RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Przypominamy, że ekoschematy wymagają rejestru – co zrobić, aby nie dostać odmowy płatności?
unsplash.com

Przypominamy, że ekoschematy wymagają rejestru – co zrobić, aby nie dostać odmowy płatności?

15 czerwca 2023
Autor tekstu: Zuzanna Rucińska

Wiele rolników złożyło już wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematów. Oprócz korzystania z benefitów muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zobowiązań m.in. prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej wywiązać się z tego warunku dopłat.

Jakie ekoschematy wymagają rejestru?

Do ekoschematów, które powinny posiadać wypełniany na bieżąco rejestr zabiegów agrotechnicznych, zaliczamy m.in. rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w obrębie praktyk opracowywania i przestrzegania planu nawożenia w wariancie podstawowym oraz wariancie z wapnowaniem, wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie dwunastu godzin od jego aplikacji, stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo, wymieszanie słomy z glebą, a także uproszczone systemy upraw. Co więcej, rejestr zabiegów agrotechnicznych powinien być prowadzony również w przypadku biologicznej ochrony upraw.

Co musi zawierać rejestr?

W obrębie rejestru powinny znaleźć się wszelkie dane, które potwierdzą prowadzenie poszczególnego ekoschematu według zasad zapisanych w Rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w obrębie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wśród informacji, które należy zawrzeć w rejestrze, powinny znaleźć się zapisy o wszystkich zabiegach agrotechnicznych wykonywanych w obrębie gospodarstwa, które dotyczą wybranego wariantu dofinansowania. Warto pamiętać, że niektóre z nich powinny posiadać dodatkowo informacje odnośnie do terminu oraz wysokości dawek stosowanych środków np. w przypadku nawożenia lub aplikacji innych substancji pielęgnacyjnych roślin. Uwzględnianie nazw stosowanych środków stanowi również bardzo ważny element raportowania.

Ponadto, oprócz zabiegów agrotechnicznych w rejestrze powinny się znaleźć takie informacje jak numer działki, na której prowadzony jest dany ekoschemat oraz jej powierzchnia, a także informacje o uprawianym gatunku. Jak podaje MRiRW, oddzielne rejestry możemy prowadzić dla każdego pola w obrębie pojedynczego gospodarstwa. Możliwość rejestrowania w układzie roku gospodarczego jest również dopuszczalna przez Ministerstwo.

Formularz rejestru zabiegów agrotechnicznych możemy znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku planowanej kontroli danego gospodarstwa rejestr należy udostępnić kontrolującym inspektorom terenowym wraz z pozostałą dokumentacją dotyczącą realizowanego ekoschematu.

Brak rejestru będzie skutkować karami finansowymi

Za nieposiadanie wypełnianego na bieżąco rejestru zabiegów agrotechnicznych lub luk w jego treści przewidziane są kary finansowe. W przypadku realizowania biologicznej ochrony upraw, właściciel gospodarstwa w rejestrze musi uwzględnić wszelkie zabiegi z użyciem środków ochrony roślin. Ewidencja ta jest równocześnie dokumentem, jaki możemy okazać w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Warto pamiętać, że wszyscy rolnicy zobligowani do wypełniania obowiązków w ramach tego ekoschematu, muszą stosować środki ochrony roślin zgodnie z instrukcjami zlokalizowanymi na etykietach. W przypadku, jeśli gospodarz zakupi dany środek, lecz nie zastosuje go w gospodarstwie oraz nie wprowadzi żadnego środka biologicznego w obrębie swoich upraw, dotacja nie zostanie przyznana.

Źródło: gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Rucińska

Redaktor portalu RolnikINFO.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś