Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ptasia Grypa

Ptasia Grypa

Ptasia grypa – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

kartony jajek
18.01.2024 22:27 Ceny jaj poszybują w górę. Ile będziemy musieli zapłacić na Wielkanoc?

Dla każdego entuzjasty wielkanocnego ozdabiania jajek, zbliżające się święta nie będą powodem do radości. Ceny jajek będą przyprawiać o ból głowy. Już dziś jest problem ze znalezieniem tego produktu spożywczego za mniej niż 1 zł, a zapowiadają się podwyżki.

kura
17.10.2023 19:37 Francuzi szczepią drób przeciw HPAI. USA wstrzymały import mięsa

Od 1 października Stany Zjednoczone wstrzymały import drobiu z Francji. Powodem tej decyzji jest francuska inicjatywa szczepień drobiu przeciwko wirusowi grypy ptaków. Kampania szczepień, rozpoczęta przez producentów drobiu we Francji, naraziła kraj na reakcję amerykańskiego rządu, który obawia się wprowadzenia wirusa HPAI (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza) na swoje terytorium.

smutny mężczyzna
12.10.2023 12:12 61. ognisko HPAI w Polsce. Ferma do likwidacji

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Tym razem ognisko choroby stwierdzono na fermie drobiu w miejscowości Komorniki (gmina Wolbórz, woj. łódzkie), co poskutkowało koniecznością podjęcia działań likwidacyjnych.

indyk
11.10.2023 20:12 Ptasia grypa nie odpuszcza. Wróciła do jednego z państw

Ptasia grypa nie odpuszcza. Nowe przypadki zakażenia wirusem grypy ptaków na fermie drobiu w Stanach Zjednoczonych budzą obawy przed ponownym rozprzestrzenieniem się choroby. Sytuacja ta może mieć znaczące konsekwencje nie tylko dla krajowego rynku, ale również wpłynąć na globalną równowagę w produkcji i handlu drobiem. 

kury
30.09.2023 11:40 Nieoficjalne: nowy szczep ptasiej grypy bardziej zaraźliwy. Drób w jednym z państw zdziesiątkowany

Z dramatycznym wzrostem przypadków grypy ptaków, wywołanej nowym szczepem H7N6, zmaga się główny producent drobiu na kontynencie – Republika Południowej Afryki. Choroba, obecna w kraju od kilku miesięcy, osiągnęła ostatnio alarmujący poziom, zdziesiątkowując pogłowie drobiu i zagrażając stabilności sektora drobiarskiego. Straty w milionach ptaków zwiększają nie tylko wyzwania zdrowotne, ale także pogłębiają trudną sytuację ekonomiczną branży drobiarskiej, już dotkniętej kryzysem energetycznym. 

kury w chowie klatkowym
28.09.2023 14:50 Chiny: mężczyzna miał kontakt z drobiem. Zmarł

68-letni obywatel Chińskiej Republiki Ludowej stracił życie w wyniku zakażenia ptasią grypą H5N6. Mężczyzna, który przez kilkanaście dni był hospitalizowany, miał kontakt z żywym drobiem, co stało się przyczyną tragicznego rozwoju wydarzeń.

kury
18.08.2023 13:55 Ptasia grypa mutuje. Zagraża kolejnym gatunkom

Wirus ptasiej grypy (H5N1) stale ewoluuje, a jego skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Ptasią grypą zagrożony jest nie tylko drób hodowlany, ale również dzikie ptactwo i ssaki. Alarmująca sytuacja ma wpływ na koszt produktów spożywczych oraz stan środowiska naturalnego.

Kury
12.08.2023 08:00 Czy Polska będzie wreszcie państwem wolnym od HPAI?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Czy Polska uzyska status państwa wolnego od HPAI? 

kot
18.07.2023 20:00 Tajemnicza choroba kotów. GIW komunikuje

W Polsce nadal trwają badania dotyczące choroby, która dotyka koty i wykazuje związek z wirusem H5N1 Genotypu CH, będącym wcześniej przyczyną zarażenia bociana białego. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do 17 lipca 2023 r. przekazano do badań próbki pochodzące od łącznie 61 zwierząt, spośród których 34 dały wynik dodatni.

kury
15.07.2023 17:00 Groźny wirus znokautował 40 tys. ptaków. Wrócił po 49 latach

Po 49 latach przerwy w Polsce pojawił się rzekomy pomór drobiu, zwany też chorobą Newcastle. Wirus ten może być dla zwierząt bardziej niebezpieczny niż ptasia grypa, a w najbardziej zjadliwej odmianie prowadzić do blisko 100-procentowej śmiertelności. Ognisko choroby zostało potwierdzone na fermie drobiu w Topilcu, gdzie trzeba było zlikwidować 40 tysięcy sztuk ptactwa.

wiceminister Ciecióra
06.07.2023 09:21 MRiRW i ptasia grypa: “Nie ma żadnego zagrożenia”

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zorganizowało 5 lipca 2023 r. specjalną konferencję prasową poświęconą zakażeniom kotów wirusem H5N1. W trakcie spotkania eksperci stanowczo zapewnili, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z obecnością wirusa grypy ptaków w mięsie drobiowym. 

Kury jedzące ziarno
05.07.2023 14:00 Nowe ognisko HPAI. Polska nie zostanie strefą wolną od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, odnotowano nowe ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. W związku z pojawieniem się ogniska choroby, na terytorium Polski nie będzie można ustalić strefy wolnej od HPAI.

kury
29.06.2023 16:52 Ptasia grypa. Główny Lekarz Weterynarii złożył wniosek do WOAH

Główny Lekarz Weterynarii na portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował o złożeniu deklaracji do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) o odzyskaniu statusu Polski jako kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Decyzja ta została podjęta z dniem 25 czerwca 2023 roku.

pier
29.06.2023 11:00 Ptasia grypa wykryta u kolejnego gatunku. Zbadano 11 próbek

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach poinformował o wykryciu ptasiej grypy H5N1 u kolejnych gatunków zwierząt. Po przebadaniu 11 próbek, 9 z nich dało wynik dodatni na obecność wirusa. Odkryte przypadki pochodzą z Poznania, Trójmiasta i Lublina. Badania nad materiałem genetycznym wirusów są wciąż prowadzone, ale wstępne wyniki wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował zachorowania u mew. Obecnie nie udało się jeszcze ustalić źródła zakażeń.

kury
09.06.2023 17:00 Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty

Rolnicy działający w sektorze produkcji jaj i mięsa drobiowego w Polsce otrzymają długo wyczekiwane dopłaty. Opublikowane niedawno Rozporządzenie Rady Ministrów otwiera możliwość składania wniosków o udzielenie wsparcia finansowego za straty w produkcji drobiu, które wynikły w związku z zastosowaniem przepisów weterynaryjnych w okresie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w latach 2019-2021.

ptasia grypa
19.03.2022 02:44 Polska wystąpiła do OIE o status kraju wolnego od ptasiej grypy

W poniedziałek 27 września 2021 roku polskie władze zdecydowały się na złożenie do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wniosku o zmianę statusu kraju jako wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Polska określiła, że 25 września 2021 roku zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do tego, by złożyć deklarację o odzyskaniu statusu obszaru wolnego od HPAI. Polska złożyła wniosek o zmianę statusu kraju jako wolnego od ptasiej grypyW ostatnim czasie ptasia grypa dała się mocno we znaki hodowcom drobiu w całej Europie. Wskutek wysoce zaraźliwej choroby zdziesiątkowane zostały liczne fermy drobiu, pogrążając w ogromnych kłopotach finansowych całe rzesze rolników. Od listopada 2020 roku do sierpnia 2021 roku Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła wystąpienie 360 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu i innych ptaków domowych na terenie Polski. W związku ze stwierdzonymi przypadkami choroby wdrożono wszystkie procedury zorientowane na wyeliminowanie zagrożenia epizootycznego. Likwidacja ostatniego ogniska choroby miała miejsce 27 sierpnia 2021 roku. Wedle prawa międzynarodowego w 28 dni po dezynfekcji ostatniego miejsca wystąpienia ptasiej grypy dany kraj może złożyć wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zmianę statusu na państwo wolne od HPAI. W przypadku Polski możliwość wystosowania takiej deklaracji przypadła na 25 września 2021 roku. Ze względu na fakt, że wspomniany dzień przypadał w sobotę, polskie władze dopełniły potrzebnych formalności w poniedziałek 27 września 2021 roku.

gęsi ptasia grypa
19.03.2022 02:43 Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania

Ptasia grypa stała się jednym z najpoważniejszych i najbardziej wyniszczających przeciwników, z jakim mierzy się współczesne rolnictwo. Dobitnym przykładem ludzkich dramatów wywołanych ekspansją ptasiej grypy jest historia państwa Wińskich, których wszystkie gęsi musiały zostać zutylizowane ze względu na wykrycie wspomnianej choroby w gospodarstwie. Niestety, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii państwo Wińscy nie uzyskali odszkodowania za zakup piskląt i paszy. Wszystkiemu zawinił jeden dokument, którego rolnicy nie przeczytali przed złożeniem swoich podpisów. Ptasia grypa i śmierć gęsi w gospodarstwieSytuację z gospodarstwa państwa Wińskich ze wsi Korczówka (gm. Łomazy, woj. lubelskie) opisał portal Dziennik Wschodni. Jak relacjonują dziennikarze, ze względu na szalejący afrykański pomór świń rolnicy zdecydowali się przekształcić swoją hodowlę trzody chlewnej w gospodarstwo utrzymujące się z chowu gęsi. W tym celu państwo Wińscy zakupili pisklęta gęsi i paszę za równowartość 60 tysięcy złotych. Ich radość z nowej działalności nie trwała długo - wkrótce w stadzie zaczęły padać kolejne ptaki. Okazało się, że winna wszystkiemu jest ptasia grypa.

ptasia grypa
19.03.2022 02:42 Ptasia grypa w powiecie żuromińskim. Koszmar hodowców powraca

Na początku sierpnia 2021 roku hodowcy drobiu usłyszeli informację o tym, że obszar województwa mazowieckiego jest oficjalnie wolny od ptasiej grypy. Radość nie trwała długo - pogłoski o tym, że w powiecie żuromińskim ponownie zlokalizowano ognisko choroby ptaków zostały oficjalnie potwierdzone 10 sierpnia. Gospodarstwo, w którym pojawiła się ptasia grypa mieści się w powiecie żuromińskim i liczy 50 tysięcy zwierząt. Wszystkie będą musiały być poddane utylizacji. Ptasia grypa: koszmar hodowców powracaBatalia, jaką stoczyli z ptasią grypą hodowcy drobiu na Mazowszu, zostawiła ich z ogromnymi stratami finansowymi i głębokim poczuciem niepokoju. Tzw. zagłębie drobiarskie, czyli okolice Żuromina i Mławy, zostało spustoszone przez wirus ptasiej grypy w kwietniu 2021 roku. Wybito kilka milionów sztuk ptaków, a finansowe skutki kryzysu będą odczuwane przez hodowców i całą branżę przez wiele kolejnych miesięcy. Choć na początku sierpnia 2021 roku województwo mazowieckie zostało uznane za wolne od wirusa ptasiej grypy, to entuzjazm rolników został zniweczony bardzo szybko - już 10 sierpnia 2021 roku potwierdzono informacje o tym, że w we wsi Sadłowo (gm. Bieżuń) na ptasią grypę zachorowało 50 tysięcy niosek.

Jai79/Pixabay
19.03.2022 02:40 Główny Lekarz Weterynarii: Kolejne ognisko ptasiej grypy

Do 338 wzrosła liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce od początku 2021 roku - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w dniu 28 czerwca bieżącego roku, Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 338 ognisko ptasiej grypy.

Alexas_Fotos/Pixabay
19.03.2022 02:39 GLW: Kolejne ognisko ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o kolejnym ognisku ptasiej grypy w Polsce od początku 2021 roku. Oznacza to, że do tej pory w kraju odnotowano 337 ogniska ptasiej grypy. Ognisko ptasiej grypy numer 337 potwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniu 22 czerwca bieżącego roku. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie w miejscowości Bielanka w gminie Gorlice, powiat gorlicki, w województwie małopolskim.

Alexas_Fotos/Pixabay
19.03.2022 02:39 Aktualna sytuacja w zakresie ptasiej grypy w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie aktualnej sytuacji w zakresie ptasiej grypy w Polsce. Jak wynika z danych, od początku roku do 1 czerwca w kraj zlikwidowano ponad 11 milionów sztuk drobiu. W Polsce od 1 stycznia do 15 czerwca bieżącego roku stwierdzono łącznie 336 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie z ognisk zostało stwierdzone 1 czerwca 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego.

MRiRW
19.03.2022 02:39 Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami branży drobiarskiej

Wczoraj odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami branży drobiarskiej w Polsce. Podczas spotkania poruszono między innymi temat ścisłej współpracy w zakresie wypracowania efektywnych rozwiązań walki z ptasią grypą.- Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci - mówił podczas spotkania Grzegorz Puda. Branża drobiarska reprezentowana była między innymi przez przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Izb Rolniczych czy Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.

ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:39 Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii. Kolejne ogniska ptasiej grypy

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił wczoraj o dwóch kolejnych ogniskach ptasiej grypy, które zostały stwierdzone w 2021 roku w Polsce. W obu gospodarstwach utrzymywano łącznie 3 218 sztuki drobiu. Oznacza to, że od początku roku potwierdzono 335 ognisk ptasiej grypy.

ptasia grypa - Puck
19.03.2022 02:38 Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę w Pucku. Zaapelowano do mieszkańców

Marek Karwacki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pucku potwierdził zakażenie ptasią grypą u martwych łabędzi znalezionych w okolicy Swarzewa, w województwie pomorskim. W związku z potwierdzeniem, w promieniu 10 kilometrów od Swarzewa (Puck, gmina Puck, Władysławowo, części gminy Krokowa) wydano komunikat o niezbliżaniu się do ptaków. - Nas zaniepokoił wynik, który otrzymaliśmy z laboratorium weterynarii z instytutu z Puław. U trzech łabędzi stwierdzono wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Ptaki padają więc z przyczyn chorobowych, ale także umierają śmiercią naturalną, dlatego, że jest trudny okres. Jest utrudniony dostęp do pokarmu, jest wychłodzenie organizmu - przekazał Karwacki.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:36 Potwierdzono 13 ognisk ptasiej grypy. 513 tys. sztuk drobiu do wybicia

Niestety, na podstawie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone w dniach od 29 marca do 6 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono kolejnych 13 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 11 ognisk stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych i dwa w niekomercyjnych. Ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwach:wielkopolskim (2),warmińsko-mazurskim (1), łódzkim (1), podkarpackim (1), małopolskim (1), mazowieckim (7).Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 104. do 116. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 513 317 sztuk drobiu, w tym kaczki rzeźne, kury, kaczki reprodukcyjne, indyki rzeźne, kury nioski i brojlery kurze.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Ognisko 104. potwierdzone w woj. wielkopolskim jest ogniskiem wtórnym do ogniska 2021/77. Ognisko 105. stwierdzone zostało na terenie ogródków działkowych w woj. warmińsko-mazurskim, jest to ognisko wtórne do ogniska 2021/101.Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary:zapowietrzone (w promieniu 3 km)zagrożone (w promieniu 10 km)§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Ptasia grypa - żuromin
19.03.2022 02:36 Dramatyczna sytuacja rolników w powiecie żuromińskim. Potwierdzono już 35 ognisk ptasiej grypy

Na ten moment w Polsce od początku roku potwierdzono 116 ognisk ptasiej grypy. O dramatycznej sytuacji w powiecie żuromińskim zrobiło się głośno w zeszłym tygodniu, gdy pojawiały się informacje nie tylko o braku rąk do pracy, ale i braku dwutlenku węgla do utylizacji drobiu. O to, jak wygląda obecna sytuacja, zapytaliśmy rolnika z obszaru walczącego z ptasią grypą w powiecie żuromińskim. - Problem jest ogromny, bo u nas niekiedy większość ludzi z wiosek utrzymuje się z pracy na kurniku, a w samym ubiegłym tygodniu kilkaset tysięcy kur zostało zagazowanych, kurniki pozamykane. Po prostu tragedia. Niby tam wprowadzili teraz jakieś środki, ale to wszystko za późno już. Drogi trzeba było blokować, jak była grypa na jednym czy dwóch kurnikach. A tam nic, nawet mat dezynfekujących na drogach nie było. Teraz jak już się wszystko rozniosło, to oni nagle dzielnie wszystko wprowadzają - przekazał nam rolnik. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

LIR - redukcja ptactwa
19.03.2022 02:35 LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa

Zdaniem zarządu LIR zarówno rolnicy, jak i myśliwi w ostatnich latach zaobserwowali dynamiczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa. Mowa między innymi o wzroście liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, czy kaczki krzyżówki. Wymienione gatunki ptaków nie tylko odpowiedzialne są za wyrządzanie szkód w uprawach, ale i są głównymi wektorami wirusa ptasiej grypy. - Lubelska Izba Rolnicza wnosi, aby rozważono możliwość wydłużenia okresu polowań na to ptactwo przynajmniej i miesiąc - wnioskuje LIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Co więcej, zarząd wnioskuje o przeznaczenie kwot na odstrzał sanitarny. Jak zauważa zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, obecny wzrost liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej i kaczki krzyżówki jest "nienaturalny", przez co już od dawna ptaki przestały żerować w naturalnym środowisku i przeniosły się na pola uprawne. Duża liczebność wymienionych gatunków ptaków nie przekłada się także zdaniem zarządu LIR na zdrowotność, dlatego redukcja liczebności stad może poprawić kondycję zdrowotną i uchronić ptaki przed ptasią grypą.

Ptasia grypa - kolejne ogniska
19.03.2022 02:34 Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

Ogniska zostały potwierdzone w województwach: mazowieckim,śląskim, wielkopolskim. Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski. - Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.

  • 1
  • 2