RolnikInfo.pl
ryby - zakaz

MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Dojdzie do zakazu sprzedaży żywych ryb? Sprawa trafi do Ministerstwo Rolnictwa

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W minioną środę sejmowa komisja zajęła się petycją w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w Polsce. Podczas sejmowej dyskusji wskazywano na to, jaki wpływ będzie mieć wprowadzenie podobnego przepisu. Jednak podczas spotkania komisji zadecydowano, że do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie skierowany dezyderat w sprawie zakazu.

- Sejmowa komisja rozpatrywała w środę petycję w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w Polsce. Została ona wniesiona do Sejmu w lipcu 2020 r. przez osobę fizyczną - przekazał portal WNP. 

W petycji wskazywano na to, że obecna praktyka pozwalająca na sprzedaż żywych ryb, łamie zapisy ustawy o ochronie zwierząt. Jak zaznaczono, podczas transportu zwierzęta nie mogą zachować naturalnej pozycji, czy nie mają zapewnionej dostatecznej ilości wody. 

- W naszym kraju hoduje się ok. 20 tys. t ryb rocznie, z czego 15 tys. zabija się na święta. Z tego widać, jak wielki jest to problem i ilu istot dotyka z tego powodu cierpienia - zaznaczono w petycji.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Absurdalne sytuacje, które mogą wynikać z zakazu 

Jak zauważyli posłowie podczas dyskusji nad petycją, wprowadzenie zakazu sprzedaży żywych ryb, będzie mogło prowadzić do absurdalnych sytuacji. Jako przykład podawano sprzedaż rybek ozdobnych w sklepach zoologicznych. 

- Cieszę się, że sprzedaż żywych karpi spada z roku na rok, ale nie popadajmy w paranoję - przekazał poseł Jacek Świat z Prawa i Sprawiedliwości. 

Podczas debaty komisja podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu w sprawie sprzedaży żywych ryb w celu dokonania analizy prawnej problemu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

- Trzeba szukać racjonalnych rozwiązań, trzeba ten problem doprecyzować, żeby zbyt ogólnym rozwiązaniem nie spowodować zdezawuowania i ośmieszenia tego postulowanego przepisu. Szukajmy rozwiązań i właściwą drogą do takiego poszukiwania jest dezyderat do ministra rolnictwa - przekazał podczas dyskusji Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej. 

Rybacy nie chcą słyszeć o podobnym pomyśle 

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że na propozycję zakazu niechętnie patrzą rybacy. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Rybackiego wprowadzenie podobnego zakazu doprowadzi jedynie do załamania hodowli karpi w Polsce.

- Krajowa produkcja tego gatunku utrzymuje się na poziomie ok. 20 tys. ton. Zdecydowana większość sprzedaży koncentruje się wokół sprzedaży okołoświątecznej w grudniu i nadal większość rynku stanowi sprzedaż żywej ryby. Krajowa branża przetwórcza nie jest przygotowana na przetworzenie 20 tys. ton karpia w tak krótkim czasie, jakim jest okres okołoświąteczny, aby odpowiedzieć na sezonowe zapotrzebowanie rynku na ten produkt - przekazał portal Top Agrar.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: WNP, Top Agrar

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >