Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rybołówstwo

Rybołówstwo

Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych.

Bałtyk
26.08.2023 18:02 Niepokój na dnie Bałtyku. Dramat tuż za rogiem?

Jak twierdzą naukowcy w raporcie IOŚ-PIB, badania wskazują na alarmujący trend wzrostu temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wzrost ten, wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę, przewyższa średni wzrost temperatury na całej kuli ziemskiej, który szacowany jest na 0,05 stopnia Celsjusza. Zjawisko budzi obawy, gdyż może przyczynić się m.in. do zniknięcia niektórych gatunków ryb w Bałtyku.

polskie banknoty
16.07.2023 19:30 Katastrofa na Odrze. Nabór wniosków o wsparcie trwa

Do 21 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.

składanie podpisu
19.06.2023 11:00 Zmiany warunków programu dopłat. MRiRW podpisało rozporządzenie

Resorty rolnictwa i finansów, w porozumieniu podpisały nowe rozporządzenie dotyczące warunków Programu Operacyjnego “Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Decyzja ta ma istotne znaczenie dla sektora rybackiego w kwestii udzielania zaliczek oraz terminów składania wniosków o płatność. 

None
22.04.2023 20:10 Rybołówstwo czeka trudny czas? Spotkanie strony polskiej i unijnej

20 kwietnia 2023 roku Minister Robert Telus oraz Krzysztof Ciecióra – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spotkali się z Virginijusem Sinkevičiusem – komisarzem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za kwestie związane z ochroną środowiska. Tematem rozmów były plany Komisji Europejskiej m.in. względem rybołówstwa.

AGROunia/Facebook
19.03.2022 02:41 Protest rybaków i AGROunii. Blokada drogi na Hel

Zgodnie z zapowiedziami o godzinie 9:00 w sobotę, 24 lipca bieżącego roku rozpoczął się protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego oraz rolników z AGROunii. Rybacy wyszli na drogi w związku z odebraniem pozwolenia na połów dorsza, bez rekompensat. - Rybacy nie mogą łowić ryb. My nie możemy wpuścić do kurników kur, hodować świń. Nie dają nam pracować. Państwo zobowiązało się, że wypłaca rybakom odszkodowanie, a tak się nie stało - mówił podczas transmisji z protestu Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

ryby - zakaz
19.03.2022 02:37 Dojdzie do zakazu sprzedaży żywych ryb? Sprawa trafi do Ministerstwo Rolnictwa

- Sejmowa komisja rozpatrywała w środę petycję w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w Polsce. Została ona wniesiona do Sejmu w lipcu 2020 r. przez osobę fizyczną - przekazał portal WNP. W petycji wskazywano na to, że obecna praktyka pozwalająca na sprzedaż żywych ryb, łamie zapisy ustawy o ochronie zwierząt. Jak zaznaczono, podczas transportu zwierzęta nie mogą zachować naturalnej pozycji, czy nie mają zapewnionej dostatecznej ilości wody. - W naszym kraju hoduje się ok. 20 tys. t ryb rocznie, z czego 15 tys. zabija się na święta. Z tego widać, jak wielki jest to problem i ilu istot dotyka z tego powodu cierpienia - zaznaczono w petycji. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

janusz wojciechowski
19.03.2022 02:37 Komisarz UE ds. rolnictwa wyjaśnił, skąd biorą się parówki. Przeprosił rybaków

W kolejnym wpisie przeprosił rybaków, przypominając, że żywność w sklepach dostępna jest również dzięki ich codziennym wysiłkom. Janusz Wojciechowski na temat pochodzenia żywnościTwitterowy wpis unijnego komisarza ds. rolnictwa można potraktować z pewnym przymrużeniem oka, ale jednocześnie warto mieć na uwadze, że polityk poruszył ważną kwestię społeczną, jaką jest świadomość konsumentów na temat pochodzenia żywności. We wpisie komisarza możemy przeczytać: - Skąd się biorą parówki? Zapewniam, że tak jak cała żywność - z ciężkiej pracy, najpierw rolników, uprawiających ziemię i hodujących zwierzęta, potem przetwórców. Wbrew wielu wyobrażeniom - żywność (w tym parówki), nie bierze się z marketów ani ze stacji benzynowych. [pis. oryg.]Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Po chwili Janusz Wojciechowski dodał: - Przepraszam rybaków, bo z ich pracy też się żywność bierze, nie tylko rolników. [pis. oryg.]Można powiedzieć, że unijny komisarz ds. rolnictwa wziął w obronę producentów żywności (zarówno rolników, jak i rybaków), wskazując pośrednio, że współczesne wyobrażenia o rodowodzie tego, co jemy, są często przekłamane lub nieprecyzyjne.

ryby wędkarz łódka
17.05.2021 02:00 Wielkopolska: wędkarz pojechał na ryby. Doszło do tragedii

Funkcjonariuszy policji powiadomił zmartwiony syn wędkarza - nie mógł bowiem przez długi czas telefonicznie skontaktować się ze swoim ojcem. Nikt jednak nie przypuszczał, że interwencja służb odkryje przerażający finał. Śmierć wędkarza w WielkopolsceDo tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę 16 maja 2021 roku w Śmiardowie Złotowskim w gminie Zakrzewo na terenie północnej Wielkopolski. Mieszkaniec okolicy postanowił, że wybierze się na ryby. Wraz z potrzebnym ekwipunkiem wybrał się nad jezioro w okolicy wspomnianego Śmiardowa Złotowskiego. Po godzinie 17:00 zaniepokojony syn wędkarza poinformował policję o braku kontaktu telefonicznego ze swoim ojcem. Trudno oczekiwać, by mężczyzna wiedział, gdzie poszukiwać swojego rodzica - nad jeziorami jest bowiem wiele skrytych miejsc, w których stacjonują wędkarze. Funkcjonariusze policji bez chwili zwłoki wyruszyli nad jezioro. Towarzyszyli im strażacy z JRG Złotów, a także druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Co więcej, biorąc pod uwagę tragiczny finał poszukiwań, nad jezioro wysłano specjalistyczną grupę nurków z Piły. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]

ryby
04.04.2021 02:00 Zabraknie ryb w morzach i oceanach? Przełowienie jest nadal nierozwiązanym problemem

Wspólna Polityka Rybołówstwa stoi na straży zrównoważonego poławiania ryb, przy jednoczesnym dbaniu o interesy rybaków. Niestety, naukowcy wskazują, że nawet od 2013 roku limity połowowe niektórych gatunków ryb są co roku przekraczane. Przeławianie nadal nierozwiązanym problememJustyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej twierdzi, że wiele stad ryb pada ofiarą zachłanności rybaków. Efektem są przetrzebione populacje licznych gatunków ryb. Przykładem ryb, które padły ofiarą nadmiernego poławiania, są dorsze w Morzu Bałtyckim. Obecnie istnieje zakaz jego odławiania ze względu na nierozsądne zachowania rybaków w poprzednich latach. Przekraczali oni bowiem limity połowowe tego gatunku od 2013 roku. Jak podaje Justyna Zajchowska, 38% zbadanych stad ryb w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego jest poławianych w nadmierny sposób. Czy zatem założenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa nie przynoszą żadnego efektu? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Przesadą byłoby popadać w skrajny pesymizm - choć dane nie są w pełni zadowalające, to nie należy pomijać faktu, że naciski ze strony unijnych władz przynoszą pewne efekty. W niektórych miejscach przetrzebione stada ryb odbudowały się - przykładem mogą być stada gładzicy w Morzu Północnym. W przypadku czasowych limitów odławiania ryb nie chodzi jednak o utrudnianie życia rybakom lub ich karanie - w późniejszym czasie notują oni znacznie wyższe połowy, a co za tym idzie - wyższe zyski finansowe.