Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnicy

Rolnicy

Rolnicy – kim są?

Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, produkcją płodów rolnych, a także chowem i hodowlą zwierząt. Praca rolnika wymaga nierzadko wysiłku, zamiłowania do pracy na łonie przyrody, a także cierpliwości. W końcu na efekty swej pracy rolnik musi nieco poczekać. Oprócz wiedzy na temat uprawy roślin oraz hodowli zwierząt, rolnik musi także mieć znajomość rynku rolnego, a także posiadać wiedzę z zakresu handlu. Jednym z największych problemów z jakim zmagają się rolnicy jest niewątpliwie pogoda. Długotrwałe ulewy lub susze potrafią bardzo skutecznie zaprzepaścić ich ciężką pracę. Rolnictwem zajmuje się dział nauk rolniczych, w którego skład wchodzi np. agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agrotechnika, czy też zootechnika.

Początki pracy rolniczej datuje się na okres neolitu (10 000 do 3 000 p.n.e.), choć najnowsze doniesienia sugerują, iż historia rolnictwa jest jeszcze starsza. Wcześniej zajmowano się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, a tworzenie przydomowych ogrodów było jedynie chwilowym zabezpieczeniem na wypadek nieurodzaju.

Rodzaje rolnictwa

Rolnictwo dzieli się na ekstensywne, nazywane także tradycyjnym, oraz intensywne, inaczej uprzemysłowione. Rolnictwo ekstensywne spotykane jest głównie w krajach mało rozwiniętych, a także takich, które posiadają dużą powierzchnię gospodarstw rolnych. Rolnictwo intensywne występuje przeważnie w krajach wysoko rozwiniętych o małej powierzchni.

Do zawodów związanych z rolnictwem należą takie tytuły jak: rolnik chmielarz, rolnik łąkarz, rolnik pracujący na własne potrzeby, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik upraw polowych, rolnik upraw mieszanych, technik rolnik, technik agrobiznesu, a także technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Rolnicy w Polsce

Do zawodu rolnika w Polsce przygotowują rolnicze uniwersytety oraz techniczne szkoły rolne. Uniwersytety rolnicze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Lublinie, natomiast wydziały rolnicze można znaleźć na uniwersytecie w Szczecinie, Siedlcach, Rzeszowie oraz w Olsztynie. Za szkolenie średnie odpowiadają zaś szkoły rolnicze, założone przez resort rolnictwa.

Wśród specjalizacji rolniczych funkcjonujących w Polsce wymienić można np. doradcę rolniczego, gleboznawcę, klasyfikatora gruntów, czy też inżynierów z zakresu leśnictwa, rolnictwa, zootechniki lub ogrodnictwa.

W Polsce, aby zostać rolnikiem należy spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o miano rolnika musi posiadać kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo musi mieć w posiadaniu lub dzierżawić grunty rolne o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Ostatnim wymogiem jest posiadanie oraz prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat.

Pokaż więcej

maszyna rolnicza
25.05.2024 14:09 Rolniku, masz czas do 31 maja. Za brak tych dokumentów możesz stracić ubezpieczenie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina rolnikom, którzy jak dotąd nie złożyli odpowiedniego zaświadczenia z tytułu uzyskania przychodu, aby do końca maja to zrobili. Dotyczy to rolników prowadzących działalność pozarolniczą. Za brak złożonych dokumentów można stracić ubezpieczenie. 

kontrola na polu
21.05.2024 13:12 Rolnicy muszą mieć się na baczności. Oszuści podszywają się pod inspekcje

W ubiegłym tygodniu pojawiło się ostrzeżenie dla rolników z województwa mazowieckiego, a dokładniej dla miejscowości Czerwińsk nad Wisłą. Informacja o podejrzanych osobach, które wchodzą na teren gospodarstw zatrudniających pracowników sezonowych, pojawiła się na Facebooku. Oszuści podają się za pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Zachowajcie czujność! 

strajk rolników
17.05.2024 14:51 Protest polskich rolników w Brukseli. "To jest nasza Unia". Chcą wycofania Zielonego Ładu

Już w przyszłym miesiącu ruszy międzynarodowy protest rolników w Brukseli. Pojawią się na nim również polscy rolnicy, którzy solidarnie z farmerami z całej Unii Europejskiej będą domagać się wycofania przepisów związanych z Zielonym Ładem. Kiedy dokładnie odbędzie się protest i czemu ta data jest nieprzypadkowa? 

pszenica wysypywana
14.05.2024 12:00 Podaż ziarna maleje, a rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą. Zaskakujące powody

Izba Zbożowo-Paszowa alarmuje o coraz mniejszej podaży ziarna na rynku zbożowym. To efekt wstrzymywania się polskich rolników ze sprzedażą, którzy czekają od kwietnia na postępy resortu rolnictwa nad rozporządzeniem w sprawie dopłat do sprzedanego ziarna.

Tabliczka KRUS
13.05.2024 11:12 Umorzenie składek rolnika możliwe. Kasa przyjrzy się dochodom

Rolnik może się ubiegać o umorzenie składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z tym, Kasa dokładnie przyjrzy się dochodom w gospodarstwie rolnym i domowym, a także dokumentom potwierdzającym wystąpienie szczególnych zdarzeń losowych. Nowe zasady odnośnie decyzji o umorzeniu składek obowiązują od 4 lutego 2024 roku.

Andrzej Onopiuk
11.05.2024 15:39 Andrzej Onopiuk zrywa parkiet. Internauci grzmią. "Wszystko psuje"

W Plutyczach przyszedł czas na wywożenie obornika. Choć nie jest to ulubiona czynność Andrzeja, to jednak mimo ciężkiej pracy, trzeba ją wykonać. Andrzej z pomocą kolegi podczepia pod ciągnik rozrzutnik i podpina wałek. I tu zaczynają się prawdziwe atrakcje. Włączony wałek rozrzutnika sprawia, że z maszyny wyrzucane są na podwórko resztki.

przymrozek na jabłoni
08.05.2024 12:50 Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy. Kiedy wypada termin ochłodzenia majowego?

Wiosna w tym roku przynosi wiele anomalii. Najpierw fala upałów, potem przymrozki. Rolnicy nie mają lekko, a to jeszcze nie koniec ochłodzenia w kraju. Przed nami imieniny Zofii, a więc czas nadejścia corocznych nocnych przymrozków. Wtedy lepiej wstrzymać się z posianiem warzyw do gruntu. Kiedy dokładnie wypadają "trzej ogrodnicy" i "zimna Zośka"?

Tusk, von der Leyen
06.05.2024 23:15 Tak rolnicy przywitają Tuska i szefową KE. Nie będą zachwyceni

Już dziś 7 maja do Katowic zawita premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie przedstawiony plan dla Europejskich państw. Swój plan przedstawili i rolnicy, którzy jutro także pojawią się w Katowicach i wspólnie będą protestować. To sposób na zawstydzenie polskiego rządu. Jaka będzie dzisiejsza forma strajku?

pogotowie
02.05.2024 19:48 Rolnik zaatakowany przez byka. 67-latek w ciężkim stanie trafił do szpitala

Do zdarzenia doszło przed południem 1 maja w jednej z miejscowości w gminie Krapkowice. 67 letni rolnik został staranowany przez swojego byka, który najpierw natarł na mężczyznę, a następnie przygniótł go. Rolnik doznał poważnych obrażeń ciała i w ciężkim stanie trafił do szpitala.

zielony ciągnik, trzymanie banknotów
30.04.2024 12:24 Z czego żyją rolnicy? Wielu będzie zdziwionych. Dopłaty unijne to nie wszystko

Podczas strajków rolniczych i przy okazji proponowania przez rząd wszelkiej pomocy finansowej rolnikom, często pojawiały się sugestie, że rolnictwo utrzymuje się jedynie z dopłat unijnych. Okazuje się, że to mit. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, jakie są realia.

Strasburger/Nikola
29.04.2024 17:36 Uczestniczka "Rolnika" w Familiadzie. To pytanie ją przerosło

Pamiętacie Nicolę, uczestniczkę dziesiątej edycji "Rolnik szuka żony"? Była jedną z kandydatek na żonę rolnika Dariusza, lecz ich przygoda zakończyła się niepowodzeniem. Nikola jednak nie daje o sobie zapomnieć. W niedzielę 28 kwietnia wraz z rodziną i przyjacielem wzięła udział w popularnym programie TVP2 "Familiada". Jak jej poszło? Zaliczyła faux pas przy pytaniu dotyczącym kierowców.

wypadek rolniczy
24.04.2024 23:01 Tragedia podczas pracy w polu. Nie żyje 54-letnia kobieta

W miniony piątek w województwie warmińsko-mazurskim rozegrały się dramatyczne sceny. 54-letnia kobieta usiłowała wejść na polu do podczepionej pod ciągnik rolniczy przyczepy, która była w ruchu. Próba ta skończyła się dla rolniczki tragicznie. Kobieta wpadła wprost pod koła przyczepy, niestety poniosła śmierć na miejscu. 

budowa obwodnicy
24.04.2024 21:30 Marne kwoty za wywłaszczone ziemie. Rolnicy walczą o wyższe odszkodowania

W 2012 roku ponad 120 mieszkańców wsi Raczek, Janówka oraz Augustów za sprawą specustawy drogowej, musieli oddać swoje ziemie pod budowę obwodnicy Augustowa. Wówczas rzeczoznawca wycenił wartość ziem, na około 5 zł za metr kwadratowy. Oburzenie rolników sięgnęło zenitu, kiedy ziemie leżące za miedzą, ale w innej gminie, wyceniono na około 30 zł/m2. Do dnia dzisiejszego właściciele wywłaszczonych ziem walczą o godne kwoty odszkodowania.

kwiaty jabłoni
21.04.2024 09:33 Skoki temperatur to zmora sadowników. Tak chronią drzewka przed przemarzaniem

Tegoroczna wiosna jest nietypowa. Kilka gorących dni sprawiło, że w sadach i na polach już zaczęły kwitnąć rośliny i drzewa owocowe. Choć powiedzenie “kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jest zupełnie na czasie, to jednak ostatnie wystąpienie lokalnych przymrozków zapewne da się rolnikom we znaki. Ujemne temperatury mogą poniszczyć część upraw. Jak radzą sobie z przymrozkami sadownicy?

Owoce jagodowe
16.04.2024 19:47 Kampol-Fruit w stanie upadłości. Czy rolnicy odzyskają swoje pieniądze?

Restrukturyzacja nie dla spółki Kampol-Friut. Sąd Rejonowy w Lublinie z siedzibą w Świdniku ogłosił upadłość, a sprawą odzyskiwania pieniędzy zajmie się teraz syndyk masy upadłościowej. Rolnicy liczą, że wreszcie uda im się odzyskać pieniądze za swoje owoce i warzywa. 

stare ciągniki
15.04.2024 13:15 Kryzys na rynku maszyn rolniczych. Rolnicy wybierają używane ciągniki

Skąpe zyski ze sprzedaży płodów rolnych i coraz większe koszty produkcji rolnej, przekładają się na grubość portfeli rolników. Nie ukrywają już, że z roku na rok jest coraz ciężej, a zaciągnięte zobowiązania należy regularnie spłacać. Konsekwencją takiego obrotu spraw, jest spadek na rynku sprzedaży nowych ciągników, na rzecz maszyn z drugiej ręki. Sprawdziliśmy, jakie ciągniki najchętniej wybierano w marcu tego roku.  

Urząd Pracy
12.04.2024 16:06 Szykują się zmiany w prawie. Urząd Pracy będzie rejestrować rolników

Rada Ministrów otrzymała projekt zmian w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zmiany te odnoszą się do rolników, którzy posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a którzy nie mają stałych dochodów. Ta grupa rolników będzie mogła ubiegać się o status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy.

rozłożone banknoty
12.04.2024 14:29 KRUS wypłaci rolnikom dodatkowe pieniądze. Ile można dostać "do ręki"?

Dobra wiadomość dla rolników. Już w kwietniu KRUS wypłaci dodatkową gotówkę w ramach płatności świadczeń emerytalno-rentowych. Będzie to tzw. "trzynastka", którą uprawnieni świadczeniobiorcy otrzymają wraz z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Kwota 13 emerytury będzie równa 1.780,96 zł brutto. Jednak nie każdemu będzie się ona należeć.  

niewybuchy wojenne
08.04.2024 16:08 Rolnik wyorał pociski artyleryjskie. Niewybuchami zajęli się saperzy

Wiosenne prace polowe zaczęły się już na dobre. Rolnicy wyjeżdżają siać, nawozić i orać. Jeden z nich - z miejscowości Sępólno Krajeńskie - właśnie podczas prac natrafił na cztery niewybuchy, które tkwiły w ziemi od czasów II wojny światowej. Bez wahania powiadomił odpowiednie służby. Pociskami zajęli się saperzy. 

wypadek drogowy
08.04.2024 12:48 Nie żyje 21-letni motocyklista. Zmarł po zderzeniu z opryskiwaczem

6 kwietnia w sobotę doszło do śmiertelnego wypadku kierowcy motocykla marki Honda, który wjechał z impetem w opryskiwacz zaczepiony pod ciągnik. Traktorzysta skręcając na pole nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwnego kierunku motocyklowi. Kierowca Hondy w skutek zderzenia poniósł śmierć na miejscu. 

Jarosław Wałęsa
05.04.2024 22:44 Biuro Jarosława Wałęsy oblane kwasem. Polityk winą obarcza rolników

Protest rolników w czwartek 4 kwietnia przybrał inną formę. Tym razem rolnicy postanowili odwiedzić biura poselskie w całym kraju, aby dostarczyć im atrybuty wsi, takie jak snopki siana czy obornik w wiaderkach. W Gdańsku pod biurem posła KO Jarosława Wałęsy, nieznani sprawcy oblali drzwi kwasem masłowym. Poseł jest przekonany, że przyczynili się do tego protestujący rolnicy, jednak związek zawodowy rolników uważa incydent za prowokację. 

Małgorzata Paweł Borysewicz
03.04.2024 21:08 Uczestniczka "Rolnika" świętuje rocznicę związku. Ta sukienka to nadchodzący hit sezonu

Pamiętacie Małgorzatę Borysewicz z czwartej edycji programu "Rolnik szuka żony"? Rolniczka wraz ze swoim mężem Pawłem obchodzą właśnie 7 rocznicę swojego związku. Na profilu instagramowym pojawiły się wspólne zdjęcia pary z "Rolnika". Małgorzata w białej mini z kołnierzykiem i falbankami wygląda zniewalająco. Ta sukienka to must have tego lata. 

strajk rolników
03.04.2024 13:21 Strajk okupacyjny rolników w ministerstwie. Żądają rozmowy z premierem

2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

strajk rolników/ Przemysław Czarnek
27.03.2024 18:15 Rolnicy zostawili obornik pod biurami posłów Czarnka i Czeleja

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o wysypaniu obornika przed posesją w gminie Sidra na Podlasiu, która wg pierwszych doniesień miała być miejscem zamieszkania marszałka sejmu, ale jak się potem okazało, była to posesja rodziców Szymona Hołowni. Tym razem do identycznego incydentu doszło w niedzielę, 24 marca, gdzie pod biurami posłów Czarnka i Czeleja czekała niemiła niespodzianka.

Rolnik szuka żony
27.03.2024 13:55 Nowi uczestnicy 11 edycji programu "Rolnik szuka żony". Wśród nich znana rolniczka

Fani show randkowego "Rolnik szuka żony", jak co roku na wiosnę mają okazję poznać nowych bohaterów nadchodzącej 11 edycji. Odcinek zero zostanie wyemitowany już w niedzielę Wielkanocną w TVP1. Tymczasem w sieci pojawił się zwiastun programu, w którym pokazano 9 nowych uczestników. W tej edycji widzowie poznają aż trzy rolniczki. 

strajk rolników
26.03.2024 21:17 Nowa forma strajku rolników. Blokady w zaskakujących miejscach

Rolnicy ujawnili swój plan działania w związku z dalszymi protestami w kraju. Zawieszają protest na czas świąt wielkanocnych, by potem wrócić ze zdwojoną siłą, ale już nie na główne drogi, a pod domy polityków. Taka forma protestu to próba zmuszenia rządu do dymisji.

strajk rolników/ Szymon Hołownia
20.03.2024 18:17 Rolnikom puszczają nerwy. Obornik przed posesją Szymona Hołowni

Polskie drogi i ulice 20 marca ponownie zostały zablokowane przez maszyny rolnicze. Złość, jaka się przez rolników przelewa, przybrała dziś niespodziewany obrót. W województwie podlaskim, pod jedną z posesji został wyrzucony obornik oraz sterta opon. Jak donoszą media, posesja należy do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. Policja poszukuje sprawców dzisiejszego incydentu. 

Adam Kraśko
16.03.2024 21:48 Adam Kraśko z "Rolnika" wystąpił w popularnym serialu

Adam Kraśko wystąpił w pierwszej edycji show "Rolnik szuka żony". Podlaski gospodarz niestety nie odnalazł w programie swojej drugiej połówki, ale odnajduje się jako aktor i piosenkarz disco polo. Niebawem zobaczymy Adama na ekranie TV Puls, gdzie zagra sam siebie.