Grunty rolne – pojęcie występujące w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 roku. Obejmuje oprócz użytków rolnych.
Dzisiejsza technologia pozwala stworzyć niewyobrażalne rzeczy. Ta technologia rewelacyjnie sprawdza się w nowoczesnym rolnictwie, a farmerzy korzystają z niej na wszelkie sposoby. Jeden z amerykańskich rolników postanowił oddać hołd swojej ulubionej artystce i za pomocą precyzyjnego rolnictwa, stworzyć na 10-akrowym rżysku po pszenicy niesamowitych rozmiarów portret. Zobaczcie jak powstawał.
Ostatni weekend lipca skończył się tragicznie dla rolnika z miejscowości Bruśnik (woj. małopolskie), który postanowił pojechać ciągnikiem z bronami na pole. Ciągnik wjeżdżając na skarpę przechylił się i przewrócił. Mężczyzna nie zdołał zeskoczyć z maszyny. W rejonie tarnowskim, w sobotni poranek, doszło również do tragicznej śmierci podczas wycinki drzewa na jednej z posesji w miejscowości Zakrzów.
Pola słoneczników to kolejne po rzepaku idealne miejsce dla sesji zdjęciowych. Entuzjaści żółtych kwiatów masowo pojawiają się na polskich polach, pozując do idealnych zdjęć. Wszystko mogłoby być dobrze, gdyby nie to, że tzw." słonecznikary" depczą i wycinają na potęgę słoneczniki, niszcząc tym samym rolnikowi ciężką pracę i fundusze w nią włożone. W tej sprawie zgłosiła się do redakcji Rolnik Info pani Joanna z woj. wielkopolskiego, która nie może już bezczynnie patrzeć jak jej pole jest zwyczajnie dewastowane i okradane.
Wystarczyło kilka godzin, żeby z dobytku rolnika nie zostało praktycznie nic. Klęska, bo inaczej nie da się tego nazwać, spotkała rodzinę z miejscowości Sieńsko, w województwie świętokrzyskim. Po przejściu nawałnicy w nocy z soboty na niedzielę, rolnik stracił niemalże całe swoje uprawy, a zboże w magazynie zalał ulewny deszcz.
Nie od dziś wiadomo, że ceny gruntów w wielkich miastach przekraczają wiele milionów złotych. Chętnych na mieszkanie w aglomeracjach przybywa, stąd też duże zapotrzebowanie na działki pod zabudowy osiedlowe. Deweloperzy szukają nieruchomości do sprzedaży, a te najbardziej pożądane są najwięcej warte. Jeden z ostatnich warszawskich rolników wycenił swoją trzyhektarową działkę za niewiarygodną kwotę, kupiła ją firma deweloperska Marvipol. Rolnik wzbogacił się o ośmiocyfrową kwotę i dołączył do grona milionerów.
Od tego roku każdy przedsiębiorca zainteresowany zakupem ziemi rolnej, może z powodzeniem kupić takie grunty na Ukrainie. Ukraiński rynek otworzył się na nowych inwestorów, co nie było wcześniej możliwe ze względu na obowiązujące tam prawo. Jakie obecnie są ceny za hektar ziemi rolnej i gdzie można nabyć ją najtaniej?
Rząd szykuje zmiany w przepisach, które mają przyspieszyć budowę mieszkań i tym samym obniżyć ich ceny. Kluczowym elementem tej strategii jest ułatwienie dostępu do gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Zmiana ma się odbyć kosztem rolnictwa.
Dramatyczne wydarzenie miało miejsce wczoraj przed wieczorem w miejscowości Obory, w gminie Kwidzyn. Wskutek nieszczęśliwego wypadku życie stracił 67-letni rolnik. Na miejsce wezwano służby ratunkowe. Policjanci ustalają okoliczności tej tragedii.
Ceny za hektar gruntów rolnych mogą przyprawić wiele osób o zawrót głowy. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena na dzień dzisiejszy wynosi 65 301 zł, jednak to nic z porównaniem kosztów za hektar klasy I czy II. W wielu rejonach kraju stawki dochodzą nawet do 100 tysięcy i więcej złotych za hektar ziemi najbardziej porządanej. Stawki w skali roku poszły w górę o ponad 5 tysięcy złotych. Gdzie można kupić najtaniej, a gdzie najdrożej ziemię?
Jeszcze tylko do końca lipca właściciele gruntów rolnych, którzy chcą zalesić, zadrzewić lub założyć system rolno-leśny, mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania na ten cel. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wsparcie udzielane jest w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych, maksymalnie do 40 ha gruntów,. Program finansowany jest z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Ogromna tragedia miała miejsce w niedzielę przed godziną 17:00. Podczas koszenia łąki we wsi Białobłocie, około 12 km od Gorzowa Wielkopolskiego, czteroletni chłopczyk wpadł pod cofający ciągnik z zestawem kosiarek. Dziecko w bardzo ciężkim stanie zostało przetransportowane do szpitala, gdzie niestety zmarło. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Do wypadku doszło w sobotę wieczorem w miejscowości Wesołówka. 77-letni mężczyzna wyjechał na łąkę ciągnikiem z podpiętą do niego kosiarką. Kiedy rolnik długo nie wracał do domu, zmartwiona rodzina poprosiła znajomych o sprawdzenie, czy coś się wydarzyło. To, co zastali na miejscu, było traumatyczne. Ciągnik rolniczy wciąż pracował, natomiast pod kosiarką leżało ciało rolnika.
Zostało już niewiele czasu do uiszczenia obowiązkowej opłaty nałożonej na posiadaczy gruntów ornych. Mowa tu o podatków rolnym, który wprowadzono w życie ustawą z dnia 15 listopada 1984 roku. Rolnicy, którzy na początku roku otrzymali decyzję z dokładną kwotą za grunty rolne, mają w niej wyszczególnione cztery terminy opłat. 15 maja mija termin opłaty za drugi kwartał.
Już od początku roku 2024 na rynku nawozów w kraju, dało się zauważyć relatywnie zmniejszony popyt wśród rolników. Zapotrzebowanie gwałtownie spada, a przyczyniają się do tego spadające ceny zboża i brak stabilności na rynku. Jak kształtują się ceny nawozów w marcu? Przedstawiamy oferty nawozów z Grupy Azoty oraz Agrochem Puławy.
Już 15 marca mija termin pierwszej kwartalnej opłaty za podatek rolny w 2024 roku. Od czego zależy wysokość podatku rolnego oraz jakie kwoty w tym roku będą zmuszeni opłacić posiadacze ziem? Kto jest zwolniony z opłaty podatku rolnego? Sprawdziliśmy to.
Sprawdzanie cen gruntów rolnych jest często istotną kwestią dla każdego rolnika, któremu zależy na sprzedaży lub na zakupie dodatkowych gruntów pod uprawę. Uwarunkowanie cen zależne jest głównie od lokalizacji, klasy gleby czy powierzchni danego gruntu. Agencja Rolna udostępniła dane dotyczące cen zakupu/sprzedaży użytków rolnych.
Kilka lat temu wprowadzono ograniczenia w obrocie ziemią rolną, które do dziś są nieoczywiste. Obowiązujące przepisy prawne stawiają sprawę następująco, chcesz kupić ziemię rolną, musisz posiadać status rolnika indywidualnego. Każde odstępstwo od przepisów jest traktowane jako wyjątek od reguły. Sprawdziliśmy jakich formalności należy dokonać przy sprzedaży działki.
Pan Zdzisław, rolnik z województwa śląskiego ma na swoim polu uprawnym, aż czternaście słupów energetycznych, utrudniających przeprowadzanie jakikolwiek prac. Problem rolnika z Brzezina został przedstawiony w „Interwencji” Polsat News.
Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku.
Ciche i spokojne tereny wiejskie przyciągają coraz to więcej osób z miast. Nic dziwnego, przecież kto nie chciałby żyć w towarzystwie natury i urzekającego krajobrazu? Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, jeśli nie jest się rolnikiem. Polskie prawodawstwo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły.
Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego.
Obserwowane w ostatnim czasie zachowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące dzierżawionych gruntów wywołują liczne kontrowersje wśród rolników. Wiele z nich nie wyklucza kolejnych protestów.
Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce.
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 22 czerwca 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie szacowania i wypłaty rekompensat dla rolników za szkody w uprawach rolnych i stawach rybackich powodowanych przez ptaki.
Projekt stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin pod nazwą „Szkolenie operatorów opryskiwaczy w celu zapobiegania skażeniom miejscowym” pomaga informować gospodarzy o dobrych praktykach stosowania środków ochrony roślin, tak aby nie narażać zdrowia i życia człowieka, a także dbać o dobro środowiska naturalnego.
Właśnie zakończył się cykl spotkań w ramach Dni Pola, odbywających się od 31 maja do 16 czerwca 2023 roku. Jakie były najważniejsze wydarzenia imprezy? Sprawdź podsumowanie!
Sejm przegłosował ustawę o zaprzestaniu budowania instalacji fotowoltaicznych na gruntach ornych o najgorszej jakości. Jakie zmiany przewiduje ustawa i co znaczą one dla rolnictwa?