RolnikInfo.pl
Śmieci na polach

rolnik_wykopowy/Wykop

Śmieci na polach, zamiast do kosza. Wiosną kwitną odpady

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W mediach społecznościowych pełno jest zdjęć, na których widać, jak na polach zalegają śmieci. - Nie rozumiem tego, wszyscy płacimy od osoby, po co podrzucać śmieci, za które zapłacimy do gminy, chyba że nielegalnie z domków turystycznych robią to przyjezdni - wskazuje internauta. Niestety, do dziś niewiele osób wie o Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których bez żadnej opłaty można oddać "problematyczne śmieci".

- Ostatnio mi ktoś gruz, jakieś śmieci w workach i porozwalane zabawki wywalił do wyschniętego stawku u mnie na polu. Pewnie tylko dlatego, że jest blisko drogi - napisał internauta pod zdjęciem śmieci na polu w serwisie Wykop. 

Swoimi historiami podzieli się także internauci, którzy komentowali post dotyczący mieszkańców okolic Olecka, zaśmiecających pola. 

- Tak mieszkańcy okolic Olecka i Oleczanie walczą o czystość i porządek, aby w worek i wywieść komuś na pole w rów. Bo niestety ludzie nie wiedzą co to kosz na śmieci, czy darmowy punkt przyjmowania śmieci na byłym wysypisku. Niestety nie wszyscy mają kulturę. Oby komuś wywieść na pole - napisał autor postu. 

- Niestety to norma. Proszę sobie wyobrazić ze przy drodze polnej dojazdowej do pola moich rodziców ktoś wyrzucał workami zużyte dziecięce pampersy - skomentowała internautka. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

O podobnej sytuacji miała miejsce pomiędzy Gołaszewem a Płochocinem.

- Przy samej drodze na polach leżą kosze na śmieci, które jakby ktoś przywiózł prosto spod domu. Wyrzucone są też duże ilości książek, opon od ciągników i osobówek, kanapy czy części samochodowe. Jednak najgorsza z tego wszystkiego jest gnijąca góra wyrzuconej kapusty - wskazuje autor postu na grupie Ożarów Mazowiecki WOLNE MIASTO I GMINA. 

Kary za zaśmiecanie pól 

Zgodnie z zapisami kodeksu karnego za wyrzucanie śmieci na gruncie rolnym grozi kara do 1000 zł.

Art.  154.  [Nieuprawnione kopalnictwo na cudzym gruncie leśnym lub polnym]§  1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym: 1) wydobywa piasek, margiel, żwir, glinę lub torf, 2) niszczy lub uszkadza urządzenia służące do utrzymania zwierząt, lub ptaków, 4) kopie dół lub rów, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.§  2. Tej samej karze podlega, kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.

Co zrobić z problematycznymi odpadami? 

Co w takim razie należy zrobić z "problematycznymi" odpadami, które nie nadają się do wyrzucenia do pojemników do segregacji. Z pewnością ich miejsce nie znajduje się na polu, czy w lesie, ale w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK-i działają we wszystkich gminach, żeby dowiedzieć się, gdzie się znajdują, można zapytać się w Urzędzie, czy poszukać adresu w sieci. 

Warto wiedzieć, że do PSZOK-u można oddać odpady z gospodarstw domowych za darmo.

- Niedopuszczalną praktyką jest pozostawianie problematycznych odpadów w zwykłych pojemnikach do segregowania odpadów lub wręcz porzucanie ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych (np. lasach, polach). Powoduje to wielkie straty dla przyrody i państwa, które wydaje na oczyszczanie takich miejsc ogromne środki finansowe, np. na usuwanie odpadów z lasów ponad 16 mln złotych rocznie - można przeczytać na stronie naszesmieci.mos.gov.pl. 

Do PSZOK-u można oddać między innymi:

  • odpady wielogabarytowe, 

  • elektrośmieci, 

  • tekstylia,

  • rozpuszczalniki,

  • kwasy,

  • gruz ceglany,

  • akumulatory i baterie,

  • telewizory, monitory, 

  • środki ochrony roślin niezawierające substancji niebezpiecznych

Jedynych odpadów, jakie nie są przyjmowane w PSZOK-ach, to te, które wskazują na to, że pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej. 

Fot. OLECKO dzieje się/Konrad Krupiński/Facebook

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Wykop, Kodeks Wykroczeń, naszesmieci.mos.gov.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >