Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Grunty Rolne

Grunty Rolne

Grunty rolne – pojęcie występujące w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 roku. Obejmuje oprócz użytków rolnych.

rozsiewanie nawozu
20.03.2024 13:28 Spada popyt krajowy na nawozy. Jakie są ceny na początku wiosny?

Już od początku roku 2024 na rynku nawozów w kraju, dało się zauważyć relatywnie zmniejszony popyt wśród rolników. Zapotrzebowanie gwałtownie spada, a przyczyniają się do tego spadające ceny zboża i brak stabilności na rynku. Jak kształtują się ceny nawozów w marcu? Przedstawiamy oferty nawozów z Grupy Azoty oraz Agrochem Puławy. 

trzymający banknoty
15.03.2024 11:04 Rolniku, masz czas do 15 marca. Musisz opłacić ważny podatek

Już 15 marca mija termin pierwszej kwartalnej opłaty za podatek rolny w 2024 roku. Od czego zależy wysokość podatku rolnego oraz jakie kwoty w tym roku będą zmuszeni opłacić posiadacze ziem? Kto jest zwolniony z opłaty podatku rolnego? Sprawdziliśmy to.

ziemia rolna
12.02.2024 13:21 Ceny ziemi rolnej w 2024. GUS podał najnowsze dane

Sprawdzanie cen gruntów rolnych jest często istotną kwestią dla każdego rolnika, któremu zależy na sprzedaży lub na zakupie dodatkowych gruntów pod uprawę. Uwarunkowanie cen zależne jest głównie od lokalizacji, klasy gleby czy powierzchni danego gruntu. Agencja Rolna udostępniła dane dotyczące cen zakupu/sprzedaży użytków rolnych. 

pola uprawne
26.01.2024 21:51 Chcesz nabyć lub sprzedać działkę rolną? Oto, co musisz wiedzieć

Kilka lat temu wprowadzono ograniczenia w obrocie ziemią rolną, które do dziś są nieoczywiste. Obowiązujące przepisy prawne stawiają sprawę następująco, chcesz kupić ziemię rolną, musisz posiadać status rolnika indywidualnego. Każde odstępstwo od przepisów jest traktowane jako wyjątek od reguły. Sprawdziliśmy jakich formalności należy dokonać przy sprzedaży działki.

Linie wysokiego napięcia
28.08.2023 10:00 Słupy energetyczne stojące na polu utrudniają rolnikowi pracę. „Kombinuję jak mogę”

Pan Zdzisław, rolnik z województwa śląskiego ma na swoim polu uprawnym, aż czternaście słupów energetycznych, utrudniających przeprowadzanie jakikolwiek prac. Problem rolnika z Brzezina został przedstawiony w „Interwencji” Polsat News. 

None
24.08.2023 16:18 Wystartował konkurs “Kobiety dla polskiej wsi”

Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku. 

Pola i drzewa
16.08.2023 14:00 Chcesz kupić ziemię rolniczą, ale nie jesteś rolnikiem? Sprawdź, co możesz zrobić

Ciche i spokojne tereny wiejskie przyciągają coraz to więcej osób z miast. Nic dziwnego, przecież kto nie chciałby żyć w towarzystwie natury i urzekającego krajobrazu? Sprawa komplikuje się jednak w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, jeśli nie jest się rolnikiem. Polskie prawodawstwo przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. 

Kombajn przy zbiorach
25.07.2023 19:00 Nestlé wprowadza inicjatywy popierające rolnictwo regeneracyjne

Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego. 

Traktor na polu
24.07.2023 19:00 Czy będą kolejne protesty rolników? Wszystko na to wskazuje

Obserwowane w ostatnim czasie zachowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące dzierżawionych gruntów wywołują liczne kontrowersje wśród rolników. Wiele z nich nie wyklucza kolejnych protestów.

Wschodząca siewka
24.07.2023 14:00 Program odkwaszania gleb w Polsce będzie kontynuowany

Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce. 

Dron
19.07.2023 14:00 Inspekcje pól z lotu ptaka

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa? 

Wiceminister Krzysztof Ciecióra w trakcie dyskusji z członkami grupy eksperckiej
24.06.2023 08:00 Rekompensata za szkody spowodowane przez ptaki?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 22 czerwca 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie szacowania i wypłaty rekompensat dla rolników za szkody w uprawach rolnych i stawach rybackich powodowanych przez ptaki. 

Opryskiwacz
23.06.2023 08:00 Najważniejsze zasady minimalizacji zanieczyszczeń miejscowych podczas wykonania oprysków

Projekt stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin pod nazwą „Szkolenie operatorów opryskiwaczy w celu zapobiegania skażeniom miejscowym” pomaga informować gospodarzy o dobrych praktykach stosowania środków ochrony roślin, tak aby nie narażać zdrowia i życia człowieka, a także dbać o dobro środowiska naturalnego. 

Pole w słońcu
19.06.2023 08:00 Dni Pola PROCAM 2023 zakończone

Właśnie zakończył się cykl spotkań w ramach Dni Pola, odbywających się od 31 maja do 16 czerwca 2023 roku. Jakie były najważniejsze wydarzenia imprezy? Sprawdź podsumowanie! 

Panele słoneczne
14.06.2023 13:46 Zmiany w fotowoltaice – nowe przepisy za sprawą przegłosowanej ustawy

Sejm przegłosował ustawę o zaprzestaniu budowania instalacji fotowoltaicznych na gruntach ornych o najgorszej jakości. Jakie zmiany przewiduje ustawa i co znaczą one dla rolnictwa?

Silos i pole
13.06.2023 14:00 Zmiany w prawie budowlanym – ,,lex silos’’ spowoduje chaos?

Od 3 czerwca obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wchodzące w życie zmiany mają ułatwić gospodarzom formalności dotyczące budowy silosów oraz inwestycji w budynki rolne. Jakie są najważniejsze założenia nowelizacji i co spowodują w rzeczywistości?

None
25.04.2023 17:05 Ochrona gleby: praktyki agrotechniczne dla zdrowia i żyzności gruntów

Gleba to podstawa, na której opiera się rolnictwo – dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej stan i chronić przed degradacją. W Polsce, gdzie rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w ostatnich latach zwiększa się świadomość konieczności ochrony gleby. W naszym tekście przedstawiamy kilka przykładów prostych praktyk agrotechnicznych, które pomagają utrzymać zdrowie i żyzność gruntów rolnych.

grunty - rolnicy
18.06.2022 02:02 Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

- Dla okolicznych rolników długo utrzymujące się zalania zarówno łąk jak i zniszczenie jesiennych zasiewów oznacza ogromne straty - informuje portal Codziennik Mławski. Recz w tym, że nie dość, że nikt nie chce wziąć za sprawę odpowiedzialności, to jeszcze ciężko będzie ze znalezieniem szybkiego rozwiązania problemu.

kościół
18.06.2022 02:02 Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"

Choć opisywane grunty pełniły funkcję niezbędną m.in. dla działalności rolniczej, to Kościół zapewnia, iż potrzebuje nowych przestrzeni magazynowych, które są niezbędne dla działalności instytucji. Kościół i 100 hektarów ziemiCała sytuacja ma miejsce w podpoznańskim Bolechowie, które jest niewielką wsią mieszczącą się na terenie gminy Czerwonak. To właśnie tam rolnicza spółdzielnia poszukiwała kupca na 100 hektarów gruntów rolnych. Sytuacja nie była prosta, bo tak wielka powierzchnia zazwyczaj nie znajduje kupca w szybkim czasie - mało kto dysponuje kwotą rzędu 15 milionów złotych lub zdolnością kredytową na taką sumę.Warto dodać, że w przeliczeniu za metr kwadratowy spółdzielnia sprzedająca opisywane grunty rolne zażyczyła sobie jedynie 13,64 złotych. Nie trzeba zatem dodawać, że dla kogoś, kto rzeczywiście dysponuje dużym zapleczem finansowym, tego typu oferta jest prawdziwą okazją. Okazało się, że kupiec się znalazł - i okazała się nim być archidiecezja poznańska.

rolnicy
19.03.2022 02:44 Rolnicy wyznaczali granicę działki rolnej. Doszło do awantury

Czy sąsiedzka dyskusja nad granicą działki rolnej może zakończyć się kłótnią? Niewątpliwie. Sprawa komplikuje się dużo bardziej, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli i podczas wyjaśniania nieporozumienia dochodzi do aktów agresji. O skandalicznym pobiciu 65-latka, które miało miejsce w ostatnich dniach na Lubelszczyźnie, poinformowała Komenda Powiatowa Policji z Radzynia Podlaskiego. Podczas wytyczania granicy działki rolnej 22- i 59-letni rolnicy zaatakowali swojego 65-letniego sąsiada z wykorzystaniem siekiery i kantówki. Obecnie grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Dramatyczna kłótnia podczas wytyczania granicy działki rolnejKomenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej o niepokojącym zdarzeniu, do którego doszło w piątek 24 września 2021 roku. W jednej z miejscowości w gminie Komarówka Podlaska (woj. lubelskie) rolnicy dyskutowali na polu nad wyznaczeniem granicy sąsiadujących ze sobą działek rolnych. Niestety, rozmowa nie przebiegła w dobrej atmosferze - między 22- i 59-letnim rolnikiem a ich 65-letnim sąsiadem doszło do gwałtownej kłótni. Agresja słowna błyskawicznie przekształciła się w agresję fizyczną - 22- i 59-latek chwycili za siekierę i drewnianą kantówkę, ruszając na starszego rolnika.

rolnik pole
19.03.2022 02:44 Rolnikowi zabroniono korzystać z własnego pola. Wszystko przez wykopaliska

Choć wydaje się, że zakupiona na własność ziemia może być bez przeszkód użytkowana przez jej właściciela, to istnieją od tej reguły smutne wyjątki, które w kompletnie nieoczekiwany sposób wywracają rolniczą działalność do góry nogami. Jak opisała Interwencja Polsat News, pan Marek otrzymał zakaz korzystania ze swojego pola przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powodem nakazu wstrzymania prac rolniczych od 2014 roku jest obecność cennych wykopalisk pod ziemią. Rolnik nie może uprawiać własnej ziemiKoszmar pana Marka trwa od 2014 roku - w rozmowie z Interwencją Polsat News rolnik stwierdził, że to właśnie wtedy w jego gospodarstwie pojawił się mężczyzna, który zaproponował okolicznym mieszkańcom, że będzie prowadził na wyznaczonym terenie prace wykopaliskowe. Pan Marek mieszka w Dzwonowie (pow. wągrowiecki), wsi oddalonej od Poznania o około 40 kilometrów. W rodzinnej miejscowości mieszka od urodzenia, czyli od 49 lat. Jak twierdzi rolnik, wykopaliska rozpoczęły się w 2014 roku i w pewnym momencie zostały przerwane. Lata mijały, a na polu nic się nie działo. Co gorsza - pan Marek nie mógł wykorzystywać gruntów do produkcji rolnej ze względu na nakaz wstrzymania prac wydany przez Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków.

dzierżawa
19.03.2022 02:41 Czynsz dzierżawny wkrótce wzrośnie. Wszystkiemu winna jest cena pszenicy

Rosnące stawki za tonę pszenicy niestety nie niosą samych pozytywnych informacji dla rolników - okazuje się bowiem, że ogłoszona przez GUS wyższa cena tego rodzaju zboża i zmiany stawek skupu w I półroczu 2021 roku sprawią, że ceny dzierżawy państwowych gruntów rolnych będą wyższe. Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że średnia cena pszenicy, jaka ukształtowała się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku to 93,04 zł/dt. Droższa pszenica, droższa dzierżawaW ostatnich miesiącach koszty produkcji rolnej w nieubłagany sposób rosną i niewiele wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić. W najnowszym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego czytamy, iż cena pszenicy w pierwszym półroczu 2021 roku osiągnęła pułap 93,04 zł/dt. Jest to spora zmiana w porównaniu do drugiego półrocza 2020 roku, kiedy to pszenica wyceniana była na 74,21/dt. Wymienione dane oznaczają jedno: koszty dzierżawy gruntów należących do państwa wkrótce staną się wyższe - są bowiem skorelowane ze stawkami skupu podstawowych produktów rolnych.

droga
19.03.2022 02:39 Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Konflikty dotyczące gruntów na wsi nie są tylko symbolem przeszłości - zdarzają się one nierzadko również w dzisiejszych czasach. We wsi Wielkie Radowiska nowy dzierżawca pola zaorał jedyną drogę, która prowadziła do domu letniskowego pani Lidii. Wkrótce potem samozwańczy likwidator stuletniej drogi przyjechał z urzędnikami gminnymi do drugich sąsiadów - rolników Agnieszki i Tomasza, by poinformować ich, że droga ma być odbudowana na ich polu. Pani Agnieszka i pan Tomasz nie godzą się na takie rozwiązanie - droga miałaby bowiem przebiegać tuż obok ich domu. Możliwe, że sąsiedzki spór znajdzie swój finał w sądzie. Zaorał drogę bez pytaniaJak podaje portal Pomorska.pl, pani Lidia, właścicielka domu letniskowego we wsi Wielkie Radowiska w gminie Dębowa Łąka (woj. kujawsko-pomorskie), zaczęła mieć problemy z jedyną drogą dojazdową do swojej nieruchomości z momentem, gdy pole obok wydzierżawiła nowa osoba. Pewnego dnia droga, która była użytkowana przez sto lat, została zaorana przez nowego dzierżawcę. Warto dodać, że mężczyzna nie poinformował o swoim zamiarze pani Lidii. Właścicielka domu znalazła się w potrzasku - droga o długości kilometra przestała istnieć, a wraz z nią zniknęła możliwość dojazdu samochodem do nieruchomości. Wkrótce okazało się jednak, że problem zaoranej drogi dotknął nie tylko samą panią Lidię.

komisja rolnictwa
19.03.2022 02:37 Wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej. Komisja rolnictwa wydała negatywną opinię ws. 4 poprawek do nowelizacji

Komisja rolnictwa pochyliła się nad propozycjami, których autorami była Koalicja Obywatelska i koło poselskie Polska 2050. Komisja rolnicza na temat poprawekPrzypomnijmy: centrum sprawy stanowi projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej. Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji o wstrzymaniu sprzedaży tego typu gruntów do 2026 roku. Dotychczas graniczną datą, do której sprzedaż państwowych nieruchomości miała być wstrzymana, był 30 kwietnia 2021 roku. W trakcie drugiego czytania rządowego projektu ustawy posłowie zgłosili kilka poprawek, które w dalszej kolejności miały być zaopiniowane m.in. przez komisję rolniczą. Żadna z nich nie uzyskała opinii pozytywnej. Dwie z czterech poprawek do projektu ustawy zgłosiła Koalicja Obywatelska. W przypadku jednej z nich posłowie apelowali o przesunięcie wstrzymania sprzedaży o dwa lata (obecny projekt przewiduje tutaj pięć lat). W drugiej poprawce znajduje się propozycja, by składanie sprawozdania z oceny działalności omawianej ustawy było obowiązkowe. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Koalicja Obywatelska zaproponowała, aby wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych dotyczyło działek o powierzchni powyżej 5 hektarów (a nie, jak obecnie, do 2 hektarów). Natomiast koło poselskie Polska 2050 chciało, by artykuł o nieodpłatnym przekazywaniu gruntów Kościołowi na ziemiach odzyskanych był usunięty. Powodem ma być fakt, że zapis ten nie koresponduje już z obecną rzeczywistością prawną. Biuro Legislacyjne stwierdziło, że propozycja Polski 2050 nie wchodzi z zakres ustawy, o której mowa - z tego względu została zaopiniowana negatywnie. Wiadomo, że projekt nowelizacji ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

kościół
19.03.2022 02:37 Kościół jednym z największych posiadaczy ziemskich na świecie. Ile gruntów mają rolnicy?

Choć Kościół plasuje się na drugim miejscu co do powierzchni posiadanych gruntów na świecie, to liczby robią potężne wrażenie. Jak się bowiem okazuje, grunty należące do tej instytucji religijnej równają się powierzchni Francji. Ziemie należące do Kościoła KatolickiegoNajwiększym posiadaczem ziemi od lat jest królowa Elżbieta II, reprezentująca Zjednoczone Królestwo. Formalnie włada ona bowiem nie tylko terenami Wielkiej Brytanii, ale również terytoriami należącymi do swojego królestwa, takimi jak Australia. Łączna powierzchnia ziem należących do brytyjskiej królowej równa się jednej szóstej wszystkich gruntów na świecie, czyli 2,56 miliarda hektarów. Na drugim miejscu w rankingu największych posiadaczy ziemskich jest Kościół Katolicki. Wedle informacji podanych przez News Statesman Kościół dysponuje 70,8 milionami hektarów, które - jak już wspomniano - są porównywalne do powierzchniowej wielkości Francji. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

Śmieci na polach
19.03.2022 02:36 Śmieci na polach, zamiast do kosza. Wiosną kwitną odpady

- Ostatnio mi ktoś gruz, jakieś śmieci w workach i porozwalane zabawki wywalił do wyschniętego stawku u mnie na polu. Pewnie tylko dlatego, że jest blisko drogi - napisał internauta pod zdjęciem śmieci na polu w serwisie Wykop. Swoimi historiami podzieli się także internauci, którzy komentowali post dotyczący mieszkańców okolic Olecka, zaśmiecających pola. - Tak mieszkańcy okolic Olecka i Oleczanie walczą o czystość i porządek, aby w worek i wywieść komuś na pole w rów. Bo niestety ludzie nie wiedzą co to kosz na śmieci, czy darmowy punkt przyjmowania śmieci na byłym wysypisku. Niestety nie wszyscy mają kulturę. Oby komuś wywieść na pole - napisał autor postu. - Niestety to norma. Proszę sobie wyobrazić ze przy drodze polnej dojazdowej do pola moich rodziców ktoś wyrzucał workami zużyte dziecięce pampersy - skomentowała internautka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: O podobnej sytuacji miała miejsce pomiędzy Gołaszewem a Płochocinem.- Przy samej drodze na polach leżą kosze na śmieci, które jakby ktoś przywiózł prosto spod domu. Wyrzucone są też duże ilości książek, opon od ciągników i osobówek, kanapy czy części samochodowe. Jednak najgorsza z tego wszystkiego jest gnijąca góra wyrzuconej kapusty - wskazuje autor postu na grupie Ożarów Mazowiecki WOLNE MIASTO I GMINA.

ue pole grunty orne
25.04.2021 02:00 Najcenniejsze grunty rolne w UE? Ranking może solidnie zdziwić

Ceny ziemi w Polsce nie należą ani do najwyższych, ani do najniższych na tle krajów Unii Europejskiej - są jednak o kilkukrotnie tańsze od ziemi niderlandzkich, a także warte około dwóch razy mniej niż grunty w Niemczech. Wartość ziemi Choć ziemia jest dla rolników wartością bezcenną, to żyjemy w czasach, gdzie niewiele rzeczy nie jest przeliczanych na pieniądze. Ziemia ma swoją konkretną wartość i należy do relatywnie stabilnych inwestycji.Bardzo ciekawe są również obserwacje rynkowe wykraczające poza nasze polskie podwórko, gdyż pokazują one, w jaki sposób kultywowanie ziemi i myślenie o rolnictwie wpływa na jej wartość. W 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła średnie kwoty, jakie trzeba zapłacić za hektar ziemi w różnych państwach Unii. Nie będzie zdziwieniem stwierdzenie, że na szczycie rankingu znajdują się Niderlandy - hektar gruntów kosztuje tam aż 69 632 euro. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Zaraz za tym niewielkim krajem plasują się Włochy z ceną 69 632 euro za hektar. Podium zamyka Irlandia, gdzie za ziemię zapłacić przyjdzie średnio 28 068 euro. Jak na dłoni widać rozziew między Niderlandami a pozostałymi państwami w zestawieniu - kraj ten zawdzięcza wysoką wartość ziemi świetnie zarządzanym biznesom rolniczym, które gwarantują ogromną wydajność nawet niewielkich kawałków ziemi. Co ciekawe, Niemcy nie znalazły się w pierwszej trójce - znajdują się na czwartym miejscu z ceną 26 026 euro za hektar. W 2019 roku w zestawieniu uwzględniano jeszcze Wielką Brytanię, gdzie hektar ziemi był średnio warty 23 412 euro. Poniżej magicznej granicy 20 000 euro znajdują się kolejne państwa: Dania (17 580 euro/ha), Hiszpania (12 926 euro/a), Polska (10 991 euro/ha), Czechy (8 095 euro/ha), Francja (6 000 euro/ha). Na szarym końcu znajdują się dwa kraje: Rumunia (5 339 euro/ha) i Węgry (4 862 euro/ha).

prezydent Andrzej Duda
22.04.2021 02:00 Prezydent podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowych

Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta, wstrzymanie możliwości sprzedaży gruntów należących do Skarbu Państwa będzie przedłużone do 30 kwietnia 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowychZ dniem 30 kwietnia wchodzi w życie ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dotyczy ona nowelizacji zapisów z kwietnia 2016 roku w sprawie wstrzymania możliwości sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Wraz z początkiem marca Rada Ministrów rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji. Celem było przedłużenie aktualnych zapisów do końca kwietnia 2026 roku.Obecne prawo przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych do 30 kwietnia 2021 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Jeszcze 17 marca 2021 roku podczas posiedzenia sejmowej komisji rolniczej negatywnie zaopiniowano cztery poprawki do projektu nowelizacji.Koalicja Obywatelska wnosiła m.in. o to, by wstrzymanie sprzedaży gruntów państwowych obowiązywało kolejne dwa lata. Wniosek ten nie został jednak uwzględniony.

  • 1
  • 2