RolnikInfo.pl Uprawy Kiedy rolnikom nie wolno stosować nawozów? Wyjaśniamy kluczowe kwestie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kiedy rolnikom nie wolno stosować nawozów? Wyjaśniamy kluczowe kwestie

19 marca 2022

Gleby można nawozić już od 1 marca, lecz warto pamiętać, że bardzo duży wpływ ma tutaj poziom zmarznięcia gruntów. Niewłaściwe decyzje rolników mogą mieć bowiem bardzo zgubny wpływ na środowisko naturalne.

Ważne informacje ws. nawozów

Dzięki nawozom gleba staje się żyźniejsza , a w efekcie daje dużo lepsze plony . Wie o tym chyba każdy - nie tylko zaangażowani w produkcję żywności rolnicy. Mimo to stosowanie nawozów w dowolnym momencie roku nie jest dobrym pomysłem.

W sytuacji, gdy gleba jest zmarznięta, a mimo to wylewana jest na nią gnojowica czy wyrzucany obornik, nie ma możliwości, by nawóz został wchłonięty przez grunt. Efekty potrafią być porażające: jednym z głównych zagrożeń jest spływanie nawozów do lokalnych zbiorników wodnych, co powoduje eutrofizację wód.

Konsekwencją eutrofizacji jest wymieranie organizmów w zbiornikach wodnych , co ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Warto zatem pamiętać, że odgórnie wyznaczone daty, w których rolnicy mogą stosować nawozy, są tak naprawdę ramami czasowymi mającymi na celu przypomnienie o potrzebie ochrony środowiska.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-3 ]

Wielu rolników błędnie uważa, że czasowe ograniczanie wyrzucania obornika czy wylewania gnojowicy na pole jest spowodowane nieprzyjemnymi zapachami , które mają rzekomo przeszkadzać sąsiadom niezwiązanym z rolnictwem. W rzeczywistości kwestia ta ma drugo- lub nawet trzeciorzędne znaczenie.

Kiedy można stosować nawozy?

O tym, kiedy można stosować nawozy azotowe mineralne i naturalne płynne oraz nawozy naturalne stałe decyduje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 roku w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganiu dalszemu zanieczyszczaniu .

Nawozy naturalne stałe na uprawach trwałych, wieloletnich i trwałych użytkach zielonych można stosować od 1 marca do 30 listopada. W przypadku nawozów naturalnych płynnych oraz azotowych mineralnych na tych samych obszarach termin jest nieco krótszy, bo od 1 marca do 31 października.

Grunty orne użyźniać można nawozami naturalnymi stałymi od 1 marca do 31 października, a nawozami naturalnymi płynnymi i azotowymi mineralnymi od 1 marca do 20 października. W rozporządzeniu wyróżniono także grunty orne, które w przypadku nawozów azotowych mineralnych i naturalnych płynnych mają nieco inne daty użycia, kolejno: od 1 maca do 15 października oraz od 1 marca do 25 października.

W rozporządzeniu możemy przeczytać:

- Terminy określone w tabeli 2 dla gruntów ornych, gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do Programu oraz gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu nie dotyczą podmiotów, które będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach (...).

Warto również pamiętać, że terminy określone w tabeli 2 dla gruntów ornych, gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do Programu oraz gruntów ornych na terenie gmin  objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu nie dotyczą podmiotów, które nie mogły dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby; dla tych podmiotów termin graniczny stosowania nawozów to dzień 30 listopada.

Należy podkreślić, że wymogów podanych w rozporządzeniu nie stosuje się wobec upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych . Dodatkowo nie stosuje się nawożenia na glebach odłogowanych . Jeśli rolnik chce zakończyć odłogowanie ziemi, zalecane jest wówczas nawożenie podczas jesieni.

Pełną treść rozporządzenia można znaleźć pod >tym< linkiem.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: isap.sejm.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś