RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Pomoc suszowa 2023: zmiany w rozporządzeniu i komisje suszowe, co trzeba wiedzieć?
Fot. Canva.com, @gettysignature

Pomoc suszowa 2023: zmiany w rozporządzeniu i komisje suszowe, co trzeba wiedzieć?

16 sierpnia 2023
Autor tekstu: Katarzyna Derda

Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa poinformowała, jakie są zasady przyznawania pomocy suszowej w 2023 roku. Do kiedy rolnicy muszą zgłosić szkody wywołane suszą i co nowego prowadziło rozporządzenie z 13 lipca?

Pomoc suszowa 2023: termin zgłoszeń do ARiMR mija już we wrześniu

Zmiany klimatyczne mają nieubłagany wpływ na plony. Dlatego tak ważna jest pomoc suszowa, jaką organizuje Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa (ARiMR) . 13 lipca 2023 weszło rozporządzenie, jakie zmienia zakres i metody realizacji niektórych działań. Straty będą bowiem szacowane nie tylko przez aplikację suszową, ale i tzw. komisje suszowe. Trzecim źródłem są dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Gospodarstwa rolne i działy specjalnej produkcji rolnej, w jakich pojawiły się szkody wywołane przez suszę mogą ubiegać się o pomoc finansową na wznowienie produkcji do ARiMR. Rolnicy powinni jednak zgłosić wspomniane szkody w terminie, jaki pozwoli na ich oszacowanie, najpóźniej do 15 września 2023 roku.

Suszowe 2023: jakie zmiany w przyznawaniu? Komisje suszowe

Po zmianach w rozporządzeniu, jakie weszły w życie 13 lipca, aby ubiegać się o pomoc suszową, należy dołączyć do wniosku raport z oszacowania strat . Aby go otrzymać, najpierw trzeba zgłosić straty za pomocą aplikacji: „zgłoś szkodę rolniczą”.

Jeżeli ocena skutków suszy lub innej klęski żywiołowej nie będzie nam odpowiadać, możemy zawnioskować o oszacowanie przez komisję suszową . Należy pamiętać, że aby uzyskać pomoc, należy najpierw skorzystać z aplikacji. Komisje będą powoływane przez wojewodów na wniosek rolników. Zgłoszenia muszą jednak wpłynąć najpóźniej 15 września.

W skład komisji wchodzą minimum 3 osoby, w tym 1 przedstawiciel ośrodka doradztwa rolniczego i 1 przedstawiciel izby rolniczej. Jakie są kolejne kroki? Komisja będzie mieć dwa miesiące na oszacowanie wywołanych strat , ale nie później niż do dnia zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw. Po tym w ciągu 30 dni (najpóźniej do dnia 15 października) musi złożyć raport za pośrednictwem aplikacji , by rolnik miał do niego dostęp jak najszybciej.

Pomoc klęskowa na 2023 rok dla rolników

Ważną kwestią są zasady wypłaty pomocy klęskowej w sytuacji, gdy obliczenia aplikacji i komisji będą się różnić . Jeżeli różnica w szacunkach nie jest wyższa niż 30%, rolnik otrzyma wyższą kwotę. Jeżeli natomiast różnica będzie niższa niż 30%, otrzymany niższą z szacowanych wartości, ale zwiększoną o 30%.

Wysokość pomocy suszowej nie może przekroczyć :

  • 80% kwoty obniżenia dochodu z produktów rolnych;
  • 90% kwoty obniżenia dochodu z produktów rolnych – dla gospodarstw znajdujących się na terenach z ograniczeniami naturalnymi

Stawki pomocy określa minister rolnictwa na 7 dni przed rozpoczęciem naboru wniosków. Trzeba jednak zaznaczyć, że rolnicy niemający ubezpieczonych minimum połowy powierzchni upraw, będą mieli o połowę niższą pomoc suszową .

Dopłaty do materiału siewnego. Pierwsze podsumowanie ARiMR
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Derda
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś