Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:38

Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców

ptasia grypa - Puck
Kalispera Dell/Wikipedia/(CC BY 3.0)

Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku potwierdził zakażenie ptasią grypą u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa, w województwie pomorskim. W związku z potwierdzeniem, w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa (Puck, gmina Puck, Władysławowo, części gminy Krokowa) wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków. 

- Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - przekazał Karwacki.

Martwe ptaki odnaleziono na trasie migracji

Jak się okazało, teren, na którym odnaleziono martwe ptaki, jest trasą migracji zwierząt.

- Ze Skandynawii na południe przelatują, więc skąd wirus został przeniesiony, nie wiadomo. Nie wiemy, czy to są łabędzie, które przelatywały, czy te, które zostały u nas na zimę tu na tym akwenie, trudno powiedzieć - dodał Karwacki. 

Apel do mieszkańców 

W związku z odnalezieniem martwych łabędzi, Miasto Puck za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowało do mieszkańców. 

- W związku z wykryciem na terenie powiatu puckiego u martwych łabędzie wirusa ptasiej grypy uprasza się mieszkańców miasta Puck o niedokarmianie ptaków - zaznaczono. 

W przypadku odnalezienia martwych ptaków wszyscy mieszkańcy proszeni są o kontakt pod 58 673 10 90 lub 607 970 788. 

Prośba o niezbliżanie się do ptaków 

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim. Do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji prosimy o rozwagę i zastosowanie się do naszego apelu - zaapelowała Straż Miejska we Władysławowie. 

fot. Straż Miejska we Władysławowie/Facebook

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVN24, Miasto Puck/Facebook, Straż Miejska we Władysławowie/Facebook