RolnikInfo.pl Uprawy Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych
Roberto Bernardi/unsplash.com

Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych

13 września 2023
Autor tekstu: Justyna Nachman

Żyto ozime jest znane ze swojej wytrzymałości i tolerancyjności w stosunku co do gleby, jednak źle znosi opóźniony siew. Na jaką odmianę żyta postawić w 2023 roku?

Żyto ozime – którą odmianę wybrać?

Wybór odpowiedniej odmiany żyta jest niezwykle ważną i niekiedy trudną decyzją , ponieważ w zależności od zmieniających się warunków dana odmiana może reagować w inny sposób. Z pomocą w wyborze przychodzi rolnikom Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych, w skrócie COBORU, który co roku publikuje wyniki plonowania odmian zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Odmian, opracowanych na podstawie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, w skrócie PDO .

Na samym szczycie zestawienia bardzo często znajdują się odmiany najnowsze, które nie zawsze są dostępne w obrocie handlowym na ostatnią chwilę. Należy pamiętać, że wyniki udostępniane przez PDO są odzwierciedleniem minionego sezonu , a jak wiadomo, rok rokowi nierówny.

COBORU tworzy również Listy Odmian Zalecanych dla poszczególnych województw . Dzięki otrzymanym informacjom w postaci zestawienia producenci zbóż mogą precyzyjniej oszacować pomyślność uprawy danej odmiany na wybranym terenie.

Lista Odmian Zalecanych dla żyta ozimego na 2023 rok

Każde z województw ma własną listę odmian zalecanych , która została sporządzona w oparciu o wieloletnie wyniki doświadczeń prowadzonych przez COBORU na odmianach zbóż w ramach PDO.

Najczęściej polecaną odmianą jest KWS Jethro, które uzyskało zalecenia w każdym województwie oprócz małopolskiego . W 11 województwach pojawiła się odmiana KWS Berado (oprócz województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego).

KWS Tayo i KWS Vinetto pojawiają się na liście w 10 województwach:

  • Odmiana KWS Tayo zalecane w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.
  • Odmiana KWS Vinetto zalecane w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim,  warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Kiedy siać żyto ozime?

Optymalny termin siewu jest uzależniony od położenia geograficznego . Niestety wysokie temperatury w ostatnim czasie, a przez to przesuszona wierzchnia warstwa gleby nie zachęcają do prac polowych i część rolników czeka z siewem na deszcz.

W północno-wschodniej Polsce siewy można rozpocząć już 5 września i mamy 10 dni od tej daty na wysiew, tj. do 15 września . W Polsce południowo-wschodniej oraz centralnej żyto powinno zostać zasiane do 25 września . Na zachodzie kraju przypada termin na koniec miesiąca tj. od 20 do 30 września . Natomiast na Pomorzu Zachodnim żyto można siać jeszcze w pierwszym tygodniu października .

Dofinansowanie do wymiany okien. Ile pieniędzy można otrzymać?
Dofinansowanie do wymiany okien. Ile pieniędzy można otrzymać?
Obserwuj nas w
autor
Justyna Nachman
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś