Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Powstanie nowy departament w Ministerstwie Rolnictwa. Padła jasna deklaracja
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 29.01.2024 20:52

Powstanie nowy departament w Ministerstwie Rolnictwa. Padła jasna deklaracja

Czesław Siekierski
Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi

W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 


 

Kto jest organizatorem Forum Rynku Spożywczego?

Federacja Gospodarki Żywnościowej RP jest związkiem organizacji branżowych i innych podmiotów prawnych, które działają w Polsce na rzecz wspierania rodzimej gospodarki żywnościowej, jej promowania i rozwoju. Została zarejestrowana w KRS w 2008 roku. Federacja współpracuje z Rządem, administracją państwową, Parlamentem RP i UE, polskim przedstawicielstwem w Unii Europejskiej. 

W tegorocznym, już III Forum Rynku Spożywczego wzięło udział 600 przedstawicieli kadry zarządzającej z najważniejszych przedsiębiorstw sektora żywnościowego oraz jego otoczenia, naukowcy, politycy, przedstawiciele dystrybucji i handlu. 

Michał Kołodziejczak: Nie będzie otwarcia granic na import towarów z Ukrainy

Deklaracja Ministra Rolnictwa w sprawie nowego departamentu

Tematami dzisiejszej dyskusji były kwestie szans eksportowych polskich przetwórców oraz producentów żywnościowych, relacje łączące producentów i sieci handlowe, problem finansowania inwestycji oraz innowacyjności w branży mięsnej i mleczarskiej. 

 Podczas wystąpienia ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego usłyszeliśmy zobowiązanie do powstania nowej jednostki: 

W ministerstwie powstanie departament, który będzie zajmował się obszarami przetwórstwa rolno-spożywczego, i w dużej skali, i w małym przetwórstwem, a także obszarami związanymi z handlem. Chcemy utrzymać dialog w łańcuchu żywnościowym, począwszy od rolnika, aż do konsumenta - żebyśmy rozmawiali o tym, jak sprawiedliwie dzielić się marżą. 

Czy takie słowa oznaczają, że ministerstwo rolnictwa widzi potrzebę regulacji poziomu marż na poszczególnych etapach łańcucha żywnościowego?


 

Minister rolnictwa o potrzebie rozmów z rolnikami

Minister Czesław Siekierski odniósł się do aktualnej sytuacji w kraju, mówiąc o problemach ze stabilnością rynku i brakiem opłacalności produkcji. 

W minionym roku obserwowaliśmy z jednej strony wzrost cen środków produkcji, a z drugiej spadające ceny produktów rolnych. I to decyduje o opłacalności - zauważył szef resortu rolnictwa. 

Kolejny raz minister rolnictwa podkreślił, że potrzebne są rozmowy z rolnikami by poznać ich problemy i wymagania. Trzeba przyznać, że ta kwestia pojawia się wspólnie w wypowiedziach całego kierownictwa resortu rolnictwa i może być dobrą oznaką przyszłej współpracy urzędników i przedstawicieli rolników. 

Prowadzimy szeroką formę dialogu z różnymi organizacjami, związkami rolniczymi. Uważam, że trzeba wsłuchać się w to co mówią rolnicy, co mówią branże, jaka jest sytuacja i jak mu możemy współdziałać - powiedział Czesław Siekierski.