RolnikInfo.pl
Protest - rolnicy

Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań

Protest przed OSM w Kole. Rolnicy nie zgadzają się na obniżki cen mleka

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Rolnicy, którzy zdają mleko do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, wyrazili swoje niezadowolenie z obniżek cen podczas protestu. - Dostajemy za to mleko jedną z najniższych cen - mówił jeden z rolników podczas protestu. Tymczasem zarząd OSM tłumaczy obniżki cen sytuacją na rynku.

Przed Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Kole słychać było wycie syren. W ten sposób rolnicy, którzy dostarczają mleko do SM, głośno wyrazili swoje niezadowolenie. 

Protesty po obniżkach cen 

Rolnicy rozpoczęli protest, po tym gdy zarząd SM podjął decyzje o obniżeniu stawek za dostarczane mleko. Od teraz hodowcy krów będą otrzymywać o 5 gr mniej za każdy litr mleka.

- Dostajemy za to mleko jedną z najniższych cen. Musimy ponosić koszty przejmowania kolejnych mleczarni np. Konin, czy innych na południu kraju. Jesteśmy niezadowoleni z tego - powiedział jeden z rolników w rozmowie z dziennikarzami TVP3 Poznań. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Jak się okazuje, obniżka cen dotknęła około trzech tysięcy rolników, którzy dostarczają mleko do SM w Kole. Zdaniem rolników, którzy protestowali przed Spółdzielnią, obniżki cen znacznie wpłyną na funkcjonowanie ich gospodarstw, a przecież pod uwagę trzeba wziąć to, że w ostatnim czasie wzrosły ceny pasz, paliw oraz energii. 

- Nie mówimy o spółdzielniach na obrzeżu kraju, ale w naszym rejonie inne podmioty, które skupują, oferują cenę przynajmniej o 15/20 gr większą, niż jest tutaj - dodała protestująca.

Wyższe ceny za mleko można otrzymać np. w Turku. 

- Nasz kontrakt na dostawę mleka opiera się o cenę GUS, czyli o cenę Głównego Urzędu Statystycznego. Tym, samym jest to dla nas arbiter, który pozbawia nas konieczności negocjacji z dostawcami - przekazał w rozmowie z TVP3 Leszek Piślewski, dyrektor generalny Mleczarni Turek.

Co na to zarząd SM w Kole?

Zdaniem zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, to sytuacja na rynku doprowadziła do obniżki cen (np. spadek ceny masła).  

- Cena, którą płaciliśmy w styczniu i lutym tego roku, wynosiła ok. 1,47 zł netto za litr i uzyskane ze sprzedaży naszych produktów środki nie pokrywały kosztów produkcji - Czesław Cieślak, prezes OSM w Kole.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Poznań

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >