RolnikInfo.pl
policja

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nieletni pod wpływem alkoholu holowali ciągnik ładowarką. Do akcji wkroczyła policja

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w jednej z miejscowości pod Gostyniem w województwie wielkopolskim. Dwóch nastolatków kierowało ładowarką, holując ciągnik rolniczy. Policja natychmiastowo zatrzymała nieletnich.

Policja, po wstępnym rozeznaniu sytuacji odkryła, że dwóch nastolatków jest pod wpływem alkoholu i nie posiada prawa jazdy.

Policja i nastolatkowe za kierownicą

Fantazja niektórych osób potrafi zadziwiać, ale to, na co zdecydowali się nastolatkowie z okolic Gostynia w Wielkopolsce, potrafi wprawić w osłupienie. Cała sytuacja miała miejsce w Rogowie pod Gostyniem 13 marca 2021 roku.

Dlaczego policjanci zdecydowali się na zatrzymanie ładowarki holującej ciągnik? Ich szczególną uwagę zwrócił młody wygląd kierujących pojazdem. Intuicja ich nie myliła - po zatrzymaniu okazało się, że zatrzymani mają po siedemnaście lat.

Choć samo prowadzenie pojazdu przez nieletniego bez prawa jazdy jest niecodziennym i godnym dezaprobaty postępkiem, policjanci z Krobi ujawnili kolejne niepokojące szczegóły sprawy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Jazda po spożyciu alkoholu

Choć w Polsce niejednokrotnie pojawiały się już kampanie wzywające do powstrzymania się od jazdy pojazdami mechanicznymi po spożyciu alkoholu, to niektóre osoby są wybitnie odporne na naukę. 

Jak wyjawiła policja z Krobi, pierwszy z siedemnastolatków miał 0,8 promila alkoholu w organizmie, natomiast jego kolega - 0,3 promila. Młodzi amatorzy napojów alkoholowych będą mieli teraz niemałe problemy - trafią bowiem przed sąd, gdzie będą tłumaczyć się ze swoich decyzji.

Warto podkreślić, że za jazdę w stanie nietrzeźwości będą odpowiadali jak dorośli. Kary, jakie czekają niepokornych kierowców, różnią się zależnie od stężenia alkoholu we krwi w momencie prowadzenia pojazdu.

Rozróżnia się tutaj dwie kategorie: jazdę w stanie po użyciu alkoholu (które jest określane jako wykroczenie) oraz jazdę w stanie nietrzeźwości (która ujmowana jest jako przestępstwo).

Jak podaje art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.), za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni; zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i naliczenie 10 punktów karnych.

Natomiast za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia; zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat; kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), a także naliczenie 10 punktów karnych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: tygodnik-rolniczy.pl, mubi.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

traktor motocykl

Maszyny

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Sportowe auto zderzyło się z ciągnikiem. Ucierpiało m.in. dziecko

Czytaj więcej >
siewnik

Maszyny

Wypadek podczas prac polowych: rolnik włożył rękę do pracującego siewnika

Czytaj więcej >
śmigłowiec lrp

Maszyny

Czterolatka za kierownicą maszyny rolniczej. Przejechała dwuletnią siostrę

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Rolnik wyszedł z ciągnika. Został przejechany przez własny pojazd

Czytaj więcej >