ptasia grypa - Puck
Kalispera Dell/Wikipedia/(CC BY 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 17 Lutego 2021

Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców

Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę u martwych łabędzi w powiecie puckim. Służby zaapelowały o niezbliżanie się do ptaków, a także o niedokarmianie zwierząt.

Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku potwierdził zakażenie ptasią grypą u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa, w województwie pomorskim. W związku z potwierdzeniem, w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa (Puck, gmina Puck, Władysławowo, części gminy Krokowa) wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków.

- Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - przekazał Karwacki.

Zawalił się dach obory. Rolnik w ostatniej chwil zdążył opuścić pomieszczenieZawalił się dach obory. Rolnik w ostatniej chwil zdążył opuścić pomieszczenieCzytaj dalej

Martwe ptaki odnaleziono na trasie migracji

Jak się okazało, teren, na którym odnaleziono martwe ptaki, jest trasą migracji zwierząt.

- Ze Skandynawii na południe przelatują, więc skąd wirus został przeniesiony, nie wiadomo. Nie wiemy, czy to są łabędzie, które przelatywały, czy te, które zostały u nas na zimę tu na tym akwenie, trudno powiedzieć - dodał Karwacki.

Apel do mieszkańców

W związku z odnalezieniem martwych łabędzi, Miasto Puck za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowało do mieszkańców.

- W związku z wykryciem na terenie powiatu puckiego u martwych łabędzie wirusa ptasiej grypy uprasza się mieszkańców miasta Puck o niedokarmianie ptaków - zaznaczono.

W przypadku odnalezienia martwych ptaków wszyscy mieszkańcy proszeni są o kontakt pod 58 673 10 90 lub 607 970 788.

Prośba o niezbliżanie się do ptaków

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie. Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim. Do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji prosimy o rozwagę i zastosowanie się do naszego apelu - zaapelowała Straż Miejska we Władysławowie.

ptasia grypa

fot. Straż Miejska we Władysławowie/Facebook

ptasia grypa

ptasia grypa

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVN24, Miasto Puck/Facebook, Straż Miejska we Władysławowie/Facebook

Następny artykuł