RolnikInfo.pl
bocian

YouTube.com / SATAN s.r.o.

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Bocian to niekwestionowany symbol wsi, który wedle wielu wierzeń przynosi szczęście. Aktualnie wszystkie ptaki przechodzą okres lęgowy, a pisklęta rozbiły już skorupki jaj. Chociaż opisywany czas jest świętem życia i radości, to nie brakuje w nim też trudnych momentów. W rodzinie bocianów, które osiedliły się w Czechach, w tragiczny sposób zginęła samica, wpadając na druty wysokiego napięcia.

Bocianica pozostawiła w gnieździe czworo piskląt i samca. Na los ptaków nie pozostali obojętni ludzie - Šándor Havrán i Jiří Zeman trzy razy dziennie przynoszą jedzenie do gniazda, by dorosły bocian nie musiał pozostawiać młodych bez opieki. 

Dramat bocianiej rodziny

Nie trzeba podkreślać, że okres wychowania piskląt jest dla dorosłych osobników nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga nieustannej pracy i wydatkowania ogromnych ilości energii na przynoszenie pokarmu dla rozwijających się młodych ptasich organizmów.

Z tego względu wiele gatunków wychowuje młode wspólnie - podczas gdy jeden osobnik ogrzewa swym ciałem słabo opierzone pisklęta, drugi opiekun wyrusza na pozyskiwanie pożywienia. 

Niestety, bociany zamieszkałe na terenie Czech nie miały szczęścia wychować swoich czterech piskląt wspólnie - pewnego dnia samica wpadła bowiem na linie wysokiego napięcia, ponosząc śmierć na miejscu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Pomoc dobrych ludzi

Ponieważ bociany założyły gniazdo w pobliżu ludzkich domostw, sąsiedzi z pewnością zauważyli nagły brak samicy. Do akcji wkroczyło dwóch mężczyzn - Šándor Havrán i Jiří Zeman, którzy postanowili, że pomogą samotnemu bocianowi wychowującego samotnie czworo dzieci.

Problem w tym, że w przypadku kontaktu ludzi z ptakami wychowującymi młode, instynkt zwierząt sprawia, że dorosłe osobniki często wyczuwają zagrożenie i porzucają gniazdo.

Być może jednak bocian wiedział, że ludzie z okolicy nie stanowią dla niego niebezpieczeństwa i pozwolił przynosić sobie pożywienie wprost do gniazda.

Pod filmem, który na żywo dokumentuje życie czworga piskląt i ich ojca, Šándor Havrán i Jiří Zeman napisali, że dokarmiają ptaki trzy razy dziennie.

Mężczyźni zachęcili do przynoszenia ryb, chomików i małych myszy, które będą mogli przekazać bocianom do zjedzenia. Nie ukrywali, że codzienna pomoc ptakom jest dla nich dużym wyzwaniem.

Z pewnością jednak obydwoje będą odczuwać ogromną satysfakcję, kiedy małe bociany urosną na tyle, że będą mogły samodzielnie opuścić rodzinne gniazdo.

Poniżej zamieszczamy film, który na żywo dokumentuje codzienne życie bocianiej rodziny: 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: YouTube.com / SATAN s.r.o.

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >