Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnicy

Rolnicy

Rolnicy – kim są?

Rolnicy zajmują się uprawą ziemi, produkcją płodów rolnych, a także chowem i hodowlą zwierząt. Praca rolnika wymaga nierzadko wysiłku, zamiłowania do pracy na łonie przyrody, a także cierpliwości. W końcu na efekty swej pracy rolnik musi nieco poczekać. Oprócz wiedzy na temat uprawy roślin oraz hodowli zwierząt, rolnik musi także mieć znajomość rynku rolnego, a także posiadać wiedzę z zakresu handlu. Jednym z największych problemów z jakim zmagają się rolnicy jest niewątpliwie pogoda. Długotrwałe ulewy lub susze potrafią bardzo skutecznie zaprzepaścić ich ciężką pracę. Rolnictwem zajmuje się dział nauk rolniczych, w którego skład wchodzi np. agrotechnika, agronomia, agrobiologia, agrochemia, agrotechnika, czy też zootechnika.

Początki pracy rolniczej datuje się na okres neolitu (10 000 do 3 000 p.n.e.), choć najnowsze doniesienia sugerują, iż historia rolnictwa jest jeszcze starsza. Wcześniej zajmowano się głównie łowiectwem oraz zbieractwem, a tworzenie przydomowych ogrodów było jedynie chwilowym zabezpieczeniem na wypadek nieurodzaju.

Rodzaje rolnictwa

Rolnictwo dzieli się na ekstensywne, nazywane także tradycyjnym, oraz intensywne, inaczej uprzemysłowione. Rolnictwo ekstensywne spotykane jest głównie w krajach mało rozwiniętych, a także takich, które posiadają dużą powierzchnię gospodarstw rolnych. Rolnictwo intensywne występuje przeważnie w krajach wysoko rozwiniętych o małej powierzchni.

Do zawodów związanych z rolnictwem należą takie tytuły jak: rolnik chmielarz, rolnik łąkarz, rolnik pracujący na własne potrzeby, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, rolnik producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik upraw polowych, rolnik upraw mieszanych, technik rolnik, technik agrobiznesu, a także technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Rolnicy w Polsce

Do zawodu rolnika w Polsce przygotowują rolnicze uniwersytety oraz techniczne szkoły rolne. Uniwersytety rolnicze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Lublinie, natomiast wydziały rolnicze można znaleźć na uniwersytecie w Szczecinie, Siedlcach, Rzeszowie oraz w Olsztynie. Za szkolenie średnie odpowiadają zaś szkoły rolnicze, założone przez resort rolnictwa.

Wśród specjalizacji rolniczych funkcjonujących w Polsce wymienić można np. doradcę rolniczego, gleboznawcę, klasyfikatora gruntów, czy też inżynierów z zakresu leśnictwa, rolnictwa, zootechniki lub ogrodnictwa.

W Polsce, aby zostać rolnikiem należy spełniać kilka warunków. Osoba ubiegająca się o miano rolnika musi posiadać kwalifikacje rolnicze. Dodatkowo musi mieć w posiadaniu lub dzierżawić grunty rolne o powierzchni, która nie przekracza 300 ha. Ostatnim wymogiem jest posiadanie oraz prowadzenie gospodarstwa przez minimum 5 lat.

Pokaż więcej

starsza para
28.02.2024 21:10 Zmiany w dostępie do sanatoriów z KRUS

W styczniu 2023 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących korzystania z leczenia w sanatorium oraz turnusów regeneracyjnych. Dotychczas korzystać z tej formy opieki mogli wyłącznie rolnicy aktywni zawodowo. Co się zmieniło po nowelizacji przepisów?

strajk rolników
28.02.2024 19:26 Chwile grozy na proteście. Ciężarówka potrąciła rolnika

Protesty rolnicze nie ustępują. W dalszym ciągu blokowane są główne drogi i przejścia graniczne z Ukrainą. Niestety strajk bywa dla kierowców uciążliwy i na wszelkie sposoby próbują ominąć blokady. Taka sytuacja miała miejsce w środę, 28 lutego w miejscowości Barwinek. Kierowca ciężarówki nie zatrzymał się przed blokadą i wjechał w protestującego tam rolnika.

PKP LHS, złom na torowisku
28.02.2024 18:21 Spółka z Zamościa żąda odszkodowania. Chodzi o strajk rolników

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Durdy na Podkarpaciu, protestujący rolnicy zablokowali tory kolejowe, którymi transportowane jest ukraińskie zboże. Teraz spółka LHS z Zamościa żąda od organizatora protestu zapłaty za poniesione przez protest straty. Kwota na wezwaniu do zapłaty zapiera dech w piersiach.

ciągnik świeczka
26.02.2024 19:55 Stary Paczków. Nie żyje 67-latek przejechany przez ciągnik

W poniedziałek (26 lutego) w miejscowości Stary Paczków doszło do przerażającego wypadku. Mężczyzna, który prowadził ciągnik, najpierw z niego wypadł, a potem znalazł się pod kołami. Na miejscu niezwłocznie pojawiły się służby ratunkowe. Kierowcy ciągnika, pomimo przeprowadzonej reanimacji nie udało się uratować.

hodowla świń
26.02.2024 11:13 Chcesz ubić świnię z własnego gospodarstwa? Przepisy mówią jasno

Wyroby mięsne typu swojska kiełbasa, szynka lub schab zrobiony ze swojej świni, ma zupełnie inny smak, niż te kupowane w dużych sklepach. To dlatego rolnicy utrzymujący trzodę chlewną, zazwyczaj tuż przed świętami wykonywali ubój świni. Jednak należy zwrócić uwagę na obowiązujące w tym kierunku przepisy prawne, mówiące o uboju na użytek własny oraz obowiązkach rolnika, które musi wypełnić zanim ubije świnie, inaczej może zapłacić wysoką karę.

naczepa rolniczka/płomień świeczki
22.02.2024 19:33 Nie żyje 40-letni rolnik. Okoliczności jego śmierci są wstrząsające

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek 20 lutego. Podczas, gdy ulice polskich miast blokowane były przez walczących o godne życie rolników, ich kolega po "fachu" pracował przy maszynie rolniczej, która odebrała mu życie. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura. 

Grzegorz Bardowski
21.02.2024 11:29 Bardowski zaapelował do Polaków. "Działamy również w waszej sprawie"

Rolnik z zawodu i zamiłowania - tak opisuje siebie uczestnik drugiej edycji show "Rolnik szuka żony" Grzegorz Bardowski. Jego 100-hektarowe gospodarstwo oraz sprzęty są jego dumą. Jako rolnik chętnie pokazuje swoje prace polowe w sieci a także wspiera swoich kolegów “po fachu” w strajkach. Ostatnio Bardowski opublikował filmik, który objaśnia całą sytuację na granicy z Ukrainą. 

strajk rolników/ Julita Olszewska
20.02.2024 15:27 Rolniczka apeluje do strajkujących. "Nie chodzi o kroplówkę"

Rolniczka z Podlasia, która dała się poznać szerokiemu gronu odbiorców za sprawą filmików opublikowanych w sieci, które dotyczyły strajku rolników oraz osoby wiceministra Michała Kołodziejczaka, wystosowała apel do kolegów "po fachu". Ukazuje także blaski i cienie przeprowadzonych kontroli przez rolników na granicy w Dorohusku.

leżące banknoty
18.02.2024 13:15 Składka zdrowotna w KRUS będzie wyższa. Ile wyniesie?

To nie Prima Aprilis. Od 1 kwietnia 2024 roku zostanie podniesiona składka na ubezpieczenie zdrowotne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe kwoty będą obowiązywać domowników jak i pomocników rolnika. Sprawdziliśmy, o ile więcej trzeba wyciągnąć z portfela na składkę zdrowotną w KRUS. 

sklep Biedronka
17.02.2024 17:24 Biedronka podpadła rolnikom. Będzie ogromna blokada

W następnym tygodniu rolnicy z Agrounii mają zablokować drogi dojazdowej do centrum dystrybucyjnego Jeronimo Martins obok Olsztyna. Skąd taka decyzja? Otóż, to właśnie z tego obiektu artykuły (pochodzenia ukraińskiego) rozprowadzane są do ponad 200 sklepów w regionie. 

pieniądze
16.02.2024 21:10 Waloryzacja emerytur 2024. Wiadomo już, ile wyniesie emerytura z KRUS

Już od marca seniorzy otrzymają większą kwotę świadczenia emerytalno-rentowego. Zapowiadana waloryzacja dotyczy zarówno wypłat z ZUS, jak i z KRUS. Dla rolników wyliczana jest ona indywidualnie. Na jakie kwoty mogą liczyć emeryci po waloryzacji?

sklepowy cukier
16.02.2024 12:44 Rolnicy wzięli sprawy w swoje ręce. Sprawdzą cukier z marketów

Ostatnie odkrycia rolników w związku z produktami importowanymi z Ukrainy, przyprawiają o ciarki. Spleśniałe ziarna przewożone w wagonach w Hrubieszowie to zaledwie początek kontroli, którą rolnicy sami zorganizowali. Teraz sprawdzają cukier, który trafia do polskich marketów. 

Michał Kołodziejczak
15.02.2024 20:33 Spotkanie z Michałem Kołodziejczakiem. "Co innego rano mówiłeś"

Michał Kołodziejczak to bez wątpienia najgłośniejsza persona wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. Jako jeden z niewielu polityków jeździ po kraju i rozmawia z rolnikami, przekonując, że jest "ich człowiekiem w rządzie". Niestety, na ostatnim spotkaniu ze strajkującymi, wiceminister rolnictwa został zbesztany przez rolników i postanowił ewakuować się, by uniknąć dalszych kłopotów. 

Bogdan Kubala
15.02.2024 15:30 "Rolnicy.Podlasie". Bogdan Kubala youtuberem. Konkurecja dla Andrzeja i Gienka?

Program "Rolnicy. Podlasie", dzięki któremu co niedzielę widzowie tak chętnie zasiadają przed telewizorem, dał ogromny rozgłos jego bohaterom. Największą popularnością dotychczas cieszyli się Gienek i Andrzej z Plutycz, ale w ostatnich miesiącach dużą uwagę przykuwa Bogdan z Borowskich Ciborów, który niespodziewanie stał się gwiazdą internetu. 

praca nocą
14.02.2024 21:16 Koniec kar dla rolników za zakłócanie ciszy nocnej? Jest ustawa

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, który  ma "zmienić ustawę Kodeksu Wykroczeń". Chodzi konkretnie o nowelizację przepisów tak, aby rolnicy nie dostawali mandatów karnych za zakłócanie ciszy nocnej, kiedy sytuacja wymaga pracy w polu po ciemku. 

strajk rolników
13.02.2024 19:17 Rolnicy zorganizują kolejny wielki protest. Znamy miejsce i datę

Na ulice województwa wielkopolskiego po raz kolejny wyjadą tysiące ciągników. Rolnicy planują zablokować drogi, a także węzły komunikacyjne prowadzące w kierunku Poznania. Szczegóły wciąż są ustalane, natomiast same demonstracje mają się zacząć już 20 lutego.

samochody ciężąrowe
13.02.2024 16:01 Ukraina odpowiada na zajście w Dorohusku. "To niedopuszczalne"

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłą niedzielę. Protestujący na przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymali trzy ciężarówki przewożące zboże a następnie całą zawartość wysypali na drogę. Na reakcję Ukrainy nie trzeba było długo czekać. Sprawcy nadal są poszukiwani.

Michał Kołodziejczak, Julita Olszewska
10.02.2024 17:34 Nagranie rolniczki z Podlasia miało wkurzyć Kołodziejczaka. Jest awantura

Krążący od 2 lutego 2024 roku w mediach społecznościowych filmik rolniczki z Podlasia stał się kością niezgody podczas piątkowego posiedzenia Sejmu. Doszło wówczas do starcia słownego między posłem PiS a Michałem Kołodziejczakiem.

Tomasz Klimkowski, strajk rolników
09.02.2024 22:04 Rolnik z TVP tak zareagował na ogólnopolski strajk. Padły mocne słowa

W dniu dzisiejszym (9 luty 2024 rok) trwa protest rolników w całym kraju . Nasi rolnicy tak samo jak francuscy, belgijscy czy niemieccy, wyjechali blokować drogi, a wszystko w akcie sprzeciwu wobec polityce Zielonego Ładu. O wypowiedzenie się na temat protestu rolników, został zapytany uczestnik 9 edycji programu "Rolnik szuka żony" Tomasz Klimkowski. 

strajk rolników
09.02.2024 21:02 Rolnicy próbowali wtargnąć siłą do urzędu. Policja użyła gazu

Trwają protesty rolników w całym kraju. Atmosfera w Bydgoszczy stała się gorąca za sprawą uczestników demonstracji, którzy usiłowali dostać się do Urzędu Wojewódzkiego z użyciem siły. Przed urzędem rozpalono opony oraz słomę. Do interwencji wkroczyła policja, nie obyło się bez gazu pieprzowego.

opryskiwanie pola
09.02.2024 15:13 Sprawdź, czy masz aktualne badanie opryskiwacza. Za jego brak grozi surowa kara

Korzystasz z urządzenia, które służy do opryskiwania roślin w celu ochrony przed szkodnikami oraz chorobami? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że opryskiwacz powinien przechodzić okresowe badania techniczne. Powiemy, gdzie można zrobić takie badanie techniczne oraz co grozi za jego brak.

ciągnik rolniczy
08.02.2024 15:20 Rolniku, lepiej nie rozpędzaj się ciągnikiem. Można dużo zapłacić

W dzisiejszych czasach bez wątpienia każdy rolnik jest posiadaczem ciągnika rolniczego, bez którego nie wyobraża sobie prac polowych. Ale czy kierowcy maszyn rolniczych wjeżdżający na drogę publiczną, mają świadomość ograniczeń obowiązujących podczas jazdy? Zbyt szybka jazda grozi mandatem karnym.

Ursula von der Leyen
07.02.2024 20:50 Sukces rolników. Ursula von der Leyen wycofuje projekt SUE

Długie protesty rolników w całej Unii Europejskiej odniosły właśnie pożądany rezultat. Podczas debaty w europarlamencie, szefowa KE ogłosiła wycofanie projektu zakładającego ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie.

kury domowe
03.02.2024 19:08 Chcesz ubić kurę z własnego gospodarstwa? Musisz o tym wiedzieć, przepisy mówią jasno

Rosół z wiejskiej kury na niedzielny obiad? To już tradycja dla każdego mieszkańca wsi. Od dawna wiadomo, że drób z własnej hodowli smakuje najlepiej, ale czy ubijanie zwierząt dla swojej potrzeby jest w Polsce całkowicie legalne? 

strajk ciągników
03.02.2024 08:59 Niemcy: Rolnicy zablokowali przejście graniczne z Polską. Trwają wielkie protesty w całej UE

Niemieckich protestów ciąg dalszy, tym razem rolnicy zaplanowali blokadę na przejściu granicznym Lubieszyn-Linken. Blokadę zaplanowano do późnych godzin wieczornych. Sprawdziliśmy, w których miejscach można spodziewać się utrudnień w ruchu.

strajk rolników
02.02.2024 19:32 Bruksela: Strajkujący obrzucają jajami urzędy. "Nie ma rolników, nie ma żywności"

Tysiące rolników w dalszym ciągu strajkuje w stolicy Belgii przeciwko polityce Zielonego Ładu oraz importowi towarów rolnych z Ukrainy. Do strajku przyłączyli się rolnicy z innych krajów europejskich. W ruch poszły środki pirotechniczne, zapłonęły opony, a policja używa gazu przeciwko demonstrantom.

drewniany płot
29.01.2024 14:05 Planujesz postawić ogrodzenie między działkami? O tym trzeba pamiętać

Zamarzył ci się dom na wsi, ale wokół mieszkają sąsiedzi, którzy lubią zaglądać przez okno? Możesz postawić ogrodzenie, ale czy sąsiad się na to zgodzi? Ogrodzenie między sąsiadami to często kwestia budząca spore wątpliwości. Jak postawić płot zgodnie z prawem, a także, czy sąsiad powinien zapłacić za budowę ogrodzenia? Na te pytania odpowiedzi udziela prawo budowlane i kodeks cywilny. 

protest rolników
24.01.2024 19:54 Wielki protest rolników. Blokady w całej Polsce

Środa to dzień, w którym rolnicy z całej Polski wzięli udział w proteście przeciwko polityce rolnej UE. Drogi zablokowano w co najmniej 250 miejscowościach. Gdzie można było spodziewać się utrudnień i jakie nastroje panowały wśród rolników?