RolnikInfo.pl Zwierzęta Polska wolna od choroby Aujeszky’ego po 15 latach walki
unsplash.com

Polska wolna od choroby Aujeszky’ego po 15 latach walki

12 czerwca 2023
Autor tekstu: Zuzanna Rucińska

Na początku czerwca zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, iż Komisja Europejska uznała Polskę za kraj wolny od choroby Aujeszky'ego, która dotykała przede wszystkim trzodę chlewną. Wszelkie kontrole oraz programy zwalczania tejże choroby były prowadzone w naszym kraju przez ponad 15 lat.

Wielki oddech dla hodowców

Jak podają statystyki, od września 2020 r. nie została odnotowana żadna wiadomość odnośnie do wystąpienia choroby Aujeszky’ego w obrębie terytorium naszego państwa. Fakt ten pozwolił Głównemu Lekarzowi Weterynarii wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o oficjalne uznanie obszaru Polski za strefę wolną od tej choroby. Aktualny status będzie jednak stale monitorowany na unijnych zasadach.

Opublikowane w dniu 2 czerwca 2023 r. rozporządzenie wykonawcze Komisji Unii Europejskiej 2023/1071 w Dzienniku Urzędowym UE z dnia 1 czerwca 2023 r. zmieniające niektóre załączniki do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w odniesieniu do zatwierdzenia lub cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby dla niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie i zatwierdzenia programów likwidacji niektórych chorób umieszczonych w wykazie, wyraźnie wymienia Polskę jako państwo wolne od choroby Aujeszky’ego. To duży krok dla hodowców, bowiem na mocy rozporządzenia gospodarze zwolnieni są od obowiązku wykonywania dodatkowych badań pod kątem występowania tej choroby w przypadku transportu świń z Polski do innych państw członkowskich UE.

Długotrwała walka z wirusem ADV

Pierwszy przypadek wirusowej choroby stwierdzono w Polsce w 1959 r. W celu przeciwdziałania jej negatywnym skutkom ponad 15 lat temu wprowadzono rządowy program walki z wirusem. Zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej przez cały okres ekspansji ADV, chorobę stwierdzono w 19 382 stadach, wykrywając zakażenie u 51 162 świń.

Czujność pomimo wygranej

Pomimo oficjalnego rozporządzenia o braku występowania choroby ADV w Polsce, warto nadal zachować czujność względem importu trzody chlewnej. Świnie wprowadzane na terytorium naszego państwa z innych krajów członkowskich charakteryzujących się niskim statusem epizootycznym mają obowiązek spełnienia wszelkich dodatkowych wymagań weterynaryjnych w zakresie podejrzenia występowania choroby Aujeszky’ego. Więcej o tej chorobie możemy dowiedzieć się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Źródło: GIW

Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Rucińska

Redaktor portalu RolnikINFO.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś