Polskie mięso w kebabie. Jedna ofiara śmiertelna, 27 osób z objawami zatrucia
Austriackie media poinformowały o śmierci mężczyzny oraz zatruciu 27 osób po spożyciu mięsa kurczaka pochodzącego z Polski. Sprawa jest badana przez Ministerstwo Zdrowia, Austriacką Agencję ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) i lokalne władze landowe.
Mięso kurczaka z Polski w austriackim kebabie
Informacja o śmiertelnym zatruciu człowieka w wyniku konsumpcji mięsa z kurczaka z Polski budzi poważne zaniepokojenie zarówno wśród konsumentów, jak i rolników. Jak donoszą austriackie media, wskutek zjedzenia kebaba zawierającego polskie mięso, zmarł 63-letni mężczyzna zamieszkujący Karyntię. Badania wykazały w mięsie drobiowym obecność pałeczkowatej bakterii z rodziny Enterobacteriaceae , która żyje w przewodzie pokarmowym kurczaków.
Skala zakażeń po zjedzeniu mięsa rośnie
Austriackie media podają, że od lutego 2023 roku odnotowano już 27 przypadków zakażeń salmonellą u osób, które spożyły kebaba z mięsem. Trzy ogniska chorobowe wybuchły w regionie nad Dunajem. W toku śledztwa zaangażowane są Austriacka Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES), Ministerstwo Zdrowia oraz władze lokalne. Wstępne analizy wskazują na mięso drobiowe z Polski jako potencjalne źródło problemu.
– Tanie mięso z Polski to nie tylko ogromny problem dla lokalnych rolników. Odkrycia salmonelli i wysokie użycie antybiotyków sprawiają, że polska żywność jest najgorsza w Unii Europejskiej – skomentowali dziennikarze gazety "Kronen Zeitung".
Salmonella nie tylko w Austrii – zakażenia w skali Europy
Wzrost zakażeń salmonellą nie ogranicza się tylko do Austrii. Przypadki te odnotowano także w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii i Norwegii. Bakteria przenosi się poprzez żywność, w tym drób, mięso, jaja, ryby i owoce morza. Wymioty, biegunka oraz skurcze brzucha pojawiają się w ciągu kilku godzin od spożycia skażonego produktu. W niektórych przypadkach wymienionym objawom może towarzyszyć gorączka.
źródło: Interia.pl