Bocian biały (Ciconia ciconia) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianów (Ciconiidae).
To właśnie dziś, 31 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bociana Białego. To jedyny taki ptak, który kojarzy się nam z krajobrazem polskiej wsi. Bocian biały to wędrowiec, który uwielbia ciepły klimat, dlatego zimę woli spędzać w Afryce Północnej lub Południowej, natomiast przylatuje do naszego kraju wraz z początkiem wiosny. Wiedzieliście, że co piaty bocian przychodzi na świat właśnie w Polsce?
Bociany białe rozpoczęły swoją wędrówkę do Afryki wcześniej niż zazwyczaj – informują Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku. Obserwacje ptaków wskazują na nietypowy początek ich migracji, co przyciąga uwagę miłośników przyrody i ekspertów.
W tym roku coraz więcej młodych bocianów jest wyrzucanych z gniazd, a główną przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne, które prowadzą do braku odpowiedniego pożywienia. Ornitolodzy alarmują, że niepokojące zjawisko wyrzucania małych bocianów z gniazd dotyczy przede wszystkim obszarów dotkniętych suszą, zwłaszcza na północy Polski.
Dnia 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego – ptaka, który ma głębokie znaczenie dla polskiej kultury wiejskiej i zachowania równowagi w ekosystemie. Bocian biały, uosabiający szczęście i płodność, wymaga szczególnej ochrony w obecnych czasach, aby zapewnić mu dalsze przetrwanie i zachować harmonię ekosystemu.
Bocianica pozostawiła w gnieździe czworo piskląt i samca. Na los ptaków nie pozostali obojętni ludzie - Šándor Havrán i Jiří Zeman trzy razy dziennie przynoszą jedzenie do gniazda, by dorosły bocian nie musiał pozostawiać młodych bez opieki. Dramat bocianiej rodzinyNie trzeba podkreślać, że okres wychowania piskląt jest dla dorosłych osobników nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga nieustannej pracy i wydatkowania ogromnych ilości energii na przynoszenie pokarmu dla rozwijających się młodych ptasich organizmów. Z tego względu wiele gatunków wychowuje młode wspólnie - podczas gdy jeden osobnik ogrzewa swym ciałem słabo opierzone pisklęta, drugi opiekun wyrusza na pozyskiwanie pożywienia. Niestety, bociany zamieszkałe na terenie Czech nie miały szczęścia wychować swoich czterech piskląt wspólnie - pewnego dnia samica wpadła bowiem na linie wysokiego napięcia, ponosząc śmierć na miejscu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]
Bocian niewątpliwie jest symbolem polskiej wsi, który ma wielu swoich sympatyków zarówno na wsi, jak i w mieście. Mało kto spodziewałby się jednak tak nietypowej wizyty bociana, jaka miała miejsce pod koniec maja w niewielkiej miejscowości Szubin. Ptak wpadł do komina wentylacyjnego zakładu produkującego m.in. masę bitumiczną. By ratować bociana, na miejsce musieli przyjechać strażacy. Bocian wpadł do kominaNa oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią możemy przeczytać nietypową informację o bocianie, który utknął w kominie zakładu produkcyjnego. Do zdarzenia doszło 26 maja 2021 roku w Szubinie, na terenie Zakładu Drogowo-Produkcyjnego. Duży ptak wleciał do komina wentylacyjnego - okazało się jednak, że nie jest w stanie samodzielnie z niego wyjść. Wkrótce stało się jasnym, że zwierzak potrzebuje pilnej pomocy odpowiednich służb. Strażacy z SKKP w Nakle nad Notecią otrzymali w tej sprawie zgłoszenie po godzinie 7:00 rano. Bez chwili zwłoki udali się na miejsce, by oswobodzić przerażonego bociana. Na terenie Zakładu Drogowo-Produkcyjnego w Szubinie pojawiły się trzy zastępy JRG z Szubina. Po wstępnych oględzinach przystąpiono do niełatwej akcji uwolnienia ptaka z potrzasku.