Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, produkcją płodów rolnych, a także chowem i hodowlą zwierząt. Praca rolnika wymaga nierzadko wysiłku, zamiłowania do pracy na łonie przyrody, a także cierpliwości. W końcu na efekty swej pracy rolnik musi nieco poczekać. Oprócz wiedzy na temat uprawy roślin oraz hodowli zwierząt, rolnik musi także mieć znajomość rynku rolnego, a także posiadać wiedzę z zakresu handlu. Jednym z największych problemów z jakim zmagają się rolnicy jest niewątpliwie pogoda. Długotrwałe ulewy lub susze potrafią bardzo skutecznie zaprzepaścić ich ciężką pracę. Rolnictwem zajmuje się dział nauk rolniczych, w którego skład wchodzi np. agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agrotechnika, czy też zootechnika.
Początki pracy rolniczej datuje się na okres neolitu (10 000 do 3 000 p.n.e.), choć najnowsze doniesienia sugerują, iż historia rolnictwa jest jeszcze starsza. Wcześniej zajmowano się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, a tworzenie przydomowych ogrodów było jedynie chwilowym zabezpieczeniem na wypadek nieurodzaju.
Rolnictwo dzieli się na ekstensywne, nazywane także tradycyjnym, oraz intensywne, inaczej uprzemysłowione. Rolnictwo ekstensywne spotykane jest głównie w krajach mało rozwiniętych, a także takich, które posiadają dużą powierzchnię gospodarstw rolnych. Rolnictwo intensywne występuje przeważnie w krajach wysoko rozwiniętych o małej powierzchni.
Do zawodów związanych z rolnictwem należą takie tytuły jak: rolnik chmielarz, rolnik łąkarz, rolnik pracujący na własne potrzeby, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik upraw polowych, rolnik upraw mieszanych, technik rolnik, technik agrobiznesu, a także technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Do zawodu rolnika w Polsce przygotowują rolnicze uniwersytety oraz techniczne szkoły rolne. Uniwersytety rolnicze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Lublinie, natomiast wydziały rolnicze można znaleźć na uniwersytecie w Szczecinie, Siedlcach, Rzeszowie oraz w Olsztynie. Za szkolenie średnie odpowiadają zaś szkoły rolnicze, założone przez resort rolnictwa.
Wśród specjalizacji rolniczych funkcjonujących w Polsce wymienić można np. doradcę rolniczego, gleboznawcę, klasyfikatora gruntów, czy też inżynierów z zakresu leśnictwa, rolnictwa, zootechniki lub ogrodnictwa.
W Polsce, aby zostać rolnikiem należy spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o miano rolnika musi posiadać kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo musi mieć w posiadaniu lub dzierżawić grunty rolne o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Ostatnim wymogiem jest posiadanie oraz prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat.
Pokaż więcej
Długo zastanawiali się emeryci pobierający z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego emerytury i renty, czy i kiedy otrzymają dodatkowe świadczenie, zwane potocznie "czternastką". Dobre wieści są takie, że wypłaty 14 emerytury ruszą już we wrześniu. Niestety jednak, nie każdy otrzyma pieniądze z tego tytułu. Komu się one nie należą?
Kolejny sezon popularnego programu "Rolnik szuka żony" rusza już we wrześniu, a w mediach społecznościowych pojawiły się już fotografie wraz z opisami głównych uczestników 11 edycji. Wśród nich jest dwie rolniczki oraz trzech rolników. Niestety, internauci są bardzo zawiedzeni, że zabrakło rolniczki z "pazurem". O której mowa? Zobaczcie sami.
W 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" pojawił się m.in. Waldemar oraz 3 jego kandydatki na potencjalną żonę. Zawirowania uczuciowe rolnika sprawiły, że początkowo wybrał Ewę, jednak potem Dorota skradła mu serce. Obecnie para spodziewa się córeczki, a w planach pojawia się zarys ich przyszłego ślubu i wesela. Wybrali już nawet świadkową, co ciekawe, poznaliśmy ją w programie.
Rolnicy mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie zapewnienia usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji prasowej od ministra Czesława Siekierskiego. Resort jest w trakcie prac nad rozporządzeniem, dzięki któremu zostaną rolnikom przekazane środki o równowartości 3 oraz 4 raty podatku. Kto może otrzymać to wsparcie?
O tym, jak niebezpieczne potrafi być wyładowanie atmosferyczne, dowiedzieli się w niedzielę późnym wieczorem mieszkańcy wsi Żebry w woj. podlaskim. To właśnie wtedy nad tą miejscowością przeszła burza, a piorun uderzając w budynek gospodarczy, doprowadził do pożaru. Konsekwencją było całkowite spalenie się stodoły, obory oraz maszyn rolniczych. Bydło trzymane w oborze również nie przeżyło.
Świętokrzyska Izba Rolnicza dokonała wyliczeń i porównań pracy rolników z pracownikami na etacie. Te dane są zaskakujące, ale i niepokojące. Czas każdego rolnika spędzony w pracy w gospodarstwie jest często kilkakrotnie wyższy niż pozostałych Polaków. Dlatego narodził się burzliwy pomysł, mający na celu obniżenie wieku emerytalnego rolnikom. Wniosek w tej sprawie ma trafić na biurko ministerstwa rolnictwa. Czy Izba Rolnicza przekona rządzących swoimi argumentami?
Ministerstwo Obrony Narodowej miało wzywać rolników na ćwiczenia wojskowe już w te wakację. Problem polegał na tym, że przełom lipca i sierpnia to czas wzmożonych prac w polach. Rolnicy zaapelowali do MRiRW o przeniesienie powołania na inny termin. Kiedy MON wezwie rolników do wojska? Wyjaśniamy.
Program znany od wielu lat i cieszący się niesamowitą popularnością, ponownie zagości w telewizyjnej jedynce już tej jesieni. Widzowie mieli już okazję zobaczyć odcinek zerowy i pokrótce poznać wszystkich uczestników 11 edycji "Rolnik szuka żony". Jak wyglądają i czym się zajmują na co dzień trzy rolniczki i sześciu rolników? Zobaczcie.
Funkcjonariusze policji z Gostynia w woj. wielkopolskim zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który pojawił się w niedzielę na zabawie dożynkowej. Mężczyzna nie przyszedł jednak się bawić, a jego agresywne zachowanie wprowadziło uczestników imprezy w osłupienie. 23-latek w pewnym momencie wyjął nóż kuchenny, gdyby nie szybka reakcja świadka, skończyłoby się to tragedią. Ale to nie koniec przerażających scen na gminnych dożynkach.
Zmiany w kodeksie karnym nastąpiły już w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu w życie wszedł przepis mówiący o możliwości trafienia do więzienia nawet na 5 lat, jeśli kierowca nie dopełni ważnego obowiązku względem poszkodowanego. Mało kto wie, że taki przepis istnieje. O co dokładnie chodzi?
Agnieszka Kwiatkowska uczestniczka 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" nie przestaje zaskakiwać. Właśnie opublikowała w mediach społecznościowych fotki z sesji zdjęciowej, do której pozowała w ręczniku czy stroju odkrywającym dekold. Jedno zdjęcie zasugerowało fanom, iż Agnieszka może być w ciąży. Wy też tak uważacie?
W jednej z polskich gmin rolnik zauważył obecność wilków. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że wataha zbliżyła się zbyt blisko pastwiska, gdzie pasło się kilka koni. Ucierpiał źrebak, który miał rozległe rany szarpane na nodze. Rolnik nagłaśnia sprawę, reaguje także wójt. Rolnicy mają pilnować swoich zwierząt.
Uczestniczka 8 edycji programu "Rolnik szuka żony" Joanna Osypowicz, wraz z mężem Kamilem i córeczką wybrali się niedawno na ślub znajomych. Joanna założyła na siebie cudowną kreację, którą...już widzieliśmy na innej popularnej aktorce, o tym samym imieniu. Żona rolnika wyznała, skąd wzięła suknie. Będziecie mocno zdziwieni.
Dziś mija 13 roczna śmierci działacza Samoobrony Andrzeja Leppera. W niedzielę z tej okazji odbyła się msza św. w kościele w miejscowości Krupy. Udział w niej wzięła rodzina zmarłego oraz działacze Samoobrony. Potem wszyscy udali się na pobliski cmentarz i tam złożyli kwiaty na grobie Leppera. Koledzy partyjni chcą upamiętnić polityka, dlatego złożyli wniosek o nazwanie ronda imieniem Andrzeja Leppera.
Jeżeli myśleliście, że protesty rolnicze to już przeszłość, to ta informacja może wszystkich zszokować. Na profilu "Rolnicy z gminy Oleśnica i okolice" w mediach społecznościowych pojawił się post, który stopniowo zostaje rozpowszechniany. Mowa tu o proteście pod hasłem #bezdożynek2024. Stawka jest wysoka, chodzi o niezrealizowane jak dotąd trzy postulaty.
W gminie Osięciny na Kujawach, ostatnie noce były istnym koszmarem zarówno dla rolników, jak i dla strażaków. Tylko w ciągu jednej nocy wozy strażackie wyjeżdżały do aż trzech pożarów stogów i to w różnych miejscowościach. Nikt nie ma wątpliwości, że to były podpalenia. Okoliczni rolnicy ostrzegają przed podpalaczem w mediach społecznościowych. Winowajcy wciąż nie złapano.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program, dzięki któremu zarówno rolniczki jak i rolnicy będą mogli oddać w opiekę najmłodsze dzieci do nowo powstałych mini-żłobków na terenie gmin. Na ten cel resort ma wydać 60 milionów złotych. Na czym będzie polegał program "Pierwszy dzienny opiekun"?
Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Drugą kadencje z rzędu objęła Ursula von der Leyen. Szefowa KE przemawiając do europosłów, swoją uwagę skupiła głównie na rolnikach i przyszłości rolnictwa w Unii. Co tym razem obiecała europejskim rolnikom?
Rolnicy coraz rzadziej zainteresowani są kupnem nowego ciągnika rolniczego. Taką tendencje zauważono w maju, a także w czerwcu, kiedy zarejestrowano zaledwie ponad pół tysiąca nowych maszyn. Które traktory są najchętniej kupowane? Pierwsza trójka od dawna jest na podium.
Od przyszłego roku, decyzją Ministerstwa Finansów zostanie wprowadzona większa niż zakładano pierwotnie, podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe. Zamiast podniesienia akcyzy o 10%, za papierosy trzeba będzie zapłacić o 25% więcej, za tytoń do palenia 38% więcej, natomiast za wkłady do podgrzewaczy tytoniu nawet o 50% więcej. Rolnicy żyjący z uprawy tytoniu alarmują, to uderzy nie tylko w konsumentów, lecz i w nich samych. Czy może dojść do sytuacji, w której Polacy będą wybierać tańsze wyroby tytoniowe z nielegalnych źródeł?
Popularna w Polsce marka ciągników John Deere z fabryką w Stanach Zjednoczonych, postanowiła zwolnić 650 swoich pracowników, a niemalże drugie tyle z pracą pożegna się do końca sierpnia. Firma redukuje etaty, ponieważ spada sprzedaż maszyn tej marki. To sposób na radzenie sobie z kryzysem na rynku rolniczym. Czy Polscy pracownicy też mają obawiać się o swoje stanowiska w fabryce John Deere?
W poniedziałek miał miejsce koszmarny wypadek na polu w miejscowości Głęboczek w województwie lubuskim. Rolnik obsługujący prasę do słomy stracił kończynę w wyniku wciągnięcia przez maszynę rolniczą. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala razem z oderwaną kończyną.
Program “Usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” w tym roku bez ogłoszenia naboru. Pismo z prośbą o podanie informacji skierował w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska prezes Wiktor Szmulewicz.
Na platformie TikTok pojawiły się nagrania zachęcające do szkodliwych i niebezpiecznych działań, mających na celu zaszkodzenie rolnikom podczas rozpoczynających się żniw. Zdaniem publikujących i komentujących, ma to być forma “odpłacenia” rolnikom za głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość.
W ubiegłym tygodniu polski rząd wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Taka decyzja ma przyczynić się do zwiększenia ochrony granicy polsko-białoruskiej tak, aby w jak największym stopniu ograniczyć napływ migrantów z Białorusi. Teren patrolują tysiące służb, a teraz do nich dołączyli również polscy rolnicy. Ich bronią w walce z migrantami jest… świńska gnojowica.
Rolnik z podlaskiej wsi Plutycze wprawił niedawno widzów w osłupienie. Andrzej Onopiuk słynie raczej z braku chęci do fizycznej pracy. Tym razem jednak zakasał rękawy i postanowił pokazać, że nie straszna mu robota. Dla odmiany Jarek tylko operował ładowarką, natomiast Andrzej nakładał na nią bloczki cementowe, pozostałe po budowie przybudówki.
Smutna wiadomość obiegła kraj. 7 czerwca 2024 roku odeszła w wieku 74 lat Danuta Pilarska. Kobieta, która w czasach PRL-u dała się poznać jako silna i aktywna społecznie kobieta, walcząca o dobro i niezależność polskich rolników. Była przeciwna uprawom roślin GMO w Polsce, należała do NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Pełniła rolę sołtysa w Retkowie, a za swoją działalność na rzecz rolnictwa, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył jej Prezydent RP.
"Królowa pieczarek" ponownie wprawia swoich fanów w zdumienie. Kamila Boś z programu "Rolnik szuka żony" pochwaliła się w mediach społecznościowych, że została matką... chrzestną! Rolniczka uwielbia bawić się stylizacjami, które podkreślają jej szczupłą sylwetkę. Na chrzciny postanowiła założyć krótką sukienkę we wzorze, który jest niewątpliwie uwielbiany przez kobiety. Zobaczcie sami.