NIK obnaża błędy w zarządzaniu środkami na rolnictwo. Grozi nam utrata miliardów z KPO
Polska wieś może stracić miliardy z KPO. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że Polska ryzykuje utratą znacznej części środków z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji projektów i nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi.
Miliardy na polską wieś
W 2023 roku na polskie rolnictwo przeznaczono łącznie 59,1 mld zł, pochodzących zarówno z budżetu krajowego, jak i funduszy unijnych. Środki te zostały wykorzystane m.in. na dopłaty bezpośrednie do produkcji rolniczej, wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz działania promocyjne.
NIK: Miliony wydane nieefektywnie
Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych przeznaczonych na rolnictwo. Kontrolerzy zwrócili uwagę m.in. na:
- Nieefektywne wydatki na promocję: Ponad 2 mln zł zostało wydanych na działania promocyjne, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
- Brak podstaw prawnych dla niektórych dotacji: Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Roślin i Nasiennictwa udzielał dotacji bez odpowiednich podstaw prawnych.
Opóźnienia w realizacji projektów KPO
NIK zwraca uwagę na poważne ryzyko związane z niewykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy. Opóźnienia w realizacji projektów inwestycyjnych mogą skutkować utratą tych środków.
„Stwarza to ryzyko niezrealizowania wskaźników kamieni milowych w terminie, to jest do końca 2025 r. i niewykorzystania przyznanych środków w ramach wyżej wymienionego programu” – ostrzega Marek Adamiak, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Najwyższej Izby Kontroli.
Pilna potrzeba reform
Sytuacja polskiej wsi jest poważna. Opóźnienia w realizacji projektów i nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi zagrażają rozwojowi obszarów wiejskich. Konieczne są pilne działania, aby uniknąć utraty środków z KPO i zapewnić efektywne wykorzystanie pieniędzy publicznych na rzecz polskiego rolnictwa.