nawet kilku tysięcy złotych.
To moment, na który wielu właścicieli gospodarstw czekało od dawna. Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie na 2025 rok. Rolnicy już mogą składać dokumenty za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku pojawiło się wiele istotnych zmian, które mogą znacząco wpłynąć na proces przyznawania pieniędzy. Na co w tym roku warto zwrócić szczególną uwagę?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznaje: rolnicy czekali już dostatecznie długo. Znamy konkretną datę, kiedy Polacy otrzymają resztę z zaplanowanych prawie 20 mld złotych dopłat. Wiceprezes agencji zapewnia, że wypłaty przebiegają sprawnie.
Resort Rolnictwa informował, że na początku 2025 roku wejdą w życie regulacje, których celem jest dostosowanie polskiego prawa unijnych norm. Chodzi o GEAC zasady tak zwanej "dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska". Pakiet nowych przepisów będzie realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącej celów Zielonego Ładu. Niezastosowanie się do tych regulacji grozi utratą dopłat.
KRUS wprowadza zmiany w obsługiwanych przez podmiot świadczeniach dla rolników. Od marca zmiany dotkną wszystkich uprawnionych: szczegóły przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skorzystają głównie seniorzy, choć nie tylko.
Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych funkcjonują w Polsce od 2009 roku i są podzielone na 10 odrębnych kategorii. W piątek, 21 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącej tej formy wsparcia udzielanej rolnikom i przedsiębiorcom. Jest kilka ważnych zmian i nowych wytycznych, z którymi warto teraz się zapoznać.
Już niebawem ma zacząć się wypłacanie ważnych wypłat dla rolników, tymczasem wielu z nich wciąż nie wie, na jakich zasadach i komu przysługują pieniądze. Co więcej, w grę wchodzą znaczne zmiany, które realnie wpłyną na wysokość przyznanej kwoty. Część dopłat zostanie obcięta, będą też nowe wymogi i kontrole. Rolnicy są wściekli.
Rolnicy mają prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych, jednak niejednokrotnie zdarza się, że są one niewysokie. W związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na to, aby dorobić, podejmując dodatkowe zatrudnienie. Ale to może stanowić przeszkodę w pobieraniu innego ważnego świadczenia. O czym należy wiedzieć, aby nie stracić?
Rolnicy szykują się na kolejną kampanię dopłat, ale w 2025 roku czeka ich kilka istotnych zmian. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanych środków. Czego się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Rolnicy muszą pilnować terminu składania oświadczeń, w przeciwnym razie mogą stracić pieniądze — alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przywołując konieczną do zrealizowania przez każdego przedsiębiorcę praktykę. Jeśli skorzystałeś z tego narzędzia finansowego, jesteś na liście.
Od 1 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje od rolników wnioski, które mogą pomóc w ubieganiu się o rekompensatę finansową. Kto może dostać dofinansowanie? Warto się pospieszyć, bo termin na złożenie wniosku kończy się stosunkowo szybko.
W poniedziałek, 3 lutego rusza nowy nabór wniosków o dofinansowania w ramach rządowego programu adresowanego w szczególności do rolników. W puli znalazły się środki w wysokości 1 mld zł. Jak mogą zdobyć pieniądze?
Nowe dofinansowanie dla rolników. Nawet 70-procentowa refundacja w zasięgu, ale nie każdy spełni warunki, by skorzystać z tego wsparcia. Kluczowe terminy, zasady i potencjalne problemy – wszystko to budzi spore zainteresowanie. Co trzeba zrobić, by nie stracić szansy na dopłatę?
Obowiązujący stan prawny wskazuje, że status bezrobotnego mogą uzyskać rolnicy, którzy posiadają m.in. nie więcej niż 2 hektary przeliczeniowe. Sytuacja ulegnie jednak zmianie. Status osoby bezrobotnej będzie mógł uzyskać również rolnik posiadający więcej niż 2 ha przeliczeniowe. Jak uzyskać korzyści i gdzie zwrócić się o dofinansowanie?