RolnikInfo.pl
Sylwia Spurek - Agrounia

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

"Jest sensowna, ale pod warunkiem". Sylwia Spurek odniosła się do propozycji Agrounii

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Agrounia skomentowała kształt Krajowego Planu Odbudowy, w którym na cele rolnictwa rząd miałby przeznaczyć 1% funduszu. Wedle organizacji, środki na cele sektora rolniczego powinny być zwiększone do 40%. Stanowisko w sprawie zajęła europosłanka Sylwia Spurek, która stwierdziła, iż "propozycja Agrounii jest sensowna" pod pewnym warunkiem.

Przypomnijmy, zgodnie z dokumentem opublikowanym na rządowej stronie, na rolnictwo miałby zostać przeznaczony 1% z 58 miliardów euro. Wysokość pomocy na odbudowę rolnictwa w Polsce wywołała ogromne niezadowolenie wśród członków Agrounii. 

- Te pieniądze miły być przeznaczone na odbudowę, a co się okazuje, na polską wieś trafi "1% hańby" - mówił dzisiaj podczas konferencji Michał Kołodziejczak z Agrounii.

Sylwia Spurek o pomyśle Agrounii 

Za pośrednictwem Twittera głos w sprawie dzisiejszej propozycji Agrounii zabrała Sylwia Spurek. 

- Propozycja Agrounii jest sensowna, ale pod warunkiem, że każde euro z KFO pójdzie na rolnictwo respektujące bioróżnorodność, zdrowie ludzi i prawa zwierząt. Wykorzystajmy KFO do wygaszania ferm przemysłowych i rozwoju alternatyw dla mięsa i mleka! - przekazała Poseł do Parlamentu Europejskiego, odwołując się do tekstu redakcji Rolnik Info

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Sylwia Spurek w ostatnim czasie zaproponowała tzw. piątkę dla branży roślinnej, która spotkała się z mocną krytyką ze strony środowisk rolniczych. Choć zakaz reklamy mięsa, mleka i jaj raczej nie znajdzie punktu stycznego z poglądami rolników, to - jak widać - porozumienie na tle działania dla rolnictwa może zostać w pewnym momencie osiągnięte.

Co dalej?

Agrounia zapowiada, że nie przestanie walczyć o prawa rolników i osób pracujących w całym sektorze spożywczo-rolniczym. Jak podkreśla lider Agrounii - Michał Kołodziejczak - na sprawy rolnictwa państwo powinno przeznaczyć 40% Krajowego Planu Odbudowy. 

Na konferencji prasowej zorganizowanej dziś w centrum Warszawy pojawiła się nasza redakcja. Na pytanie, dlaczego na cele rolnictwa miałoby być przeznaczone akurat 40% funduszu, Michał Kołodziejczak odpowiedział:

- My mówimy jasno i głośno - 40% na polską prowincję, na gminy wiejskie, nie tylko dla rolników. Rolnicy także korzystają z usług różnych na polskiej wsi, na polskiej prowincji mieszka 40% ludności Polski. Tam ma trafić 40% pieniędzy, bo do tej pory te pieniądze trafiają do wielkich biurowców, do wielkich firm, do wielkich fabryk, co niestety pogłębia przepaść między miastem a wsią, między wielkimi firmami a małymi.

Lider Agrounii dodał: 

- Będziemy na pewno bardzo ostro działać, by te różnice między miastem a wsią nie były dalej tak bardzo budowane i piętrzone.

Poza zakończonej konferencji Agrounia zapowiedziała, że przywiezione ze sobą ziemniaki, cebulę i jaja zwiezie do ośrodka świętego brata Alberta, w którym codziennie wydaje się kilkaset litrów zupy dla osób potrzebujących. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >