Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, produkcją płodów rolnych, a także chowem i hodowlą zwierząt. Praca rolnika wymaga nierzadko wysiłku, zamiłowania do pracy na łonie przyrody, a także cierpliwości. W końcu na efekty swej pracy rolnik musi nieco poczekać. Oprócz wiedzy na temat uprawy roślin oraz hodowli zwierząt, rolnik musi także mieć znajomość rynku rolnego, a także posiadać wiedzę z zakresu handlu. Jednym z największych problemów z jakim zmagają się rolnicy jest niewątpliwie pogoda. Długotrwałe ulewy lub susze potrafią bardzo skutecznie zaprzepaścić ich ciężką pracę. Rolnictwem zajmuje się dział nauk rolniczych, w którego skład wchodzi np. agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agrotechnika, czy też zootechnika.
Początki pracy rolniczej datuje się na okres neolitu (10 000 do 3 000 p.n.e.), choć najnowsze doniesienia sugerują, iż historia rolnictwa jest jeszcze starsza. Wcześniej zajmowano się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, a tworzenie przydomowych ogrodów było jedynie chwilowym zabezpieczeniem na wypadek nieurodzaju.
Rolnictwo dzieli się na ekstensywne, nazywane także tradycyjnym, oraz intensywne, inaczej uprzemysłowione. Rolnictwo ekstensywne spotykane jest głównie w krajach mało rozwiniętych, a także takich, które posiadają dużą powierzchnię gospodarstw rolnych. Rolnictwo intensywne występuje przeważnie w krajach wysoko rozwiniętych o małej powierzchni.
Do zawodów związanych z rolnictwem należą takie tytuły jak: rolnik chmielarz, rolnik łąkarz, rolnik pracujący na własne potrzeby, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik upraw polowych, rolnik upraw mieszanych, technik rolnik, technik agrobiznesu, a także technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Do zawodu rolnika w Polsce przygotowują rolnicze uniwersytety oraz techniczne szkoły rolne. Uniwersytety rolnicze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Lublinie, natomiast wydziały rolnicze można znaleźć na uniwersytecie w Szczecinie, Siedlcach, Rzeszowie oraz w Olsztynie. Za szkolenie średnie odpowiadają zaś szkoły rolnicze, założone przez resort rolnictwa.
Wśród specjalizacji rolniczych funkcjonujących w Polsce wymienić można np. doradcę rolniczego, gleboznawcę, klasyfikatora gruntów, czy też inżynierów z zakresu leśnictwa, rolnictwa, zootechniki lub ogrodnictwa.
W Polsce, aby zostać rolnikiem należy spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o miano rolnika musi posiadać kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo musi mieć w posiadaniu lub dzierżawić grunty rolne o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Ostatnim wymogiem jest posiadanie oraz prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat.
Pokaż więcej
Polscy i europejscy rolnicy nie kryją niepokoju. W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji branżowych, które jasno wyraziły sprzeciw wobec nadchodzących zmian w polityce rolnej Unii Europejskiej. Ich zdaniem może to oznaczać początek końca niezależnego rolnictwa na Starym Kontynencie.
Konflikt zbrojny wciąż trwa, a państwa członkowskie Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i inne zakątki globu udzielają wsparcia finansowego broniącej się Ukrainie. Media właśnie obiegły informacje dotyczące kolejnej inwestycji mającej na celu pomoc rolnikom. Te środki posłużą jednemu konkretnemu zadaniu.
Unia Europejska ma cele, które chce zrealizować poprzez zwiększanie swojego budżetu. To z kolei wiąże się z nakładaniem kolejnych podatków i danin, które w różnym stopniu dotykają poszczególnych branż. Tym razem nowy pomysł może uderzyć w przedstawicieli sektora rolno-spożywczego, regulacje wielu się nie spodobają. Wkrótce zapadnie decyzja.
Środowiska rolnicze od dłuższego czasu podnoszą potrzebę utworzenia instytucji rzecznika, który będzie dbał o ich prawa. Prace trwają już od jakiegoś czasu, kiedy nagle część sceny politycznej wyszła ze swoimi propozycjami. To stawia przyszłość ustawy pod znakiem zapytania. Te konkretne elementy wywołują głosy sprzeciwu.
Sytuacja pogodowa w Polsce na początku lipca 2025 roku pozostawiała wiele do życzenia. Niż genueński spowodował poważne problemy zarówno w miastach, jak i na uprawach. Teraz wiele wskazuje na to, że dojdzie do nagłych zmian. Upały powrócą na dobre, choć to niekoniecznie dobre wieści. Wiadomo, kiedy możemy się spodziewać wyższych temperatur.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, których gospodarstwa poniosły straty w związku z problemami zdrowotnymi występującymi w sektorze drobiarskim. Pomoc będzie skierowana wyłącznie do wybranych beneficjentów spełniających konkretne kryteria.
Synoptycy ostrzegają przed skutkami niżu genueńskiego, który nadciąga nad Polskę. Zjawisko to może doprowadzić do lokalnych podtopień i poważnych strat w uprawach rolnych. Szczególnie zagrożone są południowe, wschodnie i centralne regiony kraju.
Czerwcowe dane o bezrobociu zaskoczyły wszystkich. Zamiast spodziewanego spadku, wskaźnik wzrósł. Ministerstwo pracy tłumaczy to zmianami prawnymi, a ekonomiści dodają, że problem nie wynika z sytuacji na rynku pracy, tylko... ze statystyk.
Sadownicy i rolnicy dobrze pamiętają zeszłoroczne intensywne kontrole Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Choć nie brakowało krytyki wobec urzędników, najnowsze dane z raportu Inspekcji zaskakująco oceniają te działania.
Blackout, czyli rozległa awaria sieci elektrycznej to realne zagrożenie. Przykładem są Czechy, które niedawno zostały dotknięte problemami z dostawą prądu, wskutek której mnóstwo ludzi zostało pozbawionych energii. Co warto wiedzieć, żeby przygotować się na taką ewentualność?
Dla rolników, którzy zdecydowali się na udział w ekoschemacie "Grunty wyłączone z produkcji", zbliża się ważna data graniczna. Po 31 lipca możliwe będą działania, które do tej pory objęte były zakazem - a co więcej, te same grunty będzie można połączyć z innymi praktykami objętymi wsparciem.
“Sytuacja o tej porze roku nigdy nie wyglądała tak źle”. Rolnicy już wcześniej mogli zauważyć pewne niepokojące symptomy, ale takie podsumowanie zdecydowanie działa na wyobraźnie. Co więcej, eksperci przestrzegają, że taki stan rzeczy wpłynie nie tylko na rolnictwo i środowisko naturalne. A Polacy będą musieli za to zapłacić.
Wojciech Łoś, rolnik z Lubelszczyzny, zaufał państwowej instytucji stworzonej po to, by wspierać ludzi takich jak on. Zaufanie to kosztowało go pół miliona złotych, lata stresu i niemal rozpad gospodarstwa. Sprawa ciągnie się od dekady, a odpowiedzialności nikt nie chce wziąć na siebie.
Od kilku miesięcy wielu rolników protestuje, okazując swoje niezadowolenie dla polityki rolnej Unii Europejskiej oraz braku reakcji rządu na przedstawiane postulaty. Blokady dróg, przejazdy ciągnikami przez miasta czy demonstracje pod urzędami wojewódzkimi to tylko niektóre z działań, o których można było usłyszeć w ostatnim czasie. Teraz OOPR, czyli grupa zrzeszająca niezależne, bezpartyjne komitety strajkowe z całej Polski poinformowała o ważnej zmianie w ramach tych inicjatyw. Niedługo strajkujący ruszą na granice.
Na polskim rynku warzyw robi się coraz goręcej. Wszystko przez gwałtowny spadek cen młodych ziemniaków, które na niektórych giełdach kosztują już poniżej złotówki za kilogram. Dla producentów to dramatyczna sytuacja, a dla ekspertów powód do poważnej debaty o przyszłości branży.
Rząd ogłosił trzy ważne zmiany, które mają uprościć codzienne funkcjonowanie gospodarstw rolnych. Nowe przepisy dotyczą zwrotu akcyzy za paliwo, budowy płyt obornikowych oraz elektronicznego rejestrowania oprysków. Rolnicy muszą przygotować się na nową rzeczywistość.
Rząd oficjalnie zatwierdził zmiany w przepisach, które mają uprościć rolnikom procedurę ubiegania się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Długo wyczekiwana nowelizacja ustawy została przyjęta przez Radę Ministrów i oznacza znacznie mniej biurokracji dla gospodarzy hodujących zwierzęta.
Wycofywanie substancji czynnych stosowanych w ochronie roślin postępuje w szybkim tempie, a rolnicy biją na alarm. Ich zdaniem obecna polityka Unii Europejskiej może doprowadzić do zapaści produkcyjnej. Stawką jest nie tylko przyszłość rolników, ale i bezpieczeństwo żywnościowe całego kontynentu.
Rozpoczął się zbiór owoców letnich, ale zamiast satysfakcji z nadchodzących plonów, wielu plantatorów zmaga się z problemami, które ciągną się od miesięcy. Skrajne warunki pogodowe i choroby sprawiły, że tegoroczny sezon określany jest jako jeden z najtrudniejszych od lat.
Opłaty dokonywane przez rolników od zawsze wzbudzają skrajne emocje. Mowa między innymi o składce zdrowotnej, której wysokość zależy od kilku istotnych czynników. Wiele wskazuje na to, że od stycznia 2026 roku ponownie pójdzie w górę. Znane są już prognozy, takie kwoty są brane pod uwagę.
Rolnicy mają wiele obowiązków związanych z ubezpieczeniem w KRUS, zarówno własnym, jak i członków swojej rodziny. Nie o wszystkich formalnościach pamiętają, co może spowodować istotne problemy. W tym przypadku dzieci mogą stracić ubezpieczenie, co może się wiązać z dużymi kosztami. Lepiej o tym wiedzieć, zanim będzie za późno.
Terminarz dla rolników korzystających z dopłat jest wyjątkowo napięty. Wielu z nich musi w najbliższych tygodniach złożyć odpowiednią dokumentację, aby nie stracić należnych płatności. O czym należy pamiętać?
Komisja Europejska przedstawiła nowe propozycje, które mają zmniejszyć biurokrację w rolnictwie i podnieść opłacalność małych gospodarstw. Zmiany mają wejść w życie od 2026 roku, a skorzystać na nich mogą przede wszystkim drobni rolnicy.
Europa chce odmłodzić rolnictwo, zanim będzie za późno. Podczas niedawnego spotkania ministrów rolnictwa w Warszawie pojawiły się konkretne deklaracje i liczby. Na stole leży propozycja uproszczeń we Wspólnej Polityce Rolnej oraz fundusze, które mogą skłonić młodych ludzi do pozostania na wsi.
“Nasi urzędnicy wolą karać niż pomagać”, podsumował Zdzisław Zarzecki, rolnik z Podlasia. Mężczyznę odwiedziła komisja z Inspektoratu Środowiska i zaczęły się kłopoty. Powód brzmi absurdalnie podobnie jak grzywna — rolnik ma zapłacić ponad 100 tys. złotych kary, a rozwiązanie problemu wydaje się nieosiągalne.
Pogoda nie rozpieszcza plantatorów, a na domiar złego część upraw niszczą choroby i zalew tańszego importu. Rolnicy nie mają złudzeń: to może być trudny sezon. Nic dziwnego, że jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce notuje rekordowe wzrosty cen.
Właściciele działek przeznaczonych pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mają zyskać nową możliwość - zamianę nieruchomości na inne grunty z zasobów państwowych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie właśnie trafił do konsultacji.
Gorący temat umowy z krajami Mecrosur wraca na europejskie salony, ale już na starcie budzi kontrowersje. Kto zyska, a kto straci, gdy najwięksi nie mają głosu w sprawie, która ich bezpośrednio dotyczy?