RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.

prezes pis
19.03.2022 02:44 Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

W niedzielę 20 czerwca 2021 roku w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się spotkanie, podczas którego prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazał, jakie zmiany czekają polską wieś w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Jak wskazał polityk, w ramach Polskiego Ładu obszary wiejskie otrzymają ogromne dofinansowanie na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, a także tworzenie nowych żłobków, przedszkoli i remonty szkół. Prezes PiS dodał, że tworzone będą również nowe miejsca pracy. Wszystko to ma odbyć się głównie dzięki 770 miliardom złotym pochodzącym z Unii Europejskiej. Prezes PiS w Wysokiem MazowieckiemW Wysokiem Mazowieckiem położonym na terenie województwa podlaskiego odbyło się kolejne spotkanie, mające na celu zaznajomienie Polaków z założeniami wynikającymi z Polskiego Ładu. W niedzielę 20 czerwca 2021 roku w Wysokiem Mazowieckiem był obecny m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który w swoim przemówieniu poświęcił sporo miejsca sprawom wsi i producentom żywności. Wiemy, że wszelkie zmiany w ramach Polskiego Ładu (niedawno nazywanego jeszcze Nowym Ładem) mają być możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości 770 miliardów złotych. Część z tych funduszy przeznaczona będzie na potrzeby obszarów wiejskich. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że polska wieś ulegnie głębokiej zmianie na przestrzeni następnych dziesięciu lat - ma być to również pokłosiem starań o to, by zwiększyć dochód w sile nabywczej w przeliczeniu na osobę w naszym kraju.

grzegorz puda
19.03.2022 02:44 Jest nowy kandydat na szefa MRiRW? Nieoficjalne informacje

Według nieoficjalnych informacji w wyniku rekonstrukcji rządu miejsce obecnego szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma zająć Henryk Kowalczyk. Polityk z ramienia Prawa i Sprawiedliwości był dotychczas sekretarzem stanu w MRiRW, członkiem Rady Ministrów i ministrem środowiska. Zmiany na ministerialnych stanowiskach są pokłosiem opuszczenia obozu Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina. Nowy kandydat na szefa MRiRW zastąpi Grzegorza Pudę?W środę 13 października 2021 roku szef PiS Jarosław Kaczyński przekazał, że nowym ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a wiceministrem - Łukasz Mejza. Wiadomo, że zmiany personalne szykują się również w resorcie środowiska. W kuluarach coraz więcej mówi się także o końcu ministerialnej kariery szefa MRiRW - Grzegorza Pudy. Powodem rekonstrukcji rządu są zmiany, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Zjednoczonej Prawicy - większość parlamentarną opuściło Porozumienie Jarosława Gowina wskutek niezgody na kontrowersyjne decyzje Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformował prorządowy portal wpolityce.pl, miejsce Grzegorza Pudy w ministerstwie rolnictwa miałby zająć Henryk Kowalczyk. Informacje na temat zmian personalnych w resorcie nie są jednak w żadne sposób oficjalnie potwierdzone.

mrirw zaliczki
19.03.2022 02:44 MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

18 października 2021 roku rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich - poinformowało na swojej oficjalnej stronie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Maksymalna kwota zaliczki, która trafi do rolników wyniesie 70% całkowitych przyznanych funduszy. Warto dodać, że 18 października 2021 roku to najwcześniejsza możliwa data wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich wyznaczona przez Komisję Europejską. MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednichChoć do drugiej połowy października zostało sporo czasu, o dniu 18 października 2021 roku powinni pamiętać wszyscy producenci żywności, którzy ubiegają się o dopłaty z Unii Europejskiej. Na rządowej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przed kilkoma dniami pojawił się komunikat dotyczący tej właśnie kwestii. Zaznaczono, że maksymalna wysokość zaliczki dopłat bezpośrednich będzie wynosić 70% przyznanej rolnikowi kwoty. Jak można przeczytać w komunikacie MRiRW, w wyniku działań państw członkowskich, Komisja Europejska zezwoliła na wypłatę wyższych niż dotychczas zaliczek za 2021 rok.

grzegorz puda
19.03.2022 02:43 Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

W minionym tygodniu Sejm pochylił się nad wnioskiem o wotum nieufności dla urzędującego ministra resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. Dokument o odwołanie szefa MRiRW wystosowali w sierpniu politycy z ramienia PSL. Choć wniosek o wotum nieufności został oddalony, to nadal nie milką echa medialnej wrzawy, jaka miała miejsce w ostatnich dniach na sali sejmowej. W sobotę 18 września 2021 roku minister Grzegorz Puda opublikował na Twitterze fragment swojej wypowiedzi, która miała miejsce z mównicy sejmowej. Ostrze krytyki wymierzył wprost w rząd PO-PSL: - "Nie tak wygląda polska wieś" - piszą w wotum nieufności członkowie PSL-u, bo rażą ich gospodarstwa nowoczesne (...) prężnie się rozwijające, prowadzone z pomysłem. Niestety, rządy PO-PSL wyrządziły tyle szkód w rolnictwie, że wciąż mamy dużo pracy, aby włożyć to w odbudowę i rozwój. Wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy i wrzawa na sali sejmowejNa twitterowym profilu szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiło się krótkie wideo - można w nim usłyszeć fragment przemówienia z dnia, w którym głosowano nad odebraniem Grzegorzowi Pudzie ministerialnej teki. Przypomnijmy: w środę 15 września 2021 roku Sejm pochylił się nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy, które w sierpniu złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyniku głosowania postanowiono, że aktualnie urzędujący minister pozostanie na swoim stanowisku. Więcej szczegółów na temat głosowania można przeczytać w naszym tekście Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty.Tego samego dnia Grzegorz Puda odczytał z mównicy sejmowej tekst, w którym skrytykował rząd PO-PSL za decyzje związane z życiem polskiej wsi: - Likwidacja przetwórni, likwidacja komunikacji, likwidacja posterunków policji, brak inwestycji, dbanie o rozwój tylko dużych gospodarstw przemysłowych zrobiło swoje. Niszczy się łatwo, szanowni państwo, ale odbudowuje dużo trudniej.

wnioski dotacje
19.03.2022 02:42 200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Już jesienią 2021 roku otwiera się nabór na dotację związaną z rolniczym handlem detalicznym. Beneficjenci programu będą mogli otrzymać do 200 tysięcy złotych, czyli o 100 tysięcy złotych więcej niż w poprzednich edycjach. Poddziałanie, w ramach którego mają być wypłacane dotacje, jest objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i nosi pełną nazwę Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. MRiRW: jesienią rusza nabór wniosków o dotacje na rolniczy handel detalicznyInformacja przekazana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pewnością ucieszy dużą grupę rolników: jesienią 2021 roku rusza bowiem nowy nabór wniosków o dotację w wysokości do 200 tysięcy złotych. Działanie będzie realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Warto jednak dodać, że resort rolnictwa pracuje nad ustawą, według której maksymalna kwota dopłaty ma być zwiększona z dotychczasowych 100 tysięcy do 200 tysięcy złotych. O dopłaty mogą ubiegać się rolnicy prowadzący działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego, duże firmy produkujące pasze (na bazie surowców bez GMO), a także podmioty przetwarzające i handlujące ziołami.

krus
19.03.2022 02:42 Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym funkcjonowania KRUS. Precyzyjnych informacji na temat potencjalnych zmian na razie brak - wiadomo jedynie, że ustawa ma rozwiązać m.in. problemy związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Pojawiły się również informacje o tym, by w ramach nowych przepisów większą ochroną wypadkową objęte zostały dzieci, które wspomagają swoich rodziców w pracy w gospodarstwach rolnych. MRiRW i projekt ustawy dotyczący KRUSKasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest państwowym organem, którego nadrzędną rolą jest ubezpieczanie rolników. Instytucja oferuje dwa jego rodzaje: ubezpieczenie emerytalno-rentowe i wypadkowe. W ostatnim czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakomunikowało chęć zmiany obowiązujących zapisów prawnych dotyczących KRUS. Z nielicznych informacji na temat projektu ustawy wiadomo, że politycy chcą zająć się problematyczną kwestią zbiegu tytułów ubezpieczenia z KRUS i ZUS. Warto przypomnieć, że osoba, która decyduje się na wstąpienie do systemu ZUS, automatycznie traci ubezpieczenie rolnicze. Jak twierdzą dziennikarze portalu Interia.pl, planowane zmiany mają usunąć mankamenty aktualnie obowiązujących przepisów w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.

mrirw
19.03.2022 02:42 MRiRW rusza z pomocą dla hodowców trzody chlewnej. Budżet wynosi 200 mln złotych

W piątek 6 sierpnia 2021 roku na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat dotyczący uruchomienia pomocy dla hodowców trzody chlewnej. Wedle zapowiedzi szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia rolników zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych. Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie będzie ponadto opierał się na pięciu filarach, które mają wspomóc rolników w walce z afrykańskim pomorem świń. MRiRW zapowiada wsparcie dla hodowców trzody chlewnejNa portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi można przeczytać informację na temat uruchamianej pomocy dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, na cele wsparcia zostanie przeznaczonych 200 milionów złotych. Program ma na celu zarówno odbudowę gospodarstw, które ucierpiały w wyniku masowych zarażeń świń ASF, jak i podjęcie działań prewencyjnych przed kolejnymi ogniskami choroby. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wymieniło pięć filarów planowanych działań: >

puda grzegorz
19.03.2022 02:42 Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymali nowy sprzęt od ministra rolnictwa. Wieś podnosi się z kolan

We wtorek 3 sierpnia 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przekazał niezbędny sprzęt poszkodowanym rolnikom z Nowej Białej, którzy utracili swój dobytek w wyniku ogromnego pożaru 19 czerwca 2021 roku. Poza schładzarkami, dojarkami i śrutownikiem, podnoszącym się po tragedii mieszkańcom ofiarowano również przybory szkolne dla dzieci i torby medyczne dla lokalnej straży pożarnej. Minister przekazał maszyny pogorzelcom z Nowej Białej19 czerwca 2021 roku we wsi Nowa Biała wybuchł gigantyczny pożar w województwie małopolskim. Zniszczenia dokonane przez szalejący żywioł okazały się być ogromne, niszcząc nie tylko domy mieszkalne, ale również gospodarstwa rolne. Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda udał się do Nowej Białej we wtorek 3 sierpnia 2021 roku, by przekazać gospodarzom sprzęt niezbędny do dalszej produkcji rolnej. Warto dodać, że każde poszkodowane gospodarstwo otrzymało pod koniec lipca 100 tysięcy złotych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego. Ponadto pogorzelcy mogą liczyć na pomoc ze strony Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - odroczone (lub nawet umorzone) zostaną terminy płatności składem ubezpieczeniowych.

rząd
19.03.2022 02:42 Rolniczy handel detaliczny. Rząd przyjął projekt ustawy

W piątek 30 lipca 2021 roku na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się komunikat dotyczący przyjęcia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z prowadzeniem rolniczego handlu detalicznego. Jak można przeczytać w informacji na stronie rządowej, zmienić się ma wysokość kwoty przychodów wolnych od podatku z opisywanej aktywności gospodarczej - z dotychczasowych 40 tysięcy złotych podniesiona zostanie do 100 tysięcy złotych. Zmiany ws. rolniczego handlu detalicznegoZ inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie pojawiła się propozycja zmiany dotychczasowych ustaw związanych z zasadami rolniczego handlu detalicznego prowadzonego przez rolników. W piątek 30 lipca 2021 roku na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o przyjęciu projektu ustawy, który ma zmienić prawo na korzyść rolników.W komunikacie można przeczytać, że podstawową propozycją dla rolników ma być zmiana poziomu kwoty wolnej od podatku z dochodów uzyskiwanych z handlu detalicznego płodami rolnymi. Zamiast dotychczasowych 40 tysięcy złotych, ma wynieść ona aż 100 tysięcy złotych. Jak twierdzi rząd, dzięki reformom rolnicy będą mieli również szansę produkowania i sprzedawania produktów rolno-spożywczych na rynku detalicznym w całym kraju prosto do miejsc, które również prowadzą handel detaliczny - czyli m.in. do sklepów, stołówek i lokali gastronomicznych. Niewykluczone, że politycy partii rządzącej chcą w ten sposób zniwelować niesprawiedliwą przewagę kontraktową, którą nad rolnikami mają pośrednicy sprzedaży produktów rolno-spożywczych.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się "Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), który ma wejść w życie już w III kwartale 2021 roku. Na jakie ułatwienia mogą liczyć rolnicy? - Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy wynikają z założeń przyjętych w dokumencie rządowym ,"Polski Ład", w którym zawarto m.in. inicjatywę „Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD)” - można przeczytać w opisie projektu ustawy.

unsplash.com / fot. Adrian Infernus
19.03.2022 02:41 Wsparcie na bioasekurację. Minister rolnictwa ogłosił nabór

Jak wynika z ogłoszenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy na początku sierpnia rozpocznie się nabór wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację dla rolników, którzy utrzymują świnie. Nabór rozpocznie się 6.08.2021 r. (piątek) i zakończy się 27.08.2021 r. (piątek). Rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach utrzymują świnie, będą mogli ubiegać się o pomoc charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym. Wsparcie przysługuje na:zakup mat dezynfekcyjnych, zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, wydatki poniesione w związku z zabezpieczeniem budynku, gdzie utrzymywane są świnie.

EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

W projekcie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rodzinnych znalazła się modyfikacja art. 51 Kodeksu wykroczeń (Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego), która zakończyć ma problem ze skargami na rolników w związku z koniecznością działalności rolniczej w godzinach nocnych - informuje Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak przypominał Giżyński w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie możliwości wykonywania określonych prac w gospodarstwie w porze nocnej, w ostatnich latach art. 51 kodeksu wykroczeń był często wykorzystywany "na terenach wiejskich do karania rolników, pracujących zwłaszcza podczas spiętrzenia prac polowych w okresie żniw, w godzinach porannych lub nocnych". - Tymczasem charakter pracy rolniczej, uzależnienie jej efektów często od aktualnej pogody sprawia, że rolnicy zmuszeni są pracować zwłaszcza w okresie żniw do późnych godzin nocnych - podkreśla Giżyński.

Ministerstwo Rolnictwa - tvp
16.05.2023 17:00 Trzy ustawy dla rolników. Minister: “Realizujemy konkrety dla polskiej wsi”

Sejm podczas jednodniowego posiedzenia poświeconego sprawom polskiej wsi przyjął trzy ustawy: dotyczącą Funduszu Ochrony Rolnictwa, nowelizację o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego.

minister rolnictwa Robert Telus
24.06.2023 11:00 Ekoschematy. Minister ogłosił kluczowe zmiany

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, poinformował o wprowadzeniu istotnych zmian w ekoschematach. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca 2023 r., minister ogłosił uproszczenia mające na celu lepsze dostosowanie tych programów do potrzeb rolników. Szef resortu poinformował także o zmianach w kwestii spłacania kredytów płynnościowych oraz zwiększeniu puli dopłat na przezimowanie rodzin pszczelich.

ręce osoby piszącej na laptopie
01.07.2023 12:00 Rada Kobiet w rolnictwie. Trwa nabór do 12 lipca

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus ogłosił rozpoczęcie procesu rekrutacji do Rady Kobiet w rolnictwie. Zgłoszenia mogą być składane przez wszystkie chętne kobiety, które są przedstawicielkami m.in. ogólnopolskich organizacji rolniczych i działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Dokumenty można przekazywać do MRiRW od 29 czerwca do 12 lipca 2023 r.

biogazownia
21.07.2023 11:00 Ustawa o biogazowniach przesądzona. Nowe realia dla rolników

Konferencja naukowa, zorganizowana 18 lipca 2023 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, była okazją do omówienia nowej ustawy dotyczącej budowy biogazowni rolniczych. Projekt ten spotkał się z pełnym konsensusem ze strony głosujących posłów i senatorów. Ustawa ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

osoba pisząca na kartce papieru
01.08.2023 09:04 Łatwiejszy sposób na uzyskanie dotacji? MRiRW ma projekt ustawy

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma na celu ułatwienie rolnikom dostępu do wsparcia finansowego w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt. Proponowane zmiany pozwolą szerszej grupie rolników ubiegać się o płatności dobrostanowe, w tym dla krów mamek oraz bydła opasowego. Dodatkowo projekt zakłada możliwość wyboru przez rolnika odpowiedniego sposobu dokumentowania realizacji zobowiązań, co ma przyczynić się do uproszczenia procesu ubiegania się o dotacje.

traktor
07.08.2023 20:00 Zwrot podatku akcyzowego. Drugi nabór wniosków w toku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło drugi nabór wniosków na zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej. Producentom rolnym przysługuje zwrot w wysokości 2 zł za litr zakupionego paliwa. Termin składania wniosków trwa od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku.

pieniądze w portfelu
07.08.2023 17:00 Nawozy. Różnice cenowe nawet do 300 zł za tonę

Ceny nawozów azotowych w Polsce rosną, a różnice między najtańszą a najdroższą ceną tego samego produktu sięgają nawet 300 zł na tonie. Minister rolnictwa, Robert Telus, wskazuje na potrzebę zbadania przyczyn podwyżek, gdyż producenci nie podnoszą stawek. Optymistyczne wieści płyną z kolei ze światowych rynków, gdzie ceny nawozów ustabilizowały się po okresie gwałtownego wzrostu.

minister rolnictwa Robert Telus
16.08.2023 15:35 We wrześniu strajk rolników? Niepokój po spotkaniu z ministrem

Spotkanie między ministrem rolnictwa a przedstawicielami Związku Zawodowego Rolników Korona, które odbyło się 11 sierpnia 2023 roku, zainicjowało trudny dialog w kontekście pomocy dla hodowców trzody chlewnej i małych firm skupowych. Przedstawiciele rolników zapowiedzieli możliwość strajku we wrześniu. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło stanowisko w kwestii wsparcia dla sektora.

Robert Telus
20.08.2023 19:56 Szef MRiRW: “Będziemy odtwarzać polskie przetwórstwo”. Zdradził, w jaki sposób

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, złożył niedawno wizytę w firmie Dawtona Sp. z o.o., zlokalizowanej w podwarszawskim Błoniu. Szef MRiRW zapowiedział proces odtwarzania polskiego przwtwórstwa, m.in. poprzez przeznaczenie na ten sektor sumy rzędy 1 miliarda 200 milionów euro.

szef MRiRW Robert Telus
23.08.2023 16:53 Maliny za bezcen, straty suszowe i mokra kukurydza. MRiRW ma rozwiązania

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.

None
24.08.2023 16:18 Wystartował konkurs “Kobiety dla polskiej wsi”

Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku. 

Tablica urzędowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
24.08.2023 14:56 Pomocne rozwiązania dla rolników? Nowe Ustalenia Rady Ministrów

Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy dla rolników w wielu gałęziach gospodarki rolnej.

warzywa
26.08.2023 09:55 Minimalna cena dla rolnika od pośrednika. Idea ustawy hiszpańskiej wzbudza kontrowersje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że prowadzi analizy nad wprowadzeniem do krajowego prawa sektora produkcji rolniczej elementów tzw. ustawy hiszpańskiej. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził krytykę wobec tych planów, wskazując na potencjalne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i rynku.

spotkanie w MRiRW
30.08.2023 19:38 Tranzyt zboża z Ukrainy. Spotkanie w MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) było areną ważnego spotkania, podczas którego omawiano kwestie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział kluczowi przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z polityką rolno-spożywczą. Głównym celem spotkania było wypracowanie działań usprawniających ten istotny proces wymiany handlowej.

spotkanie w MRiRW
08.09.2023 19:42 Na ratunek producentom mięsa. Przyjęto strategię rozwoju sektora

8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się  posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.

kukurydza
02.12.2023 22:46 Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o listach importerów zboża z Ukrainy za sprawą dwóch list z nazwami firm opublikowanych najpierw przez Ministerstwo Rolnictwa, a następnie przez prezesa Kółek Rolniczych.