Protest - rolnicy
Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 6 Marca 2021

Protest przed OSM w Kole. Rolnicy nie zgadzają się na obniżki cen mleka

Rolnicy, którzy zdają mleko do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, wyrazili swoje niezadowolenie z obniżek cen podczas protestu. - Dostajemy za to mleko jedną z najniższych cen - mówił jeden z rolników podczas protestu. Tymczasem zarząd OSM tłumaczy obniżki cen sytuacją na rynku.

Przed Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Kole słychać było wycie syren. W ten sposób rolnicy, którzy dostarczają mleko do SM, głośno wyrazili swoje niezadowolenie.

Protesty po obniżkach cen

Rolnicy rozpoczęli protest, po tym gdy zarząd SM podjął decyzje o obniżeniu stawek za dostarczane mleko. Od teraz hodowcy krów będą otrzymywać o 5 gr mniej za każdy litr mleka.

- Dostajemy za to mleko jedną z najniższych cen. Musimy ponosić koszty przejmowania kolejnych mleczarni np. Konin, czy innych na południu kraju. Jesteśmy niezadowoleni z tego - powiedział jeden z rolników w rozmowie z dziennikarzami TVP3 Poznań.

Pożar na fermie drobiu. Ogień strawił budynek inwentarski, straty oszacowano na 2 milionyPożar na fermie drobiu. Ogień strawił budynek inwentarski, straty oszacowano na 2 milionyCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jak się okazuje, obniżka cen dotknęła około trzech tysięcy rolników, którzy dostarczają mleko do SM w Kole. Zdaniem rolników, którzy protestowali przed Spółdzielnią, obniżki cen znacznie wpłyną na funkcjonowanie ich gospodarstw, a przecież pod uwagę trzeba wziąć to, że w ostatnim czasie wzrosły ceny pasz, paliw oraz energii.

- Nie mówimy o spółdzielniach na obrzeżu kraju, ale w naszym rejonie inne podmioty, które skupują, oferują cenę przynajmniej o 15/20 gr większą, niż jest tutaj - dodała protestująca.

Wyższe ceny za mleko można otrzymać np. w Turku.

- Nasz kontrakt na dostawę mleka opiera się o cenę GUS, czyli o cenę Głównego Urzędu Statystycznego. Tym, samym jest to dla nas arbiter, który pozbawia nas konieczności negocjacji z dostawcami - przekazał w rozmowie z TVP3 Leszek Piślewski, dyrektor generalny Mleczarni Turek.

Co na to zarząd SM w Kole?

Zdaniem zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, to sytuacja na rynku doprowadziła do obniżki cen (np. spadek ceny masła).

- Cena, którą płaciliśmy w styczniu i lutym tego roku, wynosiła ok. 1,47 zł netto za litr i uzyskane ze sprzedaży naszych produktów środki nie pokrywały kosztów produkcji - Czesław Cieślak, prezes OSM w Kole.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Poznań

Następny artykuł