Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dofinansowanie do wymiany okien. Ile pieniędzy można otrzymać?
Justyna Nachman
Justyna Nachman 13.09.2023 13:46

Dofinansowanie do wymiany okien. Ile pieniędzy można otrzymać?

Mycie okien
Domena publiczna

Planujesz wymianę okien? Pamiętaj, że możesz starać się o spore dofinansowanie tego przedsięwzięcia. W grę wchodzą 3 programy rządowe. Podajemy najważniejsze informacje dotyczące rządowej pomocy.

Skąd można dostać środki na wymianę okien?

W 2023 roku dofinansowanie wymiany okien można otrzymać w ramach trzech programów rządowych:

Program Czyste Powietrze

Program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisyjności budynków mieszkalnych poprzez poprawę ich efektywności energetycznej. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła oraz poprawy termomodernizacji domu poprzez wymianę okien, drzwi i bramy garażowej. W przypadku tego programu można liczyć nawet na całkowite pokrycie kosztów remontu.

Program Ciepłe Mieszkanie

Jest on swoistym uzupełnieniem programu Czyste Powietrze. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła oraz poprawy efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Ulga termomodernizacyjna 

Jej głównym celem jest stworzenie zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez rekompensatę kosztów prac remontowych. Ulgę można uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych, co pozwala odliczyć od dochodu lub przychodu nawet 53 tys. zł rocznie.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Do każdego z programów są określone szczegółowe warunki, określające kto i w jakich okolicznościach może starać się o dofinansowanie. 

Program Czyste Powietrze

Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu, który dysponuje osobną księgą wieczystą.  Program Czyste Powietrze wyróżnia trzy poziomy finansowania:

 • Poziom podstawowy dla osób o dochodzie rocznym nie przekraczającym 135 tys. zł.
 • Podwyższony poziom jest dla tych, u których dochód nie przekracza 1894 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym. w tym przypadku możliwa jest wypłata pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem wymiany okien, czyli tzw. prefinansowanie. 
 • Najwyższy poziom dofinansowania dla osób, u których miesięczny dochód nie przekracza 1090 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Poziom ten przysługuje również osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku stałego, rodzinnego, okresowego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym przypadku również jest możliwe uzyskanie prefinansowania.

Program Ciepłe mieszkanie 

Umożliwia otrzymanie dofinansowania mieszkańcom bloków. W ramach tego programu również obowiązują trzy poziomy wsparcia. 

 • Podstawowy dla osób, których dochód roczny nie przekracza łącznie 120 tys. zł.  
 • Podwyższony poziom dla tych, u których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł/osobę lub w gospodarstwie jednoosobowym 2342 zł/osobę
 • Najwyższy poziom dofinansowania dotyczy natomiast osób, u których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł lub w gospodarstwie jednoosobowym nie więcej niż 1260 zł na osobę.

O jaką kwotę dofinansowania można się starać?

Jak podaje portal zielona.interia.pl, poziomy dofinansowania w przypadku programu Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie różnią się w zależności od progu dochodowego.  

Program Czyste Powietrze 

 • Na poziomie podstawowym programu jest mowa o pokryciu kosztów kwalifikowanych w wysokości do 40 proc
 • Natomiast ci, którzy zaliczają się do poziomu podwyższonego, mogą otrzymać już 70 proc. kosztów kwalifikowanych
 • Na całkowite pokrycie kosztów wymiany mogą liczyć jedynie te osoby, które zaliczają się do najwyższego poziomu dofinansowania.  

Program Ciepłe Mieszkanie 

 • W ramach programu Ciepłe Mieszkanie na poziomie podstawowym dofinansowanie wynosi 30 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 15 tys. zł, lub 35 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 17,5 tys. zł dla tych najbardziej zanieczyszczonych gmin. 
 • Na poziomie podwyższonym kwota dotacji może wynieść do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 25 tys. zł lub 65 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 26,9 tys. zł w przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin.
 • Na poziomie najwyższym kwota dotacji może wynieść do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł lub 95 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 39,9 tys. zł dla tych najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Gdzie można złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany okien?

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze mogą być składane osobiście w regionalnej placówce WFOŚiGW, elektronicznie za pomocą strony internetowej gwd.nfosigw.gov.pl lub przesłane pocztą.  

Wniosek o dotacje w ramach programu Ciepłe Mieszkanie należy złożyć do gminy (jeżeli ta podpisała wcześniej umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Należy pamiętać, że każda gmina ustala własne terminy składania wniosków.

Więcej informacji o programach, szczegółowe warunki otrzymania dofinansowania i wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl

Źródło: gov.pl, czystepowietrze.gov.pl