W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc rolnikom?
Nowoczesne rolnictwo XXI wieku stale przechodzi transformacje, wdrażając coraz to nowsze systemy i rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność polskiej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawia ideę Rolnictwa 4.0?
Nowe technologie przyszłością polskiego rolnictwa
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podaje, że to właśnie za sprawą rozwoju oraz adaptowania nowych rozwiązań Polska może upatrywać szansę na częściowe pokonanie wyzwań i trudności w obszarze rolnictwa, a także agrobiznesu, związanych szczególnie ze zmianami klimatycznymi, zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego oraz dostosowaniem profilu produkcji gospodarstw rolnych do wymagań rynku.
Rozwój nowoczesnych technologii i wdrażanie ich systemów do rolnictwa wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz licznych strategii międzynarodowych i krajowych. „Mapa drogowa technologii przewiduje, że wszystkie zmiany technologiczne w rolnictwie będą napędzane przez zwiększoną łączność i przepustowość transmisji danych z wykorzystaniem szybkiego Internetu – sieci 5G. Przyczyni się to do zwiększenia wykorzystania czujników bezprzewodowych, a dane z czujników będą zbierane przy użyciu systemów
big data
, przez co digitalizacja procesów stanie się bardziej istotna” – czytamy w komunikacie NCBR.
Co więcej, wprowadzenie nowoczesnych technologii może przełożyć się również na ulepszenie zintegrowanych systemów zarządzania gospodarstwem rolnym oraz ogniw łańcucha dostaw. Jak zapewniają eksperci – „W najbliższej przyszłości podstawowymi urządzeniami w rolnictwie będą również
roboty, drony i urządzenia autonomiczne
, które umożliwią zautomatyzowanie większości procesów. W tym zakresie kluczowymi technologiami są
sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
”.
Polscy badacze i naukowcy pomagają rolnictwu
To właśnie dzięki rozwijaniu się technologii w polskich firmach i ośrodkach badawczych, rolnictwo może wdrażać nowe rozwiązania polepszające jego wydajność. Niestety, jest to czynione jak na razie w niedużej skali, ponieważ polska działalność innowacyjna i badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw z obszaru Rolnictwa 4.0 charakteryzuje się niskimi nakładami finansowymi.
Warto podkreślić, że Rolnictwo 4.0 stanowi składową Przemysłu 4.0, dlatego niektóre technologie mogą mieć charakter uniwersalny i posiadać zastosowanie w innych obszarach. NCBR podkreśla, że „technologie opracowane pierwotnie dla innych zastosowań mogą zostać zaadaptowane i przystosowane do rozwiązań służących Rolnictwu 4.0”.
Naukowcy zaznaczają, że Polska ma potencjał w obszarze innowacji rolniczych, o czym świadczyć mogą pojawiające się na rynku polskim innowacje krajowych przedsiębiorców i jednostek naukowych. Część z nich jest efektem projektów realizowanych w programach NCBR.
Jakie systemy zostały wdrożone w ramach Rolnictwa 4.0?
Jednym z systemów realizowanych dzięki programom NCBR jest innowacyjny system monitoringu bydła mięsnego, oparty o lokalizację GPS, montowany na uchu zwierzęcia. Jak zaznaczają eksperci - „Wyniki projektu udoskonaliły produkt
e-stado
, czyli
system monitorowania stada krów mlecznych
. System opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii: biosensorów, sensorów oborowych i transmiterów radiowych, algorytmów sztucznej inteligencji, przetwarzania danych i bazy danych na serwerach w chmurze oraz Internecie”.
Ponadto, system ten pozwala uzyskać niezbędne informacje o zdrowiu krów oraz ich cyklu rozrodu. Aplikacja służy również do wysyłania powiadomień w przypadku zdarzeń krytycznych. Dostęp do systemu jest możliwy z dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową.
Innym projektem realizowanym przy współpracy z NCBR są kompleksowe teledetekcyjne metody określania potrzeb zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania w kontekście wymagań i celów rolnictwa precyzyjnego. „Teledetekcyjne badania lotnicze wykonywane są za pomocą
kamery hiperspektralnej #HySpex
, umieszczonej na pokładzie ultralekkiego statku powietrznego – wiatrakowca” – podkreśla NCBR.
Nowa innowacja umożliwia rolnikom zmniejszenie wydatków, które są przeznaczane na pozyskiwanie danych o stanie pola lub łąki. Teledetekcyjne dane są ponadto bardziej reprezentatywne. Jak możemy przeczytać w raporcie - „Skalibrowany i zwalidowany system pozwoli na skorzystanie ze wszystkich zalet precyzyjnego rolnictwa, np. na dostosowanie dawek środków chemicznych do realnych potrzeb konkretnych lokalizacji na polu”.
Źródło: gov.pl