RolnikInfo.pl
truskawki litwa

unsplash.com / fot. Massimiliano Martini

Wiemy, ile kosztują polskie truskawki na Litwie. Ludzie łapią się za głowy

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Niekorzystna dla delikatnych roślin aura sprawiła, że tegoroczne truskawki z pól pojawią się później, a te dostępnie obecnie ze szklarni i tuneli - są droższe. Jak podaje "Kurier Wileński", w Wilnie polskie truskawki kosztują około 4 euro za kilogram, podczas gdy greckie lub hiszpańskie - 3,50 euro za kilogram.

Warto jednakże dodać, że ceny pierwszych litewskich truskawek są jeszcze wyższe i oscylują w granicach 8-10 euro za kilogram owoców. 

Truskawki polskie, litewskie, greckie i hiszpańskie

Wraz z nastaniem wiosny wiele osób z utęsknieniem wygląda sezonu na świeże warzywa i owoce, których smak o tej porze roku nie może równać się z niczym innym.

W ostatnim czasie wiele emocji wzbudzają ceny truskawek, które - bądźmy szczerzy - są dużo wyższe niż w poprzednich latach.

Powodem, dla którego ceny owoców tego gatunku nie są zbyt korzystne dla kieszeni konsumentów, jest zimna pogoda. Niskie temperatury opóźniły rozwój sadzonek nawet o dwa tygodnie, co w skali rynku świeżych produktów rolno-spożywczych jest sporym tąpnięciem. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Wedle relacji Kuriera Wileńskiego za krajowe truskawki z uprawy szklarniowej lub tunelowej klienci są w stanie zapłacić od 8 do 10 euro. Mimo to nie jest łatwo je zdobyć - są dostępne głównie u plantatorów.

Co ciekawe, polskie truskawki na Litwie są droższe od greckich czy hiszpańskich.

W Wilnie średnie kwoty za owoce z naszego kraju wynoszą 4 euro, podczas gdy te pochodzące z południa Europy - 3,50 euro za kilogram.

Rynek truskawek

Polskie truskawki notują obecnie lekki spadek cen - na Rynku Hurtowym Bronisze w piątek 21 maja kosztowały średnio 18-25 złotych, a w bieżącym tygodniu za kilogram owoców płaci się od 10 do 17 złotych.

Litewscy sprzedawcy w rozmowie z Kurierem Wileńskim wskazują, że w odróżnieniu od poprzedniego roku, truskawki litewskie będą droższe ze względu na wzrost kosztów produkcji, nawozów i siły roboczej.

Sprzedawczyni Krystyna twierdzi, że konsumenci - pomimo możliwości kupna tańszych polskich i południowych truskawek - i tak czekają na litewskie owoce, które - jej zdaniem - są zdrowsze i smaczniejsze.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: kurierwilenski.lt

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >