Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, produkcją płodów rolnych, a także chowem i hodowlą zwierząt. Praca rolnika wymaga nierzadko wysiłku, zamiłowania do pracy na łonie przyrody, a także cierpliwości. W końcu na efekty swej pracy rolnik musi nieco poczekać. Oprócz wiedzy na temat uprawy roślin oraz hodowli zwierząt, rolnik musi także mieć znajomość rynku rolnego, a także posiadać wiedzę z zakresu handlu. Jednym z największych problemów z jakim zmagają się rolnicy jest niewątpliwie pogoda. Długotrwałe ulewy lub susze potrafią bardzo skutecznie zaprzepaścić ich ciężką pracę. Rolnictwem zajmuje się dział nauk rolniczych, w którego skład wchodzi np. agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agrotechnika, czy też zootechnika.
Początki pracy rolniczej datuje się na okres neolitu (10 000 do 3 000 p.n.e.), choć najnowsze doniesienia sugerują, iż historia rolnictwa jest jeszcze starsza. Wcześniej zajmowano się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, a tworzenie przydomowych ogrodów było jedynie chwilowym zabezpieczeniem na wypadek nieurodzaju.
Rolnictwo dzieli się na ekstensywne, nazywane także tradycyjnym, oraz intensywne, inaczej uprzemysłowione. Rolnictwo ekstensywne spotykane jest głównie w krajach mało rozwiniętych, a także takich, które posiadają dużą powierzchnię gospodarstw rolnych. Rolnictwo intensywne występuje przeważnie w krajach wysoko rozwiniętych o małej powierzchni.
Do zawodów związanych z rolnictwem należą takie tytuły jak: rolnik chmielarz, rolnik łąkarz, rolnik pracujący na własne potrzeby, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik upraw polowych, rolnik upraw mieszanych, technik rolnik, technik agrobiznesu, a także technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Do zawodu rolnika w Polsce przygotowują rolnicze uniwersytety oraz techniczne szkoły rolne. Uniwersytety rolnicze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Lublinie, natomiast wydziały rolnicze można znaleźć na uniwersytecie w Szczecinie, Siedlcach, Rzeszowie oraz w Olsztynie. Za szkolenie średnie odpowiadają zaś szkoły rolnicze, założone przez resort rolnictwa.
Wśród specjalizacji rolniczych funkcjonujących w Polsce wymienić można np. doradcę rolniczego, gleboznawcę, klasyfikatora gruntów, czy też inżynierów z zakresu leśnictwa, rolnictwa, zootechniki lub ogrodnictwa.
W Polsce, aby zostać rolnikiem należy spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o miano rolnika musi posiadać kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo musi mieć w posiadaniu lub dzierżawić grunty rolne o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Ostatnim wymogiem jest posiadanie oraz prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat.
Pokaż więcej
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2025 roku. Wiadomo już, że kwoty będą wyższe. Rolniku, sprawdź jakie stawki będą obowiązywać po nowym roku.
Już tylko dwa dni dzieli nas przed emisją finałowego odcinka programu "Rolnik szuka żony". Widzowie długo czekali na moment poznania prawdy o losach nowo powstałych par. W poprzednim odcinku dwie dobrze zapowiadające się relacje, nagle rozpadły się w niemiłej atmosferze. Zachowanie mężczyzn wzbudziło w internautach ogrom negatywnych emocji. Fala krytyki wylała się na Sebastiana i Adama.
Dobre wieści dla producentów owoców, którzy ubiegali się w październiku o przyznanie pomocy finansowej z tytułu poniesienia strat w uprawach, które nastąpiły wskutek przymrozków wiosennych oraz majowego gradu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie przelewa pieniądze na konta poszkodowanych.
Bogdan Kubala to były uczestnik programu "Rolnicy.Podlasie" i rolnik mieszkający z rodziną w małej miejscowości Borowskie Cibory. Mężczyzna zakończył już swoją przygodę z serialem, a niedawno został zmuszony do zaprzestania prowadzenia kanału na YouTube. Teraz udziela wywiadu, w którym wyjawia, kto go do tego zmusił. Ma też wiele do powiedzenia na temat rolnika z Plutycz.
Resort rolnictwa przygotował kolejne wsparcie dla rolników poszkodowanych w wyniku wrześniowej powodzi. W ramach pomocy rolnicy będą mogli zakupić nowe maszyny czy zutylizować materiały szkodliwe pochodzących z rozbiórki. Maksymalna kwota wsparcia to 300 tysięcy złotych. Zobacz, na co jeszcze można przeznaczyć te pieniądze.
Program "Rolnicy.Podlasie" cieszy się niezwykłą popularnością wśród widzów, którzy chętnie oglądają codzienne życie rolników z podlaskich wsi. Wielu czeka na kadry z życia Emilki z Laszek, Andrzeja z Plutycz czy Agnieszki i Jarka z Bronowa. Od jakiegoś czasu w programie przestał pojawiać się Bogdan Kubala z Borowskich Ciborów. Teraz wyjawia szokujące kulisy programu i ostro uderza w Andrzeja.
Bycie rolnikiem to nie tylko dostarczanie ludzkości płodów rolnych. To także przestrzeganie wielu zasad i terminów, których lekceważenie odbija się potem na naszym środowisku. Dlatego rolnik przechodzi szereg kontroli, które sprawdzają gospodarza pod kątem stosowania nawozów azotowych zgodnie z terminami oraz prawidłowo przechowywanego nawozu naturalnego. Kary za te przewinienia już są wysokie, a od przyszłego roku będą jeszcze wyższe.
W 9. odcinku "Rolnik szuka żony" emocje sięgnęły zenitu . Gospodarstwo Rafała odwiedziła Marta Manowska, a to oznacza, że nadszedł czas na podjęcie przez niezdecydowanego rolnika ostatecznej decyzji. Aż do samego końca internauci wierzyli, że wybór będzie oczywisty. Kiedy rolnik wręczał bukiet jednej kandydatce, druga popłakała się z wrażenia. Niespodziewany zwrot akcji.
Już tylko kilka dni zostało na skorzystanie z pomocy finansowej skierowanej do rolników, którzy ponieśli straty w swoich uprawach w wyniku powodzi lub innych niekorzystnych zjawisk. 15 listopada to ostateczny termin na złożenie wniosku w Agencji Rolnej, ale nie tylko. Rolniku, sprawdź, co jeszcze do tego dnia należy zrobić.
Scenariusz rodem z komedii, rozgrywa się za każdym razem, kiedy kilkoro rolników z miejscowości Binino pod Szamotułami, musi dojechać traktorami do swoich pól przez nieczynny od 20 lat przejazd kolejowy. Otwieranie i zamykanie kłódki na przejeździe to czynności obowiązkowe, a za nieprzestrzeganie wytycznych, rolnicy otrzymują pisma z groźbami. Absurdów to jednak nie koniec.
Fani kibicujący Wiktorii i Adamowi aż tydzień czekali na moment, w którym rolniczka przekażę smutne wieści Szymonowi. Para od zakończenia swojej randki wiedziała, że będzie to trudne i emocjonujące. Kiedy nadeszła ta chwila, Szymon ze smutkiem w oczach pożegnał rolniczkę, a potem bez zbędnych rozmów, poszedł się pakować. Początek odcinka sprawił, że wielu widzów zalało się łzami.
Joanna to jedna z kandydatek Kamila z 8. edycji show "Rolnik szuka żony". Finalnie para wzięła ślub i wspólnie wychowują córeczkę. Kobieta zawdzięcza wiele programowi, choć jej zdaniem "RsŻ" już nie jest taki sam jak kiedyś, a uczestnicy następnych edycji nie szukają prawdziwej miłości, a jedynie rozgłosu. Internauci twierdzą podobnie i dodają, że producenci celowo nagrywają uczestników tak, aby ich skompromitować lub wypromować. Inni uczestnicy twierdzą podobnie.
W lutym, podczas strajku rolników w Gorzyczkach, pojawił się ciągnik z ogromnym transparentem i napisem skierowanym bezpośrednio do prezydenta Rosji. Obok zawieszona była flaga ZSRR. Nic nie wywołało takiego poruszenia, jak rolnicy, którzy wówczas zdecydowali się na taki skandaliczny krok. Teraz ojciec z córką odpowiedzą za swoje czyny przed sądem, przyznali się do zarzutów.
Za nami siódmy odcinek formatu "Rolnik szuka żony". Bez wątpienia był to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych i emocjonujących odcinków tego sezonu. Niektórzy rolnicy bowiem już podjęli najważniejszą decyzję, czyli wybór tego jedynego lub tej jedynej. Widzów najmocniej zaskoczył 44-letni Sebastian, który po randce z Kasią od razu poszedł do Patrycji. Kandydatka już wiedziała, co niebawem się wydarzy.
O skrócenie czasu pracy w placówkach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od dawna wnioskowały związki zawodowe ARiMR. Kierownictwo Agencji przystało na tę prośbę i postanowiło zmienić godziny otwarcia placówek. Krócej będzie pracować też infolinia. Nowe godziny otwarcia placówek ARiMR nie są już tajemnicą.
Zaczęło się od dnia, w którym jedna z kandydatek wyjawiła Rafałowi swoją tajemnicę z przeszłości. Już wtedy rolnik był mocno zdezorientowany, bo Magdalenia mogła napisać o tym w liście, a wyjawiła dopiero przed kamerami. Teraz pojawił się kolejny sekret, o którym kobieta nie chce głośno mówić, chroniąc swą prywatność. Internauci dwoją się i troją, wymyślając powód drugiej tajemnicy. Teraz Magda dementuje pogłoski i oszczerstwa.
Ponad pół miliona złotych, taką karę ustalił Sąd Okręgowy dla sieci Biedronka. Właściciel Jeronimo Martins Polska spotkał się w sądzie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a sprawa dotyczyła stosowania nieuczciwych praktyk sklepu wobec dostawców produktów spożywczych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadeklarowało w tym roku pomoc w postaci wsparcia finansowego dla rolników i sadowników, którzy ucierpieli przez kwietniowe przymrozki i majowe gradobicie. Nabór wniosków rozpoczął się 1 października i już pojawiają się pierwsze kłopoty wnioskodawców. Wielu z nich nie otrzyma wsparcia lub znacznie mniej, niż by mogli otrzymać. Wszystko przez jeden warunek.
Rafał to 32-letni rolnik, którego życie kręci się wokół tuneli i uprawy papryki. Uczestnik programu "Rolnik szuka żony", pół roku temu wprowadził się do swojego wymarzonego domu, a teraz szuka idealnej kandydatki, która wypełni pustkę w sercu i w nowo wybudowanej willi. Zobaczcie, jak mieszka Rafał i jakie ma obawy względem swoich wybranek.
Producenci rolni mają już coraz mniej czasu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy suszowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy, którzy czekają do ostatniej chwili, popełniają błąd. Dlaczego?
Po pierwsze opóźnienia w wypłacie dopłat przez Agencję Usług Płatniczych. Po drugie rygorystyczne przepisy nowej dyrektywy azotanowej. Po trzecie kończąca się cierpliwość rolniczych. To główne powody, dla których francuscy farmerzy wyszli na ulice i dosłownie wyrzucili swoją złość pod budynkiem istotnej dla odpowiednika agencji rolnej. Czy mieli rację?
Do zdarzenia doszło 30 września 2024 roku, kiedy na polu w miejscowości Prosna (woj. wielkopolskie) pracowało dwóch rolników. Kiedy jeden z nich jechał drogą między polami, drugi rolnik zauważył, że ciągnik nagle zjechał z kierowcą do rowu. Niestety, doszło do najgorszego.
U nas mamy rolnika, który zmaga się z absurdalnym wyrokiem sądowym za prowadzenie chlewni przeszkadzającej mieszkającemu obok małżeństwu, a u naszych zachodnich sąsiadów rolnicy są karani za prace w niedziele i święta. Policja w Bawarii ukarała w ostatnim czasie dwóch farmerów, którzy chcieli przyspieszyć sobie prace. Tam to dopiero mają "życzliwych sąsiadów".
Czy praca na roli może być dla każdego? Zdecydowanie! Współczesne rolnictwo to nie tylko praca, ale i pasja, która fascynuje nawet osobistości znane ze szklanych ekranów. Swoje gospodarstwo rolne prowadzi Mariusz Pudzianowski, Michał Żebrowski czy Rudi Shubert. Zobaczcie, kto jeszcze doskonale odnajduje się za kierownicą ciągnika czy na roli.
Waldemar i Dorota to uczestnicy 10 edycji "Rolnik szuka żony" i zarazem para, której związek zaskoczył widzów. Rolnik poprzednio zauroczony Ewą, nie stworzył z nią bliższej relacji. W finale sezonu pojawił się z Dorotą, z którą niedawno zamieszkał i teraz wspólnie układają sobie życie. W niedzielę para po raz pierwszy powitała swoją upragnioną córeczkę. Nadali jej dwa imiona. Jedno ma szczególne znaczenie.
Za nami kolejny odcinek 11. edycji "Rolnik szuka żony". Widzowie po raz pierwszy zobaczyli gości i potencjalnych partnerów rolników i rolniczek. Szczególną uwagę przykuły kobiety wybrane przez Sebastiana. Choć rolnik od razu skupił się najmocniej na Patrycji i ewidentnie ją faworyzował, to internauci uważają, że ta kobieta nie jest dla niego odpowiednia. Zalecają rolnikowi kubeł zimnej wody. Mają ku temu powód?
Południowy-zachód Polski zmaga się ze skutkami fali powodziowej. Na pomoc spieszą im życzliwi ludzie z całego kraju, celebryci i instytucje państwowe. Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej skłoniło też i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do przygotowania wyjątkowej formy wsparcia dla powodzian opłacających składki rolnicze. Na co mogą liczyć poszkodowani przez wielką wodę?
Rodzinna miejscowość Ani Bardowskiej, niegdyś miejsce pełne spokoju i sielanki, zamieniło się po przejściu fali powodziowej w ruiny. Wiele domów już nie przypomina miejsc, do których rodziny mogły wrócić po ciężkim dniu pracy. Drogi są nieprzejezdne, a ludzie pełni rozpaczy. Bardowscy pojechali do Trzebieszowic, w powiecie kłodzkim. Ich relacje rozrywają serca..