Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne.

polskie ziemniaki
27.05.2024 14:14 Koniec obostrzeń eksportowych dla polskiego ziemniaka? Nowe informacje w sprawie bakteriozy pierścieniowej

Minister Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej poinformował, że podjął kroki w sprawie zmiany obowiązków producentów ziemniaka eksportujących z Polski do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Czy rolnicy będą mogli zapomnieć o badaniach fitosanitarnych ziemniaka? 

Jarosław Kaczyński
08.05.2024 21:37 To oni wystartują do Europarlamentu z list PiS. Kontrowersyjny wybór

Jeszcze 32 dni dzielą nas od tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się kandydatom wystawionym przez partie polityczne, z punktu widzenia rolników. 

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
02.05.2024 13:25 Czesław Siekierski najbogatszy z ministrów? Jest oświadczenie majątkowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na stronie internetowej oświadczenia majątkowe premiera Donalda Tuska, członków Rady Ministrów, kierownictwa KPRM, kierowników urzędów nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz wojewodów. Wśród oświadczeń znalazło się także oświadczenie ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego. 

minister rolnictwa ukrainy
26.04.2024 22:51 Ukraiński minister rolnictwa oskarżony. W tle miliony dolarów

Ukraiński minister ds. rolnictwa i żywności został oskarżony o nielegalne przejęcie ziemii wartej miliony dolarów! Mykoła Solski wpłacił kaucję, by uniknąć aresztu. 

Plantacja ziemniaka w Polsce
23.04.2024 18:41 Inspektorzy PIORiN na polach. Co sprawdzają?

Wiosna to czas kiedy inspektorzy z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wyjeżdżają na pola, by przeprowadzać badania. Którzy rolnicy mogą spodziewać się inspekcji na swoim polu i czego ona może dotyczyć?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
12.04.2024 13:31 Lista importerów zboża z Ukrainy znika ze strony Ministerstwa Rolnictwa. Pytania pozostają

Lista importerów ukraińskiego zboża opublikowana przez minister Annę Gebicką została usunięta ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poinformował o tym w komunikacie minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
28.03.2024 13:07 100 dni Ministerstwa Rolnictwa podsumowane przez rządzących

100 dni rządu Donalda Tuska zostało podsumowane zarówno przez rządzących, jak i przez opozycję. Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi na konferencji prasowej podsumowało swoje osiągnięcia w czasie pierwszych stu dni rządów. 

prezes KRUS
27.03.2024 22:16 Dariusz Rohde nowym prezesem KRUS. Wielki powrót na stanowisko

Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał w środę nowego prezesa KRUS Dariusza Rohde. To powrót do kierowania instytucją, z której został zwolniony przez Andrzeja Leppera w 2007 roku. Kim jest obecny prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? 

koszenie zboża
18.03.2024 22:15 Dopłaty bezpośrednie 2024. Rozpoczął się nabór wniosków

Nadczedł wyczekiwany czas dla rolników. Od 15 marca 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Wsparcie finansowe otrzymają aktywni zawodowo rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą i posiadają minimum 1 ha powierzchni gruntów. Do kiedy należy składać wnioski? Kiedy rolnik może spodziewać się wypłaty?

bydło hodowlane
18.03.2024 11:49 Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Aż 36 chorób zakaźnych objętych programem

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło nowe rozporządzenie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z nowym prawem, producenci rolni będą mogli uzyskać refundację 70% składki ubezpieczenia produkcji zwierząt hodowlanych od ryzyka strat spowodowanych przez 36 chorób zakaźnych. Sprawdź, jakie choroby znalazły się na liście i kiedy będzie możliwość składania wniosków.

karetka pogotowia
09.03.2024 15:08 Chwila grozy na spotkaniu Tuska z rolnikami. Wezwano karetkę

Dzisiejsze spotkanie rolników z premierem Tuskiem, przerwał dochodzący z sali krzyk wołający o pilną pomoc medyczną. Jak się okazało, jeden z uczestników spotkania nagle zasłabł. Ratownicy pojawili się na miejscu już w kilka minut i zabrali poszkodowanego do pobliskiego szpitala. Stan poszkodowanego nie jest znany. 

kask bezpieczeństwa, maszyny rolnicze
06.03.2024 22:37 Nowe przepisy BHP w rolnictwie. Jakie zmiany od 7 marca 2024 r.?

Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które z dniem 7 marca 2024 r. wejdzie w życie, ma zakładać nowe przepisy BHP w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Co się zmieniło w kwestii obsługi maszyn rolniczych, ciągników czy narzędzi rolniczych ? O czym rolnicy powinni wiedzieć?  

ciąża kobiety
01.02.2024 13:53 Zasiłek chorobowy dla ciężarnych rolniczek wydłużony? Jest odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa

Pod koniec 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia z tytułu zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych rolniczek, które są w ciązy. Resort rolnictwa odpowiedział. 

Czesław Siekierski
29.01.2024 20:52 Powstanie nowy departament w Ministerstwie Rolnictwa. Padła jasna deklaracja

W dniu dzisiejszym odbyło się III Forum Producentów Żywności, w którym uczestniczył minister rolnictwa Czesław Siekierski. Miejscem spotkania organizowanego przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP była siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Czesław Siekierski
18.01.2024 22:01 Minister rolnictwa przekazał niepokojące informacje. "KE odrzuciła nasz wniosek"

Wniosek do Komisji Europejskiej o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty został odrzucony. Embargo na produkty rolne spotkało się z nieprzychylnością polityczną Komisji oraz Ukrainy. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada kolejne plany działania.  

budynek europejski, żółta kukurydza
10.01.2024 20:01 Bezcłowy handel z Ukrainą? Polska mówi stanowcze nie

Polscy rolnicy obawiają się ponownego kryzysu związanego z importem towarów z Ukrainy. Komisja Europejska chce zawiesić cła na towary sprowadzane od naszych wschodnich sąsiadów. Głos w tej sprawie zabrał minister rolnictwa, Czesław Siekierski.

de minimis
10.01.2024 14:59 Pomoc de minimis dla polskich rolników. Ile pieniędzy pozostało w puli?

Pomoc de minimis w sektorze rolnym stanowi bardzo duży udział w całościowym wsparciu rolników. Nie minęły jeszcze pierwsze dwa tygodnie 2024 roku, a większa część puli została już wykorzystana. Co dalej?

pieniądze
07.01.2024 22:30 Ministerstwo ogłosiło wypłaty dla rolników. Wiadomo, kto dostanie pieniądze

Ubiegłoroczna susza miała ogromny wpływ na plonowanie wszystkich grup roślin. Brak wody w połączeniu z niskimi cenami płodów rolnych przyczynił się do trudnej sytuacji wielu gospodarstw. Co rolnikom obiecuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? 

uścisk dłoni
07.01.2024 12:25 Protest w Medyce zakończony. Rolnicy dopięli swego, padła jasna deklaracja

W sobotę odbyło się spotkanie Ministra rolnictwa i wojewody podkarpackiego z protestującymi na granicy polsko- ukraińskiej rolnikami. Udało się dojść do konsensusu. Jakie postulaty zostały przyjęte? Czy polski rząd dotrzyma umowy? 

Michał Kołodziejczak
03.01.2024 18:59 Minister Michał Kołodziejczak: ministerstwo zrealizuje wszystkie postulaty

- Ministerstwo akceptuje wszystkie trzy postulaty rolników i przyjmuje je do realizacji — mówił w dzisiejszym wywiadzie dla RMF24 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak. To zwrot w sprawie zawieszonego protestu rolników w Medyce. 

minister rolnictwa
12.12.2023 18:18 Czesław Siekierski nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Kim jest?

Czesław Siekierski obejmie tekę ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to czwarty szef tego resortu w 2023 roku. Przed nim ważne decyzje, trudne wyzwania, ale też duże oczekiwania jakie z jego osobą wiążą polscy rolnicy. Czy doświadczenie polityczne związane z rolnictwem zaowocuje dobrymi zmianami dla polskiego rolnictwa?

kukurydza
02.12.2023 22:46 Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o listach importerów zboża z Ukrainy za sprawą dwóch list z nazwami firm opublikowanych najpierw przez Ministerstwo Rolnictwa, a następnie przez prezesa Kółek Rolniczych. 

spotkanie w MRiRW
08.09.2023 19:42 Na ratunek producentom mięsa. Przyjęto strategię rozwoju sektora

8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się  posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.

spotkanie w MRiRW
30.08.2023 19:38 Tranzyt zboża z Ukrainy. Spotkanie w MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) było areną ważnego spotkania, podczas którego omawiano kwestie dotyczące tranzytu zboża z Ukrainy. W dyskusji wzięli udział kluczowi przedstawiciele rządu oraz instytucji związanych z polityką rolno-spożywczą. Głównym celem spotkania było wypracowanie działań usprawniających ten istotny proces wymiany handlowej.

warzywa
26.08.2023 09:55 Minimalna cena dla rolnika od pośrednika. Idea ustawy hiszpańskiej wzbudza kontrowersje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że prowadzi analizy nad wprowadzeniem do krajowego prawa sektora produkcji rolniczej elementów tzw. ustawy hiszpańskiej. Jednak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wyraził krytykę wobec tych planów, wskazując na potencjalne zagrożenia dla polskiego rolnictwa i rynku.

None
24.08.2023 16:18 Wystartował konkurs “Kobiety dla polskiej wsi”

Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku. 

Tablica urzędowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
24.08.2023 14:56 Pomocne rozwiązania dla rolników? Nowe Ustalenia Rady Ministrów

Rada Ministrów podjęła kierunkowe decyzje dotyczące pomocy dla rolników w wielu gałęziach gospodarki rolnej.

szef MRiRW Robert Telus
23.08.2023 16:53 Maliny za bezcen, straty suszowe i mokra kukurydza. MRiRW ma rozwiązania

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.