RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej domagają się sprawiedliwości: Porównując to do pracy na etacie rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat
Pixabay/Schanin, Pixabay/adam_gorka

Rolnicy ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej domagają się sprawiedliwości: Porównując to do pracy na etacie rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat

12 sierpnia 2024
Autor tekstu: Redakcja RolnikINFO

Rolnicy domagają się obniżenia wieku emerytalnego. Świętokrzyska Izba Rolnicza złożyła wniosek o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Argumentując, że praca na roli jest niezwykle wymagająca fizycznie i psychicznie, a rolnicy pracują znacznie więcej godzin niż pracownicy etatowi. Jednocześnie rolnicy zwracają uwagę na niskie emerytury, które otrzymują po latach ciężkiej pracy.

Wyczerpująca praca i długie godziny

Izba Rolnicza podkreśla, że praca rolnika jest niezwykle wymagająca i często przekracza ramy standardowego etatu.

„Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i nie jednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat” – argumentuje Świętokrzyska Izba Rolnicza.

Dramat w Plutyczach: Złodziej okradł Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" [VIDEO]

Emerytury rolnicze poniżej minimum

Rolnicy zwracają uwagę na niskie świadczenia emerytalne, które otrzymują po latach ciężkiej pracy.

„Najniższa emerytura rolnicza, po 25 latach harówy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi 1 780,96 zł, dokładnie tyle ile renta alkoholowa” – czytamy we wniosku Izby.

Docenienie pracy społeczników

Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje również o wprowadzenie dodatku emerytalnego dla delegatów rad powiatowych izb rolniczych.

„Praca delegata Izb Rolniczych to często praca nieodpłatna. Delegaci Izb Rolniczych w swojej pracy wykonują, wiele zadań takich jak szacownie szkód które wynikły przez różne klęski pogodowe, szacownie szkód łowieckich, wspieranie rolników oraz reprezentowanie ich interesów” – argumentuje Izba

Przykład sołtysów

Izba porównuje sytuację delegatów izb rolniczych do sołtysów, którzy od marca 2024 roku otrzymują dodatek emerytalny.

„Taki system nagradzania za często ciężką pracę został już wprowadzony dla sołtysów. Od marca 2024 roku wysokość dodatku emerytalnego dla sołtysów wynosi 336,36 zł” – czytamy we wniosku.

Dramat w Plutyczach: Złodziej okradł Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" [VIDEO]
Obserwuj nas w
autor
Redakcja RolnikINFO
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś